گفت‌وگو

  «تأملی تاریخی در جایگاه عقلانیت در سیره امام خمینی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک‌زایی

  امام می‌فرمود: ذلت مسلمانان، به دلیل دوری از فرهنگ جهاد است

  مروری تاریخی بر کاربردهای عقلانیت در سیره امام خمینی، در عداد مدخل‌های شاخص به شناخت آن بزرگ به‌شمار می‌آید. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک‌زایی به بازخوانی این مهم در اندیشه و عمل رهبر کبیر انقلاب پرداخته است.
  1399/3/25 12:15

  «جلوه‌هایی از سیره نظری و عملی امام خمینی» در گفت‌وشنود با آیت‌الله حیدرعلی جلالی خمینی

  شجاعت امام خمینی، مرگ را در نظر جوانان حقیر کرد

  آیت‌الله حیدرعلی جلالی خمینی از شاگردان پرسابقه و مراودان دیرین امام خمینی است. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، به پاره‌ای از خصال نظری و عملی آن بزرگ اشاره و درباره آنها، خاطراتی را نقل کرده است.
  1399/3/24 12:00

  «نگاهی تاریخی از عنصر عقلانیت در مکتب امام خمینی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین احمد رهدار

  مکتب امام واجد عام‌ترین عقلانیت است

  بررسی و تبیین الزامات فکری و تاریخی دکترین امام خمینی در سیاست و حکومت، از رهیافت‌های مهم کارنامه آن بزرگ به‌شمار می‌آید. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد رهدار به طرح نکات و تأملاتی در این باب پرداخته است.
  1399/3/21 12:00

  «جستارهایی در جنبه معنوی مکتب امام خمینی» در گفت‌وشنود با آیت‌الله محمدرضا ناصری

  رهبر معظم انقلاب، دقیقا مسیر امام را تداوم بخشیده‌اند

  آیت‌الله محمدرضا ناصری، نماینده کنونی ولی فقیه در استان یزد، از فعالان دیرین نهضت امام خمینی و شاگردان پرسابقه ایشان به شمار می‌رود. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید و به مناسبت سی‌ویکمین سالروز رحلت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی به شما تقدیم می‌شود، به مصادیقی از جنبه معنوی مکتب امام خمینی اشاره نموده و آنها را مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.
  1399/3/20 00:00

  «جستارهایی در سیره امام خمینی در ادوار گوناگون نهضت اسلامی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حبیب‌الله عسگراولادی

  امام فرمود: این انقلاب آیه الهی است

  زنده‌یاد استاد حبیب‌الله عسگراولادی در عداد یاران و همگامان دیرین امام خمینی و نهضت اسلامی بود. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، به روایت و تحلیل بخش‌هایی از سیره امام خمینی در ادوار گوناگون جهاد دینی و سیاسی ایشان پرداخته است.
  1399/3/19 12:00

  یادها و یادمان‌هایی از «سید آزادگان» پس از اتمام دوره اسارت

  ترویج مرجعیت رهبری، تقویت نظام است

  آنچه پیش روی دارید خاطرات علی علیدوست قزوینی، از آزادگان محشور با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی‌اکبر ابوترابی است که سیره او را پس از سپری گشتن آن دوره محنت‌بار ترسیم نموده است. این خاطرات نشان می‌دهد که خصال منش «سید آزادگان» پس از آزادی، همان بود که در دوره اسارت بوده است.
  1399/3/18 12:00

  «با سید آزادگان در اردوگاه موصل 4» در آیینه خاطرات حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن جمشیدی اردشیری

  چگونگی برخورد با عراقی‌ها را در مکتب او آموختیم

  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن جمشیدی اردشیری از جمله آزادگانی است که با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی‌اکبر ابوترابی در اردوگاه موصل 4 آشنا شده و این دوستی را تا پایان حیات آن بزرگ تداوم بخشیده است. آنچه در پی می‌آید شمه‌ای از خاطرات آقای جمشیدی از دوران مصاحبت با «سید آزادگان» در اردوگاه موصل 4 است که به مناسبت سالروز رحلت شهادت‌گونه آن بزرگ به شما تقدیم می‌شود.
  1399/3/17 12:00

  بررسی قیام 15 خرداد 1342 در گفت‌وگو با ابوالفضل توکلی بینا

  جز به جزء قیام 15 خرداد 1342 از زبان یک شاهد عینی

  ابوالفضل توکلی بینا از اعضای قدیمی حزب مؤتلفه اسلامی است. وی از روزهای نخست شروع نهضت امام خمینی در کنار دوستان دیگر خود، که مشهورترین و شجاع‌ترین آنها شهید عراقی و فعالانی مانند آقای عسگر اولادی بودند، در صحنه مبارزه حضور داشت. یکی از این صحنه‌ها قیام 15 خرداد 1342 است که توکلی بینا با روایت خویش از آن در گفت‌وگوی زیر، گویی مخاطب را با خود به بحبوحه آن رویداد می‌برد.
  1399/3/15 02:02

  در حالات و مقامات عالم ربانی آیت‌الله حاج سیدعباس ابوترابی

  پیشوای انقلاب در شهر قزوین

  سالروز ارتحال فقیه، فیلسوف و عارف گرانمایه زنده‌یاد آیت‌الله حاج سیدعباس ابوترابی فرصتی برای بازخوانی حالات و مقامات این چهره مجهول القدر به‌شمار می‌آید. در مقالی که پیش روی دارید حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد ابوترابی، فرزند آن بزرگ، به بیان شمه‌ای از خاطرات خویش از پدر پرداخته است
  1399/3/13 12:02

  ذکر جمیل زنده‌یاد آیت‌الله سیدعباس ابوترابی در آیینه روایت فرزند

  جامعِ علم و جهاد

  بیست سال پیش در چنین روزهایی عالم ربانی و مجاهد زنده‌یاد آیت‌الله سیدعباس ابوترابی همراه با فرزند ایثارگرش زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی‌اکبر ابوترابی روی از جهان برگرفت و رهسپار ابدیت گشت. هم از این روی و در نکوداشت آن روحانی گرانمایه، ذکر جمیل او را از زبان فرزند نامدارش می‌خوانیم که نهایتا همراه وی و در طریق زیارت آستان قدس رضوی(ع) به لقای حق شتافت. یاد هر دو بزرگ گرامی باد.
  1399/3/12 12:00
819

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.