گفت‌وگو

  «گرایش‌های سیاسی و تئاتر تهران پس از شهریور 1320» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد داریوش اسدزاده

  امنیتی شدن فضای جامعه، پیش‌پرده‌‎خوانی را به محاق برد

  روزهایی که بر ما گذشت، تداعی‌گر چهلمین روز درگذشت هنرمند دیرپا و مردمی کشورمان، زنده‌یاد داریوش اسدزاده بود؛ هم ازاین‌روی و در نکوداشت مقام هنری وی و نیز همکاری‌های ارزنده‌اش با پژوهشکده تاریخ معاصر، گفت‌وشنودی با آن مرحوم با موضوع «گرایشات سیاسی و تئاتر تهران پس از شهریور 1320» را به شما تقدیم می‌کنیم. روحش شاد.
  1398/7/28 16:18

  بررسی نحوه انتشار کتاب «طلوعی در غروب» در گفت‌وشنود با علی عابدی

  آیین زمینه‌خوانی جایگزین مداحی غربی می‌شود

  کتاب «طلوعی در غروب» (ادبیات و موسیقی در آیین عزاداری زمینه‌خوانی) چندی پیش به کوشش علی عابدی تألیف و به همت پژوهشکده تاریخ معاصر روانه حوزه کتاب و کتابخوانی شد. در این کتاب آیین عزاداری زمینه‌خوانی، که برای نخستین‌بار در اواخر دوره قاجار مرحوم حاج حسین بابا متخلص به «مشکین» آن را ابداع کرد، معرفی شده است. برای آشنایی با این آیین و چرایی لزوم انتشار این کتاب با علی عابدی، که بسیاری از مداحی‌های کنونی را برگرفته از سبک غربی می‌داند، گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه خواهیم خواند.
  1398/7/27 00:54

  به بهانه سالروز رحلت روحانی مجاهد حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ غلامرضا گلسرخی کاشانی

  حالات و مقامات «گل سرخ فدائیان اسلام» - بخش دوم

  محمدامین گلسرخی کاشانی در بخش نخست «حالات و مقامات "گل سرخ فدائیان اسلام"» از تولد و مراحل نخستین زندگی پدرش، حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ غلامرضا گلسرخی کاشانی، تا دوره آشنایی ایشان با فدائیان اسلام سخن گفت. یکی از موضوعات مهمی که در بخش دوم این نوشتار بیان شده رویکرد آیت‌الله بروجردی به این جمعیت است.
  1398/7/25 13:06

  به بهانه سالروز رحلت روحانی مجاهد حجت الاسلام والمسلمین شیخ غلامرضا گلسرخی کاشانی

  حالات و مقامات «گل سرخ فدائیان اسلام» - بخش اول

  این روزها که دور، دورِ فضای مجازی است، به مناسبت سالگشت درگذشت والد مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ غلامرضا گلسرخی کاشانی مطلبی را تهیه و در صفحه خصوصی خودم منتشر کردم که صدیق فاضلم جناب کائینی را خوش آمد و محبت کرد و با تلفن احوالپرسی کرد و از چند و چون یکی از نکات مذکور در آن مطلب را جویا شد. پس از شرح آن و از آنجا که می‌دانست مشغول نگارش کتابی با عنوان «سرگذشت پدر» هستم، از این کمترین خواست که به همین مناسبت متنی را برای چاپ آماده کنم که به‌رغم کثرت مشغله در این روزها نتوانستم درخواست حضرت را اجابت نکنم. آنچه از محضر خوانندگان گرامی می‌گذرد مروری بسیار فشرده بر 58 سال زندگی پر فراز و نشیب اوست.
  1398/7/24 14:04

  بررسی آیین عزاداری در گفت‌وشنود با موسی فقیه حقانی

  زمینه‌خوانی جایگزین خوبی برای عزاداری‌های غیر معمول است

  کتاب «طلوعی در غروب» (ادبیات و موسیقی در آیین عزاداری زمینه‌خوانی) با هدف معرفی و احیای آیین زمینه‌خوانی، که در تهران و ری مرسوم بود، به کوشش علی عابدی تألیف و به همت پژوهشکده تاریخ معاصر در یک‌هزار شماره چاپ و منتشر شده است.پژوهشکده تاریخ معاصر با هدف آشنایی هرچه بیشتر علاقه‌مندان با آیین زمینه‌خوانی، لوح فشرده‌‎ای را ضمیمه کتاب کرده که در آن، صوت سی نوحه به سبک زمینه‌خوانی آمده است. این سی نوحه را استاد میلاد کیایی نت‌نویسی کرده و علی عابدی، مؤلف کتاب، خوانده است. همچنین مجموعه عکس‌ها و دستخط آقارضا خوشنویس و نسخه‌ها و دستک‌های قدیمی نیز در کتاب چاپ شده است.
  1398/7/17 20:46

