تاریخ تحولات سیاسی ایران - چاپ دهم
تاریخ تحولات سیاسی ایران - چاپ دهم
عنوان : تاریخ تحولات سیاسی ایران - چاپ دهم
پدیدآور : دکترموسی نجفی، دکتر موسی حقانی
تعداد صفحه : 728
قیمت : 300,000 ریال
نوبت چاپ : دهم
شمارگان : 1000
موضوع : تاریخ سیاسی معاصر
شماره جلد : 1
ب
ب


کتاب حاضر حاصل تلاش و تحقیقی چندین ساله است که با توجه به رفرنس های معتبر و مستند، محتوا و نوع ارائه مطلب ،  خیلی زود مورد توجه علاقه مندان ، دانش پژوهان و محققان به شناخت تاریخ ایران قرار گرفت و طی سالهای اخیر بطور مکرر به تجدید چاپ رسید.
کتاب حاضر در برگیرنده ی مباحثی در زمیه تحولات سیاسی ایران طی پانزده قرن دوران اسلامی می باشد ودر اولویت اول پرداخت  تحلیلی-تاریخی  به "مولفه های دین، تجدد و مدنیت  در تاسیس دولت-ملت  در گستره هویت ملی ایران" مد نظر مولفان می باشد.
در این اثر به ایران قبل از اسلام اشاراتی بسیار مختصر شده است ( کمتر از 5 درصد حجم کتاب) اما تاکید و نگاه اصلی به "ایران اسلامی-شیعی" ، یعنی تحولات پنج قرن اخیر از عصر صفویه تا عهد انقلاب اسلامی معطوف می باشد.
مباحث کتاب بر اساس تاریخ تحولات سیاسی و بر محور "سنوات تاریخی" و وقایعی که به نظر می رسید ، نقطه عطف اساسی بوده و به عنوان کلیدی برای یک برهه زمانی تلقی می شده ، تقسیم و فصل بندی شده است . در این فصول بیشتر از حوزه "تاریخ نقلی" به سطح "تاریخ تحلیلی" منتقل گشته و در این قالب با نوعی مباحث اندیشه سیاسی و اجتماعی امتزاج یافته است.
در این اثر سعی شده است موضوعاتی کلیدی و اساسی و بنیادین مثل "هویت ملی" ، "مبانی ملیت ایرانیان" ، "سیر دولت –ملت در ایران" ، استعمار غرب ، نظام های حکومتی و ماهیت آنها ، اصلاحگران و اندیشه هایشان ، غرب جدید و  رویکردهای متفاوت دربرابرنوگرایی ، رویارویی ایران سنتی با مدرنیزاسیون ،  نهضت ها و جنبش های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و اعتلا و انحطاط ها، بزرگترین حوادث و جریانات وابسته یا استعماری ، پیوندهای عوام با علما و نخبگان مذهبی و غیرمذهبی  و . . .  در لابه لای سطور تاریخ جست و جو شود.

اصول فکری و شالوده ی اصلی کتاب به شرح ذیل می باشد:
- اسناد و مدارک معتبر تاریخی شالوده اصلی ترکیب فصول و مطالب علمی را تشکیل می دهد و کتاب سعی و اهتمام اصلی خود را بر آن داشته تا همه موضوعات و مطالب ارائه شده (بویژه تحلیل های تاریخی)  در قلمرو تاریخ و اسناد و مدارک متقن تاریخی واقع شود . 
- رعایت انصاف و اعتدال  و ارائه درست و صریح تاریخ بدور از یکجانبه گرائی  ، انحصار طلبی و مطلق گرائی موجود در تحلیل های تاریخی "شرق شناسان"
- حساسیت به مساله "خیانت و خدمت " و خنثی نبودن این مجلد  در اهتمام به معرفی جریان ها و شخصیت های تاثیر گذار در پیشرفت یا تنزل ایران زمین - در طول تاریخ 5 قرن گذشته-. در واقع مسائلی نظیر خدمت و خیانت ، خودباوری، هویت  در برابر بی شخصیتی و بحران هویت ، پافشاری بر ارزشهای ملی و دینی نسبت به بی وطنی و .... در این اثر جزء لاینفک  تمامی فصول و مطالب کتاب بوده است.

برای خرید کتاب اینجا را کلیک نمایید

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.