-- آذرتاش

  «جلوه‌هایی از منش سیاسی واجتماعی آیت‌الله سید مهدی یثربی» درگفت‌وشنود با حجت‌الاسلام و المسلمین قربانعلی دری نجف آبادی

  «تکلیف‌گرایی» خصلت بارز او بود

  آغازین روزهای ماه مبارک رمضان در هرسال ،تداعی‌گر یاد و خاطره یار دیرین انقلاب، زنده‌یاد آیت‌الله سید مهدی یثربی کاشانی است. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، حجت‌الاسلام والمسلمین قربانعلی دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، به بیان شمه‌ای از خاطرات خویش از منش سیاسی و اجتماعی آن بزرگوار پرداخته است. امید آنکه مقبول افتد.
  1397/3/5 13:00

  عبدالله شهبازی (دولت پادگانی)

  عبدالله شهبازی در سال ۱۳۳۴ در شهر شیراز به دنیا آمد. پدرش حبیب الله شهبازی رئیس طوایف کوهمره سرخی بود که پس از شورش عشایر جنوب در سال‌های ۱۳۴۲-۱۳۴۱ علیه حکومت پهلوی تیرباران شد...
  1397/3/5 12:03

  5 خرداد 1341

  کسی که باید محاکمه شود کابینه تشکیل می دهد!/استعفای قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه /مهم ترین مشکل وزارت دارایی بودجه است/آن هایی که در مورد کسری بودجه بدهکارند طلب کار شده اند!/بخشی از این کسری مربوط به اضافه حقوق معلمین است/امیدوارم امسال شالوده یک بودجه علمی و صحیح گذارده شود/منتظر الوزاره ها ایجاد اضطراب می کنند/ آن ها که فاسدند و باید محاکمه شوند روی کاغذ کابینه تشکیل می دهند!/بحران مالی ایران از بزرگترین بحران های دوران معاصر است/شاه : اصلاحات ارضی موجب عدالت اجتماعی است!/گزارش وزیر کشاورزی/شاه : اصلاحات ارضی باعث پیشرفت همه امور و بسط عدالت اجتماعی می شود!/بدون روتوش ؛ شهری که سی سال است درجا می زند!/مردمی که آب برای نوشیدن ندارند برنج به چه کارشان می آید؟!
  1397/3/5 00:00

  4 خرداد 1341

  شهردار تهران استعفا کرد/استخراج نفت افزایش می یابد/شرفیابی سه ساعت و نیمه/کمک آمریکا برای جبران کسر بودجه ایران!/انحلال اداره فنی وزارت دارایی/علل انتشار شایعه استعفای دولت امینی چه بود؟!/280 نوع حقوق برای 280 هزار کارمند!
  1397/3/4 00:00

  3 خرداد 1341

  متهمی که خود را سردار ملی خواند!/سردار ملی را محاکمه می کنند!/این که می گویند دولت بازرگان خوبی نیست از عقاید کهنه قرن هفدهم است!/چرا همه کارخانه ها را باید بفروشیم تا یک کارخانه ذوب آهن داشته باشیم!/در سلام دیروز تکیه کلام شاه اصلاحات بود!/ما چه کم داریم؟!/از کمک های گذشته استفاده مطلوبی نشد!/ملک با کفر می ماند ولی با ظلم نه!/حرکت چهار اسبه به سوی تمدن ولی از ناحیه گردن!
  1397/3/3 00:00

  «گذری بر پیشینه خاندان و کارنامه آیت‌الله سیدمهدی یثربی» در گفت‌وشنود با آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی

  باوجود اختناقِ ساواک، فضای تبلیغی مناسبی در کاشان ایجاد کردند

  روزهایی که بر ما می گذرد، تداعی‌گر سالروز ارتحال امام جمعه فقید کاشان، مرحوم آیت‌الله سیدمهدی یثربی کاشانی است. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی، به بیان شمه‌‍ای از خاطرات خویش از آن بزرگوار پرداخته است. امید آنکه مقبول افتد.
  1397/3/2 12:01