  واکاوی نتایج دو قرن میانجیگری اروپا در ایران در گفت‌وشنود با موسی حقانی

  امضای سفیر انگلیس پای قرارداد گلستان وجود دارد

  پس از اثبات بدعهدی و خروج امریکا از برجام، کشورهای اروپایی در تلاش بودند تا به عنوان میانجی و واسطه به زعم خود، مشکلات فی‌مابین را حل و فصل کنند اما پس از گذشت دو سال، حاصل این رفت‌و‌آمدهای دیپلماتیک تقریبا هیچ و وعده‌ اروپایی‌ها پوچ بوده است. در گفت‌وشنودی با دکتر موسی فقیه حقانی، مورخ، استاد دانشگاه، رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر به بررسی تاریخی موضوع «میانجیگری‌ اروپا در سیاست‌های داخلی و خارجی ایران» پرداخته‌ایم. تمرکز مطالعاتی موسی حقانی بر تاریخ دویست سال اخیر ایران و توجه او به تحولات مشروطه، وی را به یکی از مورخان و پژوهشگران بنام این حوزه تبدیل کرده است.
  1398/7/10 22:59

  «آیت‌الله العظمی سیدمحمود شاهرودی و احیای سنت پیاده‌روی اربعین حسینی(ع)» در گفت‌وشنود با آیت‌الله عبدالهادی حسینی شاهرودی

  بعثی‌ها شش نفر از متولیان پیاده‌روی اربعین را اعدام کردند!

  آیت‌الله سیدعبدالهادی شاهرودی، نماینده محترم مردم گرگان در مجلس خبرگان رهبری، فرزند مرحوم آیت‌الله العظمی سیدمحمد شاهرودی و نوه مرحوم آیت‌الله العظمی سیدمحمود شاهرودی است. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، از پیشینه رویداد عظیم پیاده‌روی اربعین در عراق و نقش جد بزرگوارش در احیای آن می‌گوید.
  1398/7/3 15:41

  «کالبد شکافی برخی شایعه‌پراکنی‌ها در باب سبک زندگی زنده‌یاد آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی» در گفت‌و شنود با دکتر محسن خزعلی

  ماجرای تصاحب خانه فرزند شاه توسط پدرم، به طنز شبیه‌تر است تا واقعیت!

  روزهایی که برما گذشت تداعی‌گر سالروز ارتحال عالم مجاهد زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ ابوالقاسم خزعلی بود؛ هم از این روی در گفت‌وشنود با دکتر محسن خزعلی، فرزند ارشد و وصی وی، به بررسی یکی از شایعاتی پرداختیم که چندی است در فضای مجازی درباره منزل مسکونی آن بزرگوار دست به دست می‌شود.
  1398/7/2 15:42

  «رضاخان از ظهور تا سقوط» در گفت‌وگو با دیوید یعقوبیان؛ استاد تاریخ دانشگاه ایالتی کالیفرنیا؛

  مجلس در زمان رضاشاه به یک مهر لاستیکی تبدیل شد

  چگونگی به قدرت رسیدن رضاخان موضوعی است که با وجود انتشار بسیاری از اسناد، گاه درباره آن دیدگاه‌های ضد و نقیضی مطرح می‌شود. برای بررسی بیشتر درباره این موضوع و کندوکاو درباره نگاه تاریخ‌پژوهان غربی نسبت به آن، به سراغ استاد تاریخ دانشگاه ایالتی کالیفرنیا رفته‌ایم. دیوید یعقوبیان، تحلیلگر مسائل بین‌المللی و تاریخ ایران، که در دانشگاه کالیفرنیا نیز تدریس می‌کند، در گفت‌وگوی زیر مجلس زمان رضاشاه را به «مهر لاستیکی» تشبیه کرده است.
  1398/6/30 17:24

  تبعات ورود متفقین به ایران در گفت‌وگو با مظفر شاهدی

  بیشتر جریان‌های سیاسی از حضور و حمایت ناسالم لمپن‌ها بهره می‌بردند

  در گفت‌وگو درباره علل ورود نیروهای متفقین به ایران و پیامدهایی که این حمله برای ایران داشت، مظفر شاهدی، محقق و پژوهشگر حوزه تاریخ معاصر ایران، گفت: در دهه 1320 اکثری از احزاب و گروه‌های سیاسی، از لمپن‌ها، برای مواجهه و از میان برداشتن رقبای خود استفاده می‌کردند.
  1398/6/27 15:10
670

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.