خلع ابوالقاسم امام جمعه تهران / ژنرال حسن‌البکر به جای عارف رئیس جمهوری عراق شد...

رویدادهای بیست و هفتم تیر

سال 1288
خلع ابوالقاسم امام جمعه تهران
مجلس عالي سيدابوالقاسم امام جمعه تهران را که همراه محمدعلي شاه در سفارت روس پناهنده شده بود از امامت جمعه تهران خلع نمود و به جاي وي برادرش سيدمحمد امام‌زاده را که مردي آزاديخواه بود به امامت جمعه تهران که از اهمّ مشاغل بود برگزيد.

سال 1290
سپهدار در کادر وزیران تغییراتی داد. وزیران تازه به این شرح است:
وثوق‌الدوله وزیر داخله ـ محتشم‌السلطنه وزیر خارجه ـ صمصام‌السلطنه وزیر جنگ ـ معاون‌الدوله وزیر مالیه ـ قوام‌السلطنه وزیر عدلیه ـ حکیم‌‌‌الملک وزیر اوقاف و علوم.

سال 1297
جنگلیها با 2 هزار و 500 نفر به رشت حمله کردند و شهر را تصرف و قنسولخانه انگلیس را آتش زدند.

سال 1303
ماژور ایمبری ویس قنسول آمریکا هنگام عکسبرداری از سقاخانه آشیخ هادی که در آن روز، شایعاتی در مورد معجزات آن در افواه بود مورد هجوم و حملۀ عده زیادی از مردم قرار گرفت و به شدت مجروح شد. پس از انتقال به بیمارستان نظمیه عده‌ای  از مردم داخل بیمارستان شده با داس و قمه چکش و آب جوش او را به قتل می رسانند.

سال 1305
محمدولی خان خلعتبری (سپهدار اعظم، سپهسالار اعظم) که در دوران پادشاهی ناصرالدین‌شاه و مظفرالدین‌شاه و محمدعلی شاه و احمد شاه صاحب مقامات بزرگ دولتی بود و چندین بار پس از خلع محمدعلی شاه به رئیس‌الوزرائی رسیده و یکی از دو فاتح نظامی تهران بود در سن 84 سالگی در منزل شخصی خود با تفنگ خودکشی کرد و جنازه وی در امامزاده صالح شمیران در کنار پسرش سرهنگ ساعدالدوله دفن گردید.
«آقای عبدالصمد خلعتبری در کتاب سپهسالار تنکابنی جریان خودکشی را چنین نوشته است:
روز دوشنبه هشتم محرم 1345 قمری برابر با 27 شهریور 1305 شمسی (هشتم محرم مطابق است با 27 تیرماه 1305 مؤلف در محاسبه اشتباه کرده است) حدود دو ساعت به ظهر بود که سپهسالار به اندرون خانه ییلاقی خود وارد شد و نامۀ سربسته‌ای به عنوان پسر ارشد علیقلی‌خان امیر اسعد به همسر خود (مادر علی اصغرخان) داد که پس از اطلاع ثانوی به او برسانند، در ضمن ساعت و زنجیر طلای بغلی و مهر خود را هم با یک قطعه اسکناس صد تومانی به همسرش سپرد و به اطاق خود رفت. قبلاً سفارش کرده بود که کسی وارد این اطاق نشود. چند دقیقه بعد صدای تیر و شلیک گلوله تپانچه‌ای در فضای اندرون پیچید. خانم و مستخدمین و کمی بعد امیر اسعد سراسیمه به اطاقی که سپهسالار در آن بود وارد شدند و جسد خون‌آلود او را بر روی زمین افتاده دیدند. فوراً به سراغ طبیب سفارت انگلیس که در همان نزدیکی در باغ ییلاقی این سفارتخانه اقامت داشت فرستادند ولی کوشش بیجایی بود. سپهسالار آنقدر هنر تیراندازی و مهارت و قدرت دست داشت که وقتی تصمیم به تیراندازی می‌گرفت به خوبی گلوله را به هدف برساند، در این موقع احتیاطاً سپهسالار تپانچه را در مقابل آیینه به پیشانی خود گذارده بود که تیرش خطا نکند و گلوله را خالی کرده بود.
پس از جستجو در اتاقش نامۀ مختصری که چند سطر خطاب به پسرش امیر اسعد نوشته بود به دست آمد که چند جمله از آن این است:
امیر اسعد، فوری نعش مرا بفرستید امامزاده بشورند و پیش پسرم دفن کنند البته همین الآن اقدام بشود دیگر برای بنده تشریفات و گریه پس از هشتاد و چندین سال عمر لازم ندارد...
خبر انتحار سپهسالار همچون صاعقه‌ای در تهران گشت، فوراً مأمورین شهربانی برای تحقیقات بی‌فایده آمدند.
تصادف این بود که آن روزها به علت تعطیلات عزاداری ماه محرم چند روز بود که هیچ روزنامه‌ای در تهران منتشر نمی‌شد و این خبر آنطور که ممکن بود مورد تفسیر قرار نگرفت ولی از همان روزها در شهر شیوع یافت که سپهسالار در موقع خودکشی خود نوشته است:
مرا عار باشد از این زندگی             که سالار باشم کنم بندگی
و این شعر را بسیاری از مردم عادی تهران که آن روزها را به خاطر دارند نقل می‌کنند.»

سال 1308
شهر دهکرد به دست شورشیان بختیاری افتاد.

