مطالب مرتبط با واژه 'سال 1356'

  سیاست یک بام و دو هوای هسته‌ای و حقوق بشر آمریکایی

  از خبرهای امروز باید به موافقت کارتر با فروش 6 تا 8 رأکتور اتمی به ایران اشاره کنم که بناست پس از تائید کنگره آمریکا به مرحله اجرا درآید.
  1396/3/9 11:05

  سفیر ایرانی

  ناهار را با خلعتبری وزیر خارجه خوردم که غیر از ما دو نفر، «امیر اصلان افشار» هم حضور داشت و می‌گفت: قرار است ظرف چند روز آینده به سمت رئیس جدید تشریفات سلطنتی منصوب شود.
  1396/3/9 10:59

  شخص شاه، مقصر اصلی

  دگرگونیهای سیاسی بسیار مهمی در ایران بوجود آمده است. ولی در مورد این دگرگونیها ـ که علتی هم جز تصمیم شاه به ایجاد فضای باز سیاسی ندارد ـ نباید زیاده از حد خوشبین بود. زیرا همانگونه که غالباً در چنین مواردی پیش می‌آید، یافتن پاسخی برای این سؤال هم اجتناب ناپذیر است که: محدوده این آزادی تا کجاست؟
  1396/3/2 12:11

  دو نکته مهم!

  یک مصاحبه طولانی با شاه توسط «آرنودوبورش گراو» Arnaud de Borchgrave در روزنامه هرالدتریبیون انتشار یافته که از خواندن آن خیلی لذت بردم. بخصوص که شاه در این مصاحبه نگرانی خود را از بی‌تحرکی غرب در مقابله با نفوذ کمونیسم در آفریقا نیز اظهار کرده است.
  1396/2/20 12:05

  در دموکراسی موجود؟!

  مسئله حیرت‌آور اینجاست که ناگهان تمام مطبوعات ایران پر شده از مطالب انتقادی علیه دولت. روزنامه کیهان انگلیس هم در صفحه اول خود عکسی از هوشنگ انصاری چاپ کرده و از قول او نوشته که: «در دموکراسی موجود در ایران قلمها باید بنویسند و زبانها باید بگویند...».
  1396/2/20 12:02

  حزب فراگیر رستاخیز!

  سرگرد بهرامی [دوست پرویز راجی و افسر پلیسی که برای محافظت از همسر جمشید آموزگار ـ نخست‌وزیر وقت ـ در لندن بسر می‌برد] ضمن صحبتش می‌گفت: موارد متعدد بی‌اعتمادی و سرخوردگی مردم ایران نسبت به حکومت، چون واقعاً ریشه عمیقی ندارد به آسانی قابل ترمیم است.
  1396/2/12 09:49

  جمعیت اجاره‌ای

  ملاقاتی داشتم با حسین اشراقی (سفیر ایران در مکزیک) که سر راه خود از مکزیک و واشینگتن به تهران در لندن توقف کرده بود. و می‌گفت: اردشیر زاهدی سخت مشغول برنامه‌ریزی و تدارک تظاهراتی به نفع شاه در مقابل کسانی است که قصد دارند موقع سفر شاه به واشینگتن علیه او دست به تظاهرات بزنند...
  1396/2/6 10:36

  تعویض دولت و بازی با مهره‌ها

  امروز عصر به قصر سعدآباد رفتم و از آنجا به اتفاق والاحضرت اشرف برای شرکت در میهانی شام به منزل عبدالمجید مجیدی رفتیم، که امیرعباس هویدا و برادرش فریدون همراه با ده دوازده نفر دیگر نیز در منزل او به شام دعوت داشتند.  در این میهمانی، امیرعباس هویدا از حد متعارف خود در مشروبخواری فراتر رفت و به حدی مست شد که موقع اجرای برنامه آواز توسط دختر مجیدی به خواب عمیقی فرو رفت و مرتب خرناسه می‌کشید...
  1396/2/6 10:25

  بوسۀ مرگ

  پرویز راجی آخرین سفیر شاه در لندن، که هم یار گرمابه و گلستان اشرف خواهر شاه بود، هم شهرتی در روابط ویژه با امیر عباس هویدا داشت، و هم در محافل طاغوتی آن زمان به عنوان «ژیگولوی درباری» شناخته می‌شد در مورد خصوصیات روحی و برتری‌طلبی شاه در کتاب خاطرات خود چنین می‌گوید...
  1396/2/6 10:13

  وضعیت آزادی در زمان محمدرضا

  ... در طبقه پایین ساختمان نخست‌وزیری از «محمد صفا» دوست و همکار سابقم دیدار کردم، که ضمن صحبتهایش می‌گفت: «... سابق بر این، هر بار که ما دهانمان را باز می‌کردیم تا درباره نیاز جامعه برای دستیابی به بعضی حقوق دموکراتیک حرف بزنیم، بلافاصله متهم به داشتن افکار سوسیالیستی می‌شدیم، و ناچار ساکت می‌ماندیم.
  1396/1/28 12:35

  بحران انرژی و نیاز به آلترناتیوی برای نفت در دنیا

  ناهار را با «جان دیویس» (کاندیدای وزارت خارجه از حزب محافظه کار) صرف کردم. و با او که قبلاً مدیر عامل یکی از شرکتهای نفتی بود ـ و به خاطر سفرهای متعددش به ایران با مسائل ایران آشنائی دارد ـ از هر دری سخن گفتم.
  1396/1/28 11:11
39

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.