قانون متمم قانون دادرسی و کیفر ارتش در کمیسیون قوانین دادگستری تصویب شد/ سید جلال‌الدین تهرانی رئیس شورای سلطنت در پاریس...

رویدادهای اول بهمن

سال 1285
حاج محتشم السلطنه معاون رئیس الوزراء در جلسه مجلس شورای ملی حضور یافت و از طرف میرزا نصرالله خان مشیرالدوله رئیس الوزراء هیئت وزیران را به این شرح معرفی کرد:
میرزا احمدخان مشیرالسلطنه وزیر عدلیه ـ میرزا ابوالقاسم خان ناصرالملک وزیر مالیه ـ میرزا محمدعلی خان علاءالسلطنه وزیر خارجه ـ سلطانعلی خان وزیر افخم وزیر داخله ـ میرزا محمودخان علاءالملک وزیر علوم ـ نظام‌الدین خان مهندس الممالک وزیر معادن و طرق و شوارع ـ مهدیقلی خان مخبرالسلطنه وزیر تجارت ـ دبیرالدوله وزیر لشکر معاون وزارت جنگ.
در این کابینه کامران میرزا نایب السلطنه عمو و پدر زن محمدعلی شاه عهده دار وزارت جنگ بود ولی به مجلس معرفی نشد. محتشم السلطنه پس از معرفی وزراء افزود: وزیران در مقابل شاه مسئول هستند. 

سال 1295
میرزا حسن خان مشارالملک وزیر مالیه از سمت خود کناره گیری کرد و منتخب الدوله موقتاً کفیل وزارت مالیه شد. 

سال 1299
برحسب امر سلطان احمدشاه از نمایندگان انتخاب شده مجلس که جمعاً 67 نفر بودند دعوت به عمل آمد تا درباره رئیس الوزراء آینده به گفتگو بنشینند سرانجام در یک جلسه طولانی قرار بر این شد که فرمان رئیس الوزرائی مجدداً برای سپهدار اعظم رشتی صادر شود. 

سال 1300
فرمان رئیس الوزرائی مشیرالدوله صادر شد. 

سال 1306
معاونین جدید وزارتخانه ها به این ترتیب معرفی شدند:
مدیرالدوله سمیعی معاون وزارت معارف ـ منتظم الدوله معاون وزارت داخله ـ علی خان خبیرالسلطنه معاون وزارت پست و تلگراف. 

سال 1307
داور وزیر عدلیه رئیس و دادستان و کلیه قضات دیوان جزای عمال دولت را به شاه معرفی کرد. شاه در این دیدار هشدار داد که با دزدان اداری باید به سختی رفتار شود. 

شورش در افغانستان ابعاد گسترده تری پیدا کرد امیر امان الله خان پادشاه افغانستان دستور احضار کلیه دانشجویان نظامی افغان در ترکیه را صادر کرد. 

دیوان جزای عمال دولت به ریاست حاج شرف الملک فلسفی افتتاح شد و از امروز کار رسیدگی به پرونده های مختلسین دولتی را آغاز کرد. دیوان جزا فعلاً دو شعبه دارد. ریاست شعبه دوم با عبدالعلی لطفی است که سابقاً رئیس شعبه استیناف تهران بود. مدعی العموم کل آقای سیدعلی حائری (شاهباغ) رئیس سابق کل محاکم می باشد.
مستشاران عبارتند از محمودخان دفتری 1، محمدعلی بامداد، نصرالله جهانگیر، ابراهیم زند، غلامحسین نقدی 2 و اسمعیل یکانی 3.
آقای اللهیازخان صالح عضو علی البدل شعبه اول و آقای محمدعلی خان بوذری عضو علی البدل شعبه دوم هستند.

سال 1315
نظام الدین حکمت وزیر پست و تلگراف در اثر عارضه قلبی در سن 53 سالگی درگذشت. وی قبلاً کفیل وزارت فوائد عامه، کفیل وزارت معارف و حکمران اصفهان و گیلان و کردستان بود. 

سال 1318
محمدعلی مقدم وزیر مختار ایران در لندن به وزارت خارجه انگلیس پیشنهاد کرد یک پیمان دفاعی محرمانه بین ایران و انگلیس منعقد بشود. این پیمان خواستۀ شاه بود. 

سال 1319
شیخ عباس قمی از علماء و محدثان معروف عصر حاضر صاحب تألیفات عدیده از جمله کتاب (مفاتیح الجنان) دار فانی را وداع گفت. مجموعاً تألیفات مرحوم شیخ عباس متجاوز از 30 مجلد است. 

