گفتگو

  گفتگو با دکتر مظفر نامدار

  اعتراض انجمن مورخان آمریکا به نوع انتشار اسناد کودتای 28 مرداد

  چند هفته پیش، ایالات متحده اسنادی را درباره ملی شدن صنعت نفت و کودتای 28 مرداد منتشر کرد؛ با توجه به سالروز کودتای 28 مرداد بر آن شدیم تا در رابطه با جایگاه اسناد منشرشده در تحلیل وقایع کودتا، گفتگویی را با دکتر مظفر نامدار، محقق و پژوهشگر این حوزه انجام دهیم. آنچه می خوانید ماحصل این گفتگوست.
  1396/5/28 08:07

  هجمه‌ای که علیه او صورت گرفت، فوق‌العاده سنگین بود

  بی تردید و تاکنون درباب منش نظری و عملی شهید گرانمایه سپهبد محمدولی قرنی، پژوهشی در خور صورت نگرفته و این مقوله فراتر از خلأ اطلاعات درباره یک شخصیت، که کم توجهی محققان درباره قطعه‌ای مهم از تاریخ معاصر ایران به شمار می رود. دکتر یعقوب توکلی مؤلف اثر «اولین امیر، اولین ترور» در این گفت وشنود، در باب ریشه های تاریخی
  1396/8/9 11:24

  «نظری بر مکانت علمی و عملی شهید آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری» در گفت‌وشنود با آیت‌الله علامه یحیی نوری*

  پیش‌بینیهای شیخ شهید، همگی تحقق پیدا کرد

  فقید سعید مرحوم آیت‌الله علامه یحیی نوری (قده) از جهات متعدد با خاندان شهید آیت‌الله حاج شیخ فضل‌الله نوری قرابت داشت و به همین علت دانای بسیاری از خاطره‌ها و نکته‌ها درباره منش علمی و عملی آن بزرگ بود. گفت‌وشنودی که پیش روی شماست در واپسین سالهای حیات آن مرحوم و درباره کارنامه فکری و سیاسی شهید آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری انجام شده است.
  1396/5/25 15:00

  «شهید آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری و فهم متفاوت از مشروطیت» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان

  تفکر شیخ شهید به یک مکتب تبدیل شده است

  تحلیل اندیشه و مواضع شهید آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری، حدیث نامکرر همه اعصار است. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان، از فضلا و مدرسان حوزه علمیه قم، کوشیده است جوهره این اندیشه را ــ که به گفته وی هم‌اینک به یک مکتب تبدیل شده است ــ بازکاوی کند.
  1396/5/25 16:17

  «جستارهایی در اندیشه و عمل موسس حوزه علمیه قم» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد دکتر عبدالحسین حائری

  جد ما به شیخ فضل‌الله علاقه ویژه‌ای داشت

  روزهایی که گذشت سالروز رحلت مرحوم آیت‌الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری، موسس حوزه علمیه قم، بود که درتاریخ دینی و سیاسی معاصر ما، مکانتی ویژه‌ای دارد. هرچند درباره مقام تدبیر و رواداری وی در دوران طاقت‌سوز استبداد رضاخانی، بسیار سخن گفته شده، نسبت فکری و عملی وی با جریانهای دخیل در مشروطیت کمتر موضوع تحلیل قرار گرفته است. در گفت‌وشنودی که در پی می‌آید، زنده‌یاد دکتر عبدالحسین حائری، نواده آن بزرگ، در این‌باره داد سخن داده است که این مناسبت را برای انتشار آن مغتنم یافتیم.
  1396/5/24 13:40

  «جلوه هایی از منش علمی وعملی آیت‌الله علی مشکینی»درگفت وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محمدی گلپایگانی

  دیدارهای او با رهبری، بسیار صمیمانه و سرشار از انس بود

  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محمدی گلپایگانی ریاست دفتر رهبر معظم انقلاب، از شاگردان و یاران دیرین مرحوم آیت‌الله مشکینی است. وی در گفت وشنودی که در پی می آید، شمه ای از خاطرات خویش از مراودات خویش از آن عالم اخلاقی را بیان داشته است. امید آنکه تاریخ پژوهان انقلاب را مفید افتد.
  1396/5/22 12:24

  «جلوه‌هایی از منش علمی و عملی آیت‌الله علی مشکینی» در گفت‌وشنود با آیت‌الله محمد یزدی

  با وجود صلاحیت بالا، از پذیرش مرجعیت امتناع کرد

  آیت الله محمد یزدی به علل گوناگون از مرحوم آیت‌الله مشکینی خاطرات و گفتنیهای فراوان دارد. همگامی در مبارزات، فعالیتهای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مجلس خبرگان رهبری و... از عرصه‌ها و محملهای این خاطرات است. وی در آستانه سالروز ارتحال آیت‌الله مشکینی، به بخشی از خاطرات خویش درباره منش علمی و عملی این دوست و یاور قدیمی اشاره کرده است.
  1396/5/21 10:17

  «آیت‌الله مشکینی در عرصه علم و عمل» در گفت‌وشنود با آیت‌الله احمد جنتی

  به رغم دوستی با آقای منتظری، در برابر او دچار رودربایستی نشد

  روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر ارتحال عالم ربانی و معلم اخلاق، حضرت آیت‌الله حاج میرزا علی مشکینی است. به همین مناسبت، به‌هنگام دیدیم که روایت منش و سیره اخلاقی او را از زبان یار دیرین و دوست صمیمی‌اش حضرت آیت‌الله احمد جنتی مرور کنیم.
  1396/5/18 11:41

  انتخابات مجلس عصر پهلوی در گفتگو با خسرو معتضد؛

  انتخابات دولتی!

  مجلس شورای ملی، پایه و اساس قانون اساسی مشروطه است. به عبارتی دیگر محوریترین رکن قانون اساسی مشروطه و جایی که تصمیمات مهم و پایه گرفته می‌شود، همین نهاد است . از این رو انتخابات این نهاد نیز از اهمیتی بسیار برخوردار بود. به همین دلیل تلاش شد تا در گفتگویی با خسرو معتضد، جایگاه انتخابات مجلس شورای ملی و اهمیت آن در دوره پهلوی دوم را به بحث بگذاریم.
  1396/5/1 09:55
454

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.