گفتگو

  «منش فردی واجتماعی شهید آیت الله مطهری درآیینه خاطرات منتشر نشده»درگفت وشنود با غلامرضا کریمی

  استاد همواره نگران جوانان بود

  راوی خاطراتی که هم اینک پیش روی شماست،درعهد شباب با استاد شهید آیت الله مطهری آشنا شد ودرکسوت«راننده»به او خدمت می کرد.سینه او بیش از بسیاری دیگر،حامل خاطرات وناگفته هایی است که درمجموع میتواند ترسیم گر منش اجتماعی واخلاقی آن متفکرشهید باشد.با سپاس از جناب غلامرضا کریمی که ساعتی با ما به گفت وگو نشستند.
  1396/3/1 15:15

  «استاد شهید مطهری وبنیه سازی برای دانشجویان مسلمان»درگفت وشنود با دکتر سیدصادق طباطبایی

  با آثارشهید مطهری،شاکله فکری منسجمی پیدا کردم

  زنده یاد دکترسیدصادق طباطبایی ازجمله دانش آموخته گان دانشگاههای آلمان بود که دردوران حضور درانجمن های های اسلامی دانشجویان اروپا،با اندیشه های شهید آیت الله مطهری آشنا شد واین آشنایی را به ارتباط نزدیک پیوند داد.آنچه پیش روی دارید،شمه ای ازخاطرات آن مرحوم از استاد شهید است که دراین گفت وگو بیان داشته است.امید آنکه تاریخ پژوهان انقلاب را مقبول افتد.
  1396/2/31 12:12

  «خاطراتی از زندگی وزمانه برخی از متولیان فرهنگ ومبارزه دردوران پیش از انقلاب»درگفت وشنود با حجت الاسلام دکتر عباسعلی سرافرازی

  به جلال گفتم:من زاده فقرم!

  در روزهایی که بر ماگذشت،مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عباسعلی سرفرازی از روحانیون پرسابقه ومبارز مقیم تهران،در زادگاه خود دعوت حق رالبیک گفت ورخ در نقاب خاک کشید.نام سرفرازی برای آنان که شاهد جریان انقلاب در تهران بودند،نامی آشنا بود.او مدیریت بخشی از فعالیت های اعتراضی در منطقه غرب تهران را بر عهده داشت واز همین روی،بارها طعم دستگیری وزندان ساواک را نیز چشید.از سوی دیگر ودرآستانه پیروزی انقلاب اسلامی،همراه با چهره هایی چون آیت الله مهدوی کنی،درتاسیس جامعه روحانیت مبارزتهران نقشی بارز ایفا نمود.راقم این سطور در پژوهش های تاریخی خویش،مدت ها در پی گفت وشنود با آن مرحوم واخذ خاطرات وی بود،اما جز چند جلسه، چنین فرصتی نیافت.آنچه پیش روی دارید، حاصل یکی از این جلسات است که تقدیم علاقمندان وتاریخ پژوهان انقلاب می شود.امید آنکه مقبول آید.
  1396/2/23 12:40

  «سیری درجریانات فرهنگی وسیاسی دوران مبارزه به بهانه سالروز شهادت آیت الله مطهری»درگفت وشنود با حسین مهدیان

  ساواک با برنامه‌ریزی دقیق خود،فعالیت حسینیه ارشاد را خنثی کرد!

