گفت‌وگو

  «مسلمانان آمریکا، انقلاب اسلامی و تحلیل یک نسبت» در گفت‌و‌شنود با پروفسور حامد الگار

  مرا در زمره اساتید خطرناک دانشگاه‌های آمریکا به‌شمار آورند!

  پروفسور حامد الگار از منادیان پرکار و پرآوازه اسلام، تشیع و انقلاب اسلامی در آمریکا به‌شمار می‌رود. او اگرچه در این طریق، موانع و کارشکنی‌های فراوان را پشت سر نهاده، اما به هیچ روی سست و بی‌انگیزه نشده است. وقایع چند ماه اخیر آمریکا، محملی مناسب برای انتشار این گفت‌وشنود فراهم آورده است. لازم به ذکر است که این مصاحبه چند سال قبل و هنگام مسافرت این اندیشمند شیعه به ایران، انجام شده است.
  1399/6/30 12:00

  «نکات و تأملاتی در باب پایان حاکمیت رضاخان» در گفت‌وشنود با دکتر یعقوب توکلی

  طبیعی بود که ارتش رضاخان، مردم را در برابر اشغالگران رها کند!

  روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز اشغال کشور و سقوط حکومت رضاخانی است. این واپسین فصل از حاکمیت قزاق اما، واجد دقت‌ها و استنتاجات فراوان است. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، دکتر یعقوب توکلی، پژوهشگر تاریخ معاصر، به پاره‌ای از نکات دراین‌باره اشاره کرده است.
  1399/6/29 12:35

  «درنگی در کارنامه تاریخ‌پژوهی حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین حامد حسینیان

  پدر در اجتهاد تاریخی، قدرت فراوانی داشت

  در روزهایی که بر ما گذشت، روحانی مجاهد و مورخ ارجمند، زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان روی از جهان برگرفت و رهسپار ابدیت گشت. هم از این روی و در بازخوانی کارنامه آن مرحوم در عرصه تاریخ‌پژوهی و تألیف، با فرزند ارجمندش گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن در پی می‌آید.
  1399/6/26 12:57

  «یادها و یادمان‌هایی از سیره آیت‌الله سیدمحمود طالقانی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر شجونی

  دولت موقتی‌ها، به توصیه‌های طالقانی بی‌اعتنا بودند

  در روزهایی که تداعی‌گر یاد و خاطره زنده‌یاد آیت‌الله طالقانی است، گفت‌وشنودی را به شما تقدیم می‌کنیم که طی آن، زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر شجونی، برخی از خاطرات خویش از آن عالم مجاهد را باز گفته است. وی در این مصاحبه، به نکاتی اشاره دارد که پژوهندگان حیات سیاسی طالقانی را به‌کار خواهد آمد.
  1399/6/23 12:00

  «جریان‌شناسی مصادره به مطلوب شخصیت آیت‌الله سیدمحمود طالقانی» در گفت‌وشنود با حسین شریعتمداری

  منافقین در زندان و پس از فتوا، با طالقانی رفتار زننده‌ای در پیش گرفتند

  وسعت مشرب و مدارای آیت‌الله سیدمحمود طالقانی با برخی گروه‌های دورمانده از مبانی دین و انقلاب، آنان را به طمع انداخت که وجهه و مکانت آن بزرگوار را مورد سوء استفاده و مصادره به مطلوب قرار دهند. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، جریان‌شناسی این پدیده، مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.
  1399/6/22 12:00

  «خاطره‌ها و نکته‌هایی در باب حیات تبلیغی و سیاسی آیت‌الله سیدمحمود طالقانی» در گفت‌وشنود با سیدمهدی طالقانی

  آقا همیشه یک ساکِ آماده، برای رفتن به زندان داشت!

  چهل‌ویکمین سالروز رحلت آیت‌الله سیدمحمود طالقانی در حالی فرا می‌رسد که در شرایط موجود، نکوداشت آن عالم مجاهد به فضای مجازی محول شده است. هم از این روی و در شناخت سیره آن بزرگوار در تبلیغ دینی و مبارزه سیاسی، با فرزندش سیدمهدی طالقانی گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن را پیش روی دارید.
  1399/6/19 12:00

  «جستارهایی در سیره مدیریتی امام موسی صدر» در گفت‌وشنود با مهندس مهدی فیروزان

  دولت‌های غربی، قطعا از مقصران پروژه ربودن امام موسی صدر هستند

  روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز ربایش امام موسی صدر، رهبر فقید شیعیان لبنان است. هم از این روی و در بازخوانی مجاهدات طولانی آن بزرگ در بازگرداندن عظمت شیعیان لبنان به ایشان و ایجاد تعامل میان آنان با دیگر اقوام و طوایف این کشور، گفت‌وشنود ذیل با مهندس مهدی فیروزان، برادرزاده و داماد ایشان، را به شما تقدیم می‌نماییم.
  1399/6/18 12:00

  «هجده سال اسارت، روایت محنت، حدیث سرفرازی» در گفت‌وشنود با سرلشکر خلبان شهید حسین لشکری

  عراقی‌ها تصمیم گرفتند نام مرا به عنوان کشته اعلام کنند!

  روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز اسارت یکی از مدافعان نستوه ایران و اسلام، سرلشکر خلبان شهید حسین لشکری است. در تکریم خاطره مقاومت و پایمردی هجده‌ساله آن بزرگ، گفت‌وشنودی منتشرنشده با وی را ــ که طی آن، به بیان شمه‌ای از خاطرات اسارت خویش پرداخته ــ به شما تقدیم می‌نماریم.
  1399/6/17 12:00

  «آیت‌الله محمدعلی تسخیری و صدور انقلاب اسلامی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی تسخیری

  موضع او در برابر فتنه 88، صریح بود

  در روزهایی که از آن عبور کردیم، عالم تقریب‌اندیش و پرتلاش، زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ محمدعلی تسخیری دار فانی را وداع گفت. کارنامه پربار این اندیشمند پرآوازه، ما را بر آن داشت که در بازخوانی بخش‌هایی از آن، با برادر ارجمندش حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی تسخیری به گفت‌وگو بنشینیم. با سپاس از ایشان که در این شرایط، پذیرای این گفت‌وشنود شدند.
  1399/6/15 13:32
817

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.