کامیون‌داران خطاب به شاه: سزاوار نیست منفعت‌پرستان بر پریشانی مردم بیفزایند!/تغییر قوانین تشخیص و وصول مالیات/پنج اصل شاه که دولت‌ها نمی توانستند آن را عملی سازند!/اگر اوضاع به همین منوال می‌گذشت تاریخ فاتحه ما را خوانده بود!/دنیا دنیای الاغ‌سواری نیست!/وزیر کشاورزی: سارق افتخارات دیگران نیستم/روسای سنتو به ایران می‌آیند/جاده سوم منتفی شد/گرانی قندر و شکر و گوشت
28 فروردین 1342
کامیون‌داران خطاب به شاه: سزاوار نیست منفعت‌پرستان بر پریشانی مردم بیفزایند!
اتحادیه مرکزی کامیون‌داران به پیشگاه شاه تلگرافی را ارسال کردند. در این تلگراف آمده است: بنا به اطلاعی که رسیده است، عده‌ای از کمپانی‌های سودجو به تلاش و تکاپو افتاده به عناوین مختلف می‌خواهند اجازه ورود کامیون را تا ظرفیت سه تن از مقامات تحصیل نمایند. اتحادیه کامیون‌داران وظیفه خود می‌داند عواقب خطرناک اقدام به چنین کاری که در آینده در بر خواهد داشت، آن هم در شرایط و بحران اقتصادی فعلی و کم‌باری و تنزل نرخ کرایه و توقف کامیون‌ها در شهرستان‌ها و خطر ورشکستگی که کامیون‌داران حمل‌ونقل را تهدید می‌کند، به پیشگاه شاهنشاه معروض دارد سزاوار نیست عده‌ای منفعت‌پرست بر پریشانی مردم بیفزایند.
 
تغییر قوانین تشخیص و وصول مالیات
امروز تصویب‌نامه قانونی سازمان تشخیص مالیات، که شامل هشت فصل و 128 ماده بوده، از طرف وزارت دارایی انتشار یافت.
این لایحه ناظر بر وظایف و اختیارت مأمورین تشخیص مالیات و طرق وصول و طرز تشکیل کمیسیون و مقررات استخدامی و ترفیع کارمندان وصول می‌باشد.
به موجب این قانون، به مأموران تشخیص مالیات اختیارات وسیع داده شده و کمیسیون‌های مالیاتی یک درجه شده است. به موجب این قانون، اگر مالیات‌دهنده ظرف یک ماه به تشخیص ممیز اعتراض نکند، مالیات تعیین‌شده قطعی است و باید پرداخت شود و اگر از مودی مالیاتی به علت اشتباه در تشخیص مالیات اضافی اخذ شده باشد، مبلغ اضافی مسترد خواهد شد.1
 
پنج اصل شاه که دولت‌ها نمی توانستند آن را عملی سازند!
روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود با عنوان «جهاد برای بقا» نوشته است: شاه، ضرورت مسئولیت بزرگ خویش در قبال تاریخ از ابتدای سلطنت اصولی را که ضامن ترقی مملکت خود تشخیص می‌داد وجهه نظر داشت و به دولت‌های وقت توصیه می‌کرد و انجام آن را از دولت‌ها می‌خواست. این اصول عبارت بود از: نان برای همه، فرهنگ برای همه، بهداشت برای همه، مسکن برای همه و قانون برای همه و لکن دولت‌ها به عللی موفق به انجام این برنامه‌های مترقیانه و اعمال عدالت اجتماعی مورد نظر شاه نمی‌شدند.
بعضی دولت‌ها قدرت درک نیات شاه را نداشتند، بعضی قدرت اجرا نداشتند، به بعضی مهلت داده نمی‌شد، بعضی با بحران‌های سنگین روبه‌رو می‌شدند و مجال اقدامات اصلاحی پیدا نمی‌کردند، بعضی نیز به جای مشکل‌گشایی خود به مشکل‌تراشی دست می‌زدند.
 
اگر اوضاع به همین منوال می‌گذشت تاریخ فاتحه ما را خوانده بود!
به‌هرحال، سال‌هایی از عمر مملکت گذشت بدون آنکه مملکت تکانی بخورد و بدون آنکه در زندگی توده و نظامات نامطبوع و نامتناسب اجتماع تغییری حاصل آید. اگر اوضاع مملکت به همین منوال می‌گذشت، شاید برای اقلیتی مفید بود، شاید منافع عده‌ای محفوظ می‌ماند، شاید عده‌ای به سواری خود ادامه می‌دادند، شاید مقامات و مناصب و کرسی‌ها و میزها همچنان در تیول طبقات خاصی باقی می‌ماند، شاید به سفره گسترده جماعتی چشم زخمی وارد نمی‌شد، اما تاریخ به این اوضاع فاتحه می‌خواند!
دنیا تحمل حکومت ارباب بر رعیت نمی‌کند، دنیا تحمل نمی‌کند که مشتی مردم گرسنه، بی‌سواد، محروم از حقوق اجتماعی مانند بردگان قرون وسطی از بام تا شام عرق بریزند و دسترنج آنها قوت لایموتشان را تکافو نکند. اگر شاه برنامه شش‌ماده‌ای انقلاب سفید را بر پایه سهیم کردن دهقان و کارگر در منافع حاصله از کوشش خود و جهاد به خاطر باسواد کردن بی‌سوادان و مداخله مردم مملکت در سرنوشت خودشان از طریق انتخابات سالم قرار داده است، فرع بر تسلط و احاطه عمیق ایشان بر اوضاع داخله کشور و جزئیات زندگانی مردم از یک طرف و مقتضیات عصر از جانب دیگر است و شاه ایستاده است که به هر قیمت این اصول را در مملکت جاری و مستقر سازد و پشت سر شاه نیز ملت ایستاده است.
 
