ناصرالملک به تبعید مخالفین خود پرداخت... / سرلشکر حسن ارفع به جای سرلشکر رزم آرا رئیس ستاد ارتش شد و...

رویدادهای ششم دی

سال 1290
ناصرالملک به تبعید مخالفین خود پرداخت. عده‌ای از نمایندگان مجلس را که عضو حزب دموکرات بودند و جمعی از روزنامه نگاران را تبعید کرد. 


سال 1306
قبل از ظهر امروز هلاکوخان عضو مالیه اصفهان به اتاق میرزا سید محمدخان نصر معاون وزارت مالیه وارد می‌شود. پس از مختصری مذاکره مشارالیه را با گلوله مقتول و خود نیز در همان اتاق انتحار می‌نماید.


سال 1307
امیرلشکر محمودخان آیرم فرمانده نیروی جنوب به علت سوءرفتار و اخذ رشوه و فشار بر عشایر فارس به تهران احضار و به زندان افتاد. 


قانون توحید لباس در طی 14 ماده به تصویب مجلس شورای ملی رسید. 1

سال 1317
غلامحسین ابتهاج معاون شهردار تهران شد.


سال 1319
سرشماری شهرستان اصفهان تا شعاع 6 کیلومتر پایان یافت که در نتیجه شهر اصفهان داری 204598 نفر سکنه می‌باشد.


سال 1322
دکتر بنش رئیس جمهور چکسلواکی وارد تهران شد و دانشگاه تهران به او درجه دکترای افتخاری داد. 


سال 1323
سرلشکر حسن ارفع به جای سرلشکر رزم آرا رئیس ستاد ارتش شد و سرلشکر عبدالرضا افخمی به جای سرلشکر ارفع فرماندار نظامی راه‌آهن گردید. 


سرتیپ کاظم شیبانی فرماندار نظامی تهران شد.

سال 1326
ابراهیم حکیمی نخست‌وزیر کابینه را به این شرح معرفی کرد: دکتر محمد سجادی وزیر اقتصاد ملی مصطفی عدل وزیر مشاور، علی معتمدی وزیر راه، دکتر علی اکبر سیاسی وزیر فرهنگ، دکتر سعید مالکی وزیر بهداری، محمد سروری وزیر دادگستری، ابوالقاسم نجم وزیر دارائی، سپهبد مرتضی یزدان پناه وزیر جنگ، سرلشگر فرج‌الله آق اولی وزیر کشور، محمدعلی وارسته وزیر پست و تلگراف، وزرای خارجه و کشاورزی بعداً انتخاب خواهند شد. 


سال 1332
سرتیپ تیمور بختیار فرمانده لشکر دو زرهی با حفظ سمت فرماندار نظامی تهران شد. سرلشکر فرهاد دادستان فرماندار نظامی به فرماندهی لشکر کرمان منصوب شد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1. متن قانون توحید لباس به این شرح است: ماده اول ـ کلیه اتباع ایران که برحسب مشاغل دولتی دارای لباس مخصوص نیستند در داخله مملکت مکلفند که ملبس به لباس متحدالشکل شوند و کلیه مستخدمین دولت اعم از قضائی و اداری مکلفند در موقع اشتغال به کار دولتی به لباس مخصوص قضائی یا اداری ملبس شوند در غیر آن موقع باید به لباس متحدالشکل ملبس شوند. ماده دوم ـ طبقات هشتگانه ذیل از مقررات این قانون مستثنی هستند: اولاً مجتهدین از مراجع تقلید مسلم که اشتغال به امور روحانی داشته باشند. ثانیاً مراجع امور شرعیه دهات و قصبات پس از برآمدن از عهده امتحان معینه. ثالثاً مفتیان اهل سنت و جماعت که از طرف دو نفر از مفتیان مهم اهل سنت اجازه فتوی داشته باشند. رابعاً پیشنمازان دارای محراب. خامساً محدثین که از طرف دو نفر از مجتهدین مجاز اجازه روایت داشته باشند. سادساً طلاب مشتغلین به فقه و اصول که در درجه خود از عهده امتحان برآیند. سابعاً مدرسین فقه و اصول و حکمت الهی، ثامناً روحانیون ایرانیان غیر مسلم. ماده سوم و چهارم مربوط به اجرای قانون از اول فروردین 1308 در شهرها و قصبات و تا فروردین 1309 خارج از شهر و جریمه تخلف از آن می‌باشد. 2ـ امیرلشکر محمودخان آیرم از افسران قزاقخانه مدتی نیز ریاست ستاد قزاقخانه با او بود در تشکیلات جدید قشون فرمانده سپاه جنوب شد ابتدا مرکز فرماندهی او در اصفهان قرار داشت بعد به شیراز منتقل گردید شورش عشایر فارس که از اواخر سال 1307 شروع شده و در سال بعد به اوج خود رسید در نتیجه سختگیری و بی‌تدبیری آیرم بوده است. رضاشاه او را به تهران احضار و به زندان افکند. برای اطلاع کامل از شورش عشایر فارس به کتاب (شورش عشایر فارس) اثر تحقیقی کاوه بیات مراجعه فرمائید.

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.