گفتگو

  گفتگو با دکتر جواد منصوری

  حمایت اولیه آمریکا از ملی شدن نفت برای کنار گذاشتن انگلیس بود

  ملی شدن صنعت نفت نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران است. اگرچه این فرصت مغتنم شمرده نشد و ایران یک بار دیگر در کام استعمار نفتی فرو رفت. سالروز ملی شدن صنعت نفت، بهانه‌ای شد تا به آن اقدام بزرگ، زمینه‌های رخدادش و چگونگی شکستش بپردازیم. آنچه پیش رو دارید، گفتگوی ما با دکتر جواد منصوری در این زمینه است.
  1395/12/24 13:36

  «آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی درقامت یک پدر»درگفت وشنود بااشرف‌السادات کاشانی

  پدر درچند جبهه می جنگید

  واپسین روزهای اسفند،مصادف است با سالروز ارتحال مجاهد بزرگ، مرحوم آیت الله حاج سید ابوالقاسم حسینی کاشانی(اعلی الله مقامه الشریف). به همین مناسبت ودر تکریم مکانت سیاسی ومبارزاتی آن بزرگوار،با فرزند ارجمندشان بانو اشرف السادات کاشانی گفت وشنودی انجام داده ایم که نتیجه آن درپی می آید.امید آنکه مقبول افتد.
  1395/12/22 11:43

  «سیره سیاسی آیت‌الله کاشانی درآیینه خاطره ها»درگفت وشنود با آیت الله دکتر محمد صادقی تهرانی

  گفت:بعد از من دورآقای خمینی جمع شوید!

  مرحوم آیت الله دکتر محمدصادقی تهرانی،از روحانیون سیاسی وپرسابقه دوران معاصر به شمار می رود.وی با بسیاری از شخصیت های نامدار سیاسی ودینی عصر حاضر از جمله امام خمینی وآیت الله سید ابوالقاسم کاشانی،مراودات نزدیک واز منش آنان خاطراتی شنیدنی داشت.مرحوم صادقی درگفت وشنود پیش روی،به پاره ای از خاطرات خویش از مرحوم کاشانی اشاره کرده است.امید آنکه مقبول افتد.
  1395/12/22 14:57

  «خاطره ها وناگفته هایی از زمینه ها وپیامدهای اعدام سپهبد حاجیعلی رزم آرا»درگفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی میردامادی

  آن روز درتهران، اعلامیه فداییان اسلام تا 50 تومان هم خرید وفروش شد!

  مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی میردامادی،ازیاران قدیمی شهید سید مجتبی نواب صفوی واعضای دیرپای جمعیت فداییان اسلام بود.او به لحاظ همین قدمت،شاهد رویدادهای مهمی درتاریخ این جمعیت بود که اعدام انقلابی سپهبد حاجیعلی رزم آرا در زمره آنها به شمار می رود.گفت وشنودی که در پی می آید،با همین موضوع انجام گرفته است.امید آنکه مقبول افتد.
  1395/12/18 15:03

  «واپسین فصل از حیات سردار شهید محمدابراهیم همت»درگفت وشنود با سردار جعفر جهروتی‌زاده

  انگار خدا ما را طلبیده است!

  سردار جعفر جهروتی زاده از رزمندگان دیرین دوران دفاع مقدس است که با بسیاری از سرداران نامدار وشهید این عرصه،ارتباط نزدیک داشته است.او در گفت وشنود پیش روی وبه مناسبت سالروز شهادت سردار محمد ابراهیم همت،به بازگویی خاطرات خویش از واپسین فصل از حیات آن بزرگوار پرداخته است.امید آنکه مقبول افتد.
  1395/12/17 10:12

  «جلوه هایی ازمنش سیاسی ومبارزاتی آیت الله عباس واعظ طبسی»درگفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا اسدی

  مبارزات او،قبل از آغاز نهضت اسلامی شروع شده بود

  حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ غلامرضا اسدی،از جمله شاگردان ومصاحبان مرحوم آیت الله حاج شیخ واعظ طبسی دردوران پیش وپس از پیروزی انقلاب اسلامی است.اواز منش سیاسی ومبارزاتی تولیت فقید آستان قدس رضوی(ع)،خاطراتی شنیدنی دارد که شمه ای از آن را در گفت وشنودی که در پی می آید،بیان داشته است.
  1395/12/16 11:28

  «جلوه هایی از منش سیاسی واخلاقی آیت الله عباس واعظ طبسی»درگفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین محمدکاظم راشد یزدی

  «ولایتمداری» و «صراحت لهجه» خصوصیت بارز ایشان بود

  حجت الاسلام والمسلمین محمدکاظم راشد یزدی،ازبدونهضت اسلامی ودربیت امام خمینی با مرحوم آیت الله حاج شیخ عباس واعظ طبسی آشنا شد و این دوستی را تا پایان حیات آن بزرگوار تدام بخشید.او درگفت وشنودی که در پی می آید،به شمه ای از خاطرات این مصاحبت اشاره کرده است که در مجموع می تواند شمایی از شخصیت سیاسی واخلاقی تولیت فقید آستان قدس رضوی را ترسیم نماید.
  1395/12/14 11:46

  آسیب‌شناسی تاریخنگاری انقلاب اسلامی؛ در گفت‌وگو با مظفر شاهدی (مورخ)

  ابتدا باید عرض کنم که در باره روند تکوین، شکل‌گیری و پیروزی انقلاب اسلامی، همچنین تحولات و رخدادهای دوران حیات نظام جمهوری اسلامی تاکنون آثار پرشماری (به‌صورت کتاب‌، مقاله، یادداشت و تحلیل، خاطره، منابع تصویری،‌ تاریخ‌های شفاهی و غیره) چاپ و منتشر شده است. اگرچه بخش اعظمی...
  1395/12/9 08:54

  «آیت‌الله شیخ حسین لنکرانی، استاد علی ابوالحسنی (منذر) و پایه‌گذاری بازخوانی تاریخ مشروطیت» درگفت‌وشنود با حجت‌الاسلام محمدصادق ابوالحسنی

  آن دو را «بصیرت تاریخی» به هم پیوند داد

  روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز رحلت تاریخ‌پژوه نامدار معاصر، مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ‌علی ابوالحسنی(منذر) است و به همین مناسبت و در نکوداشت یاد و خاطره وی و استاد ارجمندش، مرحوم آیت‌الله حاج‌شیخ حسین لنکرانی، مراسمی در حوزه علمیه حضرت عبدالعظیم برگزار شد. به مناسبت پیش گفته و در بازپژوهی نسبت آیت‌الله لنکرانی و استاد ابوالحسنی در تحقق بازخوانی و بازنگاری تاریخ مشروطیت ایران، با حجت‌الاسلام شیخ محمدصادق ابوالحسنی (فرزند استاد)گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن را پیش رو دارید.
  1395/12/10 14:34
343

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.