گفتگو

  «جستارهایی درتاریخچه حوزه‌های علمیه شیعه» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین علی دوانی

  کوفه، قم و بغداد شاهد تاسیس اولین حوزه‌های شیعی بوده‌اند

  یازده سال پیش مردی والاقدر از صف تاریخ‌پژوهان اسلام و ایران، روی از جهان برگرفت و با به جای گذاردن صحیفه‌هایی فراوان از اندیشه و معرفت، به عالم باقی رهسپار گشت. درتکریم سالروز ارتحال استاد بزرگوارم زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین علی دوانی،گفت وشنودی منتشر نشده با ایشان را که با موضوع « تاریخچه حوزه های علمیه شیعه» انجام داده بودم،به خوانندگان این وبگاه تاریخی تقدیم می دارم. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/10/24 15:14

  «حاج حسن شمشیری و تعامل بازار و سیاست» در گفت وشنود با حسین شاه‌حسینی

  او«قهرمان قرضه ملی» لقب گرفت

  زنده‌یاد حسین شاه حسینی که خود از اهالی بازار بود، در این گفت وشنود از یکی از نمادهای تعامل بازار با سیاست گفته است. حاج حسن شمشیری از جمله چهره‌های نام‌آوری است که در دوران نهضت ملی ایران، با انگیزه وافر به حمایت از این حرکت و شخص دکتر مصدق پای فشرد و تاپایان نیز بر‌این باور و رفتار باقی ماند. این گفت وشنود منتشر نشده به مناسبت درگذشت مرحوم شاه حسینی به شما تقدیم می‌شود.
  1396/10/16 10:50

  گفتگو با استاد عبدالحسین خسروپناه؛

  کارنامه روشنفکری عصر قاجار

  از مهمترین مباحثی که در عصر قاجار توجه پژوهشگران و محققان را به خود جلب کرده است، فعالیتهای روشنفکران است. استاد عبدالحسین خسروپناه از جمله پژوهشگران برجسته‌ای است که در این باب آثاری چند را به رشته تحریر درآورده است. از ایشان، در حوزه‌های دیگر نیز دهها جلد کتاب و مقالات و رسائل متعددی منتشر شده است.
  1396/10/10 10:09

  «از عزل قائم مقام تا انتخاب رهبر» درگفت وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی

  گفتم: اطرافیان مانع از رشد آقای منتظری خواهند شد!

  آنچه پیش روی دارید،گفت وشنودی تاریخی با زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ محمدصادق(محی‌الدین) حائری شیرازی است که طی آن به بیان خاطرات خود از دو رخداد مهم دهه اول انقلاب،یعنی عزل آیت‌الله حسینعلی منتظری از قائم مقامی رهبری وانتخاب آیت‌الله سید علی خامنه ای به رهبری پرداخته‌اند. امید می بریم که انتشار این سند ارجمند تاریخی، تاریخ پژوهان وعلاقه‌مندان را به کار آید.
  1396/10/3 14:45

  «روایتی از فراز و فرودهای یک تبعید» درگفت وشنود با آیت‌الله سید علی‌اصغر دستغیب

  درتبعید، مخفیانه به دیدارِ«آقا»رفتم

  آیت‌الله سید علی اصغر دستغیب در زمره آن طیف از علما وروحانیون شیراز است که در بالا گرفتن امواج انقلاب در آن خطه، نقشی درخور داشته و بارها تحت تعقیب قرار گرفته است. روایتی که در پی می‌آید،خاطرات ایشان از تبعید به شهرهای سراوان و بندرلنگه است که در پی اعتراض عمومی در19 دی ماه 56 صورت گرفت. امید می‌بریم که انتشار این دست خاطرات، بتواند موجبات آشنایی عموم به ویژه جوانان را با رویدادهای تاریخ انقلاب فراهم آورد.
  1396/10/2 09:33

  «جستارهایی در حیات سیاسی و اجتماعی آیت‌الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی»در گفت وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی موسوی اردبیلی

  پدر هیچ‌گاه در یک جناح منحصر نمی شد

  یک سال از رحلت یکی از رهبران نامدار مبارزات دردوران انقلاب ونیز یکی از مسئولان شاخص نظام اسلامی پس از پیروزی انقلاب،یعنی حضرت آیت‌الله حاج سید عبدالکریم موسوی اردبیلی سپری گشت. در بازشناسی سیره و منش آن بزرگ، با فرزند ارجمندش جناب حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی موسوی اردبیلی گفت وشنودی انجام شده است که متن آن در پی می آید. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/9/28 13:48

  «ناگفته‌هایی تکان دهنده از یک ترور مکتوم باند مهدی هاشمی» در گفت وشنود با آیت‌الله حاج شیخ مهدی فقیه ایمانی

  تیر از یک طرف سرم وارد و از طرف دیگر خارج شد!

