گفتگو

  «شمه‌ای از حالات و مقامات آیت‌الله العظمی سید ابوالقاسم خویی به روایت آیت‌الله العظمی محمدتقی بهجت» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ شیخ علی بهجت

  به پدرم گفته بودند: روزی شانزده ساعت مشغول درس هستم!

  عالم ربانی و فقیه اهل بیت مرحوم آیت‌الله العظمی حاج شیخ محمدتقی بهجت، در زمره شاگردان و ملازمان مرحوم آیت‌الله العظمی حاج سیدابوالقاسم خویی در دوران اقامت در نجف به‌شمار می‌آید. ذهن و ضمیر آن بزرگ مشحون از خاطراتی شنیدنی از استاد بود که شمه‌ای از آن در گفت‌وشنودی که در پی می‌آید توسط فرزند ایشان، حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ علی بهجت بیان شده است.
  1396/8/14 12:00

  «آیت‌الله العظمی سید ابوالقاسم خویی، شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر و حزب الدعوه الاسلامیه» در گفت‌وشنود با مهندس سیدموسی خویی

  رابطه عاطفی شهید صدر با آیت‌الله خویی را بی‌نظیر دیدم

  مهندس سید موسی خویی فرزند حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجمال‌الدین خویی و نوه مرحوم آیت‌الله العظمی سیدابوالقاسم خویی است. او به‌رغم این انتساب، با شهید آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر و حزب الدعوه الاسلامیه ارتباطی نزدیک داشته و از معدود چهره‌هایی است که می‌تواند ارتباط این دو را تحلیل کند. گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، با این رویکرد با ایشان انجام شده است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/8/13 11:42

  «جلوه‌هایی از منش علمی وعملی آیت‌الله العظمی سید ابوالقاسم خویی»در گفت وشنود با آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی

  جایگاه علمی او یگانه بود

  آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه آبادی فرزند آیت‌الله العظمی حاج شیخ محمد علی شاه آبادی، ازجمله دانش آموختگان حوزه علمیه نجف وشاگردان مرحوم آیت‌الله العظمی سید ابوالقاسم خویی به شمار می‌آید. گفت وشنودی که پیش روی شماست، به همین مناسبت و در بازگویی خاطرات ایشان از آن مرجع بزرگ انجام شده است. امید آنکه علاقه‌مندان را مقبول و مفید آید.
  1396/8/10 13:00

  «یادها ویادمان هایی از روزهای اقامت سلسله جنبان انقلاب در نوفل لوشاتو»درگفت وشنود با محمدرضا اعتمادیان

  امام نمی خواستند کسی از زبان ایشان حرف بزند

  حاج محمدرضا اعتمادیان ازیاران دیرین نهضت اسلامی ونیز نزدیکان شهید آیت الله صدوقی است.وی پس از هجرت امام خمینی به پاریس،همراه با شهید صدوقی به نوفل لوشاتو عزیمت وبا رهبر کبیر انقلاب دیدار کرد.این اقامت دوهفته طول کشید ووی در طول این مدت،شاهد برخی فعل وانفعالات سیاسی درآن دهکده تاریخ ساز بود. اعتمادیان درگفت وشنودی که پیش روی دارید،شمه ای از خاطرات این سفر را نقل کرده است.
  1396/8/7 15:26

  «خاطره‌ها و ناگفته‌هایی از آغازین روزهای ورود امام خمینی به عراق»درگفت وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد رئیسی گرگانی

  حتی کسانی که از مراجع دیگر تقلید می‌کردند، امام را عاشقانه دوست داشتند

  52 سال پیش در چنین روزهایی، امام خمینی رهبر کبیر انقلاب پس از استقرار درشهر نجف، با موجی از استقبال مراجع و فضلا مواجه گشت و چندی بعد، محفل تدریس خویش راآغاز نمود. گفت وشنودی که پیش روی دارید، با هدف بازخوانی حاشیه و متن این رویداد، با زنده یاد حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد رئیسی گرگانی انجام شده و در بردارنده نکاتی بدیع و شنیدنی است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/8/6 15:56

  «آیت‌الله مهدوی کنی واحیای موقوفات حوزه علمیه مروی»درگفت وشنود با محمدجواد کیانی‌نیا

