مطالب مرتبط با واژه 'آیت‌الله سیدمحمد بهشتی'

  «روایتی مستند از شبِ واقعه 7تیر»درگفت وشنود با آیت الله شیخ قدرت الله نجفی قمشه ای

  پروانه صفت چشم بر او دوخته بودم...

  روحانی اندیشمند آیت الله حاج شیخ قدرت الله نجفی قمشه ای،ازجانبازان فاجعه 7تیرماه 1360 به شمار می رود.او ازجمله بازماندگان این حادثه است که این رویداد را با تمام جزئیات آن روایت وگاه ازآن استنتاجات جالبی عرضه می دارد.وی در گفت وشنود پیش روی،شمه ای از خاطرات خویش از«شب واقعه» را بازگفته است.
  1397/4/7 06:00

  جایگاه و نقش شهید بهشتی در مبارزات خارج از کشور

  مبارزه با حکومت پهلوی از نظریه تا عمل

  شهید بهشتی که در حوزه آموزشی، پرورشی و‌ تدوین کتابهای درسی در ایران بسیار فعال بود، در سال 1343 به آلمان رفت و مدت شش سال دور از وطن به حیات سیاسی ـ اجتماعی خود ادامه داد. بررسی بعد سخت‌‌افزاری و نرم‌افزاری این سفر شش‌ساله، علل و زمینه‌های هجرت صغرای این شخصیت را روشن خواهد کرد.
  1397/4/6 06:00

  مروری بر مبارزات شهید بهشتی در دوران پهلوی؛

  نواندیشی در دو جبهه حوزه و دانشگاه

  یکی از اقدامات مهم شهید بهشتی در دوره پیش از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیتهای فرهنگی او در زمینه تاسیس مدارس علمیه جدید بود، اما علت این اقدام با توجه به وجود مدارسی از این دست در ایران چه بود و چه عاملی او را به این کار تحریض نمود؟
  1396/11/17 06:00

  «شهید آیت‌الله بهشتی و شیوه نظام‌سازی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی

  از شماتت و سرزنش احدی باک نداشت

  حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی از فعالان دیرین نهضت اسلامی و شاگردان و ارادتمندان شهید آیت‌الله دکتر بهشتی است. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، به ابعاد و زوایایی از شخصیت آن شهید اشاره کرده که کمتر از آن سخن گفته شده است. امید است که مقبول افتد.
  1396/4/12 11:42

  «روایتی از تعاملی دیرین با شهید آیت‌الله دکتر بهشتی» در گفت‌وشنود با دکتر عبدالله جاسبی

  در روزهای آخر، ما هم نمی‌توانستیم به راحتی از شهید بهشتی دفاع کنیم!

  دکتر عبدالله جاسبی از چهره‌هایی است که در دوره‌ای طولانی، با شهید آیت‌الله بهشتی تعامل داشته است و از فرازوفرودهای این تعامل، خاطراتی شنیدنی دارد. آنچه در این گفت‌وشنود خواهید خواند شمه‌ای از این خاطرات است که به مناسبت سالروز فاجعه 7 تیر 1360، به شما تقدیم می‌شود.
  1396/4/10 12:57

  «روایتی از حادثه انفجار در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی» در گفت‌وشنود با محمدحسن اصغرنیا

  به دیوارها و سقف خمیر انفجاری زده بودند!

  محمدحسن اصغرنیا از جانبازان رویداد 7 تیر 1360 به‌شمار می‌آید. او از دوران مبارزات منتهی به انقلاب اسلامی، با شهید آیت‌الله دکتر بهشتی و بسیاری از محافل مرتبط با وی آشنا بود و حتی در بسیاری از آنها نقش‌آفرینی می‌کرد. آنچه پیش روی شماست شمه‌ای از خاطرات اصغرنیا از منش شهید آیت‌الله بهشتی و حاشیه و متن فاجعه 7 تیر است. امید است مقبول افتد.
  1396/4/10 12:24

  «جلوه‌هایی از منش سیاسی و اجتماعی شهید آیت‌الله دکتر بهشتی» در گفت‌وشنود با محمدحسین صفار هرندی

  دشمنان اجازه نمی‌دادند ویژگیهای او در جامعه جلوه کند

  شهید آیت‌الله دکتر سید محمد حسینی بهشتی از نمادهای جذاب انقلاب و نظام اسلامی است؛ ازاین‌رو شناخت خصال و ویژگیهای علمی و عملی او، از فرایض نسل سوم و چهارم نظام به‌شمار می‌آید. در گفت‌وشنود پیش روی، جناب حسین صفارهرندی به بازگویی خاطرات خویش از منش سیاسی و اجتماعی آن بزرگ پرداخته است؛ به امید آنکه برای تاریخ‌پژوهان انقلاب مفید باشد.
  1396/4/7 11:59

  «جستارهایی در منش نظری و عملی شهید آیت الله دکتر سید محمد بهشتی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد دکتر محمد غفرانی

  هیچ‌گاه علم را برای علم نمی‌آموخت

  در دوران تدریس در دانشکده الهیات دانشگاه آزاد تهران و در ساعات استراحت در دفتر استادان، پیری درویش‌وار و بذله‌گو را می‌دیدم که همنشینی کوتاه استادان را با کلمات کوتاه و نغز خویش می‌آراست. در فرصتی با کنجکاوی، جویای اسم و رسم او شدم و دریافتم دکتر محمد غفرانی نام دارد و ادبیات عرب تدریس می‌کند. او روزی، برگه‌ای از نشریه دانشکده الهیات دانشگاه تهران در دهه‌های گذشته را به من نشان داد که تصویر دوران جوانی او و شهید آیت‌الله دکتر بهشتی را به عنوان دانشجویان نمونه آن دانشگاه بر خود داشت. با دیدن این تصویر مترصد فرصتی بودم که شنوای خاطرات ایشان از آن شهید بزرگوار باشم تا بالاخره این فرصت هرچند کوتاه برایم فراهم شد که نتیجه آن گفت‌وشنود زیر است. او از شهید بهشتی و بسیاری از دیگر نامداران معاصر، خاطراتی ارجمند داشت که به ضبط آنها موفق نشدم و نمی‌دانم که خود، آنها را قلمی کرد یا خیر؟به‌هرروی، این گفت‌وشنود تاریخی در زمانی منتشر می‌شود که دکتر غفرانی بدرود حیات گفته و به سوی جهان باقی شتافته است. امیدوارم که انتشار این سند تاریخی موجب شادی روح آن فقید سعید گردد.
  1396/4/7 10:31
38

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.