  آنچه پیش روی دارید، روایتی ناگفته و شگفت از یکی از ترورهای باند مهدی هاشمی معدوم در اصفهان است. روحانی مخلص و خدمتگذار آیت‌الله حاج شیخ مهدی فقیه ایمانی به دلیل انتقال نارضایتی علمای اصفهان از عملکرد فاجعه آمیز باند مهدی هاشمی به ویژه فتح الله امید نجف آبادی به امام خمینی، مورد ترور این گروه قرار گرفت، اما به گونه ای معجزه آسا از این سوء قصد فجیع نجات یافت. بعید می دانم درآثاری که کارکرد باند مهدی هاشمی را روایت کرده اند، روایت جامعی از این ترور آمده باشد. امید است که انتشار این گفت وشنود تاریخی بتواند گامی در روشن شدن ماهیت این نحله برای همگان به‌ویژه نسل جوان باشد.
  1396/9/26 14:54

  «ایران وافقهای جدید نقش آفرینی در خاورمیانه و جهان اسلام» در گفت وشنود با دکتر احسان‌الله نراقی

  ایران موفق شد اسرائیل را عقب بزند

  این گفت‌وگو را حدود 10 سال قبل با دکتر احسان نراقی انجام دادم. درآن روزها،اسرائیل در جنگ 33 روزه، شکست سختی خورد و این برای بسیاری از تحلیل گران از جمله نراقی،اسباب تحیر و تغییر فکر شده بود. احسان نراقی 5 سال قبل در چنین روزهایی درگذشت و عمرش کفاف نداد که توفیقات ایران در دفع داعش از عراق و سوریه و نیز عمق استراتژیک کشورمان در بحرین، یمن و بسیاری دیگر از کشورها را ببیند و درباره این وقایع نیز دیدگاه خود را بیان کند...
  1396/9/25 09:48

  «آل احمدها و نسبت آنان با صف‌بندیهای عصر مشروطیت» در گفت وشنود منتشرنشده با زنده‌یاد شمس آل ‌احمد

  اطلاعات خانواده ما از وقایع مشروطه، دست اول بود

  هفت‌سال از درگذشت دوست ارجمندم زنده‌یاد شمس آل احمد سپری گشت. با این همه گستره ارتباطم با او، که بخشی از گذشته صاحب این قلم را ساخته است، موجب شده که در کمتر زمانی از یادش غافل شده باشم، هرچند که آن دوست در زمان حیات و مماتش، از خاطر بسیاری از دوستان قدیم و جدید خود رفته بود! برای بزرگداشت یاد و خاطره شمس، یکی از گفت وشنودهای خواندنی‌ام با او، درباره ماهیت سیاست‌ورزی در خاندان آل احمد را برگزیده‌ام و به شما خوانندگان ارجمند تقدیم می‌کنم. باشد که موجب شادی روانش درآن جهان گردد.
  1396/9/20 14:26

  «جلوه‌ها و ناگفته‌هایی از منش سیاسی آیت‌الله العظمی سید محمدرضا گلپایگانی»درگفت وشنود با محمد‌تقی فرجی

  بهتر از آقای خامنه ای سراغ ندارم!

  راوی خاطرات وتحلیلهایی که در پی می آید، از نزدیکان مرجع فقید جهان تشیع حضرت آیت‌الله العظمی سید محمدرضا گلپایگانی و رئیس موسسه بزرگ دارالقرآن ایشان بوده است. وی در این گفت وشنود، به مبانی و نیز رویکردهایی سیاسی آن بزرگ دردوران پیش و پس از تاسیس نظام اسلامی اشاراتی خواندنی دارد. امید آنکه تاریخ‌پژوهان و علاقه‌مندان را مقبول آید.
  1396/9/19 09:56
454

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.