گفت‌وگو

  «حاشیه هایی از رویداد اعدام انقلابی حسنعلی منصور» در گفت‌وشنود با تقی امانی

  ساواک نتوانست به نقش من در واقعه پی ببرد!

  حاج تقی امانی برادرزاده شهید حاج صادق امانی است که در ماجرای اعدام انقلابی حسنعلی منصور، در تهیه اسلحه فعال بوده است. ساواک پس از دستگیری وی درپی این رویداد، به واقعیت نقش او پی نبرد و پس از چندی آزادش کرد. تقی امانی هم‌اینک در سن کهولت و در شرایط بیماری است و به پرسش‌های ما درباره این رویداد تاریخی، پاسخ‌هایی کوتاه داده است.
  1398/3/29 15:05

  «پیامدهای یک اقدام انقلابی بر زندگی یک خانواده» در گفت‌وشنود با علیرضا عسگراولادی

  پدر اعدام منصور را زمینه‌ساز بیداری جامعه می‌دانست

  زنده‌یاد استاد حبیب‌الله عسگراولادی از طراحان و بانیان اعدام انقلابی حسنعلی منصور بود. وی در پی این رویداد دستگیر شد و سیزده سال زندان و مهم‌تر از آن زندان در تبعید را تجربه کرد. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، جناب علیرضا عسگراولادی، فرزند آن مرحوم، از پیامدهای این واقعه بر خانواده خویش گفته است.
  1398/3/28 15:58

  «جلوه‌هایی از خصال فردی و اجتماعی شهید صادق امانی» در گفت‌وشنود با بانو سیده‌زینب لاجوردی (همسر شهید)

  دعا برای شهادت خود را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کرد

  آنچه پیش روی شماست، واگویه‌های زنی صبور و مقاوم است که سال‌ها در دوران حاکمیت طاغوت، بار فراقت همسر و اداره خانواده و تربیت فرزندان را به دوش گرفته و هرگز در این طریق کوچک‌ترین فتوری نشان نداده است. بانو سیده‌زینب لاجوردی (همسر شهیدصادق امانی) اینک پس از ده‌ها سال، جلوه‌هایی از خصال فردی و اجتماعی شوی خویش را برای ما بازگفته است.
  1398/3/27 16:26

  «خاطره‌ها و حاشیه‌هایی از رویداد اعدام انقلابی حسنعلی منصور» در گفت‌وشنود با محمدجواد امانی

  مادر شهید امانی، تا پایان عمر از اعدام فرزندش اطلاع نیافت!

  آنچه پیش روی دارید شمه‌ای از خاطرات محمدجواد امانی، فرزند زنده‌یاد حاج سعید امانی و برادرزاده شهید حاج صادق امانی است که در پنجاه‌وچهارمین سالروز شهادت اعضای جمعیت موتلفه اسلامی، با ما در میان گذارده است. این یادمان ازآن‌رو که دربردارنده ناگفته‌هایی از روابط و مناسبات خانواده امانی است، در شناخت چند تن از سامان‌دهندگان رویداد ترور منصور مفید خواهد بود.
  1398/3/26 15:50

  «شهید حاج صادق امانی در قامت یک پدر» در گفت‌وشنود با قاسم امانی

  ساواک لحظه‌ای از آزار خانواده ما غافل نمی‌شد

  روزهایی که برما می‌گذرد مصادف با سالروز شهادت مجاهد نامدار شهید حاج صادق امانی و یاران وفادار اوست. هم از این روی و در تکریم یاد و خاطره‌اش، با فرزند ارجمند وی جناب قاسم امانی گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن را پیش روی دارید.
  1398/3/26 07:43

  در گفت‌وشنود با یک شاهد عینی؛

  روایتی از زندگی، منش و دادگاه طیب حاج رضایی

  یکی از ناگفته‌ها در خصوص رویدادهای مرتبط با قیام 15 خرداد دادگاه محکومین این قیام است. برجسته‌ترین چهره این دادگاه بی‌شک طیب حاج رضایی از لوطی‌های معروف تهران بود که آن زمان جایگاهی ویژه در تهران داشت. دکتر مهدی صابونچیان، معاون وقت خبرگزاری آلمان در ایران، یکی از معدود افرادی است که افزون بر آشنایی طیب حاج‌رضایی، در دادگاه او حضور داشته است؛ ازهمین‌رو گفت‌و‌گو با او دربردارنده نکته‌های تازه‌ای درباره جزئیات این دادگاه و زندگی طیب حاج‌رضایی خواهد بود.
  1398/3/21 15:54

  عباس سلیمی نمین در گفت‌وگو با پژوهشکده تاریخ معاصر:

  قیام 15 خرداد فقط ناشی از سیاست‌های شاه در اوایل دهه 1340 نبود

  عباس سلیمی نمین در گفت‌وگو با پژوهشکده تاریخ معاصر درباره قیام 15 خرداد 1342 گفت: اگر قیام 15 خرداد را تنها ناشی از سیاست‌های شاه در اوایل دهه 1340 بدانیم، تحلیل اشتباهی از قضیه ارائه کرده‌ایم.
  1398/3/13 17:13

  «جلوه‌هایی از روش تبلیغی شهید آیت‌الله حاج شیخ قاسم اسلامی» در گفت‌وشنود با هادی میرصادقی

  در مسیر هدف، انواع آزارها را به جان خرید

  هادی میرصادقی از آنان است که در نوجوانی با شهید آیت‌الله حاج شیخ قاسم اسلامی آشنا شد و تا هم‌اینک به وی وفادار مانده است. تجلیل از شیخ و زنده نگاه داشتن نام او، از دغدغه‌های دائمی اوست. در چهلمین سالروز ترور مرحوم اسلامی، با او گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن پیش روی شماست.
  1398/3/1 11:03

  «جلوه‌هایی از منش اجتماعی و انتقادی شهید آیت‌الله حاج شیخ قاسم اسلامی» در گفت‌وشنود با سعید اسلامی

  پدر همواره از مناظره استقبال می‌کرد

  امروز مصادف است با چهلمین سالروز شهادت آیت‌الله حاج شیخ قاسم اسلامی. هم او که دغدغه صیانت از حدود و ثغور معارف اسلامی و شیعی داشت و نهایتا نیز جان بر سر این امر نهاد. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، سعید اسلامی، فرزند آن مرحوم، به بیان خاطراتی از سیره پدر پرداخته است.
  1398/2/31 15:28

  «جلوه‌هایی از پیشینه سیاسی خاندان امامِ زنجانی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدباقر زنجانی

  مبارزه با پهلوی‌ها، در خاندان ما موروثی بود

  روزهایی که بر ما گذشت تداعی‌گر سالروز ارتحال عالم ذوالفنون زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدعزالدین حسینی زنجانی بود. هم از این روی و در شناخت پیشینه مبارزاتی خاندان پرآوازه آن بزرگوار، با فرزند ارجمندش حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدباقر زنجانی گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن در پی می‌آید.
  1398/2/30 12:12
670

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.