گفت‌وگو

  یادها و یادمان‌هایی از مواجهه واعظ شهیر با نحله بهائیت

  فلسفی، ادامه‌دهنده راه امیرکبیر، در مواجهه با فِرق انحرافی

  آنچه پیش روی دارید، خاطراتی از مواجهه قاطعِ عالم و واعظ شهیر، زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدتقی فلسفی با فرقه بهائیت است، که به قلم یکی از نوجوانان آن دوره آمده است. این روند با دستور و حمایت مرجع اعلای وقت، آیت‌الله العظمی حاج آقا حسین بروجردی آغاز شد و در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آن دوره، بازتابی نمایان یافت.
  1400/1/29 14:33

  «روایت‌ها و تحلیل‌هایی از سیره تبلیغی زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی

  زبان، قلم و ارتباطات او، همواره در خدمت مردم بود

  در گفت‌وشنود پی‌آمده، زنده‌یاد آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی، در باب سیره تبلیغی زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی، نکاتی ناب و بدیع را بیان داشته است. این روایات و تحلیل‌ها، بر روی فلسفی‌پژوهان، افق‌هایی جدید می‌گشاید و آنها را به دریافت‌هایی نوین درباره این شخصیت نامدار معاصر رهنمون می‌سازد.
  1400/1/28 14:06

  «شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در آیینه روایت رئیس دفتر خویش» در گفت‌وشنود با سرهنگ حسن کلانتری

  او گمنام و بدون توجه به مقام و شهرت، موانع را از پیش روی انقلاب برمی‌داشت

  آنچه در پی می‌آید، جلوه‌هایی از سلوک فردی و نظامی سپهبد شهید علی صیاد شیرازی است که از سوی مسئول سابق دفتر آن بزرگ بیان شده است. سرهنگ حسن کلانتری در سال 1358، با آن مدافع نامدار حریم دین و وطن آشنا شد و در بسیاری از عرصه‌های خطیر دوران دفاع مقدس، با او همراه بود
  1400/1/25 12:00

  تأثیر شگفت‌انگیز او بر جبهه و جنگ، همچنان ناشناخته باقی مانده است!

  راوی خاطرات پی‌آمده در زمانی نزدیک به دو دهه، از یاران و ملازمان شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و از سیره آن بزرگ، خاطراتی فراوان به ذهن سپرده است. رضا سلطانی در گفت‌وشنود پی‌آمده، به روایت پاره‌ای از خصال شخصیتی و نظامی آن مدافع نامدار دین و وطن پرداخته و شماعی از سیره وی را ترسیم کرده است.
  1400/1/24 12:00

  «روایت‌هایی از منش علمی شهید آیت‌الله العظمی سیدمحمدباقر صدر» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله علی‌اصغر مسلمی کاشانی

  تسلط علمی او، موجب حیرت همگان بود!

  زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ علی‌اصغر مسلمی کاشانی، در عداد شاگردان شهید آیت‌الله العظمی سیدمحمدباقر صدر به‌شمار می‌آید و حدود نُه سال، در درس آن بزرگ شرکت جست. وی در گفت‌وشنود پی‌آمده، شمه‌ای از خاطرات این دوره تحصیلی خویش را روایت کرده و برخی خصال استاد را شرح و بسط داده است.
  1400/1/23 14:01

  زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدنورالدین حسینی هاشمی، به مثابه چهره‌ای تاریخ‌ساز

  آخرین اسطوره از حامیان مشروطه مشروعه

  آنچه در پی می‌آید، گفتاوردی است پرنکته که توسط اندیشمند نامور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدمهدی میرباقری، در سالروز ارتحال زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدنورالدین حسینی هاشمی بیان شده است. در این تحلیل، ضمن تبارشناسی نیروهای فکری و سیاسی ایران در مواجهه با غرب در عصر حاضر، مکانت آن عالم مجاهد در این میدان، مورد بازشناسی و تحلیل قرار گرفته است.
  1400/1/21 17:24

  «زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدنورالدین حسینی هاشمی در عرصه خدمات اجتماعی» در گفت‌وشنود با مرحوم غلامحسین رحمتی

  «سید» پناه مردم در دوره‌های دشوار بود

  مرحوم غلامحسین رحمتی در گفت‌وشنود پی‌آمده، به بازگویی برخی خاطرات خویش از خدمات اجتماعی زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدنورالدین حسینی هاشمی پرداخته است. حضور آن عالم مجاهد در این عرصه، برای او وجهه و محبوبیتی کم‌نظیر رقم زد و همین امر، بستری برای توفیق تلاش‌های سیاسی وی بود.
  1400/1/18 12:06

  «یادها و یادمان‌هایی از مبارزات زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدنورالدین حسینی هاشمی/6» در گفت‌وشنود با احمد فتح

  افکار و ایده‌های سید، هنوز تازگی و طراوت دارد

  احمد فتح از اعضای حزب برادران و مصاحبان زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدنورالدین حسینی هاشمی است. او به تناسب شرایط و احوال و در گفت‌وشنود پیش روی، به بیان شمه‌ای از خاطرات خویش از تکاپوی سیاسی و اجتماعی آن مجاهد نامور پرداخته است؛ داستان‌هایی که هریک، نمایانگر بعدی از فکر و عمل او هستند.
  1400/1/16 12:53

  «یادها و یادمان‌هایی از مبارزات زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدنورالدین حسینی هاشمی/5» در گفت‌وشنود با مرحوم یدالله طارمی

  آقا با همه اهل مدارا بود، الا با عمله‌جات ظلم!

  مرحوم استاد یدالله طارمی، در زمره آنان است که از نوجوانی، دل در گرو آرمان زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدنورالدین حسینی هاشمی نهاد و در حد وسع، در این طریق کوشید. وی در گفت‌وشنود پی‌آمده، شمه‌ای از خاطرات خویش از آن بزرگ را روایت کرده است.
  1400/1/15 12:30
960

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.