جزئیاتی از سفر رئیس ستاد ارتش آمریکا به ایران/ «افزایش سطح تولید غلات بر خلاف شایعات»!/ واردات دویست‌هزار تن شکر/ چنان‌که هواپیما و پست را قبول کرده‌‌ایم، زندگی اجتماعی آنها را هم باید قبول کنیم!/ قطع جریان نفت به سوی تهران
26 فروردین  1342
جزئیاتی از سفر رئیس ستاد ارتش آمریکا به ایران
امروز سخنگوی ستاد بزرگ ارتشتاران اعلام داشت: ژنرال تیلور، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، بنا به دعوت تیمسار ارتشبد حجازی، رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران، برای یک دیدار شش‌روزه از تاریخ 4 اردیبهشت‌ماه به تهران وارد خواهد شد.
ژنرال تیلور در مدت توقف خود در تهران به پیشگاه مبارک اعلیحضرت همایون شاهنشاه بزرگ ارتشتاران بار خواهد یافت و در سیزدهمین کمیته نظامی پیمان مرکزی که در تاریخ 7 و 8 اردیبهشت‌ماه جاری در تهران تشکیل خواهد شد شرکت خواهد نمود.1
 
«افزایش سطح تولید غلات بر خلاف شایعات»!
امروز سپهبد ریاحی، وزیر کشاورزی، طی یک مصاحبه مطبوعاتی درباره سفر دوروزه خود به کردستان و آذربایجان غربی گفت: من در محل به مأمورین دستورات لازم برای رسیدگی به شکایات مردم صادر کرده‌ام.
خرده‌مالکان و دهقانان این منطقه همه نسبت به قانون اصلاحات ارضی اطاعت قطعی می‌نمودند و قول می‌دادند تولید را با تمام قوا بالا ببرند و دین خود را به شاهنشاه ادا کنند. ما در سنندج به همراهی همه مأمورین اصلاحات ارضی سوگند یاد کردیم که در راه انجام وظیفه، نظر شخصی را دخالت ندهیم.
وزیر کشاورزی افزود: یکی از انتشارات غلطی که داده‌اند این است که بر اثر اجرای قانون اصلاحات ارضی تولید پایین آمده است. من اعلام می‌دارم طبق تلگراف رئیس کشاورزی کرمانشاهان، در این منطقه 25 درصد تولید بالا رفته است؛ درحالی‌که من در تلگراف خود به روسای کشاورزی خواسته بودم امسال ده درصد تولید اضافه شود.
 
واردات دویست‌هزار تن شکر
وزارت دارایی در سال آینده دویست‌هزار تن شکر سفید از خارج خریداری خواهد کرد. خرید شکر بیشتر از کشورهایی خواهد بود که با دولت ایران قرارداد پایاپای دارند. پیش‌بینی می‌شود 130 هزار تن شکر مورد احتیاج از شوروی خریداری شود.
یک مقام مطلع در این مورد گفت: وزارت دارایی برای خرید شکر از بورس بین‌المللی استعلام نرخ می‌کند و در صورتی که کشورهای طرف معامله حاضر شوند در مقابل خرید شکر، از ایران جنس بخرند با آنها معامله پایاپای می‌شود.
این مقام افزود: هنوز برای خرید شکر داخلی تصمیمی اتخاذ نشده است. امسال از کارخانه نیشکر هفت‌تپه مقدار پانزده‌هزار تن شکر تا نرخ چهارده ریال خریداری شده است که قسمت اعظم آن به وزارت دارایی تحویل شده است. این مقام گفت: علت افزایش نرخ شکر در بورس جهانی به سه برابر قیمت خود در یک سال پیش برای این است که محصول شکر جهانی در یک سال اخیر کاهش پیدا کرده است و طبق قانون عرضه و تقاضا قیمت بالا رفته است.
 
چنان‌که هواپیما و پست را قبول کرده‌‌ایم، زندگی اجتماعی آنها را هم باید قبول کنیم!
کیهان در سرمقاله امروز خود نوشت: وضع دنیا عوض شده است و دیگر نمی‌توان در قرن نهم و دهم میلادی زندگی کرد.
ما بخواهیم یا نخواهیم تابع این جبر زمان هستیم. همان طور که ناچار شدیم طیاره، پست و تلگراف و تلفن و کولر، راه‌آهن و اتومبیل را قبول کنیم، ناچاریم اصول اجتماعی آنها را نیز قبول کنیم. مقاومت با آن مقاومت با زمان است و زمان رو به جلو است و هیچ کس نمی‌تواند آن را برگرداند.
 
قطع جریان نفت به سوی تهران
بر اثر بارندگی‌های پی در پی و ایجاد سیل، لوله سراسری نفت در رودخانه کشکان آسیب دید.
بر اساس این گزارش، از جمعه گذشته خط لوله نفت سراسری بر اثر جریان سیل آسیب دیده و در نتیجه از 80 ساعت پیش به این طرف، جریان صدور نفت از جنوب به تهران به وسیله خط لوله متوقف گردیده است.
هم‌اکنون عده‌ای از مهندسین شرکت نفت با متخصصین شرکت‌های عامل نفت و افراد ارتش برای تعمیر خط لوله در محل حادثه که بین خرم‌آباد و اندیمشک می‌باشد مشغول به کار هستند. در طول بهره‌برداری از لوله سراسری نفت در طول شش سال گذشته، این سومین بار است که بر اثر بروز حادثه‌ای جریان نفت از جنوب به تهران قطع می‌شود.2
 

https://iichs.ir/vdcg.y93rak93tpr4a.html
iichs.ir/vdcg.y93rak93tpr4a.html
نام شما
آدرس ايميل شما