گفت‌وگو

  «زنده‌یاد آیت‌الله محمدعلی تسخیری و تلاش مداوم برای تحقق آرمان تقریب بین مذاهب اسلامی» در گفت‌وشنود با دکتر محمدعلی آذرشب

  او در میان داعیه‌داران تقریب مذاهب اسلامی در جهان، از همه شناخته‌شده‌تر است

  دکتر محمدعلی آذرشب در عداد دانشورانی است که در مدت زمانی طولانی، با زنده‌یاد آیت‌الله محمدعلی تسخیری همکاری علمی و عملی داشته است. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، در باب تلاش مداوم آن بزرگ برای تحقق آرمان تقریب بین مذاهب اسلامی سخن می‌گوید.
  1399/7/14 12:45

  «جستارهایی در خصال علمی و عملی زنده‌یاد آیت‌الله محمدعلی تسخیری» در گفت‌و‌شنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابوالحسن نواب

  یک‌تنه و به اندازه یک امت، از اسلام و انقلاب اسلامی دفاع می‌کرد

  روایت‌ها و تحلیل‌هایی که در پی می‌آید، از سوی یکی از آشنایان دیرین و چند ده‌ساله زنده‌یاد آیت‌الله محمدعلی تسخیری بیان شده است. حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابوالحسن نواب در این گفت‌وشنود، با اتکا به خاطرات کمتر گفته‌شده خود سعی کرده است تا سیره علمی و عملی آن زنده‌یاد را تبیین کند.
  1399/7/13 13:04

  «جستارهایی در تاریخچه نقش‌آفرینی زنده‌یاد آیت‌الله محمدعلی تسخیری در فرآیند تقریب مذاهب اسلامی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدالکریم بی‌آزار شیرازی

  مقام علمی او در حدی بود که در مجمع فقهی جدّه، در رأس قرار گرفت

  فرا رسیدن چهلمین روز ارتحال زنده‌یاد آیت‌الله محمدعلی تسخیری، فرصتی مغتنم است که علاوه بر بازخوانی کارنامه علمی و عملی آن بزرگ، به تاریخچه تقریب بین مذاهب اسلامی در مذهب تشیع نیز پرداخته شود. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدالکریم بی‌آزار شیرازی، به ارائه تحلیل خویش دراین‌باره پرداخته است.
  1399/7/12 13:05

  «نظری و گذری بر سیره تبلیغی زنده‌یاد آیت‌الله محمدعلی تسخیری» در گفت‌وشنود با پروفسور حمید مولانا

  مهم‌ترین ویژگی مرحوم تسخیری، بصیرت وی بود

  اربعین رحلت زنده‌یاد آیت‌الله محمدعلی تسخیری، موسمی مناسب است که در باب تلاش فرهنگی وی در گستره جهان اسلام و تشیع و به درازی چند دهه، سخن رود. در گفت‌وشنود پی‌آمده، ابعادی از کارنامه آن مرحوم در زمینه تقریب بین مذاهب اسلامی و توجه دادن جهانیان به مکتب اهل بیت(ع) مورد بررسی قرار گرفته است.
  1399/7/9 18:18

  «تاریخچه و معدلی از فعالیت‌های فرهنگی پیش و پس از انقلاب اسلامی، به مناسبت اربعین ارتحال آیت‌الله محمدعلی تسخیری» در گفت‌وشنود با آیت‌الله محمد امامی کاشانی

  مرحوم تسخیری یک‌تنه، کار یک سازمان را انجام می‌داد!

  روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر چهلمین روز رحلت زنده‌یاد آیت‌الله محمدعلی تسخیری است. به همین مناسبت و در بررسی تاریخچه فعالیت‌های فرهنگی پیش و پس از انقلاب اسلامی و نیز تکاپوی پیوسته مرحوم تسخیری، با حضرت آیت‌الله محمد امامی کاشانی گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن، در پی می‌آید.
  1399/7/8 16:00

  «یادها و یادمان‌هایی از عکاسی انقلاب و دفاع مقدس» در گفت‌وشنود با مریم کاظم‌زاده

  ما از نسلی هستیم که به پیشواز سختی‌ها می‌رفتیم

  مریم کاظم‌زاده علاوه بر آنکه از عکاسان پرسابقه جنگ تحمیلی است، همسر شهید اصغر وصالی نیز هست و ترکیب این دو، موجب شده که از این رویداد تاریخی و بزرگ، خاطراتی شنیدنی داشته باشد. آنچه پیش روی دارید، شمه‌ای از این خاطرات است که در گفت‌وشنود با ما، به واگویه آن پرداخته است.
  1399/7/7 12:00

  «جلوه‌ها و نکته‌هایی از سیره شهید سرلشکر عباس بابایی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد صدیقه حکمت

  می‌گفت: ما به این انقلاب خیلی بدهکاریم!

  در روزهایی که چهلمین سالروز آغاز دفاع مقدس را تداعی می‌کند، درصدد تجدید خاطره سرداری نامدار برآمده‌ایم؛ خاطره شهید سرلشکر عباس بابایی در آیینه روایت همسر فقیدش زنده‌یاد صدیقه حکمت، که چند سالی است به آن یار همدل پیوسته است. امید آنکه در روشنای طریقش، راه خویش بیابیم و به شناخت بیشتر از اسطوره‌های خویش نایل شویم.
  1399/7/6 13:09

  «روزهای قائم‌مقامی ستاد رسیدگی به مناطق آسیب‌دیده» در گفت‌و‌شنود با زنده‌یاد حبیب‌الله عسگراولادی

  روزی که مردم دزفول و اندیمشک توطئه صدام را خنثی کردند...

  چهلمین سالروز دفاع مقدس، فرصتی مغتنم برای مرور تلاش‌های ارجمندی است که برای دفاع از مردم و مرزهای ایران، در برابر تجاوز خارجی صورت گرفت. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، زنده‌یاد حبیب‌الله عسگراولادی بخشی از خاطرات خویش از دوران قائم‌مقامی ستاد رسیدگی به مناطق آسیب‌دیده را بیان داشته است.
  1399/7/5 13:15

  «درنگ‌ها و نکته‌هایی در باب هشت سال دفاع مقدس» در گفت‌وشنود با سردار علیرضا افشار

  در برابر تحریف‌ تاریخ دفاع مقدس، همواره پاسخ‌های مستدلی داشته‌ایم

  در روزهایی که بر ما می‌گذرد، از چهلمین سالروز آغاز جنگ تحمیلی عبور می‌کنیم. بی‌تردید تاریخ این رویداد مهم، باید به دور از آفاتی چون تحریف و واژگونه‌نمایی، حفظ و به آیندگان منتقل شود. به همین مناسبت و در تببین فراز و فرودهای این واقعه بزرگ، با سردار علیرضا افشار گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن در پی می‌آید.
  1399/7/2 12:02

  «نظری تاریخ‌مند به مواجهه سنت و تجدد در دوران معاصر» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد دکتر محمد مددپور

  نگاه مغرضانه به معرفت‌شناسی شیعی، با روشنفکران آغاز شد

  آنچه در تاریخچه مواجهه سنت و تجدد، به‌ویژه در دوران مشروطیت رفت، در خور مداقه و تحلیل فراوان است. در گفت‌وشنودی که هم‌اینک پیش روی شماست، زنده‌یاد دکتر محمد مددپور از منظر معرفت‌شناسی و مبناگرایی به تحلیل ماجرا پرداخته و نتیجه آن را گزارش کرده است.
  1399/6/31 12:00
895

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.