گفت‌وگو

  «خاطره‌ها و حاشیه‌هایی از رویداد اعدام انقلابی حسنعلی منصور» در گفت‌وشنود با محمدجواد امانی

  مادر شهید امانی، تا پایان عمر از اعدام فرزندش اطلاع نیافت!

  آنچه پیش روی دارید شمه‌ای از خاطرات محمدجواد امانی، فرزند زنده‌یاد حاج سعید امانی و برادرزاده شهید حاج صادق امانی است که در پنجاه‌وچهارمین سالروز شهادت اعضای جمعیت موتلفه اسلامی، با ما در میان گذارده است. این یادمان ازآن‌رو که دربردارنده ناگفته‌هایی از روابط و مناسبات خانواده امانی است، در شناخت چند تن از سامان‌دهندگان رویداد ترور منصور مفید خواهد بود.
  1398/3/26 15:50

  «شهید حاج صادق امانی در قامت یک پدر» در گفت‌وشنود با قاسم امانی

  ساواک لحظه‌ای از آزار خانواده ما غافل نمی‌شد

  روزهایی که برما می‌گذرد مصادف با سالروز شهادت مجاهد نامدار شهید حاج صادق امانی و یاران وفادار اوست. هم از این روی و در تکریم یاد و خاطره‌اش، با فرزند ارجمند وی جناب قاسم امانی گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن را پیش روی دارید.
  1398/3/26 07:43

  در گفت‌وشنود با یک شاهد عینی؛

  روایتی از زندگی، منش و دادگاه طیب حاج رضایی

  یکی از ناگفته‌ها در خصوص رویدادهای مرتبط با قیام 15 خرداد دادگاه محکومین این قیام است. برجسته‌ترین چهره این دادگاه بی‌شک طیب حاج رضایی از لوطی‌های معروف تهران بود که آن زمان جایگاهی ویژه در تهران داشت. دکتر مهدی صابونچیان، معاون وقت خبرگزاری آلمان در ایران، یکی از معدود افرادی است که افزون بر آشنایی طیب حاج‌رضایی، در دادگاه او حضور داشته است؛ ازهمین‌رو گفت‌و‌گو با او دربردارنده نکته‌های تازه‌ای درباره جزئیات این دادگاه و زندگی طیب حاج‌رضایی خواهد بود.
  1398/3/21 15:54

  عباس سلیمی نمین در گفت‌وگو با پژوهشکده تاریخ معاصر:

  قیام 15 خرداد فقط ناشی از سیاست‌های شاه در اوایل دهه 1340 نبود

  عباس سلیمی نمین در گفت‌وگو با پژوهشکده تاریخ معاصر درباره قیام 15 خرداد 1342 گفت: اگر قیام 15 خرداد را تنها ناشی از سیاست‌های شاه در اوایل دهه 1340 بدانیم، تحلیل اشتباهی از قضیه ارائه کرده‌ایم.
  1398/3/13 17:13

  «جلوه‌هایی از روش تبلیغی شهید آیت‌الله حاج شیخ قاسم اسلامی» در گفت‌وشنود با هادی میرصادقی

  در مسیر هدف، انواع آزارها را به جان خرید

  هادی میرصادقی از آنان است که در نوجوانی با شهید آیت‌الله حاج شیخ قاسم اسلامی آشنا شد و تا هم‌اینک به وی وفادار مانده است. تجلیل از شیخ و زنده نگاه داشتن نام او، از دغدغه‌های دائمی اوست. در چهلمین سالروز ترور مرحوم اسلامی، با او گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن پیش روی شماست.
  1398/3/1 11:03

  «جلوه‌هایی از منش اجتماعی و انتقادی شهید آیت‌الله حاج شیخ قاسم اسلامی» در گفت‌وشنود با سعید اسلامی

  پدر همواره از مناظره استقبال می‌کرد

  امروز مصادف است با چهلمین سالروز شهادت آیت‌الله حاج شیخ قاسم اسلامی. هم او که دغدغه صیانت از حدود و ثغور معارف اسلامی و شیعی داشت و نهایتا نیز جان بر سر این امر نهاد. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، سعید اسلامی، فرزند آن مرحوم، به بیان خاطراتی از سیره پدر پرداخته است.
  1398/2/31 15:28

  «جلوه‌هایی از پیشینه سیاسی خاندان امامِ زنجانی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدباقر زنجانی

  مبارزه با پهلوی‌ها، در خاندان ما موروثی بود

  روزهایی که بر ما گذشت تداعی‌گر سالروز ارتحال عالم ذوالفنون زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدعزالدین حسینی زنجانی بود. هم از این روی و در شناخت پیشینه مبارزاتی خاندان پرآوازه آن بزرگوار، با فرزند ارجمندش حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدباقر زنجانی گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن در پی می‌آید.
  1398/2/30 12:12

  «روایتی از چهره‌های نامدار حوزه‌های قم و نجف در دوران معاصر» در گفت‌وشنود با آیت‌الله حاج شیخ مجتبی بهشتی اصفهانی

  استادانم معمولا والامقام و مجهول‌القدر بودند

  زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ مجتبی بهشتی اصفهانی از عالمان طراز اول شهر اصفهان بود که سال‌ها در حوزه‌های نجف و قم به تحصیل و نیز در شهر اصفهان به تدریس دروس خارج پرداخته بود. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، شمه‌ای از خاطرات خویش از دوران تحصیل در این دو حوزه بزرگ را بیان کرده است.
  1398/2/29 11:22

  ذکر جمیل استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری در آیینه روایت نزدیکان و یاران

  گفت: وهابیت به شکل مرموز و کم‌هزینه تبلیغ می‌کند!

  امسال مصادف است با صدمین سالروز میلاد استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری. هم ازاین‌روی نگارنده در سفر به فریمان و گفت‌وشنود با برخی اقوام و نزدیکان استاد، پاره‌ای از خاطرات آنان را ضبط و به ترتیب ذیل به قلم آورد. آنچه پیش روی دارید برخی از این دست خاطرات است.
  1398/2/24 13:53

  «جلوه‌هایی از منش فردی و اجتماعی شهید آیت‌الله مرتضی مطهری» در گفت وشنود با حسن مطهری

  استاد گفت: من برای احساس وظیفه می‌نویسم نه رفع نیاز مالی!

  حاج حسن مطهری کوچک‌ترین و نیز تنها برادر بازمانده شهید آیت‌الله مرتضی مطهری است. او در گفت وشنودی که به مناسبت سالروز شهادت آن متفکر نامدار در شهر فریمان با ما انجام داد، به شمه‌ای از خاطرات خویش از منش فردی و اجتماعی استاد اشاره کرد. مشروح این مصاحبه پیش روی شماست.
  1398/2/23 12:06
617

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.