سپهدار تنکابنی و سردار اسعد در جلسه امروز مجلس استعفا نمودند.../ در پاسخ تلگراف مؤتمن الملک، سیدمحمدصادق طباطبائی و سیدحسن مدرس و...

رویدادهای دوم آذر

سال 1288
سپهدار تنکابنی و سردار اسعد در جلسه امروز مجلس استعفا نمودند ولی مجلس استعفای آنان را نپذیرفت و رأی به ابقاء دولت داد. 


سال 1294
کمیتۀ دفاع ملی در قم موجودیت خود را اعلام کرد. 


در پاسخ تلگراف مؤتمن الملک، سیدمحمدصادق طباطبائی و سیدحسن مدرس و سلیمان محسن و نظامالسلطان از طرف کلیه نمایندگان تلگرافی مراجعت خود را به تهران بی فایده دانستند و تأکید کردند مادام که قشون روس کلاً ایران را تخلیه نکنند، نمی توان در تهران به انجام وظایف پرداخت. 

محتشم‌السلطنه طی تلگرافی از وزیر مختار آلمان خواست تا به تهران مراجعت کند. در این تلگراف وزیر خارجه ایران تصریحاً افزوده است که مأموریت شما در دربار ایران است نه در قم. 

سال 1295
امروز مارشال بوریس پسر عموی امپراطور روس وارد تهران شد و با احمدشاه ملاقات کرد. 


سال 1300
دو یادداشت شدیداللحن و اعتراض آمیز که تقریباً لحن اولتیماتوم را داشت از طرف سفارت شوروی تسلیم وزارت خارجه ایران شد. یادداشت اول در مورد واگذاری نفت شمال به کمپانی آمریکائی استاندارد اویل و یادداشت دوم در زمینه تسریع در تصویب معاهده دولتین ایران و شوروی در مجلس شورای ملی بود. 


سال 1305
درویش خان استاد موسیقی ایران با درشکه نمره 159 در حین عبور از خیابان امیریه با اتومبیل نجم الدین نام مصادف شده اتومبیل شکم یکی از اسبها را پاره کرد و درویش خان از درشکه پرت شد. ایشان را که به شدت مجروح شده بود به مریضخانه بردند ولی دار فانی را وداع گفت. 


سال 1319
رومانی عهدنامه سه جانبه را امضاء کرد. 


سال 1320
منصورالسلطنه عدل به جای علی اکبر دهخدا به ریاست دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصاد منصوب شد. دهخدا مقام مشاوری وزیر فرهنگ گرفت دکتر سیدعلی شایگان نیز از معاونت دانشکده مزبور تغییر کرد و جای خود را به دکتر عبدالله معظمی سپرد. 


حسن اسفندیاری (حاج محتشم السلطنه) به ریاست دائمی دوره سیزدهم انتخاب شد. 

سال 1327
محمد ساعد وزیران کابینه را به مجلس معرفی کرد و برنامه دولت را تقدیم نمود. مهندس رضوی به عنوان مخالف صحبت کرد. سخن او پنج جلسه به طول کشید. 


سال 1329
قرارداد بازرگانی بین ایران و آلمان امضاء شد. 


سال 1336
در شیراز نیروی مقاومت ملی تشکیل شد. 


سال 1337
در دانشگاه مشهد دانشکده معقول و منقول تأسیس شد.


سال 1340
مالیات 1% اراضی از طرف دولت لغو شد. 


اولین قسمت نفت استخراجی شرکت پان امریکن از زیر آبهای خلیج فارس حمل شد.

سال 1342
به مناسبت قتل جان اف کندی رئیس جمهور آمریکا پرچمهای ایران در سرتاسر کشور بصورت نیمه افراشته درآمد و جلسه مجلس شورای ملی پس از تأسف از این واقعه تعطیل شد. 


سال 1345
به منظور توسعه ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر و گمرکات شمال ایران بین سازمان بنادر و کشتیرانی و وابسته اقتصادی سفارت شوروی در ایران قراردادی امضاء و مبادله شد.


سال 1346
لایحه تقویت بنیه دفاعی کشور و لوایح تشکیل سه وزارتخانه، اصلاحات ارضی، تولیدات کشاورزی و منابع طبیعی به مجلس داده شد. 

 
سال 1349
پرویز خسروانی رئیس تربیت بدنی و معاون نخست وزیر درجه سپهبدی گرفت. 


سپهبد صدری رئیس شهربانی اعلام کرد سارقین بانکها دستگیر شدند. 

سال 1351
مهندس منوچهر خلخالی، مهندس عبدالرزاق رزاقی، دکتر کریم گودرزی و مهندس مرتضی آل احمد معاونین وزارت تعاون شدند. مهندس اسماعیل سمیعی به ریاست سازمان کل غله و قند و شکر و چای و دکتر ضیاءالدین دانشوری به مدیرت عامل سازمان مرکزی تعاون روستائی منصوب شدند. 


سال 1357
در مشهد، تظاهرات مردم سرکوب شد و عده‌ای به حرم پناه بردند، مأمورین به سوی پناهندگان در حرم شلیک کردند جمعی کشته و عده‌ای زخمی‌شدند. 


دولت ازهاری از مجلس سنا رأی اعتماد گرفت. نخست وزیر در نطق خود تأکید کرد که دولت وی یک دولت موقت است و به محض برقراری نظم جای خود را به یک دولت غیرنظامی می دهد.

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.