قانون متمم قانون دادرسی و کیفر ارتش در کمیسیون قوانین دادگستری تصویب شد. 

سال 1321
دولت لایحه ایجاد وزارت کار و اقتصاد ملی را به مجلس داد و در همان روز دکتر حسن مشرف نفیسی را به سمت وزیر کار و اقتصاد ملی معرفی کرد. 

دکتر علی امینی معاون نخست وزیر به ریاست هیئت اقتصادی ایران در آمریکا تعیین شد. 

احمد قوام نخست وزیر کابینه خود را به این شرح ترمیم کرد: فرج الله بهرامی (دبیر اعظم) وزیر کشور ـ جواد عامری وزیر دادگستری ـ اللهیار صالح وزیر دارائی ـ محسن رئیس وزیر پست و تلگراف ـ علی معتمدی وزیر راه ـ نصرالله انتظام وزیر بهداری ـ علیرضا قره گوزلو وزیر مشاور. 

سال 1322
ابراهیم خواجه نوری رئیس تبلیغات با حفظ سمت معاون نخست وزیر شد. 

سال 1326
جیره بندی قند و شکر و چای لغو شد بهای شکر 25 ريال تعیین گردید.

حسام دولت آبادی شهردار تهران شد. 

سال 1330
به مناسبت تصمیم دولت به بستن قنسولگریهای انگلیس در ایران مردم تهران و شهرستانها تعطیل عمومی نمودند. در تهران و شهرها تظاهرات شورانگیزی از طرف مردم به منصۀ ظهور رسید. 

سال 1331
بموجب تصویب هیئت وزیران، بیمه های اجتماعی کارگران، تأسیس و آغاز به کار نمود. 

سال 1332
لاورنیتف سفیر کبیر شوروی در ایران بطور غیر مترقبه به مسکو رفت. 

سال 1334
سید ابوالحسن حائری زاده نماینده مجلس از طرف دادستان ارتش در مظان اتهام به معاونت در قتل سپهبد رزم آرا قرار گرفت و اقداماتی برای سلب مصونیت او آغاز شد. دادستانی ارتش نامه ای در این زمینه به مجلس نوشت. 

سال 1335
کمیته مرکزی حزب ایران با امضای اللهیار صالح اعلامیه ای انتشار داد و از دکترین آیزنهاور فرصت طلبانه به دفاع پرداخت. 

سال 1337
صدرالاشراف رئیس مجلس سنا اسکله شماره 6 بندر معشور را افتتاح کرد. 

سال 1340
عده ای متنفذین مانند برادران رشیدیان و صادق بهداد بازداشت شدند. 

الموتی وزیر دادگستری در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام داشت: بازداشت ابتهاج به هیچوجه سیاسی نیست و سازمان برنامه در زمان وی به خارجیان اختیارات فوق العاده داده بود بطوری که مهندسین مشاور خارجی هم فروشنده ماشینها بودند و هم مشاور خرید. ضمناً گزارش آرامش در مورد ابتهاج در دادگستری مؤثر نبوده و خود او متهم است. 

به دنبال تظاهرات چند روز گذشته بعضی از دانش آموزان دبیرستانها و اخراج چند تن از آنها از بامداد امروز دانشجویان دانشگاه تهران دست به تظاهرات زدند و در نتیجه بین آنها و پلیس زد و خورد شدیدی در گرفت. در نتیجه این زد و خورد حدود 200 پلیس و دانشجو مجروح شدند و به تأسیسات دانشگاه و مراکز اتمی خسارت وارد آمد و کلیه آزمایشگاهها از کار افتاد و دانشگاه به دستور دولت تعطیل شد. دولت اعلام کرد که این تظاهرات به تحریک مالکان و متنفذین بوده است. و عمال کمونیسم نیز در آن دست داشته‌اند. از طرف دولت یک کمیسیون تحقیق برای رسیدگی به حوادث دانشگاه تشکیل شد. 4

به دنبال حوادث تأسف آور دانشگاه دولت یاران دکتر مصدق را بازداشت نمود. دکتر صدیقی، دکتر سنجابی، دکتر آذر، مهندس حسیبی، مهندس زیرک زاده، دکتر امیر علائی و داریوش فروهر و تعدادی دیگر جزء بازداشت شدگان بودند. 


سال 1341
جمعی از متدینین تهران نامه ای حضور آیت الله خمینی تقدیم و درباره موضوع تصویب ملی که در مطبوعات اعلام شده استفتاء نموده نظرخواهی کردند. آیت الله نظریه و فتوای خود را به پنج دلیل مرقوم و حکم به تحریم رفراندوم صادر کردند. 

