گفت‌وگو

  «خاطرات و مخاطرات روزهای مبارزه» در گفت‌وشنود با طاهره سجادی

  «آرش» زیر شکنجه به من گفت: همسرت را کشتیم!

  راوی خاطراتی که پیش روی دارید از فعالان شاخص و مقاوم مبارزات انقلاب در میان زنان است. بانو طاهره سجادی همراه همسر مبارزش مهدی غیوران، بارها دستگیر و در شکنجه‌گاه کمیته مشترک ضد خرابکاری ساواک شکنجه شدند. آنچه در این گفت‎وشنود می‌خوانید شمه‌ای از خاطرات این دستگیری‌هاست.
  1398/10/9 16:22

  «طرحی از پیوند عقیده و جهاد» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ غلامحسین جمی

  در روزهای محاصره آبادان، مرتب به مردم امیدِ پیروزی می‌دادم

  روزهایی که بر ما می‌گذرد تداعی‌گر سالروز رحلت روحانی مجاهد و دلیر، زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ غلامحسین جمی است. هم از این روی و در نکوداشت خاطره مبارزات آن بزرگ، گفت‌وشنودی با ایشان را که طی آن به ذکر پاره‌ای از سوابق علمی، اجتماعی و انقلابی خود پرداخته‌اند به شما تقدیم می‌کنیم.
  1398/10/8 15:43

  روایتی از زندان قصر در سال 1330 در آیینه خاطرات دکتر پرویز شهریاری

  نواب به حرفی که می‌زد معتقد بود

  آنچه پیش روی دارید برشی از یک گفت‌وشنود بلند است که توسط مهندس امیر حاجی صادقی با استاد دکتر پرویز شهریاری، ریاضیدان پرآوازه ایرانی، انجام شده است. دکتر شهریاری در این بخش، به بیان خاطرات خود از دستگیری سال 1330 و اقامت در زندان قصر می‌پردازد؛ یعنی همان دوره‌ای که شهید سیدمجتبی نواب‌صفوی و یارانش نیز در آن زندان به‌سر می‌بردند. تارنمای پژوهشکده تاریخ معاصر، این خاطرات را به عنوان روایتی در عرض سایر روایات و البته در خور تأمل و بررسی، به پژوهشگران تاریخ معاصر ایران تقدیم می‌کند.
  1398/10/7 20:25

  «یادها و یادمان‌هایی از روزهای خاطره‌انگیز انقلاب و پس از انقلاب» در گفت‌وشنود با ربابه شیرازی

  اولین مجسمه شاه، در بیمارستان قلب تهران به زیر کشیده شد!

  راوی خاطراتی که پیش روی شماست، به لحاظ اشتغال در بیمارستان قلب شهید رجایی، خاطراتی شنیدنی از روزهای انقلاب و پس از انقلاب دارد. گفت‌وشنود پیش روی با بانو ربابه شیرازی، تنها دربردارنده بخشی از خاطرات اوست.
  1398/10/2 14:00

  «روایتی خواندنی از دوران بازداشت امام خمینی و شهید طیب حاج‌رضایی» در گفت‌وشنود با ابوالقاسم بیدگلی

  طیب موقع اعدام شاد بود!

  روایتی که پیش روی شماست از زبان کسی بیان شده است که به گونه‌ای اتفاقی در سال 1342 در زندان قصر مشغول خدمت بوده و طی آن امام خمینی را در روز اول بازداشت و نیز شهیدان طیب حاج‌رضایی و حاج اسماعیل رضایی را نیز پس از دستگیری تا گاهِ اعدام، از نزدیک دیده است.
  1398/9/30 15:51

  «ناگفته‌هایی از سیره امام خمینی در آغارین مرحله از نهضت اسلامی» در گفت‌وشنود با مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمدصادق خلخالی

  امام در ترکیه به حاج آقا مصطفی گفتند: اگر خودت آمده بودی، تو را برمی‌گرداندم!

  روزهایی که بر ما گذشت، تداعی‌گر سالروز رحلت یار دیرین امام و انقلاب مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمدصادق خلخالی بود. هم از این روی گفت‌وشنودی را به شما تقدیم می‌کنیم که آن فقید سعید، طی آن به بیان ناگفته‌هایی از سیره امام خمینی در آغارین مرحله از نهضت اسلامی پرداخته است.
  1398/9/28 21:44

  «ناگفته‌هایی از دوران نشو و نمای شخصیت امام خمینی» در گفت‌و‌شنود با هانی افسریان

  ترس از شورش مردم موجب شد تا قاتلان پدر امام بر دار شوند

  راوی خاطراتی که پیش روی دارید، مرحوم هانی افسریان از رعایای مرحوم آیت‌الله پسندیده و در زمره کسانی است که امام خمینی را از دوره نوجوانی درک کرده است. حاج هانی افسریان همچنین در این گفت‌وشنود، روایتی دست اول از شهادت پدر رهبر کبیر انقلاب اسلامی به‌دست می‌دهد.
  1398/9/27 12:00

  «رضاخان، ستیز با ایلات و عشایر و خوانش یک تجربه تاریخی» در گفت‌وشنود با علی‌اکبر رنجبر کرمانی

  رضاشاه کثرت در عین وحدتی را که در ایران بود، نمی‌خواست

  تلاش برای ضربه وارد کردن به عشایر ایران و کوچاندن آنها، از سرفصل‌های شاخص کارنامه رضاخان به شمار می‌آید. هم از این روی خوانش این موضوع، در زمره اولویت‌‍‌های تاریخ‌پژوهی معاصر است. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، جناب علی‌اکبر رنجبر کرمانی، پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، به تحلیل این رویداد پرداخته است.
  1398/9/26 07:26

  «شهید آیت‌الله مرتضی مطهری و مواجهه با پدیده التقاط» در گفت‌وشنود با علی مطهری

  پدر در واپسین روز حیات، بسیار شاد بود!

  سالی که بر ما می‌گذرد مصادف است با صدمین سالروز میلاد استاد شهید آیت‌الله مطهری. نکوداشت این مناسبت در بهمن‌ماه و هم‌زمان با سالروز تولد ایشان برگزار می‌شود. به همین مناسبت و در بازخوانی سیره شهید مطهری در مقابله با التقاط، گفت‌وشنودی با دکتر علی مطهری را به شما تقدیم می‌کنیم.
  1398/9/23 14:29

  «یادها و یادمان‌هایی از فعالیت دفتر آیت‌الله طالقانی در روزهای اوج‌گیری انقلاب اسلامی» در گفت‌وشنود با سیدابوالحسن طالقانی

  پدر به بازجوی ساواک گفت: اگر اهل درخواست عفو بودم، در زندان چه می‌کردم؟

  راوی خاطراتی که در پی می‌آید سیدابوالحسن طالقانی، فرزند آیت‌الله سیدمحمود طالقانی است. او در دوران مبارزه و نیز پس از پیروزی انقلاب، شاهد تلاش و تکاپوی پدر بوده و از آن صحنه‌های تاریخی و خطیر، خاطراتی گران به خاطر سپرده است. این گفت‌وشنود نیز، بیشتر به کارنامه دفتر آیت‌الله در روزهای اوج‌گیری انقلاب اسلامی معطوف است.
  1398/9/21 10:00
727

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.