با پیشنهاد مراکز اسنادی و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

روز تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی در تقویم ملی ایران ثبت شد

با پیشنهاد مراکز اسنادی کشور، در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی روز ۲۵ دی‌ماه «روز تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی» نامیده شد
روز تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی در تقویم ملی ایران ثبت شد
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده تاریخ معاصر، به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و جمعی از اعضای مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک‌های اسنادی ایران (مهتاب) طی مکاتبه‌ای در بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰ با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خواستار نام‌گذاری روز ۲۵ دی‌ماه به عنوان «روز تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی» در تقویم رسمی کشور شدند.
25 دی‌ماه مقارن با انتشار نامه تاریخی امام راحل در سال 13۶۷  برای تدوین تاریخ انقلاب اسلامی است. امام خمینی (قدس سره) در این روز، با صدور پیامی سیدحمید روحانی را مأمور تدوین تاریخ انقلاب اسلامی کردند.
در بخشی از پیام امام(ره) چنین آمده است: «امروز همچون همیشه تاریخ انقلاب‌ها، عده‏‌ای به نوشتن تاریخ پرافتخار انقلاب اسلامی ایران مشغول‌اند که سر در آخور غرب و شرق دارند. تاریخ جهان پر است از تحسین و دشنام عده‌‏ای خاص، له و یا علیه عده‏‌ای دیگر و یا واقعه‌‏ای در خور بحث. اگر شما می‌‏توانستید تاریخ را مستند به صدا و فیلم حاوی مطالب گوناگون انقلاب از زبان توده‏‌های مردم رنج‌دیده کنید، کاری خوب و شایسته در تاریخ ایران نموده‏‌اید. باید پایه‌‏های تاریخ انقلاب اسلامی ما چون خود انقلاب، بر دوش پابرهنگان مغضوب قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها باشد».
این پیشنهاد پس از بررسی در جلسه ۷۷۱ شورای فرهنگ عمومی کشور، برای درج 25 دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان «روز تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی» به تصویب رسید.
شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در جلسه اخیر خود که در تاریخ 26/ 7/ 1401 و به ریاست سیدابراهیم رئیسی برگزار شد، این پیشنهاد را به تصویب رساند.
نامه پیشنهادی نام‌گذاری 25 دی‌ماه به عنوان روز تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی، به امضای مجموعه سازمان‌های اسنادی (سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، پژوهشکده مطالعات تاریخ معاصر و مرکز بررسی اسناد تاریخی) رسیده است.
 
روزنامه کیهان، 25 دی سال 1367
 
نام شما
آدرس ايميل شما