گفتگو

  «جستارهایی در تاریخچه آغاز نهضت اسلامی»درگفت وشنود با آیت‌الله محی‌الدین انواری

  اولویت اول امام، آشنایی جوانان با اسلام بود

  عالم مجاهد مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمدباقر(محی‌الدین)انواری،از سابقون نهضت اسلامی ویاران دیرین رهبر کبیر انقلاب به شمار می‌رفت واز فراز وفرودهای این حرکت مشاهداتی ارزنده داشت.آنچه در گفت وشنود پیش روی آمده، شمه‌ای از خاطرات ایشان از دوران آغازین مبارزات است که سالها قبل و طی یک مصاحبه بیان شده است. این روایت به مناسبت سالروز ارتحال ایشان به شما تقدیم می شود.
  1396/7/24 13:26

  «جلوه هایی از منش اجتماعی و سیاسی شهیدآیت‌الله عطاءالله اشرفی اصفهانی»درگفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین حسین اشرفی‌اصفهانی

  پدر می فرمود:درحوزه قم، قبل از همه با امام آشنا شدم

  حجت الاسلام والمسلمین حسین اشرفی اصفهانی فرزند ارشد شهید آیت‌الله حاج شیخ عطاءالله اشرفی اصفهانی (چهارمین شهید محراب) است که از فراز ونشیبهای زندگی اجتماعی وسیاسی پدر، خاطراتی شنیدنی دارد. وی در گفت وشنودی که پیش روی دارید، شمه ای از خاطرات خود از مراودات آن عالم ارجمند با امام خمینی و رهبر معظم انقلاب را بیان نموده است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/7/24 09:27

  «جستارهایی درتکاپوی فرهنگی- سیاسی علامه شیخ محمدحسین کاشف‌الغطاء»درگفت وشنود با آیت‌الله سید رضی شیرازی

  او نمی‌توانست نسبت به عملکرد رضاخان بی‌اعتنا باشد

  عالم مجاهد ومرجع عالیقدر مرحوم آیت‌الله العظمی حاج شیخ محمدحسین کاشف‌الغطاء از جمله مبارزان نامدار بااستعمار وپیشگامان وحدت اسلامی در دوران معاصر به شمار می رود. وصف اندیشه وکردار او، همچنان راهگشای مسلمانی است که دل درگرو عظمت آیین وگستره فرهنگی خویش دارند. درگفت وشنودی که پیش روی دارید، عالم جلیل‌القدر حضرت آیت‌الله سیدرضی شیرازی از شاگردان آن بزرگ، به بازگویی پاره ای از خاطرات خویش از استادپرداخته است. امید آنکه علاقه‌مندان را به کار ‌آید.
  1396/7/30 11:56

  «خوانشی از آغاز و انجام جریان موسوم به ملی- مذهبی»درگفت وشنود منتشر نشده با دکتر ابراهیم یزدی

  ما «ملی - مذهبی»نیستیم!

  سیاستمداران معمولا شخصیتی چندلایه دارند و پس از رسیدن آنان به پایان حیات، باید تمامی این لایه ها را دید و مبتنی برآن داوری کرد. گفت وشنودی که پیش‌روی دارید، می‌تواند شاهدی براین مدعا قلمداد شود، مصاحبه ای که طی آن مرحوم دکتر ابراهیم یزدی ــ که به چهلمین روز درگذشت او نزدیک می شویم ــ سخنان متفاوتی را بر زبان آورده است. این گفت وگو، برشی ازیک سلسله گپ وگفت طولانی است که هم اینک به شما تقدیم می شود. امید آنکه تاریخ پژوهان وعلاقه‌مندان را مفید ومقبول آید.
  1396/7/17 09:51

