گفت‌وگو

  خاطراتی از مرحومه اعظم طالقانی درباره سیره نظری و عملی آیت‌الله سیدمحمود طالقانی

  روزهای آموختن در محضر پدر

  در روزهایی که بر ما گذشت، بانو اعظم طالقانی، فرزند زنده‌یاد آیت‌الله سیدمحمود طالقانی، روی از جهان برگرفت و رهسپار ابدیت گشت. به همین مناسبت شمه‌ای از خاطرات آن مرحومه را ــ که نمایانگر فضای حاکم بر خانواده و زندگی او نیز هست ــ به شما تقدیم می‌کنیم.
  1398/8/12 14:00

  «نظری به خسرو گلسرخی از دریچه‌ای متفاوت» در گفت‌وشنود با حسین محجوبی

  ریشه مذهبی داشت، اما چپ را به درستی نمی‌شناخت

  استاد حسین محجوبی از نقاشان پرآوازه و طبیعت‌گرای ایران در هفت دهه اخیر به‌شمار می‌آید. وی به دلیل هنرش، با برخی از اصحاب سیاست نیز آشنا شد که خسرو گلسرخی نیز در عداد آنان بود؛ ازاین‌رو با محجوبی درباره خاطراتش از او گفت‌وگو کرده‌ایم که نتیجه آن در پی می‌آید.
  1398/8/11 12:00

  حجت‌الاسلام مهاجرنیا:

  نووهابی‌ها به علت کج‌فهمی ابزار دست دشمن می‌شوند

  نویسنده کتاب «جریان‌شناسی تفکر سیاسی در جهان اسلام» گفت: جریان‌های سلفی‌ جریان بی‌هویتی هستند که توسط دشمنان اسلام احیا می‌شوند و هدف اصلی آنان ایجاد جنگ و تفرقه بین اهل تسنن و اهل تشیع است و علت اینکه ابزار دشمن می‌شوند این است که بسیار کج‌فهم هستند و از اجتهاد عقلانی به دورند.
  1398/8/8 15:25

  «فدائیان اسلام و تروریسم، بازخوانی یک انتساب» در گفت‌وشنود با محمدمهدی عبدخدایی

  قبل از ملی شدن نفت، اقدامات فدائیان اسلام مورد حمایت ملیون بود

  چند ماهی است که رسانه‌های خارجی و برخی کانون‌های مشکوک داخلی، شبهه‌پراکنی در باب کارنامه جریان مذهبی نهضت ملی را در دستور کار خویش قرار داده‌اند. نیک روشن است که پرسشگری درباره تاریخ موجب روشنگری است، اما تکرار سخنان کهنه تنها به نیت فضاسازی سیاسی صورت می‌پذیرد. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، با محمدمهدی عبدخدایی، دبیرکل جمعیت فدائیان اسلام، دراین‌باره سخن گفته‌ایم.
  1398/8/7 01:45

  «سیره سیاسی و اجتماعی آیت‌الله سیدمحمود طالقانی در آیینه خاطرات» در گفت‌وشنود با سیدمهدی طالقانی

  فرزندان آیت الله طالقانی سخنگوی او نیستند

  در روزهایی که بر ما گذشت، فقدان زنده‌یاد آیت‌الله سیدمحمود طالقانی چهل‌ساله شد. این مناسبت موجب ابراز پاره‌ای از تفسیرها و اظهار نظرها گشت که در صحت آنها تردید جدی وجود دارد. درباره میزان اعتبار این گونه تحلیل‌ها، با سیدمهدی طالقانی، فرزند آن بزرگ، گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن پیش روی شماست.
  1398/8/4 15:54

  امام خمینی و نوع مواجهه‌اش با شهادت آقا مصطفی خمینی

  راز سربه مهر امام در مواجهه با شهادت آقا مصطفی

  حجت‌الاسلام سیدصادق موسوی شیرازی از یاران امام خمینی در نجف و دوست آقا مصطفی خمینی گفت: عموما امام خمینى رضوان‌الله علیه یک خویشتن‌دارى عجیب و منحصربه‌فردى داشتند و به‌رغم روحیه بسیار لطیف و حساسشان در ظاهر کسى متوجه احساسات درونى ایشان نمى‌شد.
  1398/8/2 10:00

  «آیت‌الله سیدمحمود طالقانی و شهید سیدمجتبی نواب صفوی، خاطراتی از یک تعامل» در گفت‌وشنود با سیدرفیع سادات رسول

  هنگامی که نواب بر مزار شیخ فضل‌الله نوری گریست!

