ميرزا اسدالله خان اسدبهادر (يمين خاقان) به سمت وزير مختار ي ايران در فرانسه انتخاب گرديد./محمدعلي ميرزا شاه مخلوع با يک کشتي روسي بندر انزلي...

رویدادهای هفتم مهر

سال 1305
ميرزا اسدالله خان اسدبهادر (يمين خاقان) به سمت وزير مختار ي ايران در فرانسه انتخاب گرديد.


سال 1288
محمدعلي ميرزا شاه مخلوع با يک کشتي روسي بندر انزلي را به قصد روسيه ترک کرد. همراهان وي روز قبل از بندر خارج شده بودند.

روزنامه شرق به مديريت آقا سيدضياءالدين به دو زبان فارسي و فرانسه در تهران انتشار يافت و مقالات تند و کوبنده و اصلاح‌طلبانه آن توجه مردم را جلب نمود. آقا سيدضياءالدين فرزند ميرزا علي آقا يزدي و در آستانۀ بيست سالگي است.

سال 1312
کاراخان قائم‌مقام کميسارياي خارجه دولت اتحاد جماهير شوروي با تشريفات رسمي وارد تهران شد. از طرف وزير و معاون وزارت خارجه و کفيل ارکان حرب قشون و رئيس تشکيلات نظميه و بلديه و حکمران تهران از وي استقبال به عمل آمد.

سال 1319
محمدعلي وارسته به معاونت وزارت کشور منصوب شد.

سال 1320
حسين علاء به رياست بانک ملي ايران منصوب شد.

هيئت مؤسس حزب توده ايران در منزل سليمان محسن اسکندري تشکيل شد و اعضاء کميته مرکزي موقت را به اين شرح تعيين نمود. سليمان ميرزا اسکندري، عباس اسکندري، شيخ محمد يزدي، ايرج اسکندري، رضا روستا، دکتر مرتضي يزدي، دکتر رضا رادمنش، عبدالحسين نوشين، دکتر محمد بهرامي، بزرگ علوي، علي امير خيزي.

سال 1322
خبازان تهران در پاسخ شريدان اعلام نمودند که آرد دولتي آنقدر مخلوط دارد که جاي قبول هيچ ماده خارجي حتي خاک رس را هم ندارد.

آقاي سيدضياءالدين طباطبائي که مدت 22 سال خارج از ايران زندگي مي‌کرد در ميان استقبال و شور و هيجان مردم وارد تهران شد. سيدضياءالدين در سالهاي اخير در فلسطين به امر کشاورزي اشتغال داشت ضمناً مدتي نايب رئيس کنگره مسلمين بود. وي در سوم حوت 1299 با قواي قزاق مقيم قزوين کودتا کرد و حکومت را در دست گرفت و رجال ايران را به حبس انداخت و دست به اصلاحاتي زد. مدت نخست‌وزيري او 90 روز طول کشيد سپس به خارج از کشور تبعيد شد. وي قبل از نخست‌وزيري روزنامه‌نويس بود و روزنامه‌هاي برق ـ شرق ـ رعد را به ترتيب منتشر مي‌کرد.

سال 1324
عدم صلاحيت محمد مسعود براي روزنامه‌نگاري در شوراي عالي فرهنگ مطرح و در نتيجه امتياز روزنامه مرد امروز به اتفاق آراء لغو گرديد.

سال 1332
مجمع عمومي صاحبان سهام شرکت ملي نفت ايران با شرکت اعضاء شورايعالي به رياست دکتر علي اميني وزير دارائي تشکيل شد. در اين جلسه نمايندگان منتخب مجلس شوراي ملي در شرکت نفت نيز حضور داشتند. در اين جلسه ترازنامه شرکت نفت مربوط به سال 1330 تصويب شد.

سال 1333
سعيد قزاز وزير کشور عراق وارد تهران شد. مدت توقف وي در تهران يک هفته طول خواهد کشيد.

محاکمه آقايان دکتر سيدعلي شايگان و سيد احمد رضوي و دکتر سيدحسين فاطمي در دادگاه شماره يک دادرسي ارتش آغاز شد. در کيفرخواست صادره دادستان نظامي براي هر سه نفر تقاضاي اعدام نموده است.

سال 1336
کنگره پزشکي رامسر افتتاح شد. برنامه اين کنگره بحث درباره بيماريهاي آميزشي و نحوه مبارزه با آن است.

سال 1343
قرارداد خريد 140هزار تن گندم از آمريکا بين وزير دارائي و نماينده آمريکا امضاء شد. گندم خريداري شده تا پايان آذرماه به ايران حمل خواهد شد.

سال 1347
قهرمانان ايران براي شرکت در بازيهاي الپيک عازم مکزيک شدند.

سال 1349
سپهبد جعفر قلي صدري معاون سراي نظامي به رياست شهرباني کل کشور منصوب گرديد.

پارک قيطريه که متعلق به افتخار اعظم دختر ميرزاعلي اصغرخان اتابک اعظم بود از طرف شهرداري خريداري شد و تبديل به پارک عمومي گرديد.1

 سال 1352
در عراق عوامل ناظم کزار عامل کودتاي نافرجام عراق دست به يک سلسله اقداماتي انتقامي زدند و در نتيجه عده زيادي در آن کشور بازداشت شدند.

سال 1357
کارکنان راه‌آهن دولتي ايران و کارکنان سازمان آب تهران به اعتصابيون پيوستند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1. اين باغ در سال 1307 هجري قمري از طرف حاج غلامرضاخان آصف‌الدوله به ميرزاعلي اصغرخان امين‌السلطان هديه داده شد.

 

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.