مطالب مرتبط با واژه 'آیت‌الله سیدمحمد بهشتی'

  «شهید بهشتی و بازسازی هویت مسلمانان آلمان» در گفت و شنود با رحیم کمالیان

  از شهید بهشتی آموختیم که اسلام آیین زندگی است

  اقامت پنج ساله شهید بهشتی در آلمان که به ایجاد ارتباط صمیمانه وی با مسلمانان این دیار و نیز برقراری پیوند با بسیاری از تشکلهای اسلامی اروپا انجامید، تأثیری شگرف در ارتقاء سطح اندیشه‌گی و عملی آنان داشت، به گونه‌ای که امروزه پس از سپری شدن بیش از سه دهه از آن مقطع، هنوز هم می‌توان تأثیرات آن حضور سازنده رادر مرتبطین به مرکز اسلامی‌ هامبورگ و نیز دیگر کانونهای فعالیت شهید بهشتی دید.

  در گفت‌وگویی که می‌خوانید رحیم کمالیان برخی خاطرات خود را از مقطع حضور آن شهید عزیز در آلمان واگویه کرده است. کمالیان از مقطع تأسیس مدرسه دین و دانش در قم با شهید بهشتی آشنا شد و این آشنایی تا پایان حیات آن شهید ادامه و عمق و وسعت زیادی یافت.
  1395/4/8 14:47

  به مناسبت شهادت آیت‌الله بهشتی

  مبارزه همگام با تربیت

  شهید بهشتی در فرایند مبارزه با رژیم پهلوی به شهرهای مختلفی سفر کرد. قم، تهران و هامبورگ از جمله مهمترین این شهرهاست. نکته مهم درباره هرسه مقطع زندگی وی آن است که شهید بهشتی، به تلفیق مبارزه با مباحث تربیتی و آموزشی می‌پرداخت.
  1395/4/8 11:03

  «جلوه‌هایی از منش فردی و اجتماعی شهید آیت‌الله دکتر بهشتی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای

  مشکل مجاهدین را، انحراف ایدئولوژیک و دروغگویی می دانست

  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای داماد و یکی از نزدیک‌ترین چهره‌ها به شهید آیت‌الله دکتر بهشتی است و هم از این روی، از منش علمی و عملی آن بزرگ خاطراتی شنیدنی دارد. گفت‌وشنودی که پیش رو دارید، دربردارنده شمه‌ای از خاطرات وی از دوران طولانی انس و ارتباط با سید شهیدان انقلاب اسلامی است. امید آنکه مقبول افتد.
  1395/4/6 09:28

  «سبک زندگی شهید آیت الله بهشتی درآیینه روایتی کوتاه»در گفت وشنود با ملوک‌السادات بهشتی

  پدر به تهمت ها پاسخی نمی داد

  از منظر ما خوانش سبک زندگی پیشگامان انقلاب اسلامی،یکی از مهمترین راههای تثبیت آن درسطح جامعه است.اینک و در گفت وشنود پیش روی،منش اخلاقی واجتماعی شهید آیت الله دکتر بهشتی را در گفت وشنود با فرزند ارجمندش سرکار خانم ملوک‌السادات بهشتی به گفت وگو نشسته ایم.
  1395/4/6 08:51

  «جلوه هایی از منش فرهنگی و اخلاقی شهید دکتر محمدجواد باهنر» در گفت وشنود با دکتر ناصر باهنر

  دغدغه اصلی پدر سرنوشت نسل جوان بود

  در ظهرگاه هشتم شهریور 1360، نه تنها نخست وزیری کارآمد، که اندیشمندی فرهیخته و عالمی ژرف اندیش، به کین دشمنان، از ملت ایران ستانده شد. شهید حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد باهنر، بیش از آن که رجلی سیاسی باشد، کارگزاری فرهنگی بود که در پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، برای تربیت نسل جوان، سعی بلیغی مبذول نمود. در بازشناسی منش فرهنگی و اخلاقی شهید دکتر محمدجواد باهنر، با فرزند ارجمندش جناب دکتر ناصر باهنر گفت وشنودی انجام داده ایم که ماحصل آن را پیش روی دارید.
  1394/6/7 09:02

  نمی‌توان تصویب ولایت فقیه را به فرد خاصی نسبت داد

  در صبحگاه 28 مرداد 1358، مجلس خبرگان قانون اساسی رسما کار خود را آغاز کرد و به تدریج این قانون را تدوین و ارائه نمود. مذاکرات این مجلس و نیز حاشیه ها و خاطرات آن، از فصول در خور خوانش در تاریخ انقلاب اسلامی است. اینک در سالروز این واقعه تاریخی، با دکتر علی قائمی امیری از نمایندگان این مجلس گفت وشنودی انجام داده ایم که ماحصل آن را پیش روی دارید.
  1394/5/27 10:14

  خیلیها به دلیل دشمنی با بهشتی به بنی‌صدر رأی دادند!

  دکتر جواد منصوری اولین فرمانده سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی پس از انقلاب، حکمِ این سمت را از شهید ‌آیت الله بهشتی دریافت کرد. او پیش و پس از این رخداد نیز، با  آن شهید گرانمایه مأنوس بود و از مواجهه او با جریان التقاط، با تمام فراز و فرودهای آن، خاطرات و تحلیلهایی شنیدنی دارد. وی در گفت وشنودی که پیش روی دارید، به پاره ای از این خاطرات و تحلیلها اشاره کرده است.
  1394/4/7 08:55

  اگر مدیریت ایشان نبود، این قانون اساسی را نداشتیم!

  استاد جلال‌الدین فارسی، از پیشتازان فکری و عملی نهضت اسلامی در ایران به شمار می‌رود. آوازه او و آثارش در تحلیل عقاید و تاریخ اسلامی، از فصلهای شاخص تاریخ انقلاب است. با او درباره منش فکری و عملی شهید آیت الله دکتر بهشتی، ساعتی به گفت وگو نشستیم که نتیجه آن پیش روی شماست.
  1394/4/6 10:55

  آخرین دیدارم با شهید بهشتی، صبح هفتم تیر بود...

  محقق و نویسنده فرزانه، حجت الاسلام والمسلمین سید هادی خسروشاهی، منبعی مستند از خاطرات و ناگفته‌ها و اسناد درباره شخصیتها و وقایع انقلاب است. او در این میان، به لحاظ پیشینه ارتباط با شهید آیت الله دکتر بهشتی، از ایشان خاطراتی شنیدنی دارد که شمه ای از آن را در این گفت وشنود باز گفته است.
  1394/4/6 10:34
43

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.