نام‌برده فوق اخیرا توسط یکی از همکاران تقاضا و کسب تکلیف نموده که آیا مجاز است مجلس یادبودی برای مسلمانانی که در جنگ اعراب و اسرائیل به شهادت رسیده‌اند برگزار نماید یا خیر؟
شرط ساواک برای برگزاری شهدای جنگ شش‌روزه چه بود؟!
پایگاه اطلاع‌رسانی پژوهشکده تاریخ معاصر؛ اسناد ساواک به خوبی مؤید حمایت صریح پهلوی از اسرائیل در جنگ شش‌روزه با مسلمان است. ساواک هر گونه کمکی به جبهه اسلام را در این جنگ رصد و با مردم و علما به‌شدت برخورد می‌کرد و از سوی دیگر نیز برگزاری هر گونه مراسمی برای شهدا را تنها به شرط لعن و نفرین مسلمانان جایز می‌دانست!
بر اساس یک سند ساواک به تاریخ ۲۴ خرداد ۱۳۴۶ درباره آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی، از مراجع وقت تقلید، «نام‌برده فوق اخیرا توسط یکی از همکاران تقاضا و کسب تکلیف نموده که آیا مجاز است مجلس یادبودی برای مسلمانانی که در جنگ اعراب و اسرائیل به شهادت رسیده‌اند برگزار نماید یا خیر؟ با عرض اینکه در اجرای اوامر تیمسار ریاست ساواک مقرر است چنانچه روحانیونی بخواهند در این زمینه سخنرانی نمایند می‌توانند ضمن دعا نمودن برای خاتمه یافتن جنگ به مسبب اصلی این جنگ، که با اغفال و فریب دادن مسلمانان آنان را به جنگ کشیده و موجبات کشته شدن مسلمین را فراهم نموده، نفرین نمایند؛ بنابراین در صورت تصویب به شرطی که آیت‌الله نجفی به همین نحو اقدام نمایند، با تقاضای او موافقت شود. اخذ هر نوع تصمیم موکول به رأی عالی است».[1]
 
آیت‌الله العظمی سیدشهاب‌الدین مرعشی نجفی (دهه 1340)
آیت‌الله العظمی سیدشهاب‌الدین مرعشی نجفی (دهه 1340)
 
پی‌نوشت:
 
[1] . آیت‌الله العظمی سیدشهاب‌الدین مرعشی نجفی به روایت اسناد ساواک، ج 2، ص ۲۱.
https://iichs.ir/vdcftyd0.w6dtmagiiw.html
iichs.ir/vdcftyd0.w6dtmagiiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما