مطالب مرتبط با واژه 'آیت‌الله سیدابوالقاسم کاشانی'

  جشن مردم برای رهایی از استعمار

  حسین فاطمی در یادداشتی، ضمن اشاره به قدرتی که سبب شد آشیانه‌های فساد بیگانگان در ایران بسته شود، به افرادی اشاره کرده است که در این زمینه نقش رهبری را برعهده داشته‌اند
  1400/8/19 13:00

  دلایل بازداشت آیت‌الله کاشانی پس از کودتایِ 28 مرداد؛

  بررسی یک دروغ تاریخی

  فضل‌الله زاهدی، نخست‌وزیر کودتا، سه روز بعد از کودتای 28 مرداد، با آیت‌الله کاشانی دیدار کرد و به پرسش‌های او درباره نفت و غرامت‌گیری انگلستان پاسخ داد. مدتی بعد آیت‌الله کاشانی در مصاحبه‌ با خبرنگاران خارجی اعلام کرد: «من از ژنرال زاهدی مادام که به منفعت ایران قدم برمی‌دارد، پشتیبانی می‌کنم...»
  1400/8/11 15:02

  رسانه‌های داخلی و خارجی و شکاف در جبهه ملی؛

  طریقه هدایت افکار عمومی به سوی یک کودتای نفتی

  در کودتای 28 مرداد 1332 که با هدف دستیابی دوباره به منافع نفتی ایران رخ داد عوامل متعددی زمینه‌ساز بودند، اما در این میان نظر سفارت انگلیس در تهران بسیار تأثیرگذار بود. سفارت معتقد بود که برای این هدف باید از ابزار هدایت افکار عمومی استفاده کرد
  1400/5/27 23:16

  به مناسبت سالروز ملی شدن صنعت نفت؛

  وزن عوامل داخلی و خارجی مخالف جنبش

  با شکل‌گیری نهضت ملی شدن نفت در فاصله سال‌های 1329 تا 1332، گروه‌هایی که آن را نافی منافع خود می‌دیدند دست به کار شدند و نهضت را به شکست رساندند. انگلستان، آمریکا، محمدرضا پهلوی، توده‌ای‌ها و... در جبهه مخالف جبهه ملی مردم ایران صف‌آرایی کردند، اما چرا و چگونه آنها یک صف واحد را در برابر این نهضت تشکیل دادند؟
  1399/12/27 13:07

  «یادها و یادمان‌هایی از یک زندگی آمیخته با چالش» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد دکتر محمدحسن سالمی

  انگلیسی‌ها پدر بزرگم را در نزدیکی کوهپایه‌های بیستون، زندانی کردند!

  در روزهایی که بر ما گذشت، زنده‌یاد دکتر محمدحسن سالمی نوه زنده‌یاد آیت‌الله سیدابوالقاسم کاشانی ــ که نام او با ماجرای نامه 27 مرداد آیت‌الله به دکتر محمد مصدق، در تاریخ ماندگار شد ــ در خارج از کشور روی از جهان برگرفت و رهسپار ابدیت شد. هم از این روی و در تکریم پیشینه مبارزاتی آن مرحوم، گفت‌وشنود ذیل را به شما تقدیم می‌کنیم. روحش شاد.
  1399/12/11 19:40

  «جستارهایی در تفاوت منظر آیات سیدابوالقاسم کاشانی و سیدنورالدین شیرازی در باب براندازی رژیم پهلوی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی

  دفاعی که آقا سیدنورالدین از شهید نواب کرد، هیچ کس نکرد!

  گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، یکی از مصایق تفاوت نظر میان آیت‌الله سیدابوالقاسم کاشانی و شهید سیدمجتبی نواب صفوی با آیت‌الله سیدنورالدین شیرازی را طرح و بررسی کرده است. زنده‌یاد آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی در این مصاحبه، با استناد به اطلاعات شخصی و خانوادگی خویش، موضوع را ارزیابی می‌کند.
  1399/11/8 12:00

  «نسبت‌سنجی فدائیان اسلام با نهضت ملی ایران» در گفت‌وشنود با محمدمهدی عبدخدایی

  نویسندگان اساسنامه جبهه ملی، فراماسون از آب درآمدند!

  هفتاد و یک سال پیش در چنین روزهایی و متعاقب اعدام انقلابی عبدالحسین هژیر توسط شهید سیدحسین امامی، مرحله نخست انتخابات مجلس شانزدهم ابطال و زمینه برای راه یافتن کاندیداهای طرفدار ملی شدن نفت به آن مجلس فراهم گشت. در گفت‌وشنود پیش روی و به همین مناسبت، محمدمهدی عبدخدایی در باب نسبت‌سنجی فدائیان اسلام با نهضت ملی ایران سخن گفته است.
  1399/9/10 12:09
92

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.