  گفتگو با دکتر موسی نجفی درباره رابطه عدالت و مشروطه‌خواهی

  عدول از عدالت به نفع آزادی

  عمدتا انقلابها با دغدغه عدالت آغاز می شود. این مسئله می تواند درباره انقلاب مشروطه نیز صادق باشد. برای درک بهتر این مسئله به گفتگو با یکی از اساتید و محققان حوزه مشروطه نشستیم. دکتر موسی نجفی تالیفاتی چون «فلسفه تحول تاریخ در شرق و غرب تمدن اسلامی»، «اندیشه تحریم و خودباوری»، «ان‍دی‍ش‍ه‌ س‍ی‍اس‍ی‌ و ت‍اری‍خ‌ ن‍ه‍ض‍ت‌ ح‍اج‌آق‍ا ن‍ورال‍ل‍ه‌ اص‍ف‍ه‍ان‍ی»‌ و «تاریخ تحولات سیاسی ایران» را با موسسه مطالعات تاریخ معاصر منتشر کرده است.
  1396/6/25 14:57

  گفتگو با ابراهیم رزاقی درباره اقتصادی دهه 1350

  افزایش قیمت نفت و تغییر الگوی مصرف

  دهه 1350 از منظر اقتصادی، می توانست دهه‌ای طلایی برای ایران باشد. ثروت هنگفتی که از راه نفت به‌دست می‌آمد، می‌بایست پشتوانه پیشرفت این کشور می شد؛ امری که تحقق نیافت. مشکلات توسعه در این دوره موضوع گفتگوی حاضر است. آنچه می خوانید ماحصل گفتگوی ما با دکتر ابراهیم رزاقی، استاد دانشگاه و نویسنده کتابهای متعددی چون «اقتصاد ایران» است.
  1396/6/8 10:42

  «روایتی از سرودن یک شعر طنز درباره شهید دکتر سید حسن آیت» درگفت وشنود با علی معلم دامغانی

  شعری که محصول تحریک مغرضان بود...

  در دوران تدریس شهید دکتر سید حسن آیت در شهر دامغان، مغرضان و بدخواهان بر او پیرایه ای بستند و بعد ها مخالفان او به هنگام تصویب اعتبارنامه‌اش در مجلس اول، از آن استفاده کردند. استاد علی معلم دامغانی ــ که هنگام اقامت آیت در دامغان نوجوانی پرشور بود ــ‌ درهمان دوره و براثر تبلیغات سوء معاندان، شعری سرود که بعدهادرمجلس، مخالفان ازآن استفاده کردند. معلم اینک پس از سپری شدن سالها از آن رویداد، به بازگویی وتحلیل آن ماجرا پرداخته است.
  1396/5/29 12:07

  گفت‌وگو با مظفر شاهدی

  همه‌چیز در باره کودتای 28 مرداد 1332

  1396/5/29 15:22

  دموکراسی در ایران،لاجرم اسلامی می شود

  پس از بیش از 2500 سال حکومت‌های دیکتاتوری و استبدادی، یک حکومت جمهوری مبتنی بر رأی مردم سر کار آمد. امام می‌فرمود من بین پادشاهان پادشاه عادل ندیده‌ام و حتی انوشیروان که عادل لقبش داده‌اند، فقط در یک مرحله 30 هزار تن از مزدکیان را به دلیل مخالفت با او کشت! شاه عباس که بزرگانی چون میرداماد و شیخ بهایی در کنارش ...
  1394/8/9 11:30

  «جستارهایی درجریان مشروعه خواهی درتبریز»درگفت وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سید هادی خسروشاهی

  مشروطه تبریز، تصویر کوچکی از کل نهضت مشروطه بود

  چندی پیش، پژوهشی از استاد سید هادی خسروشاهی، در باره نقش علمای آذربایجان درفرآیند مشروطه ومشروعه خواهی منتشر شد که حاوی نکاتی تامل برانگیز در این موضوع وناگفته هایی در باره نقش عالمای «خاندان خسروشاهی» دراین رویداد تاریخی بود.به بهانه انتشار این اثر تاریخی،با ایشان گفت وشنودی انجام داده ایم که نتیجه آن را پیش روی دارید.
  1396/5/28 10:06
454

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.