عارف قزوینی شاعر بزرگ معاصر در همدان در سن 52 سالگی درگذشت... /سید محسن صدر (صدرالاشراف) به سمت استانداری خراسان...

رویدادهای دوم بهمن

سال 1294
طبق تصمیم هیئت وزیران نظام السلطنه از حکومت بروجرد و لرستان و خوزستان منفصل گردید و کلیه نشانهای او مسترد شد و دستور مصادره اموالش صادر گردید. 

سال 1299
امروز سپهدار به قصر فرح آباد احضار و فرمان ریاست وزرائی را دریافت نمود. 

سال 1307
نظامنامه لباس متحدالشکل به تصویب هیئت وزیران رسید. 

دکتر حسین بهرامی (احیاءالسلطنه) به سمت ریاست اداره احصائیه و سجل احوال کل مملکتی منصوب و مشغول کار شد. 

سال 1310
قرارداد سرحدی و عهدنامه مودت و حکمیت بین ایران و ترکیه از طرف توفیق رشدی بیک وزیر خارجه ترکیه و محمدعلی فروغی وزیر خارجه ایران امضاء و مبادله شد. 

سال 1312
عارف قزوینی شاعر بزرگ معاصر در همدان در سن 52 سالگی درگذشت و در کنار بقعه بوعلی سینا دفن گردید. عارف علاوه بر جنبه شعری و فضل و هنر یکپارچه احساس بود. 

سال 1318
سرتیپ احمد نخجوان کفیل وزارت جنگ با وابسته نظامی انگلستان در تهران ملاقات و مذاکره کرد و خواستار خرید 60 فروند بمب افکن جدید و شکاری رده اول شد. همچنین درخواست تنظیم طرح مشترک برای جنگ با روسیه گردید. 

سال 1321
دکتر محمد سجادی شهردار تهران به معاونت نخست وزیری تعیین گردید.

سال 1327
سید محسن صدر (صدرالاشراف) به سمت استانداری خراسان تعیین شد. 

مهندس رضوی نماینده مجلس هنگام خروج از مجلس توسط سرهنگ برخوردار مورد حمله و ضرب شدید قرار گرفت. 

سال 1328
اولین بانک خصوصی به نام (بانک بازرگانی ایران) با سرمایه 50 میلیون ريال تأسیس شد. 

سال 1330
در مبارزه انتخاباتی در فسا تفنگچیهای عرب شیبانی و اینانلوها مخالفین خود را به گلوله بستند. چند نفر کشته و عده زیادی مجروح گردیدند. 

سال 1331
دکتر مصدق از پشتیبانی مردم قدردانی کرد و توجه همگان را به حساسیت اوضاع و اهمیت مبارزه ای که در پیش دارند جلب نمود و آنگاه به مخالفین حمله کرد و گفت مجادله با حکومتی که در تمام جبهه ها با اجنبی سرگرم زد و خورد است اگر دور از انصاف نباشد شایسته وطن پرستان و علاقمندان به استقلال کشور نیست. 

سال 1341
بامداد امروز اعلامیه آیت الله خمینی مبنی بر تحریم رفراندوم در تهران و بسیاری از شهرها پخش گردید و به محض انتشار اعلامیه تظاهرات گسترده ای تهران را فرا گرفت بازار و اصناف دکانها را تعطیل نموده به خیابانها ریختند و مشغول شعار دادن علیه رفراندوم شدند. هر لحظه جمعیت بیشتر می شد و تقریباً نیمی از تهران تعطیل شد و تظاهرات عظیمی برپا گردید. عده ای از مردم به خانه آیت الله خوانساری رفته و از ایشان خواستند تا در تظاهرات شرکت کنند ایشان هم پذیرفتند و به اتفاق سایر علماء در جلوی جمعیت قرار گرفته به راهپیمائی پرداختند در خیابان بوذرجمهری آیت الله بهبهانی به استقبال جمعیت آمد و آنان را به منزل خود برد. در همان موقع که مردم در اوج تظاهرات بودند حاج شیخ محمدتقی فلسفی بر منبر نشست و سخنان بسیار تندی علیه دولت ایراد نمود. پس از سخنرانی فلسفی اعلامیه مشترک خوانساری و بهبهانی دائر بر تحریم رفراندوم صادر و توسط آقای فلسفی قرائت گردید و قرار شد بعدازظهر مردم در مسجد سید عزیزالله اجتماع نمایند در همین موقع نیروی پلیس برای متفرق ساختن تظاهر کنندگان وارد عمل شد و زد و خورد شدیدی بین مردم و پلیس آغاز گردید از دانشگاه تا بازار میدان کشمکش، زد و خورد حمله و گریز مردم با پلیس بود. پلیس با تمام قدرت و نیرو و بکار بردن آتش از اجتماع بعدازظهر مردم در مسجد سید عزیزالله جلوگیری نمود و به آیات عظام نیز اجازه خروج از منازلشان را نداد. 

