گفت‌وگو

  «امام خمینی و تبیین مختصات ولایت فقیه در نجف» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین اسماعیل فردوسی‌پور

  امام در درس‌های حوزه نجف تحول ایجاد کرد

  روزهایی که بر ما گذشت، مصادف بود با سالروز تبعید رهبر کبیر انقلاب به کشور عراق و شهر نجف. امام خمینی در این فصل از تبعید خویش، ولایت فقیه را تدریس و مبانی تئوریک حکومت اسلامی را تبیین کردند. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین اسماعیل فردوسی‌پور به بیان خاطرات خویش از حاشیه و متن این درس پرداخته است.
  1398/7/29 14:00

  «گرایش‌های سیاسی و تئاتر تهران پس از شهریور 1320» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد داریوش اسدزاده

  امنیتی شدن فضای جامعه، پیش‌پرده‌‎خوانی را به محاق برد

  روزهایی که بر ما گذشت، تداعی‌گر چهلمین روز درگذشت هنرمند دیرپا و مردمی کشورمان، زنده‌یاد داریوش اسدزاده بود؛ هم ازاین‌روی و در نکوداشت مقام هنری وی و نیز همکاری‌های ارزنده‌اش با پژوهشکده تاریخ معاصر، گفت‌وشنودی با آن مرحوم با موضوع «گرایشات سیاسی و تئاتر تهران پس از شهریور 1320» را به شما تقدیم می‌کنیم. روحش شاد.
  1398/7/28 16:18

  بررسی نحوه انتشار کتاب «طلوعی در غروب» در گفت‌وشنود با علی عابدی

  آیین زمینه‌خوانی جایگزین مداحی غربی می‌شود

  کتاب «طلوعی در غروب» (ادبیات و موسیقی در آیین عزاداری زمینه‌خوانی) چندی پیش به کوشش علی عابدی تألیف و به همت پژوهشکده تاریخ معاصر روانه حوزه کتاب و کتابخوانی شد. در این کتاب آیین عزاداری زمینه‌خوانی، که برای نخستین‌بار در اواخر دوره قاجار مرحوم حاج حسین بابا متخلص به «مشکین» آن را ابداع کرد، معرفی شده است. برای آشنایی با این آیین و چرایی لزوم انتشار این کتاب با علی عابدی، که بسیاری از مداحی‌های کنونی را برگرفته از سبک غربی می‌داند، گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه خواهیم خواند.
  1398/7/27 00:54

  به بهانه سالروز رحلت روحانی مجاهد حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ غلامرضا گلسرخی کاشانی

  حالات و مقامات «گل سرخ فدائیان اسلام» - بخش دوم

  محمدامین گلسرخی کاشانی در بخش نخست «حالات و مقامات "گل سرخ فدائیان اسلام"» از تولد و مراحل نخستین زندگی پدرش، حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ غلامرضا گلسرخی کاشانی، تا دوره آشنایی ایشان با فدائیان اسلام سخن گفت. یکی از موضوعات مهمی که در بخش دوم این نوشتار بیان شده رویکرد آیت‌الله بروجردی به این جمعیت است.
  1398/7/25 13:06

  به بهانه سالروز رحلت روحانی مجاهد حجت الاسلام والمسلمین شیخ غلامرضا گلسرخی کاشانی

  حالات و مقامات «گل سرخ فدائیان اسلام» - بخش اول

  این روزها که دور، دورِ فضای مجازی است، به مناسبت سالگشت درگذشت والد مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ غلامرضا گلسرخی کاشانی مطلبی را تهیه و در صفحه خصوصی خودم منتشر کردم که صدیق فاضلم جناب کائینی را خوش آمد و محبت کرد و با تلفن احوالپرسی کرد و از چند و چون یکی از نکات مذکور در آن مطلب را جویا شد. پس از شرح آن و از آنجا که می‌دانست مشغول نگارش کتابی با عنوان «سرگذشت پدر» هستم، از این کمترین خواست که به همین مناسبت متنی را برای چاپ آماده کنم که به‌رغم کثرت مشغله در این روزها نتوانستم درخواست حضرت را اجابت نکنم. آنچه از محضر خوانندگان گرامی می‌گذرد مروری بسیار فشرده بر 58 سال زندگی پر فراز و نشیب اوست.
  1398/7/24 14:04