  2 خرداد 1341

  مراسم سلام عید غدیر در حضور شاه در کاخ گلستان برگزار شد/مبارزه با فساد و اجرای اصلاحات اقتصادی و ارزی باید با جدیت پیگیری شود /به هیچ یک از موفقیت های به دست آمده قانع نیستم/در عرض 20 سال با ممالک مترقی اروپا برابری می کنیم!/در مملکت ما مشهور این بوده که کاری با قوی ها ندارند و ضعفا زیر دست و پا از میان می روند!/دانشگاه به عنوان محیط علمی نباید صحنه بروز بحران های روحی دانشجویان باشد!/اساس کار مملکت پیشرفت کشاورزی و پیشرفت صنعتی است /مدیر روزنامه اطلاعات : مسافرت های شاه به خارج منافع اساسی در برداشته است!/اکنون بیش از هر وقت مصمم به انجام اصلاحات لازم هستم!/سعی کردم به همه بفهمانم که تا 20 سال ایران به یک دژ مستحکم از تمدن و پیشرفت درخواهد آمد!/هدف ما این است که در آینده بیشتر اهالی دهات در کارهای صنعتی مشغول شوند!
  1397/3/2 00:00

  روایتی تصویری از بنایی چندصدساله که ویران شد

  بوی عشقی که از خاک سعدی می‌آید سده‌ها عشاق را به سوی این مزار کشانده و این تاییدی است بر گفته شیخ اجل که «ز خاک سعدی شیراز بوی عشق آید/ هزار سال پس از مرگ او گرش بویی». این توجه را ابن بطوطه، جهانگرد مراکشی، در سال 768ق ثبت کرده است. به گفته او، جایی که آرامگاه شیخ اجل است در زمان حیات شاعر، خانقاهی بوده که وی سالهای پایانی عمرش را در آن گذرانده است. براساس توصیف ابن بطوطه، این بقعه باغ زیبایی است...
  1397/3/1 13:06

  1 خرداد 1341

  در دومین جلسه محاکمه سپهبد کیا ؛ وکیل سابق قزوین در دادگاه گریه کرد!/این اتهام کاملا کذب محض است!/چه خدماتی که به این مملکت کرده ام/ می خواستم پیشرفت کنم و وکیل بشوم!/با یک تلفن می توانستم!/اگر می گفتند قطعه ای از خاک مملکت را به دشمن داده ای معقول تر بود!/فساد از طبقات بالا به مدارس سرایت کرده است!/رجال و اولیای این مملکت تخم فساد را پاشیده اند!/ننگ مملکت است که دولتی بیاید و در مجلس برنامه مبارزه با فساد بدهد!/مسئله ما بی سوادی نیست بی ایمانی است!/در ژاپن اجازه زمین خواری نمی دهند!
  1397/3/1 00:00

  «جلوه‌هایی از سلوک اجتماعی حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد صحفی

  او بازیگریهای ملی‌گرایان در مقاطع مختلف تاریخ را دیده بود

  روایات و تحلیلهایی که در این نوبت، زندگی زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی را تبیین می کند، از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد صحفی از دوستان ویاران آن بزرگوار بیان شده است. امید می‌بریم که انتشار این گفت‌وشنود تاریخی، برگ دیگری بر دفتر «فلسفی پژوهی» بیفزاید. امید آنکه مقبول افتد.
  1397/2/31 12:58

  28 اردیبهشت 1341

  وضع دولت تثبیت است/وضع خزانه دولت رضایت بخش نیست /سفارت آمریکا صد خانه کرایه می کند!/700 کارمند زائد در سازمان برنامه!/گزارش یک نشریه درباره متهمان « کاخ سنا »/وضع مالی راه آهن خوب نیست/گله سفیر شوروی/این روزها تهران شوم شده است / اکثر دزدهای تهران تحصیل کرده اند!/علت وفور سرقت و سارق در تهران چیست؟!/اکنون که خیلی از شکم ها گرسنه اند باید منتظر بروز چنین عواقب خطرناکی باشیم!/مبادلات بازرگانی ایران با سایر کشورها تعادل ندارد!/از اقتصاد ایران فقط اسم و عنوانش باقی مانده است!/میزان واردات از دوبی و صادرات صفر ایران به این کشور کوچک!
  1397/2/28 00:00
241

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.