سال 1309
اسمعیل آقا سمیتقو یاغی معروف کرد که سالیان دراز کردستان و آذربایجان ایران را مورد تاخت و تاز و غارت و کشتار مردم قرار داده بود با تأمین گرفتن از طرف سرتیپ ظفرالدوله مقدم فرمانده لشکر آذربایجان وارد اشنویه شد. به محض ورود به اشنویه از طرف پادگان محاصره و به او تیراندازی شد. پس از مختصر زد و خوردی سمیتقو و عده‌ای  از کسان وی به قتل رسیدند.

سال 1313
محمدعلی دولتشاهی (مشکوةالدوله) وزیر پست و تلگراف پشت میز اداره بر اثر سکته قلبی درگذشت.

سال 1317
مظفر اعلم وزیر مختار ایران در بغداد به سمت وزیر امور خارجه تعیین گردید.

سال 1321
به مناسبت کمیابی وسائط نقلیه دولت دستور داد تا سازمانهای اداری و بازرگانی از وسائل غیر موتوری مانند گاری، دوچرخه، شتر، اسب، الاغ استفاده نمایند. مذاکره برای وارد کردن 3 هزار شتر از هندوستان آغاز گردید.

سال 1329
ابراهیم زند به مدیر کلی بانک ملی ایران انتخاب شد ابوالحسن ابتهاج مدیر کل سابق بانک ملی به سفارت ایران در پاریس برگزیده گردید.

سال 1330
به دستور دکتر مصدق نخست‌وزیر سرلشکر بقائی رئیس شهربانی که به روی مردم آتش گشوده بود از کار برکنار و تحت تعقیب قرار گرفت. بقائی دستور شلیک را از شاه گرفته بود.

سال 1331
احمد قوام نخست‌وزیر اعلامیه تند و شدیداللحنی انتشار داد و متذکر شد (کشتیبان را سیاستی دگر آمد) و محاکم انقلابی تشکیل خواهم داد و روزی صدها تبهکار را از هر طبقه به موجب حکم خشک و بی شفقت قانون قرین تیره‌روزی می سازم.

سرتیپ محمدعلی صفاری شهردار تهران شد.

فرمان شاه بدین صورت برای احمد قوام صادر شد: جناب اشرف آقای احمد قوام نخست‌وزیر نظر به اعتمادی که به مراتب شایستگی و کاردانی شما داریم، به موجب این دستخط سمت نخست‌وزیری را به شما محول و مقرر می‌داریم در تشکیل هیئت وزیران اقدام نموده نتیجه را زودتر به اطلاع ما برسانید. شاه.

سال 1333
عبدالله انتظام وزیر امور خارجه جواب تذکاریه دولت شوروی را به سفیر شوروی در تهران تسلیم کرد. دولت ایران در پاسخ متذکر شده است که همواره با کمال حسن نیت تعهداتی را که در مقابل اتحاد جماهیر شوروی بعهده گرفته رعایت کرده است. دولت ایران اگر خواست در آینده بمنظور دفاع از استقلال و تمامیت ارضی خود در اتحادیه‌های ناحیه‌ای شرکت کند علناً و صادقانه شرکت خواهد کرد.

در پایان هجدهمین جلسه کنفرانس نفت اعلام شد که مذاکرات نفت پایان یافت درباره چهار مسئله اساسی
1ـ اداره تأسیسات نفت 2ـ مدت قرارداد 3ـ میزان استخراج 4ـ قیمت، توافق کامل بین ایران و کنسرسیوم حاصل شد. اکنون فقط مسئله غرامت مانده است که مورد بحث و مذاکره می‌باشد.

سال 1336
آمریکا هفت فروند هواپیمای جت بمب‌افکن از محل کمکهای نظامی به ایران داد. نیروی هوایی تاکنون 30 فروند هواپیما تحویل گرفته است.

سال 1337
اسکندر میرزا رئیس جمهور پاکستان و بانو ناهید امیر تیمور کلالی همسرش وارد تهران شدند.

سال 1341
در جلسه هیئت وزیران امروز امینی و اعضاء کابینه استعفا نمودند.

سال 1343
وزیر کشور استانداران تازه را به شرح زیر تعیین و معرفی نمود: محسن رئیس استاندار تهران، محمد علی صفاری استاندار آذریاجان شرقی، ابراهیم همایونفر استاندار آذربایجان غربی، عبدالرضا انصاری، استاندار خوزستان، تقی سرلک استاندار گیلان، ناصر صدری استاندار مازندران، نصرت‌الله اکبر فرماندار کل سمنان، ابوالحسن معینی فرماندار کل لرستان.

سال 1344
با تصویب مجلس شورای ملی سرمایۀ ایران در بانک توسعه و ترمیم بین المللی افزایش یافت.

سال 1346
دکتر جواد صدر وزیر دادگستری در مقابل اعتراض عده‌ای به قانون حمایت خانواده وعده داد به زودی قانون مزبور اصلاح خواهد شد.

وضع کانال سوئز به شدت خطرناک شد. 

سال 1347
ژنرال حسن‌البکر به جای عارف رئیس جمهوری عراق شد.

سال 1349
وزیر دادگستری انتخابات هیئت رئیسه کانون وکلای دادگستری را غیرقانونی اعلام کرد.

بهشت زهرا گورستان جدید تهران افتتاح شد.

امیرعباس هویدا نخست‌وزیر، دو هزارمین روز نخست‌وزیری خود را جشن گرفت.

سال 1350
در سودان کودتای نظامی شد و سرگرد هاشم عطا قدرت را در دست گرفت.

دو قاچاقچی مواد مخدر در تهران اعدام شدند.

سال 1352
ایران به تونس برای سدسازی 30 میلیون تومان وام داد.

سال 1354
رئیس جمهوری مکزیک و بانو وارد تهران شدند.

سال 1355
شاه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: تمرکز قدرت در دست من به خواست مردم ایران است.

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.