  بررسی آیین عزاداری در گفت‌وشنود با موسی فقیه حقانی

  زمینه‌خوانی جایگزین خوبی برای عزاداری‌های غیر معمول است

  کتاب «طلوعی در غروب» (ادبیات و موسیقی در آیین عزاداری زمینه‌خوانی) با هدف معرفی و احیای آیین زمینه‌خوانی، که در تهران و ری مرسوم بود، به کوشش علی عابدی تألیف و به همت پژوهشکده تاریخ معاصر در یک‌هزار شماره چاپ و منتشر شده است.پژوهشکده تاریخ معاصر با هدف آشنایی هرچه بیشتر علاقه‌مندان با آیین زمینه‌خوانی، لوح فشرده‌‎ای را ضمیمه کتاب کرده که در آن، صوت سی نوحه به سبک زمینه‌خوانی آمده است. این سی نوحه را استاد میلاد کیایی نت‌نویسی کرده و علی عابدی، مؤلف کتاب، خوانده است. همچنین مجموعه عکس‌ها و دستخط آقارضا خوشنویس و نسخه‌ها و دستک‌های قدیمی نیز در کتاب چاپ شده است.
  1398/7/17 20:46

  واکاوی نتایج دو قرن میانجیگری اروپا در ایران در گفت‌وشنود با موسی حقانی

  امضای سفیر انگلیس پای قرارداد گلستان وجود دارد

  پس از اثبات بدعهدی و خروج امریکا از برجام، کشورهای اروپایی در تلاش بودند تا به عنوان میانجی و واسطه به زعم خود، مشکلات فی‌مابین را حل و فصل کنند اما پس از گذشت دو سال، حاصل این رفت‌و‌آمدهای دیپلماتیک تقریبا هیچ و وعده‌ اروپایی‌ها پوچ بوده است. در گفت‌وشنودی با دکتر موسی فقیه حقانی، مورخ، استاد دانشگاه، رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر به بررسی تاریخی موضوع «میانجیگری‌ اروپا در سیاست‌های داخلی و خارجی ایران» پرداخته‌ایم. تمرکز مطالعاتی موسی حقانی بر تاریخ دویست سال اخیر ایران و توجه او به تحولات مشروطه، وی را به یکی از مورخان و پژوهشگران بنام این حوزه تبدیل کرده است.
  1398/7/10 22:59

  «آیت‌الله العظمی سیدمحمود شاهرودی و احیای سنت پیاده‌روی اربعین حسینی(ع)» در گفت‌وشنود با آیت‌الله عبدالهادی حسینی شاهرودی

  بعثی‌ها شش نفر از متولیان پیاده‌روی اربعین را اعدام کردند!

  آیت‌الله سیدعبدالهادی شاهرودی، نماینده محترم مردم گرگان در مجلس خبرگان رهبری، فرزند مرحوم آیت‌الله العظمی سیدمحمد شاهرودی و نوه مرحوم آیت‌الله العظمی سیدمحمود شاهرودی است. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، از پیشینه رویداد عظیم پیاده‌روی اربعین در عراق و نقش جد بزرگوارش در احیای آن می‌گوید.
  1398/7/3 15:41

  «کالبد شکافی برخی شایعه‌پراکنی‌ها در باب سبک زندگی زنده‌یاد آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی» در گفت‌و شنود با دکتر محسن خزعلی

  ماجرای تصاحب خانه فرزند شاه توسط پدرم، به طنز شبیه‌تر است تا واقعیت!

  روزهایی که برما گذشت تداعی‌گر سالروز ارتحال عالم مجاهد زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ ابوالقاسم خزعلی بود؛ هم از این روی در گفت‌وشنود با دکتر محسن خزعلی، فرزند ارشد و وصی وی، به بررسی یکی از شایعاتی پرداختیم که چندی است در فضای مجازی درباره منزل مسکونی آن بزرگوار دست به دست می‌شود.
  1398/7/2 15:42
642

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.