سازمان جشن هنر اعلام کرد که به علت وقايع اخير شيراز و اصفهان.../ به دنبال فعالیت شدید سپهبد تیمور بختیار علیه محمدرضا پهلوی دستور تعقیب...

رویدادهای بیست و پنجم مرداد

سال 1333
در امام‌زاده داود سيل عظيمي جاري شد که علاوه بر انهدام خانه‌ها و ويران کردن اراضي تلفات جاني فراواني وارد آورد. گفته مي‌شود عده زيادي از زوّار که تعدادشان متجاوز از هزار نفر است طعمه سيل شده‌اند. 

سال 1334
سرتیپ حسین آزموده دادستان ارتش برای دکتر مرتضی یزدی یکی از رهبران حزب توده به اتهام خیانت و توطئه علیه امنیت و اساس سلطنت طی کیفرخواستی تقاضای اعدام کرد.

اولین ساختمان راهروی زیرزمینی میدان سپه به خیابان ناصرخسرو آغاز گردید.

سال 1337
زلزله شدید در همدان و کرمانشاه خسارات جانی و مالی زیادی به بار آورد. 

سال 1340
تعداد مشترکین سازمان آب در تهران به 125 هزار واحد مسکونی رسید.

اعتبار وزرات فرهنگ 750 میلیون ريال افزایش یافت.

سال 1345
دانشگاه ملی صاحب شش دانشکده شد که عبارتند از: دانشکده بانکداری و علوم مالی ،دانشکده اقتصاد، دانشکده معماری، دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکی و دانشکده ادبیات فارسی و زبان خارجه.

سال 1346
به دنبال فعالیت شدید سپهبد تیمور بختیار علیه محمدرضا پهلوی دستور تعقیب او صادر شد و کلیه اموال او در تهران توقیف شد. اموال توقیف شده بالغ بر 500 میلیون تومان ارزش دارد.

ولیعهد کویت که ضمناً نخست وزیری آن کشور را عهده دار است وارد تهران شد.

سال 1348
بانک مرکزی 80 میلیون دلار از بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه وام گرفت.

سال 1354
دکتر عبدالحسین نوائی رئیس سازمان کتابهای درسی و 3 همکارش به علت قصور در انجام وظیفه که منجر به افزایش بی‌رویه قیمت کتابهای درسی شده است از کار برکنار و تحت تعقیب قرار گرفتند.

سال 1356
شاه دو اصل دیگر به اصول انقلاب سفید افزود که اصل هجدهم و نوزدهم خواهد بود. اصل 18: افزایش نسبی بهای زمین در هر سال نباید از میزان تورم سالانه تجاوز کند. اصل 19ـ مقامات دولتی باید در زمانهای معینی کلیه دارایی خود و همسر و فرزندان خود را اعلام کنند.

غلامرضا نیک پی که مدت هشت سال شهردار تهران بود به دستور نخست وزیر از سمت شهرداری تهران کناره‌گیری کرد و انجمن شهر به جای او جواد شهرستانی را به شهرداری تهران منصوب نمود. 

سال 1357 
سازمان جشن هنر اعلام کرد که به علت وقايع اخير شيراز و اصفهان، امسال جشن هنر در شيراز و جشن فرهنگي در اصفهان برگزار نمي‌شود.

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.