سال 1342
بین ایران و کشور فیلیپین روابط سیاسی برقرار شد و طرفین سفیر مبادله کردند. 

سال 1343
6 جراح آمریکائی و فرانسوی و انگلیسی برای معالجه منصور به تهران دعوت شدند.

سال 1347
در جنوب سیل جاری شد و راه آهن بسته شد. 

سال 1348
ایران شدیداً به عراق اعتراض کرد.

سفیرکبیر عراق در ایران و 4 دیپلمات عراقی از ایران اخراج شدند.

سال 1353
آمریکا بار دیگر کشورهای عضو اوپک را تهدید به اشغال چاههای نفت نمود.

بانک مرکزی نرخ بهره بانکی را تنزل داد. 

سال 1356
حضرت آیت الله العظمی خمینی به مناسبت وقایع 19 دی ماه قم پیامی فرستادند در این پیام آمده بود: جنایات 29 محرم، 19 دی ماه امسال نقطه عطفی است به جنایات شاهانه رحمت خداوند بر مقتولین 15 خرداد و 19 دی امسال. محرم چه ماه مصیبت زا و چه ماه سازنده و کوبنده ای است، محرم ماه نهضت بزرگ سید شهیدان و سرور اولیاء خدا است که با قیام خود در مقابل طاغوت، تعلیم سازندگی و کوبندگی به بشر داد. 

سال 1357
رادیو مسکو اعلام کرد: در کارخانه تعمیر هلیکوپترهای جنگی ایران نزدیک به 4 هزار افسر نیروی هوائی اعتصاب غذا کرده اند و اخراج مستشاران آمریکائی را از کشور خواستار شده اند. 

ارتشبد جم آینده ایران را تاریک و خونین خواند. 

خرید اسلحه از انگلستان متوقف شد. 

قطب‌زاده در پاریس طی مصاحبه ای اظهار کرد: سینماها باید باز باشند و روزنامه‌ها هر چه می‌خواهند بنویسند. همه احزاب حتی مارکسیستها می توانند تبلیغ کنند. 

دولت اعلام کرد: وزارتخانه ها از عناصر ناپاک و فاسد پاکسازی خواهند شد. 

سپهبد مهدی رحیمی فرماندار نظامی با حفظ سمت به ریاست شهربانی برگزیده شد. سپهبد جعفری سرپرست شهربانی بازنشسته شد. 

شاه و فرح مصر را ترک کردند و به سوی مراکش پرواز کردند. 

رمزی کلارک وزیر سابق دادگستری آمریکا در پاریس با امام ملاقات کرد. وی گفت به نظر من بدون مشارکت آیت‌الله خمینی هیچگونه امکانی برای حل بحران در ایران وجود ندارد. 

امام در مصاحبه با مطبوعات ایران گفتند: اقلیتهای مذهبی در اسلام احترام دارند و آنها مثل سایر اقشار ملت در آنجا با رفاه زندگی خواهند کرد و هیچ برای آنها گرفتاری نخواهد بود. 

تظاهرات در تهران و سایر شهرها شدید و سرانجام خونین شد. 

سید جلال الدین تهرانی رئیس شورای سلطنت با ارائه استعفای خود و اعلام غیرقانونی بودن شورای سلطنت با امام ملاقات کرد. 

امام خمینی در مصاحبه ای گفتند: ما وارث یک مملکت ویران هستیم. شاه را باید به ایران برگرداند و ثروتهایش را پس گرفت. 20 سال لازم است تا ویرانیها جبران شود. 

ارتشبد قره باغی طی مصاحبه ای اعلام کرد: کودتا در ارتش مطرح نیست، دستور سرکوبی چماق بدستان داده شده است. 

برای استقبال از امام خمینی، سیل جمعیت از شهرها و روستاها به سوی تهران سرازیر شد. 

یک گروه 15 نفری از دانشجویان ایرانی در هند، سرکنسولگری ایران در بمبئی را اشغال کردند و 4 نفر را به گروگان گرفتند. ابتدا عکسهای شاه و فرح را پائین کشیدند و بجای آن عکسهائی از امام خمینی نصب کردند و تابلوی سفارت جمهوری اسلامی ایران را بر در ورودی نصب کردند. 

امروز اعلام شد جریان ورود امام خمینی به وطن مستقیماً از رادیو تلویزیون پخش می شود.

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.