  در روزهایی که بر ما گذشت، مراسم چهلمین سالروز رحلت زنده‌یاد آیت‌الله سیدمحمود طالقانی برگزار شد. در این میان، عده‌ای با بهره‌گیری از فرصت سعی کردند از فرازهایی از کارنامه سیاسی ایشان تفاسیری واژگونه ارائه و آن را مخدوش نمایند. ارتباط صمیمی و سازنده طالقانی با جمعیت فدائیان اسلام و شهید سیدمجتبی نواب صفوی، در زمره محورهای این تبلیغات واژگونه به‌شمار می‌آمد؛ هم از این روی و به نیّت شفاف‌سازی موضوع، گفت‌وشنود با سیدرفیع سادات رسول را ــ که از سوی آیت‌الله طالقانی به شهید نواب صفوی معرفی شد ــ به شما تقدیم می‌کنیم. وی در این مصاحبه به شمه‌ای از خاطرات خویش از ارتباطات و مراودات آن دو بزرگوار اشاره کرده است.
  1398/8/1 15:00

  «امام خمینی و تبیین مختصات ولایت فقیه در نجف» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین اسماعیل فردوسی‌پور

  امام در درس‌های حوزه نجف تحول ایجاد کرد

  روزهایی که بر ما گذشت، مصادف بود با سالروز تبعید رهبر کبیر انقلاب به کشور عراق و شهر نجف. امام خمینی در این فصل از تبعید خویش، ولایت فقیه را تدریس و مبانی تئوریک حکومت اسلامی را تبیین کردند. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین اسماعیل فردوسی‌پور به بیان خاطرات خویش از حاشیه و متن این درس پرداخته است.
  1398/7/29 14:00

  «گرایش‌های سیاسی و تئاتر تهران پس از شهریور 1320» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد داریوش اسدزاده

  امنیتی شدن فضای جامعه، پیش‌پرده‌‎خوانی را به محاق برد

  روزهایی که بر ما گذشت، تداعی‌گر چهلمین روز درگذشت هنرمند دیرپا و مردمی کشورمان، زنده‌یاد داریوش اسدزاده بود؛ هم ازاین‌روی و در نکوداشت مقام هنری وی و نیز همکاری‌های ارزنده‌اش با پژوهشکده تاریخ معاصر، گفت‌وشنودی با آن مرحوم با موضوع «گرایشات سیاسی و تئاتر تهران پس از شهریور 1320» را به شما تقدیم می‌کنیم. روحش شاد.
  1398/7/28 16:18

  بررسی نحوه انتشار کتاب «طلوعی در غروب» در گفت‌وشنود با علی عابدی

  آیین زمینه‌خوانی جایگزین مداحی غربی می‌شود

  کتاب «طلوعی در غروب» (ادبیات و موسیقی در آیین عزاداری زمینه‌خوانی) چندی پیش به کوشش علی عابدی تألیف و به همت پژوهشکده تاریخ معاصر روانه حوزه کتاب و کتابخوانی شد. در این کتاب آیین عزاداری زمینه‌خوانی، که برای نخستین‌بار در اواخر دوره قاجار مرحوم حاج حسین بابا متخلص به «مشکین» آن را ابداع کرد، معرفی شده است. برای آشنایی با این آیین و چرایی لزوم انتشار این کتاب با علی عابدی، که بسیاری از مداحی‌های کنونی را برگرفته از سبک غربی می‌داند، گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه خواهیم خواند.
  1398/7/27 00:54
707

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.