گفت‌وگو

  «شهید آیت‌الله مرتضی مطهری و آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی، روایت یک تعامل» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدسعید مهدوی کنی

  پدر می‌گفت: با رفتن شهید مطهری تنها شدم!

  ارتباط علمی و عملی زنده‌یاد آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی با شهید آیت‌الله مرتضی مطهری می‌تواند از مدخل‌های پژوهشی زندگینامه آن عالم مجاهد قلمداد شود. در گفت‌وشنود پی‌آمده، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدسعید مهدوی کنی به شمه‌ای از خاطرات خویش، از ارتباط آن دو بزرگ اشاره کرده است.
  1399/7/30 12:00

  «آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی در دوره ریاست بر مجلس خبرگان رهبری» در گفت‌وشنود با ابراهیم انصاریان

  آیت‌الله مهدوی اعتقاد داشت: نظارت بر رهبری، با عیب‌جویی متفاوت است

  روزهای کنونی، تداعی‌گر ششمین سالروز ارتحال عالم مجاهد و سیاستمدار صادق، زنده‌یاد آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی است. هم از این روی و در نکوداشت یاد و خاطره آن بزرگ، با ابراهیم انصاریان، داماد و رئیس دفتر وی، گفت‌و‌شنودی انجام داده‌ایم. موضوع این مصاحبه، دوره ریاست آیت‌الله بر مجلس خبرگان رهبری است.
  1399/7/29 13:07

  «هجرت امام خمینی به پاریس، تسریع روند پیروزی انقلاب اسلامی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن جمشیدی اردشیری

  دهکده «نوفل‌لوشاتو» تبدیل به مهم‌ترین کانون خبری جهان شد

  اگر به چنین روزهایی در سال 1357 بازگردیم، درخواهیم یافت که با هجرت امام خمینی به پاریس، روند پیروزی انقلاب اسلامی تسریع شده است. این رویداد تاریخی را از دریچه خاطرات آزاده ارجمند حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن جمشیدی اردشیری ــ که از فعالان مبارزات انقلاب اسلامی در شهر بهشهر بوده است ــ به بازخوانی نشسته‌ایم.
  1399/7/27 14:49

  «جستارهایی در کارنامه ابوالحسن بنی‌صدر در دوران ریاست‌جمهوری» در گفت‌وشنود با دکتر جواد منصوری

  بنی‌صدر اصلا تصور نمی‌کرد که روزی شکست بخورد!

  در ماه اخیر، ابوالحسن بنی‌صدر در یک گفت‌وشنود تاریخی، به بیان برخی از به اصطلاح خاطرات خویش پرداخته است. شناخت ویژگی‌های شخصیتی وی، مدخلی به نقد ادعاهای اوست. در گفت‌وشنود پی‌آمده، دکتر جواد منصوری فعال سیاسی پیش و پس از انقلاب و تاریخ‌نگار، به تحلیل این موضوع پرداخته است.
  1399/7/23 13:14

  «امام خمینی به مثابه احیاگر دین در دوران معاصر» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین قربانعلی دری نجف‌آبادی

  جراید دوران شاه، قبل از آغاز نهضت امام، به جایگاه علمی ایشان اذعان کردند

  روزهای اکنون، از آن روی که تبعید رهبر کبیر انقلاب اسلامی به عراق و شهر نجف را تداعی می‌کند، فرصتی مغتنم برای گفتن از آن بزرگ است. هم از این روی و در بازشناسی مختصات مکتب امام خمینی با حجت‌الاسلام والمسلمین قربانعلی دری نجف‌آبادی به گفت‌وگو نشسته‌ایم. وی در این مصاحبه، خصال فردی و اجتماعی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و راه‌های معرفی آن به نسل جوان را تحلیل کرده است.
  1399/7/22 13:09

  «تبعید امام خمینی به نجف، زمینه‌ها و پیامدها» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین محمود قوچانی

  اخراج ایرانیان، با مقاومت امام متوقف شد!

  روزهایی که بر ما گذشت، مصادف بود با سالروز تبعید حضرت امام خمینی به نجف. در بازخوانی زمینه‌ها و پیامدهای این رویداد تاریخی، با حجت‌الاسلام والمسلمین محمود قوچانی به گفت‌وگو نشسته‌ایم. وی در آن دوره از ملازمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی و شاهدان وقایع مرتبط با ایشان بوده است.
  1399/7/21 12:00

  «روایت تاریخ به سبک شبکه‌های انگلیسی، در بوته نقد» در گفت‌وشنود با خسرو معتضد

  تاریخ‌سازان شبکه‌های سلطنت‌طلب، بی‌سواد و سطحی هستند

  چند سالی است که پاره‌ای شبکه‌های فارسی‌زبان، اما غیروطنی و البته انگلیس‌نشین، به سودای آشناسازی مردم ایران با پیشینه تاریخی و فرهنگی خویش افتاده‌اند! در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، این فرآیند سوگیرانه و غیر حرفه‌ای، مورد نقد خسرو معتضد تاریخ‌پژوه معاصر قرار گرفته است.
  1399/7/20 14:05

  «جلوه‌هایی از خصال اجتماعی و سیاسی زنده‌یاد آیت‌الله سیدمحمد صادق لواسانی» در گفت و شنود با حجت الاسلام والمسلمین سید محمدرضا لواسانی

  ساواک با دستگیری پدر، نتوانست به فهرست مقلدان امام دست یابد

  در روزهایی که بر ما گذشت، از سی‌امین سالروز رحلت زنده‌یاد آیت‌الله سیدمحمدصادق لواسانی، وکیل و معتمد حضرت امام خمینی، عبور کردیم. در گذشته پیرامون رابطه دیرپای آن دو بزرگ، با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدرضا لواسانی سخن گفته بودیم. در این گفت‌وگو، ایشان در باب خصال اجتماعی و سیاسی پدر گرامی خویش سخن می‌گویند.
  1399/7/19 13:44

  «زنده‌یاد آیت‌الله محمدعلی تسخیری در عرصه نظریه‌پردازی اسلامی» در گفت‌وشنود با دکتر صباح زنگنه

  او نماد مثبتی از جمهوری اسلامی در سطح جهان بود

  دکتر صباح زنگنه از چهره‌هایی است که از دوران جوانی، از مکتب علمی شهید آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر تأثیر گرفته و با زنده‌یاد آیت‌الله محمدتقی تسخیری نیز مراوده داشته است. او در گفت‌وشنود پی‌آمده، شمه‌ای از تحلیل‌ها و خاطرات این ارتباط دیرین را بیان کرده است.
  1399/7/16 12:20

  «زنده‌یاد آیت‌الله محمدعلی تسخیری و نقش‌آفرینی در بخش بین‌الملل سازمان تبلیغات اسلامی» در گفت و شنود با حجت الاسلام والمسلمین حسین روحانی‌نژاد

  ایشان را در خارج از کشور، بهتر از داخل کشور می‌شناختند!

  زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ محمدعلی تسخیری در آغازین سال‌های تأسیس نظام اسلامی، فعالیت خویش را از بخش بین‌الملل سازمان تبلیغات اسلامی آغاز کرد و به موفقیت‌های فراوان دست یافت. در گفت‌وشنود پی‌آمده، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین روحانی‌نژاد به بیان خاطرات خویش دراین‌باره پرداخته است.
  1399/7/15 12:00
895

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.