  خدمات او درتاریخ حوزه مروی بی نظیر است

  روزهایی که برما می گذرد، تداعی‌گر سومین سالگرد ارتحال عالم ربانی آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی است. آن بزرگوار پس از ارتحال آیت‌الله حاج شیخ محمدباقرآشتیانی و به حکم رهبرکبیرانقلاب به عنوان متولی مدرسه مروی منصوب شد ودرطول این مدت، دراحیای موقوفات این مدرسه وارتقای سطح تحصیلی طلاب، خدماتی ارجمند را به انجام رساند. درگفت وشنودی که پیش روی شماست، جناب محمدجوادکیانی‌نیامعاونت سابق اداری مدرسه مروی در این باره سخن گفته است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/8/2 10:10

  «جستارهایی در حیات سیاسی واجتماعی آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی»درگفت وشنود با بانو قدسیه سرخه‌ای

  برنامه ساواک، خرد کردن خانواده زندانیان سیاسی بود

  بانو قدسیه سرخه‌ای ریاست کنونی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ه)، فرزند آیت‌الله حاج شیخ زین العابدین سرخه‌ای و همسر عالم مجاهد مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی است. وی درسالروز ارتحال همسر ارجمند خویش، درگفت وشنودی با سایت موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران به شمه ای از خاطرات خویش از حیات سیاسی و اجتماعی آن بزرگوار اشاره کرده است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/7/25 14:07

  «جستارهایی در تاریخچه آغاز نهضت اسلامی»درگفت وشنود با آیت‌الله محی‌الدین انواری

  اولویت اول امام، آشنایی جوانان با اسلام بود

  عالم مجاهد مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمدباقر(محی‌الدین)انواری،از سابقون نهضت اسلامی ویاران دیرین رهبر کبیر انقلاب به شمار می‌رفت واز فراز وفرودهای این حرکت مشاهداتی ارزنده داشت.آنچه در گفت وشنود پیش روی آمده، شمه‌ای از خاطرات ایشان از دوران آغازین مبارزات است که سالها قبل و طی یک مصاحبه بیان شده است. این روایت به مناسبت سالروز ارتحال ایشان به شما تقدیم می شود.
  1396/7/24 13:26

  «جلوه هایی از منش اجتماعی و سیاسی شهیدآیت‌الله عطاءالله اشرفی اصفهانی»درگفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین حسین اشرفی‌اصفهانی

  پدر می فرمود:درحوزه قم، قبل از همه با امام آشنا شدم

  حجت الاسلام والمسلمین حسین اشرفی اصفهانی فرزند ارشد شهید آیت‌الله حاج شیخ عطاءالله اشرفی اصفهانی (چهارمین شهید محراب) است که از فراز ونشیبهای زندگی اجتماعی وسیاسی پدر، خاطراتی شنیدنی دارد. وی در گفت وشنودی که پیش روی دارید، شمه ای از خاطرات خود از مراودات آن عالم ارجمند با امام خمینی و رهبر معظم انقلاب را بیان نموده است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/7/24 09:27

  «جستارهایی درتکاپوی فرهنگی- سیاسی علامه شیخ محمدحسین کاشف‌الغطاء»درگفت وشنود با آیت‌الله سید رضی شیرازی

  او نمی‌توانست نسبت به عملکرد رضاخان بی‌اعتنا باشد

  عالم مجاهد ومرجع عالیقدر مرحوم آیت‌الله العظمی حاج شیخ محمدحسین کاشف‌الغطاء از جمله مبارزان نامدار بااستعمار وپیشگامان وحدت اسلامی در دوران معاصر به شمار می رود. وصف اندیشه وکردار او، همچنان راهگشای مسلمانی است که دل درگرو عظمت آیین وگستره فرهنگی خویش دارند. درگفت وشنودی که پیش روی دارید، عالم جلیل‌القدر حضرت آیت‌الله سیدرضی شیرازی از شاگردان آن بزرگ، به بازگویی پاره ای از خاطرات خویش از استادپرداخته است. امید آنکه علاقه‌مندان را به کار ‌آید.
  1396/7/30 11:56
451

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.