مطالب مرتبط با واژه 'جیمی کارتر'

  من خودم سفیر ایران در آمریکا هستم

  اردشیر زاهدی تنها دلخوشی اعلیحضرت بود. او پیوسته با مقامات آمریکایی تماس می‌گرفت. وقتی با اعلیحضرت ناهار می‌خورد من هم حضور داشتم. او می‌توانست با مقامات آمریکایی تاحدی کنار بیاید. در سر میز ناهار حرف از ملاقاتش با کارتر، ترنر، رئیس سازمان سیا و سایروس‌ ونس وزیر امور خارجه بود. زاهدی در این جلسه گفت: «آخرین باری که با کارتر در کاخ سفید ملاقات کردم...
  1395/11/16 15:10

  ایالات متحده چقدر به ماندن شاه امیدوار بود؟

  ارزیابی وزیر خارجه آمریکا از انقلاب اسلامی

  اوضاع ایران تا قبل از شهریور 57 موجب نگرانی وزارت امور خارجه و شخص رئیس جمهور آمریکا نبود. در واقع ونس با توجه به نظرات کارشناسان سیاسی و دیپلماتهای آمریکایی حاضر در ایران و به ویژه شخص سفیر نگرانی چندانی از وقوع انقلاب در ایران نداشت.
  1395/11/13 09:50

  به مناسبت برگزاری کنفرانس گوادلوپ؛

  آیا آمریکا در ماههای منتهی به انقلاب شاه را رها کرده بود؟

  فردوست در کتاب خاطرات خود می‌گوید «کارتر تا آنجا که می‌توانست از رژیم او و از خود او پشتیبانی کرد... کارتر حتی با تلفنهای روزمره تلاش کرد محمدرضا را از نظر روحی آماده حداکثر مقاومت کند... کارتر آنچه را که لازم بود در حمایت از شاه انجام داد. او که نمی‌توانست برای حمایت از محمدرضا در ایران قشون پیاده کند.»
  1395/10/12 09:15

  بررسی روابط محمدرضا پهلوی با روسای جمهور دموکرات آمریکا؛

  از لفاظیهای علنی تا معاملات پنهانی

  می‌توان با مروری بر روابط شاه با روسای جمهور دموکرات آمریکا این گونه برداشت کرد که با وجود اینکه بیشترین فراز و نشیبهای شاه در دوران روسای جمهوری دموکراتها بوده است اما هیچکدام به دنبال تضعیف شاه و سرنگونی او نبوده اند و اصرار آنها مبنی براصلاحات در راستای جلوگیری از انقلاب و تداوم حضور ایران و شاه در بلوک غرب بوده است.
  1395/8/18 10:25

  سازمان نظامی پهلوی دوم زیر چتر ایالات متحده

  جنون تسلیحاتی محمدرضاشاه

  حضور امریکا در روند سیاستگذاری نظامی شاه آنقدر نهادینه شده بود ک حتی کارتر دمکرات با شعارهای لیبرالی نیز نتوانست خللی در خریدهای نظامی ایران ایجاد نماید و شاه توانست از طریق دوستان امریکایی خود نظیر کسینجر، جرالد فورد، دیوید راکفلر و... کارتر را بر ضرورت استمرار پمپاژ اسلحه به ایران متقاعد نماید.
  1395/8/12 09:04

  به مناسبت سالمرگ محمدرضا پهلوی

  خانه به دوشی آخرین شاه ایران

  شاه روزها و ماههای پایانی عمر خود را در آوارگی به سر برد. ترس از استرداد او به جمهوری اسلامی او را مجبور به اقامتهای کوتاه مدت در کشورهای مختلف می کرد. اما سرانجام انورسادات او را پذیرفت. چرا؟
  1395/5/5 11:03

  تاملی دوباره درباره ادعاهای بی‌بی‌سی درباره بنیانگذار جمهوری اسلامی

  آیا امام به دو رئیس جمهور دموکرات نامه نگاشت؟

  بهترین ترازو برای بررسی ادعاهای بی‌بی‌سی در باب نامه‌نگاری امام خمینی با آمریکاییها مواضع ایشان درباره دولت این کشور و مداخلات آنها در ایران در مقطع زمانی مورد بحث است. مطلب حاضر بر همین اساس به قضاوت در این زمینه پرداخته است.
  1395/4/2 14:26

  راز رابطه شاه و راکفلرها

  در زمانه‌ای که آمریکا از ترس انقلابیون ایران نمی‌توانست شاه آواره ایران را برای درمان بیماریش در آمریکا بپذیرد، این دیوید راکفلر بود که با فشار بر کارتر زمینه‌های حضور او را در بیمارستانهای ایالات متحده فراهم کرد. به راستی دلیل دوستی میان راکفلر و شاه و تلاشهای او در جهت منافع پهلویها چه بود؟
  1395/3/22 09:54

  نگاهی به روابط محمدرضا پهلوی و آمریکاییها

  چرا شاه جمهوریخواهان را به دموکراتها ترجیح می‌داد؟

  محمدرضا شاه احساس بسیار خوبی نسبت به جمهوری خواهان آمریکایی داشت. یکی از دلایل نزدیکی او و جمهوری خواهان آن بود که، سیاستمداران این حزب برخلاف دموکراتها هرگز شاه را برای اصلاحات اجتماعی تحت فشار قرار نمی‌دادند.
  1395/2/13 15:29

  جیمی کارتر

  سی و نهمین رئیس‌جمهور آمریکا جیمز اِرل کارتر (James Earl Carter)، معروف به جیمی کارتر در اول اکتبر 1924 در شهر پلینز (Plains) ایالت جورجیا به دنیا آمد. پدرش جمیز اِرل کارتر و مادرش لیلیان گوردی بودند. دغدغه اصلی سالهای رشد او در خانواده کشت بادام زمینی، گفتگوهای سیاسی و اعتقاد به کلیسای پروتستان باب تیست بود. کارتر در 1946 از آکادمی علوم دریایی آناپولیس...
  1394/2/21 08:30
40

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.