مطالب مرتبط با واژه 'فدائیان اسلام'

  عراقی گفت: در قم کسی پیدا شده که همانی است که ما می‌خواهیم!

  مجاهد بزرگ حاج هاشم امانی، از پیشکسوتان مبارزات اسلامی در ربع قرن اخیر است. او فعالیتهای خویش را از دوران پس از شهریور20 آغاز کرد وآن را تا پیروزی انقلاب تداوم بخشید. می‌توان گفت که داستان زندگی این مبارز نستوه، تاریخچه انقلاب اسلامی است و چه روزهایی بهتر از دهه مبار فجر که مرور شود.
  1393/11/27 09:38

  فاطمی رابط دربار و مصدق بود

  ترور دکتر حسین فاطمی پس از سپری شدن دهها سال، هنوز محل گمانه‌ها و تحلیلهای گوناگون است. شاید مطالعه واپسین تحلیلهای محمدمهدی عبدخدایی (ضارب فاطمی) در سالروز این رویداد، یکی از به هنگام ترین کارها باشد.
  1393/11/25 14:02

  خلوص نواب، برادرم را جذب کرد

  راوی خاطراتی که پیش روی شماست، برادر و همگام  ِدیرین شهید استاد خلیل طهماسبی در فعالیتهای مبارزاتی اوست. علی طهماسبی از طریق برادرش با فداییان اسلام و شهید سید مجتبی نواب صفوی آشنایی یافت و تا پایان حیات آنان، با ایشان همراه و همدل بود. آنچه پیش روی دارید، بخشی از خاطرات وی در این باره است که در گفت وشنود با ما بیان داشته است.
  1393/10/30 09:29

  گفت: با همین لباس روحانیت اعدام می‌شوم!

  فقید سعید، مرحوم حاج اصغر عمری در زمره چهره هایی است که همراه با شهید نواب صفوی و حلقه اولیه یارانش دستگیر و با آنان محاکمه شد. از این رو از معدود شاهدان حالات و رفتارهای آنان در واپسین فصل حیات ایشان به شمار می‌رفت. وی در گفت وشنود پیش روی، شمه ای از خاطرات خود را شرح داده است.
  1393/10/30 09:28

  بسیار حساس بودند که کارهایشان شرعی باشد

  حجت الاسلام والمسلمین سید جعفرشبیری زنجانی، فرزند مرحوم آیت الله سید احمد زنجانی از علمای نامدار حوزه علمیه قم در دوره معاصر و از دوستان صمیمی شهیدان نواب صفوی و سید عبدالحسین واحدی است. ایشان عمدتا آن دو شهید را در فضای حوزه و روحانیت دیده و درک کرده اند و هم از این روی، از صالح ترین چهره ها در بررسی نسبت فدائیان اسلام و مرجعیت و حوزه علمیه قم هستند. گفت وشنودی که در پی می آید، به این موضوع پرداخته است. امید آنکه پژوهشگران را مفید افتد.
  1393/10/28 09:32

  بعد از سالها آثار شکنجه‌ها روی سرم هست

  علی بهاری تنها شاهد پایمردی وجانبازی رهبر فدائیان اسلام و یارانش در واپسین فصل حیات است. او پس از سپری شدن دوره محکومیتش، تصمیم گرفت تا انتقام یارانش را بگیرد که در این امر توفیقی نیافت و مجددا دستگیر شد و در آغاز به اعدام محکوم شد. او پس از سپری شدن نزدیک به 6 دهه از حماسه ماندگار دی ماه 1334، خاطرات خویش را در گفت وشنود با ما واگویه کرده است.
  1393/10/27 11:48
65

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.