سرلشکر مهديقلي علوي مقدم به رياست شهرباني کل کشور منصوب شد.../ سرتيپ ضرغام وزير گمرکات تأسيسات گمرک خسروي را افتتاح کرد...

رویدادهای ششم شهریور

سال 1332 
بنا به پيشنهاد وزير دادگستري و تصويبنامه هيئت وزيران کليه تغييرات سازماني و انتصابات وزير سابق دادگستري را که به استناد اختيارات دکتر مصدق صورت گرفته بود ملغي و کان لم يکن تلقي نمود از جمله محمد سروري رئيس ديوان عالي کشور، حشمت‌الله قضائي دادستان کل و حائري شاه‌باغ رئيس دادگاه انتظامي قضات از کار برکنار شدند و بجاي آنها به ترتيب ميرزا شفيع جهانشاهي، سيد احمد امامي و محمد عبده بروجردي به شغل خود بازگشتند. ديوان دادرسي دارائي و محاکم نظامي نيز به وضع سابق باز گشتند.  

سرلشکر مهديقلي علوي مقدم به رياست شهرباني کل کشور منصوب شد. سرتيپ دفتري که با دو حکم دکتر مصدق و زاهدي رئيس شهرباني شده بود به رياست گارد گمرک تعيين گرديد.  

سال 1336 
سرتيپ ضرغام وزير گمرکات تأسيسات گمرک خسروي را افتتاح کرد. 

سال 1340 
هيئت نمايندگي ايران در اجلاسيه مجمع عمومي سازمان ملل به نيويورک عزيمت کرد. 

سال 1341 
ارتشبد عبدالله هدايت رئيس سابق ستاد مشترک به دادرسي ارتش احضار و پس از چند ساعت بازجوئي بازداشت شد.1
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ 
1. ارتشبد عبدالله هدايت مردي سليم‌النفس، صحيح‌العمل و وطنخواه بود و به تصديق دوست و دشمن هرگز دامن او آلوده به فساد و سوء استفاده نشد و محاکمه وي به علت سوء استفاده در ساختمانهاي ارتشي ساخته و پرداخته شاه بود آنهم بنا به خواسته آمريکائيها، هدايت در کميته نظامي پيمان سنتو چشم بسته تسليم مقامات نظامي آمريکا نمي‌شد و غالباً اين اختلاف نظرها به جر و بحث و سر و صدا منجر مي‌گرديد. طبعاً آمريکائيها شکايت او به نزد شاه مي‌بردند و اصرار به برکناري و تعقيب او داشتند و سرانجام شاه در مقابل خواسته آنها سر تسليم فرود آورد و حيثيت يک نظامي وطنپرست را به خاطر گروهبانهاي آمريکايي از بين برد. هنگام محاکمه هدايت بيش از هر کسي فرسيو دادستان ارتش به او اهانت نمود و در دادگاه غالباً او را عبداله‌خان خطاب مي‌کرد. 

سال 1342 
اداره نظام وظيفه عمومي را از وزارت جنگ گرفتند و به وزارت کشور دادند. از اين پس اداره نظام وظيفه جزء تشکيلات ژاندارمري خواهد بود. 

هيئت وزيران آئين‌نامه اجرائي قانون ملي شدن جنگلها را تصويب کرد.  

سال 1345 
قرارداد صدور کفش از ايران به شوروي امضاء و مبادله شد. 

سال 1346 
دربار برنامه تاجگذاري شاه را اعلام کرد. 

سال 1347 
دکتر هادي هدايتي وزير آموزش و پرورش تغيير کرد و به سمت وزير مشاور تعيين گرديد و خانم دکتر فرخ‌روپارسا وزير آموزش و پرورش شد. 

سال 1348 
دکتر عاليخاني رئيس دانشگاه در سطح دانشکده‌ها تغييرات دامنه‌داري داد. رؤساء تازه دانشکده‌ها بشرح زير تعيين شدند: دکتر منوچهر گنجي رئيس دانشکده حقوق، دکتر جناب رئيس دانشکده علوم، دکتر امير بدخشان رئيس دانشکده فني، دکتر محسن ضيائي رئيس دانشکده پزشکي و دکتر اسمعيل يزدي رياست دانشکده دندان پزشکي.  

سال 1350 
سپهبد مصطفي امجدي بجاي سپهبد پرويز خسرواني رئيس سازمان تربيت بدني شد. 

در تبريز لابراتوار هروئين کشف شد. 

سال 1351 
رانندگان شرکت واحد اتوبوسراني بعلت قلّت دستمزد و مزايا از بامداد امروز دست به اعتصاب زدند. براي حمل و نقل مسافرين هشتصد راننده ارتشي در شرکت واحد مشغول کار شدند. 

