گفت‌وگو

  «جستارهایی در چیستی انقلاب و جمهوری اسلامی» در گفت‌وشنود با پروفسور حامد الگار

  آمریکا هنوز هم، ماهیت انقلاب اسلامی را درک نکرده است

  پروفسور حامد الگار را می‌توان از پژوهندگان میدانی تاریخ انقلاب اسلامی دانست؛ چه اینکه علاوه بر حضور پیش و پس از انقلاب خویش در ایران، تحولات مربوط با این رویداد را از نزدیک دنبال کرده و با بنیان‌گذار جمهوری اسلامی نیز دیدارهای متعددی داشته است. او در این گفت‌وشنود، از چیستی انقلاب و جمهوری اسلامی گفته است.
  1399/8/19 12:24

  «کوروش هخامنشی در ترازوی تاریخ» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام غلامرضا نوادری

  کوروش امروزین، حاصل گزینشی غیر انتقادی است

  در سال‌های اخیر، سخن گفتن از کوروش هخامنشی و مختصات فکری و عملی وی، بازاری گرم یافته است. هم از این روی بازپژوهی این پدیده، ضرور به نظر می‌آید. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا نوادری، از محققان این حوزه، دراین‌باره ارزیابی خویش را بیان کرده است.
  1399/8/18 12:06

  «جستارهایی در سیره اجتماعی و سیاسی استاد حبیب‌الله عسگراولادی» در گفت‌وشنود با علیرضا عسگراولادی

  امام درباره پدر، لقب «حبیب من» را به کار برده بودند

  در سالروز رحلت زنده‌یاد استاد حبیب‌الله عسگراولادی، بهتر آن دیدیم که فرزندش، جلوه‌هایی از سیره اجتماعی و سیاسی وی را برای تاریخ‌پژوهان و علاقه‌مندان تبیین کند. با سپاس از جناب علیرضا عسگراولادی که ساعتی با ما به گفت‌وگو نشستند و برخی از تصاویر پدر را برای انتشار، در اختیار این تارنما قرار دادند.
  1399/8/17 12:00

  «ولایت فقیه، رکن اساسی انقلاب و نظام اسلامی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حبیب‌الله عسگراولادی

  ولایت فقیه، بارها ایران را از شرایط خطیر عبور داده است

  روزهایی که بر ما می‌گذرد تداعی‌گر سالروز رحلت یار دیرین انقلاب و نظام اسلامی، زنده‌یاد حبیب‌الله عسگراولادی مسلمان است. هم از این روی و در تکریم کارنامه مبارزاتی آن بزرگ، گفت‌وشنودی از وی را با موضوع «ولایت فقیه، رکن اساسی انقلاب و نظام اسلامی» به شما تقدیم می‌نماییم.
  1399/8/12 12:00

  «جلوه‌هایی از زندگی و زمانه شهید طیب حاج‌رضایی» در گفت‌وشنود با حسین حاج‌رضایی

  پدرم مطلقا زیر بار حرف زور نمی‌رفت

  پنجاه و هفت سال از شهادت طیب حاج‌رضایی، نماد جوانمردی و عیاری در نهضت اسلامی ایران، گذشت. هم او که به تیرباران گردن نهاد، اما حاضر به ایراد اتهام به رهبر کبیر انقلاب نگشت. در گفت‌وشنود پی‌آمده، حسین حاج‌رضایی، فرزند آن بزرگ، به بیان شمه‌ای از خاطرات و یادمان‌های پدر پرداخته است.
  1399/8/11 12:00

  «نظری بر بسترهای شهادت آیت‌الله سیدمصطفی خمینی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی‌اکبر محتشمی‌پور

  با تدبیر حاج آقا مصطفی در نجف، یک تیم حفاظت از امام ایجاد شد

  از چهل‌وسومین سالروز شهادت عالم مجاهد و عارف، آیت‌الله سیدمصطفی خمینی عبور کردیم. این فرصت، موسمی مغتنم برای آشنایی با سیره سیاسی و مبارزاتی آن بزرگ به‌شمار می‌رود. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی‌اکبر محتشمی‌پور در باب زمینه‌های تصمیم ساواک برای از میان برداشتن فرزند امام سخن گفته است.
  1399/8/10 11:32

  «جستارهایی در خصال اجتماعی و سیاسی شهید آیت‌الله سیدمصطفی خمینی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعائی

  او بازوی امام در دوران تبعید بود

  چهل‌وسومین سالگرد رحلت عالم مجاهد، زنده‌یاد آیت‌الله سیدمصطفی خمینی، فرصتی مغتنم در بازشناسی خصال اجتماعی و سیاسی آن بزرگ به‌شمار می‌آید. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی به بیان پاره‌ای از خاطرات خویش، دراین‌باره پرداخته است.
  1399/8/7 12:00

  اجمالی از خدمات زنده‌یاد آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی در بازسازی و رشد حوزه علمیه مروی تهران

  او مدرسه کهن مروی را احیا کرد و ارتقا داد

  روزهایی که بر ما گذشت، تداعی‌گر سالروز ارتحال زنده‌یاد آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی بود و بخشی از یادمان‌های این تارنما به همین مناسبت، به تلاش آن بزرگ برای احیا و رشد حوزه علمیه مروی تهران اختصاص داشت. در مقال کوتاهی که پیش روی دارید، محسن لبانی ناظرِ موقوفات این حوزه، به شمه‌ای از تلاش‌های آن فقید سعید در احیای موقوفات و ارتقای خدمات مدرسه مروی اشاره کرده است.
  1399/8/6 12:00

  «جستارهایی در سیره تبلیغی آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی» در گفت‌وشنود با محمدمهدی عبدخدائی

  قداست و مبارزه را با یکدیگر جمع کرده بود

  محمدمهدی عبدخدایی از مبارزان دیرپای مذهبی تاریخ معاصر ایران و اعضای جمعیت فدائیان اسلام و همچنین مراودان قدیمی زنده‌یاد آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی است. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، شمه‌ای از خاطرات خویش از سیره تبلیغی آن بزرگ را روایت کرده است.
  1399/8/5 12:00

  «آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی در مواجهه با تندروی و انقلابی‌نمایی» در گفت‌و‌شنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی میرلوحی

  ایشان می‌گفت: مواجهه با باند مهدی هاشمی، از جنگ با صدام و منافقین هم سخت‌تر است!

  روزهای اکنون فرصتی مناسب برای بازخوانی سیره یکی از پیشگامان انقلاب اسلامی و تأسیس نظام برآمده از آن است. مواجهه زنده‌یاد آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی با تندروی و انقلابی‌نمایی، از مدخل‌های این خوانش به‌شمار می‌رود. در گفت‌وشنود حاضر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی میرلوحی دراین‌باره سخن گفته است.
  1399/8/3 13:21
895

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.