گفت‌وگو

  «روزهای قائم‌مقامی ستاد رسیدگی به مناطق آسیب‌دیده» در گفت‌و‌شنود با زنده‌یاد حبیب‌الله عسگراولادی

  روزی که مردم دزفول و اندیمشک توطئه صدام را خنثی کردند...

  چهلمین سالروز دفاع مقدس، فرصتی مغتنم برای مرور تلاش‌های ارجمندی است که برای دفاع از مردم و مرزهای ایران، در برابر تجاوز خارجی صورت گرفت. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، زنده‌یاد حبیب‌الله عسگراولادی بخشی از خاطرات خویش از دوران قائم‌مقامی ستاد رسیدگی به مناطق آسیب‌دیده را بیان داشته است.
  1399/7/5 13:15

  «درنگ‌ها و نکته‌هایی در باب هشت سال دفاع مقدس» در گفت‌وشنود با سردار علیرضا افشار

  در برابر تحریف‌ تاریخ دفاع مقدس، همواره پاسخ‌های مستدلی داشته‌ایم

  در روزهایی که بر ما می‌گذرد، از چهلمین سالروز آغاز جنگ تحمیلی عبور می‌کنیم. بی‌تردید تاریخ این رویداد مهم، باید به دور از آفاتی چون تحریف و واژگونه‌نمایی، حفظ و به آیندگان منتقل شود. به همین مناسبت و در تببین فراز و فرودهای این واقعه بزرگ، با سردار علیرضا افشار گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن در پی می‌آید.
  1399/7/2 12:02

  «نظری تاریخ‌مند به مواجهه سنت و تجدد در دوران معاصر» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد دکتر محمد مددپور

  نگاه مغرضانه به معرفت‌شناسی شیعی، با روشنفکران آغاز شد

  آنچه در تاریخچه مواجهه سنت و تجدد، به‌ویژه در دوران مشروطیت رفت، در خور مداقه و تحلیل فراوان است. در گفت‌وشنودی که هم‌اینک پیش روی شماست، زنده‌یاد دکتر محمد مددپور از منظر معرفت‌شناسی و مبناگرایی به تحلیل ماجرا پرداخته و نتیجه آن را گزارش کرده است.
  1399/6/31 12:00

  «مسلمانان آمریکا، انقلاب اسلامی و تحلیل یک نسبت» در گفت‌و‌شنود با پروفسور حامد الگار

  مرا در زمره اساتید خطرناک دانشگاه‌های آمریکا به‌شمار آورند!

  پروفسور حامد الگار از منادیان پرکار و پرآوازه اسلام، تشیع و انقلاب اسلامی در آمریکا به‌شمار می‌رود. او اگرچه در این طریق، موانع و کارشکنی‌های فراوان را پشت سر نهاده، اما به هیچ روی سست و بی‌انگیزه نشده است. وقایع چند ماه اخیر آمریکا، محملی مناسب برای انتشار این گفت‌وشنود فراهم آورده است. لازم به ذکر است که این مصاحبه چند سال قبل و هنگام مسافرت این اندیشمند شیعه به ایران، انجام شده است.
  1399/6/30 12:00

  «نکات و تأملاتی در باب پایان حاکمیت رضاخان» در گفت‌وشنود با دکتر یعقوب توکلی

  طبیعی بود که ارتش رضاخان، مردم را در برابر اشغالگران رها کند!

  روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز اشغال کشور و سقوط حکومت رضاخانی است. این واپسین فصل از حاکمیت قزاق اما، واجد دقت‌ها و استنتاجات فراوان است. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، دکتر یعقوب توکلی، پژوهشگر تاریخ معاصر، به پاره‌ای از نکات دراین‌باره اشاره کرده است.
  1399/6/29 12:35

  «درنگی در کارنامه تاریخ‌پژوهی حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین حامد حسینیان

  پدر در اجتهاد تاریخی، قدرت فراوانی داشت

  در روزهایی که بر ما گذشت، روحانی مجاهد و مورخ ارجمند، زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان روی از جهان برگرفت و رهسپار ابدیت گشت. هم از این روی و در بازخوانی کارنامه آن مرحوم در عرصه تاریخ‌پژوهی و تألیف، با فرزند ارجمندش گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن در پی می‌آید.
  1399/6/26 12:57

  «یادها و یادمان‌هایی از سیره آیت‌الله سیدمحمود طالقانی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر شجونی

  دولت موقتی‌ها، به توصیه‌های طالقانی بی‌اعتنا بودند

  در روزهایی که تداعی‌گر یاد و خاطره زنده‌یاد آیت‌الله طالقانی است، گفت‌وشنودی را به شما تقدیم می‌کنیم که طی آن، زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر شجونی، برخی از خاطرات خویش از آن عالم مجاهد را باز گفته است. وی در این مصاحبه، به نکاتی اشاره دارد که پژوهندگان حیات سیاسی طالقانی را به‌کار خواهد آمد.
  1399/6/23 12:00

  «جریان‌شناسی مصادره به مطلوب شخصیت آیت‌الله سیدمحمود طالقانی» در گفت‌وشنود با حسین شریعتمداری

  منافقین در زندان و پس از فتوا، با طالقانی رفتار زننده‌ای در پیش گرفتند

  وسعت مشرب و مدارای آیت‌الله سیدمحمود طالقانی با برخی گروه‌های دورمانده از مبانی دین و انقلاب، آنان را به طمع انداخت که وجهه و مکانت آن بزرگوار را مورد سوء استفاده و مصادره به مطلوب قرار دهند. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، جریان‌شناسی این پدیده، مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.
  1399/6/22 12:00

  «خاطره‌ها و نکته‌هایی در باب حیات تبلیغی و سیاسی آیت‌الله سیدمحمود طالقانی» در گفت‌وشنود با سیدمهدی طالقانی

  آقا همیشه یک ساکِ آماده، برای رفتن به زندان داشت!

  چهل‌ویکمین سالروز رحلت آیت‌الله سیدمحمود طالقانی در حالی فرا می‌رسد که در شرایط موجود، نکوداشت آن عالم مجاهد به فضای مجازی محول شده است. هم از این روی و در شناخت سیره آن بزرگوار در تبلیغ دینی و مبارزه سیاسی، با فرزندش سیدمهدی طالقانی گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن را پیش روی دارید.
  1399/6/19 12:00
820

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.