شهید نواب زمینه ساز ملی شدن صنعت نفت بود

شهید نواب زمینه ساز ملی شدن صنعت نفت بود

... موسی فقیه حقانی رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در مراسم شصتمین سالگرد بزرگداشت شهادت نواب صفوی و یارانش با اشاره به سه هدف اصلی صیانت از اسلام مسلمین و سرزمینهای اسلامی، صیانت از تشیع و صیانت از ایران که در تکاپوهای مرجعیت و روحانیت شیعه و تحرکات علما...

دبیر ستاد بزرگداشت شصتمین سالگرد شهادت نواب صفوی  و یارانش با تاکید بر نقش فدائیان اسلام در ملی شدن صنعت نفت تصریح کرد: اگر فدائیان اسلام هژیر و رزم آرا را از سر راه برنمی داشتند راه یافتن جبهه ملی به مجلس و ملی شدن نفت امکان پذیر نبود.

 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران؛ موسی فقیه حقانی رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در مراسم شصتمین سالگرد بزرگداشت شهادت نواب صفوی و یارانش با اشاره به سه هدف اصلی صیانت از اسلام مسلمین و سرزمینهای اسلامی، صیانت از تشیع و صیانت از ایران که در تکاپوهای مرجعیت و روحانیت شیعه و تحرکات علما دیده می شود،‌ تأیید کرد: بر این اساس درتاریخ معاصر ایران حرکتی عمیق تر از حرکت فدائیان اسلام سراغ نداریم.

 

وی با انتقاد از برخی جریانهای مغرض داخلی و خارجی که تلاش دارند تا حرکت فدائیان اسلام را یک حرکت مسلحانه و در قالب گروهی کوچک جلوه دهند گفت: این حرکت فرهنگی بسیار موثر در تاریخ معاصر ایران بود. رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران با اشاره به مخالفت جدی فدائیان اسلام با رژیم صهیونیستی افزود:‌ شهید نواب اولین حرکتهای ضد رژیم صهیونیستی را آغاز کرد و در شرایطی که رژیم پهلوی با رژیم صهیونیستی همکاری گسترده داشت نواب و یارانش از 5 هزار نفر برای حضور در سرزمین اشغالی و مبارزه با صهیونیستها ثبت نام کردند.

 

حقانی در ادامه به نقش نواب برای اتحاد مسلمانان  و مبارزه با جریانهای وهابی گری و بهائیت که در دوره رضاخان به شکلی جدی در کشور مطرح شد افزود: برخورد نواب با این جریانها ابتدا فرهنگی بود. گواه این مدعا هم گفتگوهای مفصلی است که با کسروی داشت. اما وقتی با ادبیات الحادی و اتوسل به زور آنها مواجه شد مبارزه مسلحانه را در پیش گرفت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.