گفت‌وگو

  «خوانشی از زمانه و کارنامه جمعیت فدائیان اسلام» در گفت‌وشنود با دکتر اسدالله بادامچیان

  تعصب و بی‌انصافی مانع از انعکاس دقیق کارنامه فدائیان اسلام شده است

  روزهایی که بر ما می‌‎گذرد، تداعی‌‎گر اقدامات تاریخ‌‎ساز فدائیان اسلام در اسفندماه 1329 و بسترسازی آنان در راستای توفیق نهضت ملی ایران است. این رویکردهای تأثیرگذار و تاریخ‌ساز، در گفت‌وشنود پیش روی مورد بازخوانی و تحلیل قرار گرفته‌اند. با سپاس از جناب دکتر اسدالله بادامچیان که ساعتی با ما به گفت‌وگو نشستند.
  1398/12/21 14:00

  «یادها و یادمان‌هایی از دیدار با امام خمینی در نوفل لوشاتو» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی

  وقتی وقایع هفده شهریور را برای امام باز گفتم، اشک ایشان جاری شد!

  زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی(قده)، در زمره چهره‌هایی است که در دوره اقامت امام خمینی در نوفل لوشاتو، برای دیدار با ایشان به فرانسه مسافرت کرد. در گفت‌وشنود منتشرنشده‌ای که پیش روی شماست، ایشان به پاره‌ای از خاطرات خویش از آن سفر اشاره کرده‌اند. این مصاحبه خواندنی را حسن ختام پرونده مرتبط به ایشان قرار داده‌ایم.
  1398/12/20 12:00

  «خاطرات زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی، چگونگی تدوین و بازتاب‌ها» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام سیدحسین کشفی

  او یک انقلابی تمام‌عیار بود

  حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین کشفی، نواده زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی و تدوینگر خاطرات ایشان است. جلد نخست از این مجموعه، با همت وی و با عنوان «حدیث نصر» نشر یافته و جلد دوم در شرف انتشار است. به مناسبت دومین سالروز ارتحال آن بزرگ، با وی گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن را پیش روی دارید.
  1398/12/19 12:00

  «گذری بر خصال شخصیتی زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی» در گفت‌وشنود با آیت‌الله سیدمحمدجواد علوی بروجردی

  شدت علاقه او به امام را دیده بودم

  توانایی در ایجاد ارتباط موفق با اقشار گوناگون مردم، از خصال بارز زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی بود. در نگاه کلان‌‎تر روحانیت شیعه در تاریخ، با همین سرمایه توانست به صیانت از مرزهای عقیدتی و ملی تشیع بپردازد. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، درباره این خصیصه آن عالم بزرگوار سخن رفته است.
  1398/12/18 12:00

  «جستارهایی در منش اجتماعی و سیاسی آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی» در گفت‌وشنود با آیت‌الله حاج سیدمحمد غروی

  نسبت به رهبری متواضع بود و در هر شرایطی از ایشان دفاع می‌کرد

  آیت‌الله سیدمحمد غروی در عداد علاقه‌مندان و مرتبطان دیرین زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی است. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، به بیان شمه‌ای از خاطرات خویش از منش اجتماعی و سیاسی آن بزرگ پرداخته و شمایی از سیره ایشان را ترسیم کرده است.
  1398/12/17 12:00

  یادها و یادمان‌هایی از منش فردی و اجتماعی زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی

  هماره دعا می‌کرد که دستِ دهنده خدا باشد

  روزهایی که بر ما می‌گذرد تداعی‌گر سالروز ارتحال عالم ربانی و خدوم، زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی است. هم از این روی و در شناخت منش فردی و اجتماعی آن بزرگوار، خاطرات برادر ارجمندش جناب مهندس عباس شاه‌آبادی را به شما تقدیم می‌نماییم. این دست یادمان‌ها نشان می‌دهد که روحانیت در تاریخ از چه روی محبوب مردم بوده و توانسته‌اند تغییرات و تحولات بزرگ را رقم زنند.
  1398/12/15 12:00

  «جلوه‌هایی از خصال علمی و عملی زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین معزی

  او تا آخر عمر، بـه انقلاب و نظام اسلامی وفادار ماند

  در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین معزی، نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر، به بازگویی خاطرات خویش از سیره زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی پرداخته است. این دست مصاحبه‌ها علاوه بر آشکار ساختن ویژگی‌های سوژه خویش، به نوعی نمایانگر فضای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی اطراف وی نیز هست و می‌تواند از این جنبه نیز برای تاریخ‌پژوهان روشنگر و کارگشا باشد.
  1398/12/14 12:00

  «جلوه‌هایی از منش سیاسی و اجتماعی زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی

  او در نجف، مایه دلگرمی علاقه‌مندان به امام و مبارزه بود

  روزهایی که پیش روی ماست تداعی‌گر سالروز ارتحال عالم ربانی زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی است (12 اسفند 1396)؛ هم ازاین‌روی و در نکوداشت نقش تاریخی و انقلابی آن بزرگ، گفت‌وشنودها و خاطراتی را به شما تقدیم خواهیم کرد. آنچه پیش روی دارید، اولین بخش از این سلسله مطالب است که طی آن، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی به بیان خاطرات خویش از آن مرحوم پرداخته‌اند.
  1398/12/13 12:00

  «جستارهایی در تاریخچه مبارزات جمعیت فدائیان اسلام» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی

  امام فرمود: مذاهب ساختگی، عمدتا توسط «نیمچه‌ملاها» ایجاد شده است!

  در روزهایی که بر ما گذشت، عالم مجاهد و مورخ پرتلاش، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی بدرود حیات گفت و رخ در نقاب خاک کشید؛ هم از این روی و در تکریم کارنامه پژوهشی آن فقید سعید، گفت‌وشنود پیش روی را که وی در آن، به بیان پاره‌ای از خاطرات و تحلیل‌های خود از مبارزات جمعیت فدائیان اسلام پرداخته است، به شما تقدیم می‌کنیم. روانش شاد.
  1398/12/11 12:36

  «مروری بر یک تجربه کارآمد مبارزاتی در مسجد جلیلی تهران» در گفت‌وشنود با مهندس محمدعلی گل‌افشانی

  ساواک قصد داشت صندوق مسجد جلیلی را مصادره کند!

  مهندس محمدعلی گل‌افشانی در زمره فعالان خدمت‌رسانی در مسجد جلیلی تهران در دوران پیش از انقلاب اسلامی است. وی با حمایت آیت‌الله مهدوی کنی و چند تن از خیرین، تجربه‌ای نوین از مددرسانی به نیازمندان و مبارزان را تحقیق بخشید. گل‌افشانی در گفت‌و‌شنودی که پیش روی دارید، شمه‌ای از خاطرات مربوط به این موضوع را باز گفته است.
  1398/12/10 21:56
779

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.