مطالب مرتبط با واژه 'سال 1356'

  «نکته‌ها و خاطره‌هایی درباره قیام 29 بهمن 1356» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین موسوی تبریزی

  اگر 29 بهمن تبریز نبود، قیام 19 دی قم کور می‌شد!

  قیام تاریخی 29 بهمن 1356، از عوامل شاخص فراگیری و پیروزی انقلاب اسلامی است و هم ازاین‌روی در خور پژوهش و بازخوانی می‌نماید. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین موسوی تبریزی نکته‌ها و خاطره‌هایی را دراین‌باره بیان کرده است. امیدواریم که انتشار این روایت در چهل‌ویکمین سالگشت این واقعه تاریخی، مفید و مقبول باشد.
  1397/11/30 15:24

  وجود شکنجه به اذعان سفیر شاهنشاهی

  تلگرافی از مارتین انالز (دبیر کل سازمان عفو بین‌المللی) بدستم رسید که در آن می‌خواست اطلاعاتی راجع به یک ایرانی کسب کند، که در زندان ساواک بسر می‌برد و از قرار تحت شکنجه هم واقع شده بود.
  1396/4/24 15:49

  نظر سفیر فرانسه در مورد انگلیسها

  امروز که سفیر جدید فرانسه در لندن برای یک دیدار تشریفاتی به ملاقاتم در سفارتخانه آمده بود، می‌گفت: «من به انگلستان نیامده‌ام که انگلیسها را به اروپائیهای خوب تبدیل کنم. چون معتقدم اصولاً انگلیسها افرادی نیستند که لیاقت اروپایی شدن داشته باشند»
  1396/4/19 09:44

  وضع خطرناک اقتصادی مملکت

  در میهمانی ناهار نماینده شرکت نفت در لندن، با «دکتر فلاح» (یکی از مقامات عالیرتبه شرکت نفت) به صحبت نشستم و از او شنیدم که: «چنانچه میزان تولید نفت و مخارج کشور در سطح فعلی ثابت بماند، وضع اقتصاد مملکت بعد از 5 سال به صورت خطرناکی در خواهد آمد»...
  1396/4/17 15:00

  نفوذ اشرف بر شاه

  ... در صحبتهایی که با فریدون هویدا [سخنگوی ایران در سازمان ملل] داشتم، او به مطالب دیگری هم پرداخت و منجمله گفت: در سفر اخیر شهبانو به آمریکا متوجه شده که وی در برخورد با روشنفکران جامعه سرمایه‌داری به طرز محسوسی پیشرفت کرده است،
  1396/4/11 12:32

  نصیحت سفیر بنگلادش به شاه

  «شمس‌الضحی» سفیر جدید بنگلادش در لندن ـ که او را از قبل و به هنگام سفارتش در تهران می‌‌شناختم ـ امروز برای ملاقاتم به سفارتخانه آمد...
  1396/4/7 14:00

  موج سواری و جریان‌سازی رسانه‌های غربی

  ... افرادی که دیروز در مقابل سفارتخانه دست به تظاهرات زده بودند اکثراً از طرفداران خمینی بودند و از او بعنوان کسی که در روشن کردن افکار مردم نقش بسزایی داشته یاد می‌کردند. در حالی که مطالب منتشره در روزنامه گاردین راجع به تظاهرات دیروز، حکایت از این داشت که طرفداران دکتر مصدق و هواداران جبهه ملی عمده‌ترین مخالفان رژیم شاه هستند.
  1396/4/7 13:51

  معیار لیبرالیسم غربی

  با «سر مایکل استوارت» (سفیر سابق انگلیس در یونان) و «جرج جلیکو» (رئیس سابق مجلس اعیان انگلیس) در رستوران «بروگز» ناهار خوردم. سر میز ناهار به مایکل استوارت که روز دوشنبه همراه همسرش به دعوت هویدا عازم دیدار از تهران است، گفتم که: حتماً در سفرش به تهران متوجه خواهد شد فضای سیاسی کشور بکلی با آنچه که حدود سه سال پیش هنگام دیدار از تهران مشاهده کرده، تفاوت دارد...
  1396/4/4 12:34

  مشاور سیاسی‌ای که خود به سیاست موجود اعتقادی نداشت

  امروز که «کاخی» مشاور سیاسی سفارتخانه برای مذاکره پیرامون امور جاری به دیدارم آمد، احساس کردم مطلبی دارد که برای بیانش دو دل است. ولی بعداً در پایان ملاقات، او بالاخره دل به دریا زد و با حالتی نگران گفت: «روز شنبه موقعی که در خیابان پورتوبلو قدم می‌زدم، شاهد جمع‌آوری اعانه برای کمک به سازمان عفو بین‌المللی بودم. و باید بگویم که منم جلو رفتم و به سهم خود مقداری پول در صندوق اعانه ریختم...».
  1396/3/29 12:02

  مسئولیت‌شناسی جناب سفیر

  «بیگم اسکندر میرزا» تلفنی اطلاع داد که چون «اواگاردنر» را عصر روز شنبه برای صرف مشروب به منزلش دعوت کرده، بهتر است منهم برای آشنایی با اواگاردنر به آنها بپیوندم. بیگم می‌گفت که: اواگاردنر در همسایگی او زندگی می‌کند و گرچه این روزها خیلی کم از منزلش خارج می‌شود، ولی دعوت او را پذیرفته است.
  1396/3/29 11:56
39

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.