گفتگو

  16 آذر 1332؛ در گفتگو با مظفر شاهدی

  به‌دلیل نقش قاطعی که آمریکاییها در کودتا ایفا کرده بودند و دانشجویان به‌درستی آن کشور را به‌اصطلاح شریک جرم اصلی انگلیسیها در مقابله با نهضت ملی نفت ایران و برانداختن دولت مصدق ارزیابی می‌کردند، به‌رغم سرکوب شدید روز 16 آذر، در روز 18 آذر 1332 هم در اعتراض به‌ورود ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور آمریکا به‌تهران بار دیگر تظاهرات انتقادآمیز گسترده‌ای ترتیب دادند.
  1396/9/15 08:00

  «روایت یک افشاگری و دستگیری در ماههای اوجگیری انقلاب اسلامی» درگفت وشنود باآیت‌الله سید محمدنقی شاهرخی خرم‌آبادی

  «حسینی» با شلاقش، روی بدن زندانی خطوط موازی ایجاد می کرد!

  روزهایی که بر ما می گذرد، تداعی‌گر سالروز ارتحال عالم مجاهد مرحوم آیت الله حاج سید محمدنقی شاهرخی خرم آبادی است.از این روی ودرتکریم مجاهدات آن روحانی انقلابی، گفت وشنودی را با آن بزرگوار که شامل خاطرات وی از دستگیری در ماههای اوجگیری انقلاب است، به شما تقدیم می‌داریم. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/9/12 10:00

  «جلوه‌هایی از منش نظری و عملی آیت‌الله العظمی حاج شیخ محمد علی اراکی» در گفت وشنود با آیت‌الله شیخ ابوالحسن مصلحی اراکی

  بارها می‌فرمودند: من کار آقای خمینی را تأیید می‌کنم

  گفت وشنود حاضر با فاصله‌ای اندک پس از ارتحال شیخ‌الفقهاء والمجتهدین مرحوم آیت‌الله العظمی حاج شیخ محمدعلی اراکی(قده)، با فرزند فاضل و ارجمندش مرحوم آیت‌الله حاج شیخ ابوالحسن مصلحی اراکی انجام گرفته است. این مصاحبه به رغم ایجاز خویش،گویای بسیاری از نکاتی است که درباره زندگی آن بزرگوار مطرح گشته و پاره‌ای از آنها، دستاویز مغرضان شده است. امید آنکه پژوهندگان و علاقه‌مندان را مقبول آید.
  1396/9/8 14:05

  «روشنفکران وانقلاب، روایت نقش آفرینی» درگفت وشنود با غلامرضا امامی

  شریعتی به من گفت:کاش صراحت آل احمد را داشتم!

  گفت وشنودی که پیش روی دارید، نقش پاره‌ای از اندیشمندان نوگرای دینی را باز می‌کاود که در ایجاد و توسعه انقلاب اسلامی نقشی بزرگ داشتند. بررسی زندگی و زمانه آنان،درواقع گامی در بازشناسی نهضتی است که به چهلمین سالروز پیروزی آن نزدیک می‌شویم. با سپاس از جناب غلامرضا امامی که ساعتی با ما به گفت وگو نشستند.
  1396/9/7 13:10

  «باند مهدی هاشمی، علمای اصفهان وروایت یک تقابل» درگفت وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سید مصطفی میرلوحی

  ابعاد گوناگون جنایات این گروه، هنوز در پس پرده است

  31 سال پیش در چنین روزهایی، وزرارت اطلاعات جمهوری اسلامی درپی دستور قاطع امام خمینی در رسیدگی امنیتی به جرایم باند مهدی هاشمی ، با تمامی توان می کوشید وپس از چندی با دستگیری برخی سران این جریان، تاحدی از دامنه فعالیتهای آنان کاست. ابعاد کارکرد این جریان بس متنوع و گسترده بود و بازخوانی جامع آن مجالی موسع می‌طلبد. در گفت وشنودی که پیش روی شماست، حجت الاسلام والمسلمین سید مصطفی میرلوحی به بیان برخی اطلاعات وتحلیلهای خویش از کارکرد این باند در اصفهان، درادوار قبل و بعد از پیروزی انقلاب پرداخته وجنبه هایی از خصال فکری وعملی آنان را بازنمایانده است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/9/4 14:19

