وزیر مشاور: تیرباران خلبانان صحت ندارد/ آغاز محاکمه ارتشبد هدایت در دادگاه نظامی/تایمز مالی: ایران امسال می‌تواند روی افزایش تولید نفت حساب کند/سازمان کنترل قیمت‌ها در وزارت اقتصاد تشکیل می‌شود/تشکر نخست‌وزیر از فرمانده نیروی هوایی به دلیل افزایش ندادن بلیط حج /دست‌های پشت پرده  و مسئله پیاز!
11 فروردین 1342
وزیر مشاور: تیرباران خلبانان صحت ندارد
جهانگیر تفضلی، وزیر مشاور و سرپرست اداره کل انتشارات و رادیو، دیشب طی یک مصاحبه مطبوعاتی شایعه تیرباران چند خلبان نیروی هوایی را رد کرد. وزیر مشاور در این مصاحبه گفت: دولت اطلاع داشت که مخالفین اصلاحات ارضی و شرکت زنان در انتخابات از مدت‌ها پیش خود را آماده کرده بودند که بازار تهران، قم، مشهد و شیراز را به تعطیلی بکشانند و برای این کار مقدار زیادی هم پول خرج کرده بودند، اما کسبه و اصناف بازار و بنگاه‌های بازرگانی و تجاری حاضر نشدند این نقشه مخالفین را عملی کنند و دیروز تمام مراکز بازرگانی و بنگاه‌های تجارتی تهران  باز بود و کسی حاضر نشد دکانش را ببندد و مخالفین شکست خوردند.  [این گفته‌ها در حالی مطرح شده که بنابر مطالب روزنامه‌ها در ۱۵ فروردین ۱۳۴۲، وزیر کشور وقت به بسته شدن بازار در آن روز اعتراف کرده است. رک: روزشمار ۱۵ فروردین ۱۳۴۲]
تفضلی افزود: امروز عده‌ای شکایت کردند که بعضی از مخالفین اصلاحات پنجره‌های ما را شکسته‌اند؛ بااین‌همه پلیس نخواست که به بازار تهران برود، اما حتی یک تظاهرات هم به نفع مخالفین اصلاحات انجام نشد.
وزیر مشاور در مورد شایعه اعدام خلبانان نیز گفت: مخالفین اصلاحات ارضی و آزادی زنان این شایعات را درست می‌کنند و اگر شایعه قتل استاندار فارس و قتل بنده صحت داشت، این شایعه هم صحیح است. مخالفین خیلی قوی هستند؛ آنها نفوذ دارند، اما افکار عمومی 15 میلیون دهقان و 2 میلیون کارگر از لوایح شش‌گانه به‌قدری شدید طرفداری می‌کنند که مخالفین به هیچ وجه جرئت نمی‌کنند دست به مبارزه بزنند و به همین جهت شایعه‌سازی می‌کنند.
وی افزود: طرفداری مردم از این نهضت به قدری قوی است که نیازی به مداخله نیروهای انتظامی جز در فارس، که با چند خان مبارزه کردند، پیدا نشد که البته آنها هم مغلوب شدند. حتی دولت روش‌هایی را که طبعا در این دوران انقلاب می‌باید نسبت به مطبوعات داخلی و خبرگزاری‌های خارجی در پیش بگیرد اتخاذ نکرد.
 
 آغاز محاکمه ارتشبد هدایت در دادگاه نظامی
ساعت 9 صبح امروز نخستین جلسه دادرسی متهمین سوء استفاده در ساختمان‌های موقت ارتش در دادگاه ویژه نظامی به ریاست تیمسار سپهبد رضا عظیمی و دادرسی تیمسار سرلشکر غلامعلی اویسی در عمارت دژبانی ارتش تشکیل شد.
متهمین این پرونده عبارت‌اند از: ارتشبد عبدالله هدایت، سرلشکر معین‌پور و مهندس رضا وثوق گرایلی. در این جلسه، تیمسار هدایت به دفاع از خود در پرونده فساد مالی پرداخت و اعلام کرد تمام مراحل بازپرسی از وی در دادرسی ارتش غیرقانونی بوده است. جلسه آینده دادگاه ساعت 9 صبح چهارشنبه خواهد بود.
 
