گفت‌وگو

  «مروری بر حاشیه و متن رویداد تسخیر لانه جاسوسی آمریکا» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حسین شیخ‌الاسلام

  چهل‌هزار مستشار آمریکایی، دستورات آمریکا را به شاه و ارتش دیکته می‌کردند

  چهل روز پیش، نظام جمهوری اسلامی یکی از یاران دیرین و وفادار خویش را از دست داد. زنده‌یاد حسین شیخ‌الاسلام از دوران مبارزات انقلاب تا پایان حیات، دل در گرو اهداف نظام اسلامی داشت و در راه تحقق آن کوشید. هم از این روی و در نکوداشت یاد و خاطره‌اش، گفت‌وشنودی منتشرنشده با وی با موضوع «مروری بر حاشیه و متن رویداد تسخیر لانه جاسوسی آمریکا» را به شما تقدیم می‌کنیم.
  1399/1/26 12:00

  «یادها و یادمان هایی از ورود به عرصه تاریخ‌نگاری» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی

  ساواک برخی آثارم را در فهرست کتب ممنوعه جای داده بود

  با گذشت حدود چهل روز از رحلت مورخ فقید، زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی، جامعه علمی و فرهنگی همچنان متأثر و متألم فقدان اوست؛ هم از این روی و در نکوداشت بیش از شش دهه تکاپوی فرهنگی ـ سیاسی آن نویسنده نامدار، گفت‌وشنودی با وی در معرفی آثار پرشمارش را به شما تقدیم می‌نماییم.
  1399/1/25 12:51

  «خاطرات و نکته‌هایی از سیره شهید آیت‌الله العظمی سیدمحمدباقر صدر» در گفت‌وشنود با آیت‌الله سیدعبدالهادی حسینی شاهرودی

  شهید صدر تلاش کرد که دروس ولایت فقیه امام ادامه و بازتاب یابد

  آیت‌الله سیدعبدالهادی حسینی شاهرودی فرزند زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدمحمد شاهرودی و نواده آیت‌الله العظمی سیدمحمود شاهرودی است. وی در دوران جوانی از شاگردان و اصحاب شهید آیت‌الله العظمی سیدمحمد باقر صدر بوده است و از سیره آن بزرگ خاطراتی فراوان دارد. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، به بیان شمه‌ای از این خاطرات پرداخته است.
  1399/1/23 12:00

  نظری خرد بر خصال فردی و اجتماعی شهید آیت‌الله العظمی سیدمحمدباقر صدر

  او می‌توانست در پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی، نقشی مهم داشته باشد

  آنچه پیش روی دارید جلوه‌هایی از منش فردی و اجتماعی شهید آیت‌الله العظمی سیدمحمدباقر صدر است که توسط شاگرد فرزانه‌اش آیت‌الله شیخ عفیف نابلسی به نگارش درآمده است. نگاه موشکاف نویسنده در این مقال، موجب گشته است وی به مواردی اشاره کند که دیگران کمتر آن را مورد توجه و بازگویی قرار داده‌اند.
  1399/1/20 12:00

  «ناگفته‌ها و خاطراتی از سیره مبارزاتی شهید آیت‌الله العظمی سیدمحمدباقر صدر» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالرحیم الشوکی

  اشراف شهید صدر بر حزب الدعوه، موجب اطمینان جوانان بود

  آنچه در گفت و شنود پیش روی می خوانید، شمه ای از تاریخچه مبارزات سیاسی و تکاپوی اجتماعی شهید آیت‌الله العظمی سید محمدباقر صدر از زبان یکی از شاگردان و وفاداران به اوست. حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالرحیم الشوکی همراهی با آن شهید در این دست از فعالیت ها، چهارسال زندان را تجربه کرد.
  1399/1/19 08:58

  «جستارهایی در سیره سیاسی و اجتماعی شهید آیت‌الله العظمی سیدمحمدباقر صدر» در گفت‌وشنود با آیت‌الله شیخ محمدابراهیم انصاری

