محمدی : امروز هم باید مراقب سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن بود
کودتای 28 مرداد و جنگ نرم آمریکا علیه نهضت ملی ایران

محمدی : امروز هم باید مراقب سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن بود

بنا به تاکید دکتر منوچهر محمدی مصدق پیش از کودتای 28 مرداد از انجام کودتا خبر دار شده بود اما چون می دانست نمی تواند در برابر کودتا بایستد مقاومتی نکرد.

بنا به تاکید دکتر منوچهر محمدی مصدق پیش از کودتای 28 مرداد از انجام کودتا خبر دار شده بود اما چون می دانست نمی تواند در برابر کودتا بایستد مقاومتی نکرد.

 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی تاریخ معاصر ایران ، محمدی  سخنران دیگر  نشست کودتای 28 مرداد وجنگ نرم امریکا علیه نهضت ملی ایران در بیان شرایط کشور به لحاظ ورود و دخالت بیگانگان در سالهای منتهی به کودتا گفت در دوره پهلوی بعد از کودتای 1299 سلطه انگلیس برایران بلامنازع بود. در دوره 20ساله بعد از جنگ جهانی اول امریکا نوعی انزوا طلبی در پیش گرفته بود. شوروی هم بعد از انقلاب 1917 به مسائل داخلیش می پرداخت.
 

به گفته وی در همین سالها آلمانها هم به تشویق انگلیس برای موازنه با شوروی به ایران آمدند اما اجازه ورود به سیستم نفتی و کنترل دولتی را نداشتند. بعد از شهریور 1320 وقتی هیتلر به شوروی حمله کرد و شوروی با متفقین همدست شد شرایط تغییر کرد.
 

محمدی با تاکید بر اینکه گرایش رضاخان به آلمان دروغ بزرگی است افزود ماموریت رضا خان تمام شده بود و باید می رفت تا ایران اشغال شود . این استاد تاریخ تا 28 مرداد 32 را دوره تزلزل سلطه دانست.
 

وی ادامه داد با استعفای رضاخان برای تعیین جانشین وی بین انگلیس ، امریکا و شوروی اختلاف بود تا سرانجام روی محمد رضا به توافق رسیدند. بنا به تاکید محمدی همه امید جبهه ملی به امریکا بود و تنها گروههای مستقل نیروهای مذهبی مانند فداییان اسلام و طرفداران آیت الله کاشانی بودند که به مردم تکیه داشتند . در نهایت رقابت قدرتهای خارجی و اتحاد نیروهای داخلی نفت را ملی کرد .وی افزود بعد از این ماجرا مصدق سیاست موازنه منفی را در پیش گرفت . مصدق امید داشت اختلاف میان انگلیس و امریکا می تواند به وی کمک کند . اما مرگ استالین این سیاست موازنه منفی را به هم زد.شرایط بعد از ملی شدن نفت عوض شد. در حوزه بین الملل انسجامی علیه ما به وجود آمد. انگلیس و امریکا متحد شدند. و شوروی خودش را کنار کشید.
 

محمدی تصریح کرد در داخل کشورمصدق تلاش کرد حزب توده را هماهنگ کند و امریکاییها را بترساند اما این کار جواب نداد. به باور وی مصدق از همان 30 تیر کلید جدایی از آیت الله کاشانی را می زند و بعد هم با انحلال مجلس زمینه کودتا را فراهم می کند.
 

محمدی یادآورشد من هم اعتقاد ندارم مصدق وابسته بود اما آنها باور داشتند ما بدون حمایت یک قدرت خارجی نمی توانیم کار را ادامه دهیم. این استاد دانشگاه با اشاره به درسهای این دوره تاریخی افزود روشنفکران ایران  به مذهبیون و توده مردم اعتقاد نداشتند در حالی که توده های مردم را یک مجتهد می توانست بیرون بیاورد. بنابراین چاره ای نمی دیدند جز اینکه به خارج از کشور چشم داشته باشند . محمدی با تاکید بر غیر قابل اعتماد بودن قدرتها رمز پیروزی انقلاب اسلامی ایران را این دانست که امام رحمت الله بر اساس سیاست نه شرقی نه غربی و مقابله با این حکومتها حرکت کرد . وی خاطر نشان کرد امروز هم باید مراقب سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن باشیم . قدرتها هنوز هم این سیاست را دنبال می کنند اما مردم ما اعتماد بیشتری به علمای مذهبی دارند و هر نوع کاری که در جهت حذف روحانیت و رهبری باشد آب در آسیاب دشمن ریخته است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.