مطالب مرتبط با واژه 'آیت‌الله مرتضی مطهری'

  اراده امثال پدرم،حوزه را در دوران رضاخان حفظ کرد

  دکتر مجتبی مطهری پسر بزرگ شهید آیت الله مرتضی مطهری است که باپدر ارتباطی بس صمیمی ونزدیک داشت.او گنجینه ای است از خاطرات شنیدنی از پدر،که از قضا آنها رادر کمتر جایی بازگو کرده است. آنچه در گفت وشنود پیش روی آمده، شمه ای از این ناگفته هاست.امید آنکه مقبول افتد.
  1395/2/14 11:36

  با شجاعت وپیشتازی ایشان،بزرگداشت آیت الله کاشانی برگزارشد

  روایتی که پیش روی دارید،خاطرات دکتر سید محمود کاشانی فرزند آیت الله سیدابوالقاسم کاشانی از منش علمی شهید آیت الله مرتضی مطهری است.بخشی از این گفت وشنود به بازگویی ماجرای برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله کاشانی دراسفندماه 1357 اختصاص دارد که شجاعت وپیشتازی شهید مطهری آن را تسهیل کرد. امید آنکه تاریخ پژوهان را مفید آید.
  1395/2/14 11:28

  پیش بینی می کردند که توسط فرقان شهید شوند

  آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی نماینده کنونی ولی فقیه در استان مرکزی،از شاگردان دهه 50 استاد شهید آیت الله مطهری به شمار می رود.دوره ای که استاد برای مواجهه با برخی جریانات فکری دین ستیز،به قم بازگشته وبه تربیت طلاب روی آورده بود. آقای دری در گفت وشنود پیش روی، به بیان خاطرات خویش از محافل درسی استاد پرداخته است.
  1395/2/14 11:06

  استاد مطهری چگونه به تلفیق جمهوریت و اسلامیت می‌اندیشید؟

  آیت الله مرتضی مطهری از جمله مهمترین ایدئولوگهای نظام اسلامی است. اندیشه فکری او در باب طرح‌ریزی حکومت اسلامی در قالب نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر دو اصل اساسی بود: اول رفع نیازهای جامعه و دوم نو آوری.
  1395/2/11 15:19

  جمهوری اسلامی؛ قابی از اسلام سیاسی در آیینه زمان

  توجه امام به شرایط و مقتضیات کنونی جامعه، موجب شد تا آرای مردم در تعیین شکل حکومت مهم و اثرگذار تلقی گردد. در واقع ایده اسلامی بودن حکومت هنگامی توانست عینیت یابد که به جامعه متصل شد و مردم را پشتوانه خود قرار داد. از اینجاست که جمهوری اسلامی به عنوان قالبی برای آمیختگی آموزه¬های اسلامی با مقتضیات زمان عیان گردید...
  1395/1/10 12:13

  آنچه را که می دیدم، باور نمی کردم!

  آنچه در پی می‌آید واگویه‌ای است از واپسین لحظات حیات استاد شهید آیت‌الله مطهری از زبان تنها شاهد زندi رویداد شهادت آن بزرگ. مرحوم مهندس مصطفی کتیرائی که همنشین استاد در جلسة شبانگاه 11اردیبهشت 1358 مؤسسة متاع و نیز همراه وی در واپسین گامهایش بود، پس از سپری شدن دهها سال  از آن شب ظلمانی، به روایت مشاهدات خویش از آن رویداد مهم پرداخته است. کتیرائی اما، از سال 1329 با استاد آشنا شد و این آشنایی پس از چندی به رابطه‌ای صمیمی بدل گشت، رابطه‌ای که نقل برخی از خاطراتش را در گفت و شنود با مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران  فرو نگذارده است.
  1394/11/18 15:44

  استاد برای سیر و سلوک، به علامه تهرانی مراجعه کردند

  شاید بتوان ناب ترین و دست اول ترین خاطرات درباره هر شخصیتی را، از زبان نزدیکان وی شنید. مهندس عباس هادی‌زاده اصفهانی، داماد استاد شهید آیت الله مطهری است که از دوره ارتباط خویش با آن بزرگ، خاطراتی شنیدنی دارد. با او در سالروز شهادت آن متفکر یگانه و به نیت شنیدن خاطراتش به گفت وگو نشستیم که نتیجه آن در پی می آید.
  1394/3/2 10:46

  علاقه‌ای به تهییج کاذب مخاطب نداشت

  حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ علی‌اصغر مرواریدِ خراسانی، از روحانیون پرسابقه و مجاهد تهران به شمار می رود. پیشینه آشنایی او با خاندان شهید آیت الله مطهری، به گذشته‌های دور باز می‌گردد و از دوران انس و مؤانست با آن بزرگوار گفتنیهای فراوان دارد. گفت وشنودی که پیش روی دارید، بخشی از این خاطرات را در خود دارد.
  1394/2/13 12:35
52

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.