مطالب مرتبط با واژه 'آیت‌الله سیدمحمد بهشتی'

  «جستارهایی در منش نظری و عملی شهید آیت الله دکتر سید محمد بهشتی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد دکتر محمد غفرانی

  هیچ‌گاه علم را برای علم نمی‌آموخت

  در دوران تدریس در دانشکده الهیات دانشگاه آزاد تهران و در ساعات استراحت در دفتر استادان، پیری درویش‌وار و بذله‌گو را می‌دیدم که همنشینی کوتاه استادان را با کلمات کوتاه و نغز خویش می‌آراست. در فرصتی با کنجکاوی، جویای اسم و رسم او شدم و دریافتم دکتر محمد غفرانی نام دارد و ادبیات عرب تدریس می‌کند. او روزی، برگه‌ای از نشریه دانشکده الهیات دانشگاه تهران در دهه‌های گذشته را به من نشان داد که تصویر دوران جوانی او و شهید آیت‌الله دکتر بهشتی را به عنوان دانشجویان نمونه آن دانشگاه بر خود داشت. با دیدن این تصویر مترصد فرصتی بودم که شنوای خاطرات ایشان از آن شهید بزرگوار باشم تا بالاخره این فرصت هرچند کوتاه برایم فراهم شد که نتیجه آن گفت‌وشنود زیر است. او از شهید بهشتی و بسیاری از دیگر نامداران معاصر، خاطراتی ارجمند داشت که به ضبط آنها موفق نشدم و نمی‌دانم که خود، آنها را قلمی کرد یا خیر؟به‌هرروی، این گفت‌وشنود تاریخی در زمانی منتشر می‌شود که دکتر غفرانی بدرود حیات گفته و به سوی جهان باقی شتافته است. امیدوارم که انتشار این سند تاریخی موجب شادی روح آن فقید سعید گردد.
  1396/4/7 10:31

  «سیری درجریانات فرهنگی وسیاسی دوران مبارزه به مناسبت سالروز شهادت آیت الله مطهری»درگفت وشنود با حسین مهدیان

  ساواک با برنامه‌ریزی دقیق خود، فعالیت حسینیه ارشاد را خنثی کرد!

  حسین مهدیان ازجمله فعالان سیاسی-فرهنگی سالهای نهضت اسلامی است که از منش فکری واجتماعی پیشگامان این حرکت،خاطراتی شنیدنی دارد.گفت وشنودی که پیش روی دارید،درباب نسبت شهید آیت الله مطهری با جریانات فرهنگی وسیاسی دوران مبارزه انجام گرفته است.امید آنکه مقبول افتد.
  1396/2/16 12:40

  روایت منشی مخصوص فرح از فضای سیاسی کشور و آلترناتیوهای احتمالی جمهوری اسلامی ایران در سال 1986 (1365ش)

  در پی استقرار جمهوری اسلامی دو حادثۀ بسیار مهم اتفاق افتاد که تثبیت رژیم جدید را سرعت بیشتری بخشید. اولین حادثه، انفجار دفتر مرکزی حزب [جمهوری] اسلامی در سال 1981 [1360] بود، که به کشته شدن یکی از روحانیون پرجذبه و با نفوذ به نام «آیت‌الله بهشتی» و حدود 70 تن از روحانیون و مقامات سرشناس کشور انجامید، و باعث شد...
  1395/12/4 11:17

  «شهید بهشتی و بازسازی هویت مسلمانان آلمان» در گفت و شنود با رحیم کمالیان

  از شهید بهشتی آموختیم که اسلام آیین زندگی است

  اقامت پنج ساله شهید بهشتی در آلمان که به ایجاد ارتباط صمیمانه وی با مسلمانان این دیار و نیز برقراری پیوند با بسیاری از تشکلهای اسلامی اروپا انجامید، تأثیری شگرف در ارتقاء سطح اندیشه‌گی و عملی آنان داشت، به گونه‌ای که امروزه پس از سپری شدن بیش از سه دهه از آن مقطع، هنوز هم می‌توان تأثیرات آن حضور سازنده رادر مرتبطین به مرکز اسلامی‌ هامبورگ و نیز دیگر کانونهای فعالیت شهید بهشتی دید.

  در گفت‌وگویی که می‌خوانید رحیم کمالیان برخی خاطرات خود را از مقطع حضور آن شهید عزیز در آلمان واگویه کرده است. کمالیان از مقطع تأسیس مدرسه دین و دانش در قم با شهید بهشتی آشنا شد و این آشنایی تا پایان حیات آن شهید ادامه و عمق و وسعت زیادی یافت.
  1395/4/8 14:47

  به مناسبت شهادت آیت‌الله بهشتی

  مبارزه همگام با تربیت

  شهید بهشتی در فرایند مبارزه با رژیم پهلوی به شهرهای مختلفی سفر کرد. قم، تهران و هامبورگ از جمله مهمترین این شهرهاست. نکته مهم درباره هرسه مقطع زندگی وی آن است که شهید بهشتی، به تلفیق مبارزه با مباحث تربیتی و آموزشی می‌پرداخت.
  1395/4/8 11:03

  «جلوه‌هایی از منش فردی و اجتماعی شهید آیت‌الله دکتر بهشتی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای

  مشکل مجاهدین را، انحراف ایدئولوژیک و دروغگویی می دانست

  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای داماد و یکی از نزدیک‌ترین چهره‌ها به شهید آیت‌الله دکتر بهشتی است و هم از این روی، از منش علمی و عملی آن بزرگ خاطراتی شنیدنی دارد. گفت‌وشنودی که پیش رو دارید، دربردارنده شمه‌ای از خاطرات وی از دوران طولانی انس و ارتباط با سید شهیدان انقلاب اسلامی است. امید آنکه مقبول افتد.
  1395/4/6 09:28

  «سبک زندگی شهید آیت الله بهشتی درآیینه روایتی کوتاه»در گفت وشنود با ملوک‌السادات بهشتی

  پدر به تهمت ها پاسخی نمی داد

  از منظر ما خوانش سبک زندگی پیشگامان انقلاب اسلامی،یکی از مهمترین راههای تثبیت آن درسطح جامعه است.اینک و در گفت وشنود پیش روی،منش اخلاقی واجتماعی شهید آیت الله دکتر بهشتی را در گفت وشنود با فرزند ارجمندش سرکار خانم ملوک‌السادات بهشتی به گفت وگو نشسته ایم.
  1395/4/6 08:51

  «جلوه هایی از منش فرهنگی و اخلاقی شهید دکتر محمدجواد باهنر» در گفت وشنود با دکتر ناصر باهنر

  دغدغه اصلی پدر سرنوشت نسل جوان بود

  در ظهرگاه هشتم شهریور 1360، نه تنها نخست وزیری کارآمد، که اندیشمندی فرهیخته و عالمی ژرف اندیش، به کین دشمنان، از ملت ایران ستانده شد. شهید حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد باهنر، بیش از آن که رجلی سیاسی باشد، کارگزاری فرهنگی بود که در پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، برای تربیت نسل جوان، سعی بلیغی مبذول نمود. در بازشناسی منش فرهنگی و اخلاقی شهید دکتر محمدجواد باهنر، با فرزند ارجمندش جناب دکتر ناصر باهنر گفت وشنودی انجام داده ایم که ماحصل آن را پیش روی دارید.
  1394/6/7 09:02
38

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.