گفتگو

  انتخابات مجلس عصر پهلوی در گفتگو با خسرو معتضد؛

  انتخابات دولتی!

  مجلس شورای ملی، پایه و اساس قانون اساسی مشروطه است. به عبارتی دیگر محوریترین رکن قانون اساسی مشروطه و جایی که تصمیمات مهم و پایه گرفته می‌شود، همین نهاد است . از این رو انتخابات این نهاد نیز از اهمیتی بسیار برخوردار بود. به همین دلیل تلاش شد تا در گفتگویی با خسرو معتضد، جایگاه انتخابات مجلس شورای ملی و اهمیت آن در دوره پهلوی دوم را به بحث بگذاریم.
  1396/5/1 09:55

  «شهید آیت‌الله صدوقی و روایت یک چالش با دولت موقت» در گفت‌وشنود با حسین مهدیان

  برگزاری یک جلسه آشتی، به ترور من منتهی شد!

  راوی خاطراتی که در پی می‌آید از یاران دیرین انقلاب و نظام اسلامی است. حسین مهدیان به دلیل همین خصیصه، از بسیاری از چهره‌های شاخص نهضت اسلامی، از جمله شهید آیت‌الله محمد صدوقی خاطراتی شنیدنی دارد که شمه‌ای از آن را در گفت‌وشنود پیش رو نقل کرده است. امیدواریم آنچه در ادامه آمده است برای تاریخ‌پژوهان انقلاب مفید باشد.
  1396/4/25 11:08

  «گذری بر فرازونشیبهای انقلاب در استان یزد به بهانه سالروز شهادت آیت‌الله صدوقی» در گفت‌وشنود با محمدرضا اعتمادیان

  پیش‌نویس قانون اساسی را غیرمنطبق بر شرایط انقلاب می‌دانستند

  حاج محمدرضا اعتمادیان از دوستان و یاران بسیاری از روحانیان طراز اول انقلاب بوده است و از منش و روش آنان خاطراتی شنیدنی دارد. او در گفت‌وشنود پیش روی، خاطرات خویش را از دوران طولانی تعامل با شهید آیت‌الله محمد صدوقی و وقایع دوران انقلاب در شهر یزد بازگو کرده است. امید است تاریخ‌پژوهان انقلاب و عموم علاقه‌مندان را مقبول افتد و به کار آید.
  1396/4/24 11:10

  «روایتی از احوال یکی از حبسیان رضاخان پس از فاجعه گوهرشاد» در گفت‌وشنود با هادی محقق

  روزگار، تمام عاملان حادثه را به روز سیاه نشاند

  خطیب و واعظ نامدار مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عباسعلی محقق خراسانی، از جمله وعاظ و روحانیان خراسان بود که منابر او در تهییج مردم در اعتراض مسجد گوهرشاد، نقشی مهم داشت. وی در زمره چهره‌هایی بود که پس از این حادثه دستگیر شد و دو سال بلاتکلیفی و زندان را تحمل کرد. گفت‌وشنودی که پیش روی دارید سالها قبل با آقای هادی محقق، فرزند ایشان، انجام شده و شمه‌ای از وقایع دوران دستگیری آن مرحوم و اقران وی را در خود دارد. شایان ذکر است که این مصاحبه به مناسبت سالروز فاجعه مسجد گوهرشاد به شما تقدیم می‌شود. امید است مقبول افتد.
  1396/4/20 10:58

  گفتگو با عباس سلیمی نمین درباره اسناد تازه منتشرشده سازمان سیا؛

  اسناد امریکایی گزینشی منتشر می‌شود

  اسناد تازه منتشرشده سازمان سیا درباره کودتای 28 مرداد 1332، موجی از هیجان را در میان رسانه‌ها ایجاد کرد. اینکه این اسناد تا چه حد دارای اهمیت است ما را بر آن داشت که گفت‌وگویی با دکتر سلیمی نمین انجام دهیم. آنچه در ادامه می‌آید ماحصل این گفت‌وگوست.
  1396/4/17 12:01

  «جستارهایی در منش اخلاقی شهید آیت‌الله محمد صدوقی» در گفت‌وشنود با رجب‌علی کریمی

  جز از خدا از هیچ کسی نمی‌ترسید

  راوی خاطراتی که پیش روی دارید یک دهه خادم سومین شهید محراب، آیت‌الله محمد صدوقی، بوده و از منش فردی و اجتماعی ایشان خاطراتی شنیدنی دارد. این خاطرات شمه‌ای از گفتنی‌های آقای رجب‌علی کریمی از سیره ایشان است. امیدوارم برای تاریخ‌پژوهان انقلاب مفید باشد.
  1396/4/13 15:51

  «ناگفته‌ها و خاطراتی از فرازونشیبهای مبارزاتی شهید محمد منتظری» در گفت‌وشنود با اصغر جمالی‌فر

  به او لقب «پدر نهضتهای آزادی‌بخش» داده بودند

  راوی خاطرات نابی که درپی می‌آید از یاران دیرین شهید حجت‌الاسلام والمسلمین محمد منتظری است که از فرازونشیبهای مبارزاتی او، خاطراتی شنیدنی دارد. او در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، شمه‌ای از این خاطرات را که می‌تواند یاریگر پژوهندگان تاریخ انقلاب اسلامی باشد بیان کرده است. با سپاس از جناب اصغر جمالی‌فر که در این مصاحبه شرکت کردند.
  1396/4/13 14:35

  «شهید آیت‌الله بهشتی و شیوه نظام‌سازی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعائی

  از شماتت و سرزنش احدی باک نداشت

  حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی از فعالان دیرین نهضت اسلامی و شاگردان و ارادتمندان شهید آیت‌الله دکتر بهشتی است. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، به ابعاد و زوایایی از شخصیت آن شهید اشاره کرده که کمتر از آن سخن گفته شده است. امید است که مقبول افتد.
  1396/4/12 11:42

  «روایتی از حادثه انفجار در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی» در گفت‌وشنود با محمدحسن اصغرنیا

  به دیوارها و سقف خمیر انفجاری زده بودند!

  محمدحسن اصغرنیا از جانبازان رویداد 7 تیر 1360 به‌شمار می‌آید. او از دوران مبارزات منتهی به انقلاب اسلامی، با شهید آیت‌الله دکتر بهشتی و بسیاری از محافل مرتبط با وی آشنا بود و حتی در بسیاری از آنها نقش‌آفرینی می‌کرد. آنچه پیش روی شماست شمه‌ای از خاطرات اصغرنیا از منش شهید آیت‌الله بهشتی و حاشیه و متن فاجعه 7 تیر است. امید است مقبول افتد.
  1396/4/10 12:24
383

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.