خبرنگاران و عکاسان خارجي پس از ديدار آيت‌الله خميني.../ مأموران امنيتي و پليس منزل آيت‌الله خميني را در داوديه...

رویدادهای دوازدهم مرداد

سال 1336
مجلس شورای ملی قرارداد شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفتی ایتالیایی (آجیپ) را برای تشکیل شرکتی به نام (سیریپ) به تصویب رسانید. به موجب این قرارداد بایستی شرکتی مختلط تحت عنوان (سیریپ) جهت استخراج نفت و گاز در سه منطقه بلوچستان، قسمت شرقی کوههای زاگرس و مناطق زیر آبی خلیج فارس مجموعاً به مساحت 23 هزار کیلومتر مربع دائر می شد. طی این قرارداد 75 درصد سود ناشی از آن نصیب دولت ایران شد. 

سال 1342
خبرنگاران و عکاسان خارجي پس از ديدار آيت‌الله خميني، خبر را به دنيا مخابره کردند و در رسانه‌هاي گروهي خبر انتشار يافت و سيل تلگراف سرازير شد.

مأموران امنيتي و پليس منزل آيت‌الله خميني را در داوديه محاصره نمودند و از رفت و آمد مردم جلوگيري کردند.

اعلاميه‌اي از طرف ساواک بشرح زير در جرايد انتشار يافت: ... چون بين مقامات انتظامي و حضرات آقايان خميني، قمي و محلاتي تفاهمي حاصل شد که در امور سياسي مداخله نخواهند کرد  از اين تفاهم اطمينان کامل حاصل گرديده است که آقايان برخلاف مصالح و انتظامات کشور عملي انجام نخواهند داد. عليهذا آقايان به منازل خصوصي منتقل شدند!!!

هيئت وزيران تشکيل خانه‌هاي انصاف را در سطح کشور به تصويب رسانيد. 

سال 1349
نمایندگان اقتصادی اکافه وارد تهران شدند.

سال 1350
دکتر هوشنگ نهاوندی رئیس جدید دانشگاه تهران تغییرات وسیعی در سطح دانشکده ها داد از جمله دکتر محمد نصیری به ریاست دانشکده حقوق، دکتر عبدالله شیبانی به ریاست دانشکده علوم، دکتر کمال الدین آرمین به ریاست دانشکده پزشکی، مهندس شمس ملک آراء به ریاست دانشکده فنی، دکتر مهدی کوثر به ریاست دانشکده هنرهای زیبا، دکتر معین زاده به سرپرستی دانشکده دندانپزشکی منصوب شدند. دکتر نهاوندی، دکتر داود کاظمی، دکتر جمشید اشرفی را به معاونت دانشگاه برگزید. 

سال 1351
بنا به پیشنهاد پروفسور یحیی عدل، ناصر عامری معاون بانک مرکزی ایران دبیر کل حزب مردم شد.

سال 1352
محمد نصیری وزنه بردار ایرانی در یک مسابقه 7 رکورد ایران، آسیا و جهان را شکست.

سال 1353
شاه در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد: قوای دفاعی ایران تا 5 سال دیگر قدرتی خواهد بود که هیچکس خیال بد به ایران پیدا نخواهد کرد.

سال 1354
امیرعباس هویدا دبیر کل حزب رستاخیز مسئولان موقت حزب را در تهران و شهرستانها معرفی کرد.

سال 1357
هر سه جناح حزب در یک ساختمان متمرکز شدند و دفتر سیاسی تصویب کرد به هر کدام از سه جناح برای مخارج ضروری سه میلیون ريال پرداخت شود. تاکنون جناح سوم که همان بررسی کنندگان مسائل ایران هستند در باشگاه دانشگاه تشکیل جلسه می‌دادند. 

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.