گفت‌وگو

  در تکریم هفتمین سالروز رحلت استاد سیدعلی‌اکبر پرورش

  دل با اخلاص، خلق نیک و لهجه صادق

  از رحلت اندیشمند و مبلغ فعال دینی و نیز مبارز و کارگزار خستگی‌ناپذیر انقلاب و نظام اسلامی، زنده‌یاد سیدعلی‌اکبر پرورش، هفت سال سپری گشت. مقالی که در پی می‌آید، به قلم استاد مرتضی نجفی قدسی و به همین مناسبت به نگارش درآمده که ترسیم‌گر شماعی از سیره آن بزرگوار است.
  1399/10/4 10:00

  «جستارهایی در سیره سیاسی و مبارزاتی آیت‌الله سیدنورالدین شیرازی» در گفت‌و‌شنود با زنده‌یاد آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی

  روزی که در شیراز، اسلحه‌های اسرائیلی به آتش کشیده شد!

  زنده‌یاد آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی در آغازین گام‌های سیاسی خویش، از آیت‌الله سیدنورالدین شیرازی الگو گرفت. او بعدها داماد آن بزرگ نیز شد و به اطلاعاتی دقیق‌تر درباره وی دست یافت. آیت‌الله حائری در گفت‌وشنود پی‌آمده، شمه‌ای از سیره سیاسی آیت‌الله شیرازی را تشریح کرده است.
  1399/9/30 13:21

  جلوه‌هایی از سیره فردی و اجتماعی زنده‌یاد آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی در آیینه روایت فرزند

  وقتی به دست و پایم، غل و زنجیر زدند و در سلول رهایم کردند...

  آنچه پیش روی دارید، شمه‌ای از خاطرات آقای محمدعلی حائری شیرازی از پدرش زنده‌یاد آیت‌الله محی‌الدین (محمدصادق) حائری شیرازی است که به مناسبت سالروز ارتحال آن بزرگ، به شما تقدیم می‌شود. این خاطرات از آن روی در خور توجه است که سبک زندگی آن عالم پرتلاش، به‌ویژه در واپسین فصل از حیاتش را به نیکی می‌نمایاند.
  1399/9/29 14:34

  «فراماسونری در ایران، نظری بر پیشینه و کارنامه» در گفت‌وشنود با دکتر جواد منصوری

  تشکیلات فراماسونری، افراد بااستعداد طبقه متوسط را انتخاب می‌کند

  آغاز به کار تشکیلات فراماسونری در ایران و تدام کار آن در یک بازه زمانی طولانی، دارای فراز و فرودها و همچنین رازهای فراوانی است که بسیاری از آنها، هنوز فاش یا مورد بررسی و تحلیل قرار نگرفته‌‎اند. در گفت‌وشنود پی‌آمده، دکتر جواد منصوری پژوهنده تاریخ معاصر، دراین‌باره سخن گفته است.
  1399/9/26 12:00

  واقعه‌ای عجیب در روز ورود امام خمینی به ایران

  شعرسرایی آیت‌الله سیدعبدالحسین طیب به مناسبت ورود رهبر کبیر انقلاب اسلامی

  آنچه پیش روی شماست، خاطره مکتوب زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا فیروزیان، از واکنش عالم جلیل‌القدر مرحوم آیت‌الله حاج سیدعبدالحسین طیب، به رویداد تاریخی ورود امام خمینی به ایران است. امید می‌بریم که انتشار این بخش از تاریخ انقلاب در اصفهان، پژوهشگران و علاقه‌مندان را مفید و مقبول آید.
  1399/9/25 12:00

  «آیت‌الله العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی از منظر طبیب خویش» در گفت‌وشنود با دکتر محمد باهر

  نماز ایشان در واپسین روزهای حیات، زیبا و دیدنی بود

  گفت‌وشنود پی‌آمده، واپسین بخش از یادمان زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدمحمدرضا موسوی گلپایگانی است که مجموعه آن، در روزهای گذشته به شما تقدیم گشت. در این مصاحبه، دکتر محمد باهر، پزشک معالج آن مرجع والامقام، به بیان خاطرات خویش از دوران نسبتا طولانی ارتباط با ایشان پرداخته است.
  1399/9/24 12:00

  «آیت‌الله العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی و اعتلای حوزه‌های علمیه» در گفت‌وشنود با آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی

  با تمام وجود، سعی می‌کردند نظام جمهوری اسلامی را حفظ کنند

  روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز ارتحال حضرت آیت‌الله العظمی سیدمحمدرضا موسوی گلپایگانی است. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، حضرت آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی ــ که در عداد شاگردان آن بزرگ بوده است ــ به بیان خاطرات خویش از سیره ایشان پرداخته است.
  1399/9/23 12:00

  «منش آیت‌الله العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی در آیینه خاطره‌ها» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ جلال طاهر شمس گلپایگانی

  او در پس هر رفتار، تنها وصول به رضایت الهی را می‌جست

  زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ جلال طاهر شمس گلپایگانی از شاگردان و مراودان دیرین مرحوم آیت‌الله العظمی سیدمحمدرضا موسوی گلپایگانی به‌شمار می‌رفت. وی در گفت‌وشنود پی‌آمده، شمه‌ای از خاطرات خواندنی خویش از استاد را باز گفته است. این خاطرات، جنبه‌هایی مغفول از شخصیت آن مرجع فقید را باز می‌نمایاند.
  1399/9/22 12:00

  «آیت‌الله العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی به مثابه نمادی از مرجعیت شیعه» در گفت‌وشنود با آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی

  در عین دغدغه حفظ نظام اسلامی، آرای اصلاحی خویش را نیز بیان می کردند

  حضرت آیت‌الله العظمی حاج شیخ جعفر سبحانی از مراجع تقلید حاضر، در زمره شاگردان دیرین زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدمحمدرضا موسوی گلپایگانی به‌شمار می‌رود. ایشان در گفت‌وشنود پی‌آمده، به بازگویی شمه‌ای از خدمات علمی، اجتماعی و سیاسی استاد ارجمند خویش، در دوران فعالیت و مرجعیت ایشان پرداخته‌اند.
  1399/9/19 12:00

  «جستارهایی در سیره علمی و عملی آیت‌الله العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله ابراهیم امینی

  پس از پیروزی انقلاب، امام مسائل حوزه را به آیت‌الله گلپایگانی ارجاع می‌دادند

  روزهایی که سپری می‌کنیم، تداعی‌گر سالروز رحلت مرجع نامدار شیعه، زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدمحمدرضا موسوی گلپایگانی است. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ ابراهیم امینی در باب سیره علمی و عملی آن بزرگ سخن گفته و دراین‌باره، به نقل خاطراتی پرداخته است.
  1399/9/18 12:00
895

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.