دنیا دنیای الاغ‌سواری نیست!
 عجب است که ما نمی‌خواهیم قبول کنیم شرایط زندگی نسبت به دویست سال پیش به کلی عوض شده است و امروز، گرچه می‌توان الاغ را زین کرد و از آن سواری گرفت، ولی دنیا، دنیای الاغ‌سوار نیست؛ دنیای مسافران ماه و مریخ است.2
 
وزیر کشاورزی: سارق افتخارات دیگران نیستم
صبح امروز، سپهبد ریاحی، وزیر کشاورزی، در سازمان کل اصلاحات ارضی  کشور حضور یافت و از ادارات مختلف سازمان بازدید به عمل آورد.
وزیر کشاورزی بعد از این بازدید، طی نطقی خطاب به کارکنان سازمان اصلاحات ارضی گفت: من موفقیت کار اصلاحات ارضی را به شما تهنیت می‌گویم، ولی بدانید راه ما به پایان نرسیده است و در مرحله اول کار هستیم. من به هیچ وجه افتخارات شما را به خود اختصاص نمی‌دهم و سارق افتخارات دیگران نیستم.
 
روسای سنتو به ایران می‌آیند
طی دو هفته آینده وزرای خارجه آمریکا و انگلیس و روسای ستاد ارتش کشورهای مزبور به تهران سفر خواهند کرد و با مقامات دولت ایران به مذاکره خواهند پرداخت. دین راسک، وزیر خارجه آمریکا، روز 28 آوریل (8 اردیبهشت) وارد تهران می‌شود و همان روز به حضور شاهنشاه بار می‌یابد و با نخست‌وزیر و وزیر خارجه ملاقات می‌کند.
کمیته نظامی سنتو اولین جلسه خود را روز 7 اردیبهشت در باشگاه افسران تشکیل می‌دهد. جلسات این کمیته دو روز به طول می‌انجامد و در پایان گزارشی از کار کمیته نظامی تسلیم شورای وزیران سنتو در کراچی خواهد شد.3
 
جاده سوم منتفی شد
شهردار تهران امروز اعلام کرد: ساختمان جاده سوم منتفی شده است و پاسگاه‌های وصول عوارض مزاحم از اول اردیبهشت تعطیل می‌شود.
در سال گذشته به مردم تهران و مالکین اراضی مسیر جاده سوم وعده دادم که تا پایان سال تکلیف جاده را روشن سازم و آنها را از بلاتکلیفی و سرگردانی برهانم. با کمال مسرت اکنون اعلام می‌کنم که با کمک و تصویب دولت، این وعده را مانند سایر وعده‌ها که به مردم داده بودم انجام دادم و به استحضار مالکان در مسیر جاده سوم می‌رسانم که در این مسیر جاده‌ای ساخته نخواهد شد و برای تسهیل امر عبور و مرور راه‌های دیگری در نظر گرفته شده که یک‌دهم خرج ساختمان جاده سوم را نیز نخواهد داشت.
 
گرانی قندر و شکر و گوشت
شهردار گفت: برخی از کسبه و فروشندگان این روزها ترقی قیمت قند و شکر را بهانه کرده و تصور می‌کنند که می‌توانند قیمت‌ها را بالا ببرند؛ بدین وسیله به اطلاع عموم می‌رساند که شهرداری تمام اقدامات لازم را کرده و هر کسی دست به این کار بزند، برای همیشه از کسب محروم خواهد شد.
ما از ده روز پیش درباره گوشت نیز اقدامات وسیعی کرده‌ایم. اکنون قیمت گوشت در کشتارگاه از 270 ریال به 240 ریال تنزل کرده و به قصاب‌ها اخطار کرده‌ایم که حق ندارند گوشت با استخوان را کیلویی 77 ریال و بدون استخوان را کیلویی یکصد ریال بیشتر بفروشند.
به قصاب‌ها اخطار کردم اگر بازی درآورند، خود شهرداری رأسا کشتار می‌کند و در کامیون و میادین به مردم گوشت می‌فروشد.4
 

نام شما
آدرس ايميل شما