-- علی بنکدار

  29 مهر 1342

  دولت جدید علم فردا معرفی می‌شود/محاکمه مهندس بازرگان و آیت‌الله طالقانی/سناتور کاظمی: در شهر هیچ کس امنیت ندارد!/دانش‌آموزان خردسال و جوان مدرسه را رها و به تماشای فیلم‌های مستهجن می‌روند!/پاسخ سنا  به سخنان شاه؛ مراتب وفاداری خود را به پیشگاه مبارک می‌رسانیم!/شاهنشاه در این بیست سال چه رنج‌هایی که برای متمدن شدن مردم ایران نکشیده‌اند!/«اصلاحات ارضی باعث بهبود زندگی کشاورزان شده است»!/با سپاه دانش به ملل راقیه جهان خواهیم رسید!/بر اثر هدایت‌های شاه، ایران در جهان موقعیت ممتازی پیدا کرده است!
  1398/7/29 00:00

  علت خشم و تنفّر شاه از پری‌سیما، همسر عبدالرضا!

  هر چه در توان داشتم انجام دادم تا میانجی پری‌سیما، همسر والاحضرت عبدالرضا، بشوم که یازده سال است از دربار طرد شده... ولی فقط خشم شاه را برانگیختم...
  1398/7/28 16:26

  «گرایش‌های سیاسی و تئاتر تهران پس از شهریور 1320» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد داریوش اسدزاده

  امنیتی شدن فضای جامعه، پیش‌پرده‌‎خوانی را به محاق برد

  روزهایی که بر ما گذشت، تداعی‌گر چهلمین روز درگذشت هنرمند دیرپا و مردمی کشورمان، زنده‌یاد داریوش اسدزاده بود؛ هم ازاین‌روی و در نکوداشت مقام هنری وی و نیز همکاری‌های ارزنده‌اش با پژوهشکده تاریخ معاصر، گفت‌وشنودی با آن مرحوم با موضوع «گرایشات سیاسی و تئاتر تهران پس از شهریور 1320» را به شما تقدیم می‌کنیم. روحش شاد.
  1398/7/28 16:18

  28 مهر 1342

  ابراز تمایل دوگل برای کمک به برنامه آبادانی سوم ایران/سفر دوگل به ایران برای استقرار مجدد نفوذ فرانسه در خاورمیانه است!/اسدالله علم: فردا دولت استعفا می‌دهد/نمایندگان مجلس خطاب به شاه: آماده‌ایم در جهت اهداف شما کار کنیم!/مجلس بیست‌ویکم در اثر «انقلاب شاه و ملت» و موجب از بین رفتن بی‌عدالتی و عقب‌ماندگی!/باید صنایع ایران مورد حمایت قرار گرفته تولیدات کشاورزی را جذب کند!/ضرورت اصلاح قوانین و تکمیل تشکیلات دادگستری برای برقراری امنیت عمومی و مبارزه با فساد!/آرزوی نمایندگان است که جوانان ایران تعلیمات خود را در داخل کشور بیاموزند!/این ترقیات باید روی اصول دموکراسی استوار گردد!
  1398/7/28 00:00

  بررسی نحوه انتشار کتاب «طلوعی در غروب» در گفت‌وشنود با علی عابدی

  آیین زمینه‌خوانی جایگزین مداحی غربی می‌شود

  کتاب «طلوعی در غروب» (ادبیات و موسیقی در آیین عزاداری زمینه‌خوانی) چندی پیش به کوشش علی عابدی تألیف و به همت پژوهشکده تاریخ معاصر روانه حوزه کتاب و کتابخوانی شد. در این کتاب آیین عزاداری زمینه‌خوانی، که برای نخستین‌بار در اواخر دوره قاجار مرحوم حاج حسین بابا متخلص به «مشکین» آن را ابداع کرد، معرفی شده است. برای آشنایی با این آیین و چرایی لزوم انتشار این کتاب با علی عابدی، که بسیاری از مداحی‌های کنونی را برگرفته از سبک غربی می‌داند، گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه خواهیم خواند.
  1398/7/27 00:54

  27 مهر 1342

  بخشنامه وزارت فرهنگ درباره نوع پوشش بانوان/وام 75 میلیون مارکی آلمان به ایران/افزایش محصول گندم کشور/بیست کُشته در سیل شمال/ورود یکی دیگر از کارشناسان بانک جهانی به کشور
  1398/7/27 00:00

  26 مهر 1342

  درباره حکم اعدام «طیب حاج‌رضایی» و «اسماعیل رضایی»/زنان در انجمن‌های ایالتی و ولایتی/53 هزار معلم لازم است/عملیات اکتشافی نفت در فلات قاره
  1398/7/26 00:00

  به بهانه سالروز رحلت روحانی مجاهد حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ غلامرضا گلسرخی کاشانی

  حالات و مقامات «گل سرخ فدائیان اسلام» - بخش دوم

  محمدامین گلسرخی کاشانی در بخش نخست «حالات و مقامات "گل سرخ فدائیان اسلام"» از تولد و مراحل نخستین زندگی پدرش، حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ غلامرضا گلسرخی کاشانی، تا دوره آشنایی ایشان با فدائیان اسلام سخن گفت. یکی از موضوعات مهمی که در بخش دوم این نوشتار بیان شده رویکرد آیت‌الله بروجردی به این جمعیت است.
  1398/7/25 13:06

  25 مهر 1342

  شاه: ایران و فرانسه هر دو دارای استقلال هستند!/سطح زندگی مردم ایران در بیست سال آینده به اروپا خواهد رسید!/آغاز مذاکرات نفت لندن/انحلال اداره حسابرسی مالیاتی
  1398/7/25 06:49

  به بهانه سالروز رحلت روحانی مجاهد حجت الاسلام والمسلمین شیخ غلامرضا گلسرخی کاشانی

  حالات و مقامات «گل سرخ فدائیان اسلام» - بخش اول

  این روزها که دور، دورِ فضای مجازی است، به مناسبت سالگشت درگذشت والد مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ غلامرضا گلسرخی کاشانی مطلبی را تهیه و در صفحه خصوصی خودم منتشر کردم که صدیق فاضلم جناب کائینی را خوش آمد و محبت کرد و با تلفن احوالپرسی کرد و از چند و چون یکی از نکات مذکور در آن مطلب را جویا شد. پس از شرح آن و از آنجا که می‌دانست مشغول نگارش کتابی با عنوان «سرگذشت پدر» هستم، از این کمترین خواست که به همین مناسبت متنی را برای چاپ آماده کنم که به‌رغم کثرت مشغله در این روزها نتوانستم درخواست حضرت را اجابت نکنم. آنچه از محضر خوانندگان گرامی می‌گذرد مروری بسیار فشرده بر 58 سال زندگی پر فراز و نشیب اوست.
  1398/7/24 14:04
1861

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.