-- علی بنکدار

  نگاه اصحاب جراید به حکومت رضاشاه

  زمان واقعی اشغال ایران

  در جراید پس از اشغال کشور از سوی متفقین آمده: اشخاصی که فکر می‌کنند ایران در 3 شهریور 1320 اشغال شده کاملا اشتباه می‌کنند
  1398/12/19 16:00

  «خاطرات زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی، چگونگی تدوین و بازتاب‌ها» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام سیدحسین کشفی

  او یک انقلابی تمام‌عیار بود

  حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین کشفی، نواده زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی و تدوینگر خاطرات ایشان است. جلد نخست از این مجموعه، با همت وی و با عنوان «حدیث نصر» نشر یافته و جلد دوم در شرف انتشار است. به مناسبت دومین سالروز ارتحال آن بزرگ، با وی گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن را پیش روی دارید.
  1398/12/19 12:00

  19 اسفند 1342

  منصور: خبر تغییرات کلی در اصلاحات ارضی به هیچ وجه صحیح نیست/وزیر کشور: تهران شهر بی‌برنامه و کثیفی است/اعلام موجودیت فراکسیون پارلمانی حزب مردم/بازداشت وزیر جنگ اسبق/آموزگار: اطلاعی نداشتم وزیر بهداری می‌شوم و باید برنامه بنویسم!
  1398/12/19 00:00

  «گذری بر خصال شخصیتی زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی» در گفت‌وشنود با آیت‌الله سیدمحمدجواد علوی بروجردی

  شدت علاقه او به امام را دیده بودم

  توانایی در ایجاد ارتباط موفق با اقشار گوناگون مردم، از خصال بارز زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی بود. در نگاه کلان‌‎تر روحانیت شیعه در تاریخ، با همین سرمایه توانست به صیانت از مرزهای عقیدتی و ملی تشیع بپردازد. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، درباره این خصیصه آن عالم بزرگوار سخن رفته است.
  1398/12/18 12:00

  18 اسفند 1342

  تشکیل اولین جلسه کابینه حسنعلی منصور/استعفای علم/حسنعلی منصور: اساس برنامه‌های دولت من اجرای هدف‌های شاهنشاه در «انقلاب سفید» است!/معرفی اعضای کابینه/اصول اساسی برنامه دولت/نخستین و فوری ترین هدف پایان دادن قطعی و سریع به رکود است!/کلیه فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی، دولتی و خصوصی باید در چهارچوب یک برنامه جامع ملی باشد!/برنامه سوم قبل از انقلاب ششم بهمن تنظیم شده و اول این انقلاب در آن منظور نگردیده است!/تشکیل وزارتخانه جدید به نام وزارت «آبادانی و مسکن»/ایران جزو کشورهای بسیار ضعیف از لحاظ تولید نیرو/تاکنون بودجه مملکت به وضع ابتدایی و خارج از اصول علمی تنظیم گردیده است/اداره کل آمار عمومی به جای وزارت کشور باید به سازمان برنامه وابسته گردد/در چند سال اخیر میزان سرمایه‌گذاری به طور قابل توجهی کاهش یافته است!/ضرورت تشکیل بورس برای به کار انداختن پس‌اندازهای مردم/تاکنون در ایران قواعد شهرسازی به هیچ‌وجه مراعات نشده است!/80 درصد مردم در خانه‌های خارج از اصول بهداشتی زندگی می‌کنند!/وزارتخانه جدید «اطلاعات» چه وظیفه‌ای خواهد داشت؟!/سیاست خارجی دولت حسنعلی منصور از سخن تا عمل!
  1398/12/18 00:00

  سیاست آمریکا در خلیج فارس پس از خروج بریتانیا

  جانشینان بریتانیا در خلیج فارس

  انگلستان در اواخر دهه ۱۹۶۰م، تحت تأثیر برخی تحولات داخلی و خارجی، تصمیم به خروج نیرو‌های خود از منطقه خلیج فارس گرفت. این سیاست، نگرانی آمریکا از خلأ قدرت در منطقه و نفوذ کمونیسم را به همراه داشت. برای رفع این نگرانی، سیاستی در پیش گرفته شد که سخنرانی سیسکو در یک کنفرانس ابعادی از آن را آشکار می‌‎کند
  1398/12/17 16:00

  «جستارهایی در منش اجتماعی و سیاسی آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی» در گفت‌وشنود با آیت‌الله حاج سیدمحمد غروی

  نسبت به رهبری متواضع بود و در هر شرایطی از ایشان دفاع می‌کرد

  آیت‌الله سیدمحمد غروی در عداد علاقه‌مندان و مرتبطان دیرین زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی است. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، به بیان شمه‌ای از خاطرات خویش از منش اجتماعی و سیاسی آن بزرگ پرداخته و شمایی از سیره ایشان را ترسیم کرده است.
  1398/12/17 12:00

  17 اسفند 1342

  اسدالله علم پس از استعفا از مقام نخست‌وزیری؛ من نوکر اعلیحضرت همایونی هستم!/حسنعلی منصور: کابینه جدید حزبی خواهد بود/محاکمه یک نویسنده به دلیل مقاله انتقادی علیه دادگستری!/بودجه این هفته تقدیم مجلس می‌شود/تمام کامیون‌داران با خطر ورشکستگی روبه‌رو شده‌اند/90 درصد گاز نفت جنوب به هدر می‌رود!/رئیس کمیته طرح‌ها و برنامه‌های اکافه: اقتصاد کشورهای آسیایی وخیم است/ایران به انگلیس کود شیمیایی صادر می‌کند/افزایش بیماری هاری در تهران و شهرستان‌ها
  1398/12/17 00:00

  16 اسفند 1342

  «تهران‌‎مصور»: اکثر پزشکان ایرانی که به آمریکا می‌روند دیگر بر نمی‌گردند!/از خیابان‌گردی تا تهیه عکس و فیلم از نقاط دیدنی؛ ششصد شخصیت سیاسی و اقتصادی خارجی در ایران چه می‌کنند؟! /ایران 22 استان می‌شود/آغاز فعالیت سپاه بهداشت از بهار/هزینه ملی کردن طبابت با گران شدن قیمت بنزین تأمین خواهد شد!/مفاد مذاکرات ایران و عراق در هفته‌ای که گذشت چه بود؟!/وزارتخانه‌های جدیدی که در دولت جدید تأسیس می‌شوند/شهردار جدید تهران معرفی خواهد شد/رئیس شرکت بیمه چه کسی خواهد شد؟!
  1398/12/16 00:00

  یادها و یادمان‌هایی از منش فردی و اجتماعی زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی

  هماره دعا می‌کرد که دستِ دهنده خدا باشد

  روزهایی که بر ما می‌گذرد تداعی‌گر سالروز ارتحال عالم ربانی و خدوم، زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی است. هم از این روی و در شناخت منش فردی و اجتماعی آن بزرگوار، خاطرات برادر ارجمندش جناب مهندس عباس شاه‌آبادی را به شما تقدیم می‌نماییم. این دست یادمان‌ها نشان می‌دهد که روحانیت در تاریخ از چه روی محبوب مردم بوده و توانسته‌اند تغییرات و تحولات بزرگ را رقم زنند.
  1398/12/15 12:00
2200

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.