-- زهرا کولیوند

  18 آبان‌ماه 1340

  اکثریت مردم می‌خواهند انتخابات شروع شود/ نه دیکتاتور هستم و نه مخالف آزادی/ نتوانسته‌ایم آن طور که باید بر مشکلات پیروز شویم/ مجلسین را منحل کردیم چون نماینده مردم نبودند/ دولت در تصمیم خود درباره انتخابات تجدید نظر کند/ در دوره رضاشاه انتخابات آزاد نبود/ شرط اعلیحضرت فقید برای انتخاب نماینده فقیر نبودن آنان بود!/ معاون وزیر خارجه آمریکا به تهران می‌آید/ کمک‌های آلمان و سرمایه‎های خصوصی/ اظهارات قائم مقام نخست‌وزیر در سازمان برنامه
  1396/8/18 00:00

  «تحلیلی از ریشه‌های شهادت آیت‌الله سید محمدعلی قاضی طباطبایی» در گفت‌وشنود با سید محمدحسین قاضی‌طباطبایی

  اختلاف پدر با آقای شریعتمداری، بر سر «ولایت فقیه» اوج گرفت

  زنده‌یاد سید محمدحسین قاضی طباطبایی، فرزند شهید آیت‌الله سید محمدعلی قاضی طباطبایی، یکی از نزدیک‌ترین مصاحبان پدر بود و از فرازونشیبهای زندگی آن بزرگوار، اطلاعاتی ارجمند داشت. گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، چندی پیش از درگذشت و در موضوع ریشه‌های شهادت آیت‌الله قاضی طباطبایی با ایشان انجام شده است.
  1396/8/17 12:00

  17 آبان‌ماه 1340

  میزان کمک بلاعوض آمریکا به ایران/ کشف شبکه حزب منحله توده در اصفهان/ تا محیط سالمی به وجود نیاید انتخابات را انجام نمی‌دهم/ ابتهاج به بازپرسی دعوت شد/ با نیت خیر هم نمی‌شود مشروطیت را تعطیل کرد!
  1396/8/17 00:00

  ربع قرن مصاحبت

  خاطرات و گفتنیهایی از منش علمی و اخلاقی آیت‌الله العظمی سید ابوالقاسم خویی

  مجموعه خاطراتی که پیش روی دارید، در دوران حیات مرجع نامدارجهان تشیع مرحوم حضرت آیت‌الله العظمی سیدابوالقاسم خویی(قده) و توسط همکار و محرر آن بزرگ، آیت‌الله حاج شیخ محمدکاظم خوانساری به نگارش درآمده است. این اثر تاریخی و خواندنی را در سالروز ارتحال آن مرجع بزرگ به شما تقدیم می‌داریم.
  1396/8/16 12:00

  16 آبان‌ماه 1340

  دولت آمریکا به ایران کمک بلاعوض می‌دهد/ دهقان فداکار جان صدها مسافر را نجات داد/ پیشنهاد ایران و پاکستان برای سنتو/ نام خیابان استالین تغییر پیدا می‌کند/ اظهار خرسندی شاه از تشکیل یک سندیکا/ جنگ زرگری نتیجه ندارد/ دانشجویان باید برای ثبت نام تعهد کتبی بسپارند
  1396/8/16 00:00

  «شمه‌ای از حالات و مقامات آیت‌الله العظمی سید ابوالقاسم خویی به روایت آیت‌الله العظمی محمدتقی بهجت» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ شیخ علی بهجت

  به پدرم گفته بودند: روزی شانزده ساعت مشغول درس هستم!

  عالم ربانی و فقیه اهل بیت مرحوم آیت‌الله العظمی حاج شیخ محمدتقی بهجت، در زمره شاگردان و ملازمان مرحوم آیت‌الله العظمی حاج سیدابوالقاسم خویی در دوران اقامت در نجف به‌شمار می‌آید. ذهن و ضمیر آن بزرگ مشحون از خاطراتی شنیدنی از استاد بود که شمه‌ای از آن در گفت‌وشنودی که در پی می‌آید توسط فرزند ایشان، حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ علی بهجت بیان شده است.
  1396/8/14 12:00

  «آیت‌الله العظمی سید ابوالقاسم خویی، شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر و حزب الدعوه الاسلامیه» در گفت‌وشنود با مهندس سیدموسی خویی

  رابطه عاطفی شهید صدر با آیت‌الله خویی را بی‌نظیر دیدم

  مهندس سید موسی خویی فرزند حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجمال‌الدین خویی و نوه مرحوم آیت‌الله العظمی سیدابوالقاسم خویی است. او به‌رغم این انتساب، با شهید آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر و حزب الدعوه الاسلامیه ارتباطی نزدیک داشته و از معدود چهره‌هایی است که می‌تواند ارتباط این دو را تحلیل کند. گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، با این رویکرد با ایشان انجام شده است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/8/13 11:42

  «جلوه‌هایی از منش علمی وعملی آیت‌الله العظمی سید ابوالقاسم خویی»در گفت وشنود با آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی

  جایگاه علمی او یگانه بود

  آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه آبادی فرزند آیت‌الله العظمی حاج شیخ محمد علی شاه آبادی، ازجمله دانش آموختگان حوزه علمیه نجف وشاگردان مرحوم آیت‌الله العظمی سید ابوالقاسم خویی به شمار می‌آید. گفت وشنودی که پیش روی شماست، به همین مناسبت و در بازگویی خاطرات ایشان از آن مرجع بزرگ انجام شده است. امید آنکه علاقه‌مندان را مقبول و مفید آید.
  1396/8/10 13:00

  ایرانی‌ها از منظر محمدرضا پهلوی؟!

  مصطفی فاتح شروع به درددل کرد و با لحنی بسیار گیرا و سخنانی بلیغ،‌ در حالی که چهره‌اش را شادمانی مبهمی فرا گرفته بود،‌ گفت: «این مرتبه دیگر دم شاه در تله گیر افتاده».
  1396/8/3 13:52
102

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.