گفتگو

  «تحلیلها وخاطره‌هایی از منش فردی و اجتماعی شهید سید مجتبی نواب صفوی» درگفت وشنود با عباس غله‌زاری

  همه مبهوت و مسحور کلامش می‌شدند

  راوی خاطراتی که در پی می آید، از یاران و مصاحبان شهید سید مجتبی نواب صفوی است. زنده‌یاد عباس غله‌زاری براین باور بود که رویکردهای فرهنگی و اخلاقی آن شهید نامدار، تحت‌الشعاع کارکرد سیاسی او قرار گرفته و قضاوت واقع‌بینانه را برای آنان که او را درک نکرده اند، دشوار ساخته است. او دراین مصاحبه، در بسط این دیدگاه سخن رانده است.
  1396/10/30 08:56

  «فداییان اسلام در بستر فرهنگ و سیاست معاصر» درگفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سید هادی خسرو شاهی

  طلاب جوان به فداییان اسلام گرایش زیادی پیدا کرده بودند

  حرکت حماسی و اصلاحگرایانه فداییان اسلام دردهه 20 و30، در همه اقشار جامعه از جمله روحانیون، بازتابی نمایان پیدا کرد، به ویژه در حوزه علمیه قم، بسیاری از طلاب و روحانیان جوان در قامت حامیان این حرکت ظاهر شدند و درحمایت از آن، دست به اقدامات تأییدی متعددی زدند. درگفت وشنودی که پیش روی دارید، حجت‌الاسلام والمسلمین سید هادی خسرو شاهی ــ که درآن دوره در زمره این طیف از طلاب قرار داشته ــ به بیان تحلیلهای خویش از جنبش دینی و سیاسی فداییان اسلام پرداخته است. امید آنکه علاقه‌مندان را مقبول آید.
  1396/10/27 10:31

  «شهید سید مجتبی نواب صفوی در سفر به طالقان» درگفت‌وشنود با نیره‌سادات احتشام‌رضوی

  او در طالقان اصلاحات دینی و اجتماعی زیادی انجام داد

  نیره سادات احتشام رضوی فرزند مرحوم نواب احتشام رضوی و همسر شهید سید مجتبی نواب صفوی است. او در گفت وشنودی که پیش روی شماست و به مناسبت سالروز ‌آن شهید والاقدر انجام شده، به بیان شمه ای از خاطرات خویش از سفر شهید نواب صفوی به «طالقان»پرداخته است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/10/26 13:29

  «علامه سید جعفر شهیدی در بستر پژوهش» در گفت‌وشنود با سید محسن شهیدی

  بین جنبه‌های دینی و علمی توازن را حفظ می‌کردند

  روزهای اکنون، تداعی‌گر یاد و خاطره تاریخ‌پژوه نامدار اسلام، استاد علامه سید جعفر شهیدی است. او که در سالیانی طولانی، جامعه دینی و علمی کشور را از سرچشمه دانش خویش سیراب ساخت و میراثی ارجمند برای ایشان برجای نهاد. درسالروز ارتحال آن بزرگوار، با فرزند ارجمندش جناب سید محسن شهیدی به گفت‌وگو نشسته‌ایم که نتیجه آن پیش روی شماست.
  1396/10/25 11:44

  «جستارهایی درتاریخچه حوزه‌های علمیه شیعه» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین علی دوانی

  کوفه، قم و بغداد شاهد تاسیس اولین حوزه‌های شیعی بوده‌اند

  یازده سال پیش مردی والاقدر از صف تاریخ‌پژوهان اسلام و ایران، روی از جهان برگرفت و با به جای گذاردن صحیفه‌هایی فراوان از اندیشه و معرفت، به عالم باقی رهسپار گشت. درتکریم سالروز ارتحال استاد بزرگوارم زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین علی دوانی،گفت وشنودی منتشر نشده با ایشان را که با موضوع « تاریخچه حوزه های علمیه شیعه» انجام داده بودم،به خوانندگان این وبگاه تاریخی تقدیم می دارم. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/10/24 15:14

  «حاج حسن شمشیری و تعامل بازار و سیاست» در گفت وشنود با حسین شاه‌حسینی

  او«قهرمان قرضه ملی» لقب گرفت

  زنده‌یاد حسین شاه حسینی که خود از اهالی بازار بود، در این گفت وشنود از یکی از نمادهای تعامل بازار با سیاست گفته است. حاج حسن شمشیری از جمله چهره‌های نام‌آوری است که در دوران نهضت ملی ایران، با انگیزه وافر به حمایت از این حرکت و شخص دکتر مصدق پای فشرد و تاپایان نیز بر‌این باور و رفتار باقی ماند. این گفت وشنود منتشر نشده به مناسبت درگذشت مرحوم شاه حسینی به شما تقدیم می‌شود.
  1396/10/16 10:50

  گفتگو با استاد عبدالحسین خسروپناه؛

  کارنامه روشنفکری عصر قاجار

  از مهمترین مباحثی که در عصر قاجار توجه پژوهشگران و محققان را به خود جلب کرده است، فعالیتهای روشنفکران است. استاد عبدالحسین خسروپناه از جمله پژوهشگران برجسته‌ای است که در این باب آثاری چند را به رشته تحریر درآورده است. از ایشان، در حوزه‌های دیگر نیز دهها جلد کتاب و مقالات و رسائل متعددی منتشر شده است.
  1396/10/10 10:09

  «از عزل قائم مقام تا انتخاب رهبر» درگفت وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی

  گفتم: اطرافیان مانع از رشد آقای منتظری خواهند شد!

  آنچه پیش روی دارید،گفت وشنودی تاریخی با زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ محمدصادق(محی‌الدین) حائری شیرازی است که طی آن به بیان خاطرات خود از دو رخداد مهم دهه اول انقلاب،یعنی عزل آیت‌الله حسینعلی منتظری از قائم مقامی رهبری وانتخاب آیت‌الله سید علی خامنه ای به رهبری پرداخته‌اند. امید می بریم که انتشار این سند ارجمند تاریخی، تاریخ پژوهان وعلاقه‌مندان را به کار آید.
  1396/10/3 14:45

  «روایتی از فراز و فرودهای یک تبعید» درگفت وشنود با آیت‌الله سید علی‌اصغر دستغیب

  درتبعید، مخفیانه به دیدارِ«آقا»رفتم

  آیت‌الله سید علی اصغر دستغیب در زمره آن طیف از علما وروحانیون شیراز است که در بالا گرفتن امواج انقلاب در آن خطه، نقشی درخور داشته و بارها تحت تعقیب قرار گرفته است. روایتی که در پی می‌آید،خاطرات ایشان از تبعید به شهرهای سراوان و بندرلنگه است که در پی اعتراض عمومی در19 دی ماه 56 صورت گرفت. امید می‌بریم که انتشار این دست خاطرات، بتواند موجبات آشنایی عموم به ویژه جوانان را با رویدادهای تاریخ انقلاب فراهم آورد.
  1396/10/2 09:33
485

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.