تایمز مالی: ایران امسال می‌تواند روی افزایش تولید نفت حساب کند
تایمز مالی طی مقاله مهمی درباره سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک نوشت: تولید نفت ایران و عربستان در سال گذشته به طور جالبی افزایش یافته است. میزان تولید نفت ایران از 58 میلیون تن به 63 میلیون تن و تولید نفت عربستان از 68 میلیون تن به 74 میلیون تن رسید.
به نوشته تایمز، درآمد ایران و عربستان هم به همین نسبت افزایش یافته است. حتی اگر در سال جاری عراق هم تولید نفت خود را افزایش دهد، دو کشور ایران و عربستان می‌توانند روی افزایش تولید خود حساب کنند و البته این به شرطی است که از ایجاد بن‌بست با کمپانی‌ها خودداری شود.
 
سازمان کنترل قیمت‌ها در وزارت اقتصاد تشکیل می‌شود
 دکتر کیانپور، معاون گمرکی وزارت اقتصاد، در زمینه تشکیل سازمان وسیع کنترل قیمت‌ها گفت: در حال حاضر، اداره ارزش و نظارت بر قیمت‌ها در وزارت بازرگانی سابق و گمرک وجود دارد.
وی افزود: ما تصمیم داریم این دو اداره را به صورت سازمان واحدی درآوریم که با تجهیزات بیشتر با توجه به ارزش بین‌المللی کالاهای وارداتی و بهای تمام‌شده اجناس داخلی، به کار کنترل و نظارت قیمت‌ها بپردازد. معاون گمرکی وزارت اقتصاد افزود: ما در مواردی که از صنایع داخلی از طریق سهمیه حمایت کرده‌ایم، مسلما نسبت به فروش کالاهای این صنایع نظارت و کنترل شدید خواهیم کرد تا مسئله اجحاف به مصرف‌کننده به کلی منتفی شود. سازمان جدید کنترل قیمت‌ها به زودی با شکل تازه‌ای شروع به کار خواهد کرد.
 
تشکر نخست‌وزیر از فرمانده نیروی هوایی به دلیل افزایش ندادن بلیط حج 
اسدالله علم، نخست‌وزیر، طی نامه‌ای به تیمسار سپهبد خاتمی، فرمانده نیروی هوایی و رئیس شورای عالی هواپیمایی کشوری، از اینکه بهای بلیط مسافرت حج گران نشده اظهار امتنان کرد و مراتب مسرت شاهنشاه را از این اقدام اعلام داشت.
امروز اداره کل هواپیمایی کشوری با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد با وجود بالا رفتن نرخ‌های بین‌المللی و ازدیاد هزینه‌های مختلف مربوط به حمل‌ونقل منظم و مرفه حجاج محترم، شورای عالی هواپیمایی کشوری نرخ مسافرت حجاج را از ایران به جده و مراجعت نیز مانند سال قبل تعیین کرد و افزایش نداد.
 
دست‌های پشت پرده  و مسئله پیاز!
«اطلاعات» در سرمقاله امروز خود نوشت: معلوم می‌شود امسال «سال پیاز» است. برای این از دیروز تا به حال سایر مسائل تحت‌الشعاع مسئله پیاز قرار داد. چند روز است پیاز از کیلویی 6 ریال به کیلویی 12 و 16 و حتی 20 ریال نیز ترقی کرده است. بارفروشان به خبرنگار ما گفته‌اند دلیل ترقی ناگهانی پیاز این است که عده‌ای پیاز را احتکار کرده و بازار سیاه ایجاد کرده‌اند. شهرداری با تمام قوا به مبارزه با احتکار پیاز برخاسته، ولی دست‌های پشت پرده هنوز بازار سیاه را در دست دارند.
«اطلاعات» می‌افزاید: مردم در این مملکت به این قبیل مسائل عادت کرده‌اند؛ زیرا اینها یک سلسله مسائل لاینحل زندگی ماه هستند که به نوبت آفتابی می‌شوند، جنب و جوشی در شهر پدید می‌آورند و بعد همان‌طور که غفلتا پیدا شده‌اند، غفلتا هم پنهان می شوند تا بعد کی دوباره نوبتشان برسد و باز تجلی کنند. در تقویم پارینه نیز فروردین با مسئله پیاز، اردیبهشت با مسئله خیار، شهریور با مسئله نان و اسفند به مسئله ماهی گذشت.1
 

https://iichs.ir/vdcb.0b0urhb05iupr.html
iichs.ir/vdcb.0b0urhb05iupr.html
نام شما
آدرس ايميل شما