دو اتوبوس در جاده بهشهر با يکديگر تصادف کردند و حاصل تصادف 39 مقتول و عده‌اي مجروح بود.  

سال 1352 
اميرعباس هويدا کابينه خود را ترميم کرد و دو وزير جديد وارد کابينه کرد. در اين تغييرات پروفسور انوشيروان پويان وزير بهداري و مهندس جواد شهرستاني وزير راه و دکتر شاهقلي وزير علوم و آموزش عالي شدند. 

سال 1353 
دولت اعلام کرد به مناسبت شرايط نامساعد زندگي در عراق تاکنون حود 70 هزار نفر کرد عراقي به ايران پناهنده شده‌اند. دولت براي تأمين زندگاني آنان از لحاظ مسکن، خوراک و پوشاک اعتباري در حدود 650 ميليون تومان تأمين کرد. 

شير و خورشيد سرخ و سازمان تعاون مصرف شهر و روستا مسئول تأمين زندگي کردهاي پناهنده در ايران شدند.  

سال 1354 
اتومبيل پيکان 10 هزار ريال ارزان گرديد. 

توافق بزرگ مصر و اسرائيل به مرحله نهائي رسيد و طرفين آن را امضاء کردند. 

سال 1355 
دکتر علي‌اکبر بينا سناتور و استاد دانشگاه دعوت حق را لبيک گفت. 

سه نفر از مستشاران آمريکا در تهران به قتل رسيدند. مقتولين عبارتند از: روبرت گرون گارد، ويليام کاترل و دونالد اسميت. 

سال 1357 
آيت‌الله خميني به دنبال نخست‌وزيري شريف امامي پيامي صادر کردند که در آن آمده بود:
ــ در محيطي حکومت آشتي ملي را اعلام نموده‌اند که توپها و تانکها و مسلسلها توسط ارتش و ساير مأموران در شهرستانها مشغول سرکوبي ملتي است که حقوق اوليه بشر و اجراي احکام اسلام را خواستار است.
ــ آشتي کنيم که خون عزيزان اسلام را هدر دهيم.
ــ امر بي‌ارزش بستن قمارخانه‌ها نيرنگ ديگري است براي اغفال جناح روحاني.
ــ در محيطي قمارخانه‌ها را به خاطر اسلام مي‌بندند که تمام مراکز فحشا به قوت خود باقي است.
ــ جناح‌هاي سياسي و جبهه‌ها و نهضتها نخواهند آشتي کرد و نمي‌توانند آشتي کنند که آشتي به اسارت کشيدن ملت و از دست دادن مصالح کشور است.

شريف امامي در يک مصاحبه مطبوعاتي رئوس برنامه کار خود را تشريح کرد و افزود براي آرام کردن اوضاع همه کار خواهيم کرد آنقدر امتياز مي‌دهيم که مخالفان تمام خواستهاي خود را برآورده شده ببينند و ديگر چيزي براي خواستن نداشته باشند. من با حزب کاري ندارم و در هيچ حزبي عضو نيستم.

مردم تهران در استقبال از کابينه شريف امامي تظاهرات خود را گسترده‌تر و خشونت‌بارتر کردند. بانکها، مشروب فروشيها، سينماها ويران و يا به آتش کشيده شدند.

عبدالعظيم وليان استاندار خراسان و نايب‌التوليه آستان قدس رضوي به تهران احضار شد.

حسن سراج حجازي سناتور و استاندار سابق اصفهان به سمت استاندار و نايب‌التوليه آستان قدس رضوي منصوب شد.

در انتخابات مجلس سنا، دکتر محمد سجادي نايب رئيس اول به رياست مجلس سنا انتخاب شد.

سنجابي رهبر جبهه ملي اعلام کرد کوچکترين اميدي به دولت جديد ندارد ولي بايد صبر کرد.

آزمون گفت از اين تاريخ به بعد حزب رستاخيز يک حزب در ميان احزاب ديگر خواهد بود.

باهري وزير دادگستري گفت: مجرمان کوچک در زندان و غارتگران آزادند.

در جهت ترضيه خاطر مردم چهار افسر عاليرتبه بازنشسته شدند که عبارتند از سپهبد ايادي، سپهبد کاتوزيان، سپهبد منيعي و سپهبد شجاعي. بازنشستگي افسران ادامه خواهد داشت.

به دنبال سقوط جمشيد آموزگار رهبر حزب رستاخيز، تمام مسئولان حزب کناره‌گيري کردند. 

اتحاديه انجمنهاي اسلامي دانشجويان ضمن اعلاميه‌اي دولت جديد ايران را همان مهره‌هاي سابق دانست و اضافه کرد فقط با رهبريهاي آيت‌الله خميني ملت مسلمان ايران به استقلال خود خواهد رسيد. 

 

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.