  حسین مهدیان ازجمله فعالان سیاسی-فرهنگی سالهای نهضت اسلامی است که از منش فکری واجتماعی پیشگامان این حرکت،خاطراتی شنیدنی دارد.گفت وشنودی که پیش روی دارید،درباب نسبت شهید آیت الله مطهری با جریانات فرهنگی وسیاسی دوران مبارزه انجام گرفته است.امید آنکه مقبول افتد.
  1396/2/16 12:40

  «شهید سپهبد محمدولی قرنی،بحران کردستان،روایت یک تدبیر»درگفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین سید موسی موسوی

  با وجود قرنی، ضد انقلاب در کردستان ناکام ماند

  حجت الاسلام والمسلمین سید موسی موسوی به لحاظ پیشینه طولانی ارتباط با ارتش در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی وحضور در خطه کردستان،ازنقش شهید سپهبد محمدولی قرنی در بازگرداندن آرامش وامنیت به این منطقه،گفتنی ها وتحلیل هایی شنیدنی دارد.وی در سالروز شهادت اولین ریاست ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی،شمه ای از این گفتنی ها را در مصاحبه با ما مطرح کرده است.امید آنکه تاریخ پژوهان انقلاب را مقبول ومفید آید.
  1396/2/12 12:22

  «شهیدسپهبد محمدولی قرنی پس از انقلاب» درگفت‌وشنود با سرهنگ محمد‌مهدی کتیبه

  مهم‌ترین مشکل قرنی، دولت موقت بود

  بله، من در ستاد ارتش و کمیته حضرت امام، با شهید قرنی کار می‌کردم و مرتباً ایشان را می‌دیدم. در آن زمان واحدهای جنوب، از جمله خوزستان و فارس، مشکلاتی را به وجود آورده بودند. شهید قرنی به من مأموریت دادند که به آنجا بروم و با فرماندهان صحبت و آنها را با مسائل روز ارتش آشنا کنم و اوضاع آنجا را سر و سامان دهم. این مقطعی است که ضد انقلاب و دولت موقت تبلیغات شدیدی علیه ایشان در رسانه‌ها و جامعه به راه انداخته بودند. یادم هست موقعی که می‌خواستم از ایشان خداحافظی کنم و به مأموریت بروم، به من گفتند: «‌سعی کن در آنجا تا جایی که ممکن است این شایعه‌ها را خنثی و به مردم تفهیم کنی برنامه‌های ما چیست و چه اهدافی داریم و قرار است چه کار کنیم.»
  1396/2/9 15:11

  «خاطره ها وناگفته هایی از منش سیاسی واخلاقی شهید سپهبد محمد ولی قرنی»درگفت وشنود با محمدمهدی عبدخدایی

  او پس از 28 مرداد،تنها راه مبارزه را «کودتا» می دید

  38 سال پیش در روزهایی اینچنین،سپهبد محمد ولی قرنی اولین ریاست ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی،توسط یکی از تیم های ترورگروه فرقان،درمنزل شخصی خویش به شهادت رسید،رویدادی که علامتی برای شروع موج ترورها در نظام تازه تاسیس جمهوری اسلامی بود. قرنی، درزندگی خویش فراز ونشیب هایی فراوان را تجربه کرده بود که گفت وشنود پیش روی درپی رمزگشایی از یکی از آنها،یعنی ماجرای «کودتا»ی اوست.محمدمهدی عبدخدایی که درنیمه دهه 40 با قرنی در زندان آشنا شد،از او دراین باره مطالبی شنیده که در گفت وشنود پیش روی بازگفته است.امید آنکه تاریخ پژوهان ومحققان را مفید افتد.
  1396/2/9 09:57

  «جلوه هایی از منش نظامی واخلاقی شهید صیاد شیرازی»درگفت وشنود با سردار سرلشکر غلامعلی رشید

  در عملیات بدر، تا یک قدمی اسارت هم رفت!

  سردار سرلشکر غلامعلی رشید به لحاظ مسئولیت های گوناگون دردوران دفاع مقدس،با سپهبد شهید علی صیاد شیرازی ارتباطی نزدیک وتنگاتنگ داشت واز همین روی از منش نظامی واخلاقی آن بزرگ،خاره ها ونکته هایی شنیدنی دارد.وی درگفت وشنود پیش روی،پاره ای از آنها را مورد اشاره قرار داده است.
  1396/2/2 14:31
361

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.