  گفتگو با دکتر رضا رمضان نرگسی

  شباهتها و تفاوتهای انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی

  ایران دو انقلاب بزرگ را در تاریخ معاصر خود تجربه کرده است. انقلابهایی که طبیعتا آرمانهای بزرگی را دنبال می‌کردند. گفتگوی پیش رو با دکتر رضا رمضان نرگسی واکاوی شباهتها و تفاوتهای این دو انقلاب است. از وی آثار و کتبی چند به رشته تحریر درآمده است که از جمله آنها می‌توان به «تبیین جامعه شناختی انقلاب مشروطه» اشاره کرد. آنچه در ادامه می‌آید ماحصل گفتگوی ما با ایشان است.
  1396/8/30 13:26

  گفت‌وگو با دکتر محمد امین ناصح

  تورق بخشی از تاریخ معاصر خطه خراسان در کتاب دولت یاد

  تاریخ شفاهی شیوه تازه ای در تاریخ نویسی است که به شرح و شناسایی وقایع، رویدادها و حوادث تاریخی بر اساس دیدگاهها، شنیده‌ها و عملکرد شاهدان، ناظران و فعالان آن وقایع می‌پردازد. در این شیوه ارجاعات معمول...
  1396/8/30 15:09

  «ناگفته‌ها وخاطره‌هایی از ادوارگوناگون نهضت اسلامی ایران» درگفت وشنود با حسین مهدیان

  امام در روزهای سخت، آرامش خود را به دیگران منتقل می کرد

  حاج حسین مهدیان، از فعالان فرهنگی وسیاسیِ دیرپای نهضت اسلامی است. او با پیشگامان سیاسی و فکری انقلاب، ارتباطی نزدیک داشته و هم از این روی، از تمامی آنان، خاطراتی شنیدنی دارد. مهدیان درگفت وشنودی که پیش روی شماست، به بیان پاره ای از خاطرات خویش از ادوارگوناگون نهضت اسلامی پرداخته است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/8/29 12:00

  «نظری بر بازی تاریخی اخیر دونالد ترامپ با سرنوشت آدولف هیتلر» در گفت‌وشنود با خسرو معتضد

  ترامپ به زنده کردن خاطره هیتلر علاقه‌مند است

  هر از گاه، سازمان اطلاعات آمریکا، با انتشار شایعاتی سعی می‌کند موجی از تفرقه در جامعه جهانی ایجاد کند. این سازمان در روزهای اخیر نیز به انتشار خبری مبنی بر زنده ماندن هیتلر، دیکتاتور آلمان، پس از پایان جنگ جهانی دوم و فرار وی به آرژانتین پرداخته است. هرچند لمپنیسم موجود در نظر و عملِ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا، سخنان وی را در منظر افکار عمومی فرو می‌کاهد، اما بهانه‌ای برای بازخوانی ماجرا توسط محققان ایجاد می‌کند. در گفت‌وشنودی با خسرو معتضد، کارشناس تاریخ، این شایعه را واکاوی کرده‌ایم.
  1396/8/24 14:51

  «گذری بر نسبت فکری و عملی فرقانیان با شهید آیت‌الله سید محمدعلی قاضی طباطبایی» در گفت‌وشنود با دکتر صمد اسماعیل‌زاده

  ضاربین درعمرشان آقای قاضی را ندیده بودند!

  دکتر صمد اسماعیل‌زاده، نویسنده اثر «زندگی و مبارزات شهید آیت‌الله قاضی طباطبایی» از پژوهشگران تاریخ انقلاب در خطه آذربایجان به‌شمار می‌آید. گفت‌وشنودی که در پی می‌آید، به مناسبت سالروز شهادت آیت‌الله قاضی و در بازشناسی ریشه‌های شهادت آن عالم مجاهد، با ایشان انجام شده است.
  1396/8/20 15:30
454

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.