سال 1342
سپاه بهداشت به منظور خدمات درمانی در روستاها تشکیل شد. 

کمپانیهای نفتی با افزایش بهره مالکانه موافقت کردند.

سال 1343
از طرف شاه امیرعباس هویدا به سرپرستی هیئت وزیران تعیین شد. 

اولین اعلامیه پزشکان معالج منصور انتشار یافت. در آن اعلامیه آمده بود که مجروح تحت عمل جراحی قرار گرفته است. 

ساعت 10 صبح حسنعلی منصور نخست وزیر هنگام پیاده شدن از اتومبیل در جلوی در ورودی مجلس شورای ملی هدف گلوله قرار گرفت. مجموعاً سه گلوله به شکم و مثانه و گلوی او شلیک شد و بلافاصله به بیمارستان پارس انتقال یافت. گفته شد تیرانداز محمد بخارائی نام دارد و عضو جمعیت فداییان اسلام است. 

سال 1345
دانشگاه پهلوی شیراز با دانشگاه پنسیلوانیا قرارداد مبادله دانشجو و استاد منعقد نمود. 

سال 1347
کارکنان مدارس ملی بیمه اجباری شدند. 

دو قاچاقچی مسلح در تربت جام اعدام شدند. 

شاه وارد اتریش شد. 

سال 1348
بودجه وزارت آموزش و پرورش 2 میلیارد ريال افزایش یافت. 

عزت الله عاملی سفیر ایران در عراق به اتهام شرکت در کودتای عراق از بغداد اخراج شد. 

سال 1350
شاه طی مصاحبه مهمی اظهار داشت: قدرت دفاعی ایران به دریای عمان گسترش خواهد یافت. ایران در بحران خاورمیانه بی طرف نیست، سیاست ایران در مخالفت با حضور قدرتهای بزرگ در خلیج فارس تغییر نکرده است، حالا نوبت ایران است که به دیگران کمک کند. 

در تهران برف بسیار سنگینی بارید. مدارس 3 روز تعطیل شد و عبور و مرور در خیابانها قطع شد. باریدن برف منحصر به تهران نبود در سایر شهرها هم برف سنگینی نازل شد. 

سال 1356
آیت الله العظمی خمینی در نجف پس از جریان قم فرمودند: ملت بیدار ایران در مقابل این مصیبتها و قضایائی که برای اسلام پیش می آید استقامت می کند، کشته می دهد، هتک می شود، بدون جهت و هیچ مجوزی مردم را به مسلسل بسته اند. امید من این است که تمام جبهه ها با هم همدست و همگام گردند و اگر ملت با تمام ابعادش متحد شود، اسلحه از دست ناصالحها خلع می شود و شاخ این گاو شکسته خواهد شد. 

سال 1357
بنی صدر در پاریس اعلام کرد: حکومت اسلامی به رأی عمومی گذاشته می شود، روزنامه ها باید همه خبرها را بنویسند. نباید عکسی را پائین بیاورند و عکس دیگری را بالا ببرند. 

سید جلال‌الدین تهرانی رئیس شورای سلطنت در پاریس از مقام خود کناره گیری کرد و در استعفای خود متذکر شد شورای سلطنت غیر قانونی است. 5

قضات دادگستری دزفول خواستار بررسی فجایع این شهر شدند. 


دکتر رزم آرا وزیر بهداری و بهزیستی طی یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد در گذشته در این وزارتخانه سوء استفاده های کلانی در امور درمانی کشور صورت گرفته است. 

از طرف امام خمینی هیئتی به ریاست دکتر جلیل ضرابی مأمور حفظ اسناد و مدارک سفارتخانه ها و کنسولگریها شدند. 

بختیار در یک پیام تلویزیونی گفت: در صورتی که امام به تهران بیایند موضع نخست وزیری را رها نمی کنم. 

به دنبال استعفای یحیی صادق وزیری، وزیر دادگستری، دکتر شمس الدین عالمی به کفالت آن وزارتخانه منصوب شد. 

به دنبال تهدیدهای گروههای طرفدار شاه، گارد امنیتی در اطراف خانه آیت الله خمینی دو برابر شد. پلیس فرانسه بخشی از خدمات امنیتی را در اطراف منزل رهبر انقلاب برعهده گرفته است. 

امام خمینی گفتند: دولت بختیار خیانتکار است و از مردم خواست تا قدرت قانونی او را واژگون کنند. 

بازرگان مدعی شد توافق ضمنی بین بختیار و رهبران مذهبی وجود دارد. 

