گفت‌وگو

  در حالات و مقامات عالم ربانی آیت‌الله حاج سیدعباس ابوترابی

  پیشوای انقلاب در شهر قزوین

  سالروز ارتحال فقیه، فیلسوف و عارف گرانمایه زنده‌یاد آیت‌الله حاج سیدعباس ابوترابی فرصتی برای بازخوانی حالات و مقامات این چهره مجهول القدر به‌شمار می‌آید. در مقالی که پیش روی دارید حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد ابوترابی، فرزند آن بزرگ، به بیان شمه‌ای از خاطرات خویش از پدر پرداخته است
  1399/3/13 12:02

  ذکر جمیل زنده‌یاد آیت‌الله سیدعباس ابوترابی در آیینه روایت فرزند

  جامعِ علم و جهاد

  بیست سال پیش در چنین روزهایی عالم ربانی و مجاهد زنده‌یاد آیت‌الله سیدعباس ابوترابی همراه با فرزند ایثارگرش زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی‌اکبر ابوترابی روی از جهان برگرفت و رهسپار ابدیت گشت. هم از این روی و در نکوداشت آن روحانی گرانمایه، ذکر جمیل او را از زبان فرزند نامدارش می‌خوانیم که نهایتا همراه وی و در طریق زیارت آستان قدس رضوی(ع) به لقای حق شتافت. یاد هر دو بزرگ گرامی باد.
  1399/3/12 12:00

  «با سیاست و فرهنگ، از سبزوار تا تهران» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حمید سبزواری

  رضاخان می‌خواست املاک مازندران را یکسره به اسم خودش بزند!

  روزهایی که بر ما می‌گذرد تداعی‌گر سالروز درگذشت پدر شعر انقلاب اسلامی، زنده‌یاد استاد حمید سبزواری است (22 خرداد 1395). هم از این روی و در نکوداشت کارنامه استاد سبزواری، گفت‌وشنودی با آن بزرگ درباره تجربیات سیاسی‌شان را به شما تقدیم می‌نماییم.
  1399/3/10 12:15

  «شهید آیت‌الله مرتضی مطهری به مثابه شخصیتی ذوابعاد» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی

  او در دوران حیاتش مظلوم بود

  عالم فرزانه و محقق سخت‌کوش آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی، از دوستان دیرین و همدل شهید آیت‌الله مرتضی مطهری به‌شمار می‌رود. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، تلاش کرده است تا با اتکا به خاطرات خویش، تحلیلی از شخصیت فکری و میراث علمی استاد شهید ارائه کند.
  1399/2/29 12:00

  «جستارهایی در خصال علمی و عملی استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی

  سعی می‌کرد درباره هیچ چیز در ابهام باقی نماند

  زنده‌یاد آیت‌الله سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی، از دوستان و موانسان استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری بود و شیوه علمی و عملی آن متفکر بزرگ را به نیکی می‌شناخت. وی در گفت‌وشنودی که در پی می‌آید، به شمه‌ای از برداشت‌ها و خاطرات خویش از سلوک تحقیقی آن بزرگ اشاره کرده است.
  1399/2/27 12:05

  «استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری و اندیشه مبارزات مسلحانه» در گفت‌وشنود با اسدالله بادامچیان

  شهید مطهری گفت: باید کاری کرد که ترس مردم بریزد

  نسبت‌سنجی میان استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری با انقلاب اسلامی، در زمره سرفصل‌های شاخص پژوهشی در زندگی آن بزرگ به‌شمار می‌رود. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، دکتر اسدالله بادامچیان از تعامل استاد شهید با جمعیت‌های مؤتلفه اسلامی در رویداد اعدام انقلابی حسنعلی منصور سخن گفته است.
  1399/2/24 12:04

  «نظری و گذری بر زمینه‌های تاریخی صدارت دکتر محمد مصدق» در گفت‌و‌شنود با قاسم تبریزی

  عده‌ای کوشیدند نهضت ملی نفت و دکتر مصدق را همسان کنند!

  روزهایی که بر ما می گذرد، تداعی‌گر روزهای روی کار آمدن اولین دولت دکتر محمد مصدق است. گفت‌وگویی که هم‌اینک پیش روی شماست، زمینه‌های این قدرتیابی را پس از شهریور 1320 به‌اجمال مورد اشاره قرار داده است. با سپاس از جناب قاسم تبریزی که پذیرای این مصاحبه شدند.
  1399/2/22 12:24

  «شهید آیت‌الله حاج شیخ مهدی شاه‌آبادی در قامت یک پدر» در گفت‌وشنود با زهرا شاه‌آبادی

  اخلاص و خلاقیت پدر را بیش از دیگر خصال او دیدم

  روزهایی که بر ما گذشت، تداعی‌گر سالروز شهادت عالم مجاهد آیت‌الله حاج شیخ مهدی شاه‌آبادی بود. هم از این روی و در بازشناسی خصال تربیتی آن عالم مجاهد، گفت‌وشنود با فرزند ارجمندش بانو زهرا شاه‌آبادی را به شما تقدیم می‌نماییم. یاد آن مبارز دیرین انقلاب و «استادزاده» امام گرامی باد.
  1399/2/21 12:00

  اوصافی از سیره تبلیغی و اجتماعی زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی

  او اولین کسی بود که مسائل اجتماعی اسلام را به منابر برد

  آنچه در پی می‌آید اوصافی است از سیره تبلیغی و اجتماعی زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی که بر خامه پژوهشگر و خطیب ارجمند جناب حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالله فاطمی‌نیا جاری گشته است. استاد فاطمی‌نیا همچنین در این یادداشت، خاطراتی ارجمند از مرحوم فلسفی نیز به قلم آورده است.
  1399/2/20 12:00
752

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.