گفت‌وگو

  «مشاهدات فرزند رهبر فدائیان اسلام در قامت یک خبرنگار» در گفت‌و‌شنود با فاطمه نواب صفوی

  برای من، جبهه زیباترین جای دنیا بود

  فاطمه نواب صفوی، فرزند شهید نواب صفوی، سابقه خبرنگاری و عکاسی از وقایع پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به‌ویژه دفاع مقدس را در کارنامه خویش دارد. گزارش‌های وی گاه، صفحات نخست یا تیتر اول روزنامه «کیهان» را به خویش اختصاص می‌داد و خوانندگان فراوان داشت. در باب خاطرات وی از این عرصه، با وی گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن پیش روی شماست.
  1399/5/29 12:00

  «خوانشی از زمینه‌های کودتای 28 مرداد 1332» در گفت‌وشنود با محمدمهدی عبدخدایی

  انگلیس‌ و آمریکا در مقدمه‌چینی برای 28 مرداد، روی اختلافات دست گذاشتند

  در ماه‌های اخیر و البته با رویکردی سیاسی و تبلیغی، از سوی برخی عناصر داخلی و خارجی، اعضای جمعیت فدائیان اسلام به دخالت در فرآیند 28 مرداد 1332 متهم شده‌اند! دراین‌باره با محمدمهدی عبدخدایی، دبیرکل کنونی این جمعیت، گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن در پی می‌آید.
  1399/5/28 13:26

  «نظری بر پیامدهای کودتای 28 مرداد 1332» در گفت‌و‌شنود با دکتر جواد منصوری

  هدف کودتا، انتقال سلطه از انگلیس به آمریکا بود

  بازخوانی پیامدهای کودتای آمریکایی ـ انگلیسی 28 مرداد 1332، حاوی درس‌هایی مهم و تاریخی برای اکنون کشورمان به‌شمار می‌رود. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، دکتر جواد منصوری پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، به بازخوانی چند و چون و پیامدهای خسارت‌بار کودتا پرداخته است.
  1399/5/27 12:27

  «مروری بر خاطرات و تجربیاتی از حضور در نهضت اسلامی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین محمود محمدی عراقی

  رژیم شاه از بیم مذهبی‌ها، دست چپ‌ها را باز گذاشته بود

  حجت‌الاسلام والمسلمین محمود محمدی عراقی از فعالان مبارزات منتهی به انقلاب اسلامی به‌شمار می‌رود. هم از این روی می‌تواند شرایط این رویارویی را پس از تبعید امام خمینی تا پیروزی انقلاب اسلامی، به‌ویژه در حوزه علمیه قم ترسیم کند. گفت‌و‌شنود پی‌آمده، با همین موضوع با ایشان انجام شده است.
  1399/5/26 12:00

  «روایت‌هایی از سالیان حضور امام خمینی در شهر نجف» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی موسوی

  امام فرمود: در صورت لزوم، سوار کشتی می‌شوم و در دل اقیانوس‌ها، مبارزه را دنبال خواهم کرد!

  بازخوانی تاریخچه نهضت اسلامی و سلوک رهبر بزرگ آن، از ضرورت‌های مطالعاتی امروز برای همگان، به‌ویژه نسل جوان به‌شمار می‌رود. این امر هنگامی اهمیت مضاعف می‌یابد که تلاش دشمنان انقلاب برای تحریف پیشینه آن، مورد توجه قرار گیرد. در گفت‌وشنود پی‌آمده، بخش‌هایی از حاشیه و متن دوران حضور امام خمینی در نجف مورد روایت و تحلیل قرار گرفته است.
  1399/5/25 12:39

  «مواجهه حزب بعث عراق با حوزه علمیه نجف، زمینه‌ها و پیامدها» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد رئیسی گرگانی

  بعثی‌ها با مشاهده قدرت آیت‌الله حکیم، وارد جنگ با روحانیت شدند

  مواجهه حزب بعث عراق با حوزه علمیه نجف، در عداد مهم‌ترین مدخل‌های بحث و فحص در باب تاریخچه این کانون علمی در دوران معاصر قلمداد می‌شود. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد رئیسی گرگانی، از محصلین این حوزه، به بازگویی و تحلیل فراز و فرودهای این تقابل پرداخته است.
  1399/5/23 12:00

  «نظری بر سیر تطور انجمن‌های دینی مشهد در دهه‌های اخیر» در گفت‌وشنود با حیدر رحیم‌پور ازغدی

  با فرار رضاخان از ایران، مردم جشن گرفتند!

  حیدر رحیم‌پور ازغدی، از فعالان دیرین سیاسی مذهبی استان خراسان و شهر مشهد به شمار می‌رود. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، به شمه‌ای از تاریخچه و عوامل تحول انجمن‌های دینی شهر مشهد پرداخته است.
  1399/5/22 12:00

  «واپسین برگ از حیات زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد کافی» در گفت‌وشنود با دکتر مهدی کافی

  تصادف ساختگی اتومبیل کافی، از سوی ساواک طراحی و اجرا شد

  خطیب پرآوازه و مخلص، زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد کافی، از چهره‌های شاخص تبلیغ دینی در دوران معاصر به‌شمار می‌آید. گذشته از کارنامه پربار وی، شهادت او و پیامدهای آن نیز در خور خوانش و تحلیل است. در گفت‌وشنود پیش روی، دکتر مهدی کافی، برادرزاده زنده‌یاد کافی و پژوهشگر و نویسنده، دراین‌باره سخن گفته است.
  1399/5/21 12:01

  در نکوداشت یاد و خاطره زنده‌یاد دکتر اصغر فردی

  خاطراتی از نخستین‌ها

  روزهای کنونی تداعی‌گر سالروز درگذشت اسفناک ادیب زبردست و انقلابی، زنده‌یاد دکتر اصغر فردی است؛ هم از این روی مقال ذیل را که بر حیات ادبی و سیاسی وی نظر افکنده است، به شما تقدیم می‌نماییم.
  1399/5/20 10:00

  ناگفته‌ای از تغییر منش و سبک زندگی شهید طیب حاج‌رضایی

  در کمند عهد با سالار شهیدان(ع)

  شهید نیکنام زنده‌یاد طیب حاج‌رضایی، از نمادهای تحول مثبت در دوران ما به‌شمار می‌رود. اما درباره چند و چون این تغییر، سخن فراوان است. در خاطره‌ای که درپی می‌آید، زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا فیروزیان دراین‌باره سخن گفته و خاطره‌ای ناگفته و شنیدنی نقل کرده است.
  1399/5/19 10:59
819

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.