کانون نویسندگان  ایران اعلامیه ای انتشار داد و گفت: تنوع افکار مبارزه را غنی تر می کند. 

گفته شد اسامی اعضای شورای انقلاب تا دو روز دیگر اعلام می شود. 

روزنامه پراودا ارگان حزب کمونیست شوروی هشدار داد که شبح کودتای نظامی با پشتیبانی آمریکا اکنون در ایران سایه افکنده است، پراودا ادعا کرد بحران ایران مخصوصاً نتیجه مخالفت مردم با سلطنت نیست بلکه جنبش ملت بر علیه امپریالیسم آمریکا است که در صدد ایجاد یک دیکتاتوری نظامی است. 

کارکنان رادیو و تلویزیون مدیر عامل جدید خود را به رسمیت نشناختند. 

شاپور بختیار شاه را  به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت در طول سلطنت خود قانون اساسی را نقض کرده است. اینک باید در معنای دموکراتیک چیزی را دوباره پایه نهیم که طی سالیان گذشته آن را از دست داده بودیم.  

اعتصاب کارکنان شرکت هواپیمائی ملی تبدیل به اعتصاب نشسته شد. 

کارکنان صنعت نفت جنوب اعلام کردند که هیچگونه خللی در اراده راسخ کارکنان صنعت نفت در ادامه اعتصاب وجود ندارد. 

کارکنان سازمان رادیو و تلویزیون علیه بختیار اعلام جرم کردند. 

کمال درّی معاون سابق وزارت راه به اتهام سوء استفاده و تدلیس از طرف بازپرس دیوان کیفر بازداشت شد. در رابطه با پرونده خرید لاستیک چند نفر دیگر هم توقیف شدند. 

چماقداران در شهرهای مشکین شهر و قوچان به مردم حمله کردند چند شهید و عده زیادی زخمی باقی ماند. 

وزیر امور خارجه به خدمت سفرای ایران در شوروی و عربستان سعودی خاتمه داد. همچنین سر کنسولهای ایران در نیویورک، سانفرانسیسکو و کراچی از کار برکنار شدند. 
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1. پدر دکتر احمد متین دفتری که قبلاً عین‌الممالک لقب داشت. 
2 . بعد با درجه سرتیپی دادستان و رئیس دادرسی ارتش شد.
3. از فضلاء و دانشمندان آدربایجان در دادگستری مقامات مهمی از قبیل ریاست کل دیوان کیفر، ریاست شعبه تمبر و ریاست دادگاه تجدید نظر انتظامی قضات را احراز کرد.
4. دکتر احمد فرهاد رئیس دانشگاه تهران درباره حوادث دانشگاه اعلامیه ای به شرح زیر صادر کرد. امروز یکشنبه اول بهمن ماه ساعت 15/11 عده ای نظامی بدون آنکه اتفاقی مداخله آنانرا ایجاب نماید به محوطه دانشگاه وارد شده و جمعی از دانشجویان را مضروب و مجروح نموده اند. دانشگاه نسبت به این عمل رسماً اعتراض و تقاضای رسیدگی و تعقیب مرتکبین و مجازات آنانرا از دولت نموده است و مادامی که نتیجه رسیدگی به دانشگاه اعلام نشود اینجانب و رؤسای دانشکده ها از ادامه خدمت در دانشگاه معذور خواهیم بود.
5. متن استعفای سید جلال‌الدین تهرانی از ریاست شورای سلطنت ایران به این شرح بود: یکشنبه اول بهمن ماه 1357 هجری شمسی مطابق با 22 شهر صفرالمظفر 1399 هجری قمری قبول ریاست شورای سلطنت ایران از طرف اینجانب فقط برای حفظ مصالح مملکت و امکان تأمین آرامش احتمالی آن بود. ولی شورای سلطنت به سبب مسافرت اینجانب به پاریس که برای نیل به هدف اصلی بود تشکیل نگردید. در این فاصله اوضاع داخلی ایران سریعاً تغییر یافت به طوری که برای احترام به افکار عمومی با توجه به فتوای حضرت آیت الله العظمی خمینی دامت برکاته مبنی بر غیرقانونی بودن آن شورا آن را غیرقانونی دانسته کناره گیری کردیم از خداوند و اجداد طاهرین و ارواح مقدسه اولیاء اسلامی مسئلت دارم که مملکت و ملت مسلمان ایران را در ظل عنایات حضرت امام عصر عجل الله تعالی فرجه از هر گزندی مصون داشته و استقلال وطن عزیز ما را محفوظ فرمایند. محمدالحسینی سید جلال‌الدین تهرانی

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.