  به خاطر سخنرانی در حمایت از امام، مورد تقدیر شهید صدر قرار گرفتم

  راوی خاطراتی که در پی می‌آید از شاگردان و مراودان شهید آیت‌الله العظمی سیدمحمدباقر صدر به‌شمار می‌آید. آیت‌الله شیخ محمدابراهیم انصاری در این گفت‌وشنود، به بیان خاطراتی از سیره سیاسی و اجتماعی آن بزرگوار و حمایت وی از انقلاب اسلامی ایران پرداخته است.
  1399/1/18 12:00

  «نکته‌ها و خاطره‌هایی از سال‌ها مراوده علمی، اجتماعی و سیاسی با شهید آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر» در گفت‌وشنود با شهید آیت‌الله سیدمحمدباقر حکیم

  او قدرت فکری و عملی خود را در خدمت انقلاب اسلامی ایران قرار داد

  شهید آیت‌الله سیدمحمدباقر حکیم در عداد یاران و مراودان دیرین شهید آیت‌الله العظمی سیدمحمدباقر صدر بود و از منش علمی و عملی وی گفتنی‌های فراوان داشت. او در دهه 1370 و طی گفت‌وشنودی، شمه‌ای از این خاطرات را بیان نمود. این مصاحبه تاریخی، که می‌تواند مستند و دستمایه مناسبی برای محققان زندگی شهید صدر باشد، هم‌اینک پیش روی شماست.
  1399/1/17 12:00

  «جلوه‌هایی از سیره نظری و عملی شهید آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر» در گفت‌وشنود با آیت‌الله سیدکاظم حائری

  او از ابتدای بلوغ، مجتهد بود و نیازی به تقلید نداشت!

  روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز شهادت فقیه و فیلسوف والاقدر جهان اسلام و تشیع، آیت‌الله العظمی سیدمحمدباقر صدر است. به همین مناسبت و از امروز، گفت‌وشنودهایی با شاگردان آن بزرگوار را به شما تقدیم می‌کنیم. در مصاحبه‌ای که پیش روی شماست، حضرت آیت‌الله سیدکاظم حائری به بیان خاطرات خود از سیره نظری و عملی استاد پرداخته است.
  1399/1/16 12:00

  یعقوب توکلی در گفت‌وگو با پژوهشکده تاریخ معاصر

  تفاوت و شباهت آیت‌‎الله کاشانی و امام خمینی(ره)

  تقابل استعمار با نظام اسلامی به اوج خود رسیده است و یکی از رهبران مبارزه با استعمار آیت‌الله کاشانی است؛ به همین دلیل با یعقوب توکلی، نویسنده و تاریخ‌پژوه، به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ذیل می‌آید.
  1399/1/9 23:25

  نهضت ملی شدن صنعت نفت در گفت‌وگو با موسی حقانی:

  نطق رزم‌آرا توسط انگلیسی‌ها نوشته می‌شد

  با کشف نفت در خاورمیانه، این منطقه برای دول استعمارگر اهمیت دو چندانی یافت. قدرت‌های جهانی در آن مقطع همچون روسیه و انگلستان درصدد برآمدند تا از این ذخایر عظیم طلای سیاه حداکثر استفاده را ببرند. فقدان اقتدار سیاسی و نظامی کشورهای این منطقه نیز مزید بر علت می‌شد و کمک می‌کرد تا این قدرت‌های بزرگ اهداف خود را به خوبی جامه عمل بپوشانند. ایران نیز از این قاعده مستثنی نبود. کشوری که به دلیل ضعف و بی‌کفایتی حکام وقتش با مشکلات عدیده سیاسی، اقتصادی و نظامی روبه‌رو بود و همین امر سبب می‌شد حکام و رهبران آن به دنبال دستیابی به منابع مالی باشند. اما ملی شدن صنعت نفت تلاش ایرانیان بود برای قطع دست استعمارگران؛ به همین دلیل با موسی حقانی، رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر، به گفت‌و‌گو نشستیم که در ذیل می‌آید.
  1398/12/29 14:16
774

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.