به همت انتشارات پژوهشکده تاریخ معاصر؛

خاطرات سانسورچی شاه در قیام 15 خرداد منتشر شد

کتاب خاطرات جهانگیر تفضلی (سانسورچی شاه در قیام 15 خرداد) به کوشش یعقوب توکلی روانه بازار نشر شد
خاطرات سانسورچی شاه در قیام 15 خرداد منتشر شد
 
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده تاریخ معاصر،کتاب «خاطرات جهانگیر تفضلی» به کوشش یعقوب توکلی در شمارگان 1000 نسخه توسط انتشارات پژوهشکده تاریخ معاصر چاپ و منتشر شد.
 
این کتاب شامل یک پیش‌گفتار و مقدمه است. در کتاب آمده است: خاطرات جهانگیر تفضلی نشان‌دهنده چگونگی تکوین یک شخصیت سیاسی در حکومت پهلوی است.
 
تفضلی یکی از رجال علاقه‌مند به تمام معنا به رژیم پهلوی و به تعبیر خودش مخلص و چاکر بوده است. متن اولیه خاطرات تفضلی را مرحوم دکتر ابوالقاسم تفضلی در اختیار پژوهشکده تاریخ معاصر قرار داده است. هرچند در متن اولیه خاطرات تفضلی بخش عمده‌ای از زندگی سیاسی او ناگفته مانده، پاره‌ای از اسرار پشت پرده حاکمیت پهلوی به وسیله او فاش شده است.
 
این خاطرات به دلیل آنکه تفضلی دوست نزدیک اشرف پهلوی و عبدالحسین هژیر و مورد اعتماد محمدرضا پهلوی بود، دارای اهمیت است. از جمله مواردی که تفضلی در خاطرات خود تلاش کرده است آن را ناگفته بذارد چگونگی انتصاب وی به ریاست تبلیغات و انتشارات رادیو یا سمت مشاور در کابینه اسدالله علم در سال 1342 است.
 
هدف پژوهشکده تاریخ معاصر از انتشار این خاطرات بیان حقایقی از سرنوشت و تاریخ سیاسی ملت ایران در عرصه ترکتازی بیگانگان است.
 
جهانگیر تفضلی در این خاطرات اذعان کرده است که چگونه و طی چه روندی، از یک مخالف رژیم پهلوی و یک چپ‌گرا و دموکرات به‌اصطلاح روشنفکر به یک نظریه‌پرداز دربار تغییر جایگاه می‌دهد. این امر نه به قصد افشای رژیم بلکه در قالب یادداشت‌های شخصی است که غالبا جنبه دفاع از خود دارد.
 
در این کتاب اسنادی است که نشان می دهد تفضلی در جریان سفر معروف شاه به قم در 4 بهمن 1341 به قم رفت. او سخنرانی معروف و تاریخی شاه را از قبل نوشته و تنظیم کرده بود. تفضلی در این سخنرانی از زبان شاه، زشت‌ترین، رکیک‌ترین و ناجوانمردانه‌ترین توهین‌ها را به روحانیت روا داشت. آنها را به ارتجاع سیاه تشبیه کرد و خطر آنها را از ارتجاع سرخ بیشتر دانست.
 
این سخنرانی به قدری زنند بود که علاوه بر عکس‌العمل شدید امام خمینی(ره)، روحانیت و مردم، حتی مسئولان خبری رژیم، نظیر نصرت‌الله معینیان مجبور شدند بخشی از سخنان شاه را سانسور کنند؛ سخنانی که به قول احسان نراقی، مشاور برجسته شاه، آغاز انقلاب و شمارش معکوس عمر رژیم پهلوی بود.
 
حضرت امام در سخنرانی معروف خود که به دستگیری ایشان و قیام تاریخی 15 خرداد منجر شد، در اشاره به سخنرانی جنجالی شاه، محمدرضا را نصحیت کردند و فرمودند: هرچه دیگران به تو دیکته می‌کنند و به دست تو می‌دهند را تکرار می‌کنی. در پی این سخنرانی در عصر عاشورا، رژیم پهلوی در نیمه‌شب 15 خرداد ایشان را دستگیر کردند.
 
از نکات جالب کتاب ارائه سندهایی از صورت مذاکرات هیئت دولت به ریاست اسدالله علم در روزهای 15 تا 20 خرداد 1342 است. این اسناد نشان می‌دهد که در برابر اعتراضات مردم، روشنفکرانی مانند تفضلی و همچنین پرویز ناتل خانلری و محمد باهری بیش از نظامیان خواستار کشتار وسیع و حکومت نظامی بودند.
 
آقای توکلی که کتاب به کوشش ایشان چاپ شده است، خاطرات ایام بازداشت جهانگیر تفضلی در اردوگاه متفقین را که در روزنامه «ایران ما» منتشر شد، در بخش دوم کتاب آورده است.
 
کتاب «خاطرات جهانگیر تفضلی» با قیمت هفتادهزار تومان و در شمارگان 1000 نسخه در دسترس علاقه‌مندان به تاریخ قرار گرفته است.  
 
تصویر روی جلد کتاب «خاطرات جهانگیر تفضلی»
 

جهت تهیه کتاب «خاطرات جهانگیر تفضلی» به سایت فروشگاه کتاب پژوهشکده تاریخ معاصر یا مراکز پخش کتاب‌های این پژوهشکده در تهران و شهرستان‌ها مراجعه فرمایید.
 
نام شما
آدرس ايميل شما