گفت‌وگو

  «روشنفکران وانقلاب، روایت نقش آفرینی» درگفت وشنود با غلامرضا امامی

  شریعتی به من گفت:کاش صراحت آل احمد را داشتم!

  گفت وشنودی که پیش روی دارید، نقش پاره‌ای از اندیشمندان نوگرای دینی را باز می‌کاود که در ایجاد و توسعه انقلاب اسلامی نقشی بزرگ داشتند. بررسی زندگی و زمانه آنان،درواقع گامی در بازشناسی نهضتی است که به چهلمین سالروز پیروزی آن نزدیک می‌شویم. با سپاس از جناب غلامرضا امامی که ساعتی با ما به گفت وگو نشستند.
  1396/9/7 13:10

  «باند مهدی هاشمی، علمای اصفهان وروایت یک تقابل» درگفت وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سید مصطفی میرلوحی

  ابعاد گوناگون جنایات این گروه، هنوز در پس پرده است

  31 سال پیش در چنین روزهایی، وزرارت اطلاعات جمهوری اسلامی درپی دستور قاطع امام خمینی در رسیدگی امنیتی به جرایم باند مهدی هاشمی ، با تمامی توان می کوشید وپس از چندی با دستگیری برخی سران این جریان، تاحدی از دامنه فعالیتهای آنان کاست. ابعاد کارکرد این جریان بس متنوع و گسترده بود و بازخوانی جامع آن مجالی موسع می‌طلبد. در گفت وشنودی که پیش روی شماست، حجت الاسلام والمسلمین سید مصطفی میرلوحی به بیان برخی اطلاعات وتحلیلهای خویش از کارکرد این باند در اصفهان، درادوار قبل و بعد از پیروزی انقلاب پرداخته وجنبه هایی از خصال فکری وعملی آنان را بازنمایانده است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/9/4 14:19

  گفتگو با دکتر رضا رمضان نرگسی

  شباهتها و تفاوتهای انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی

  ایران دو انقلاب بزرگ را در تاریخ معاصر خود تجربه کرده است. انقلابهایی که طبیعتا آرمانهای بزرگی را دنبال می‌کردند. گفتگوی پیش رو با دکتر رضا رمضان نرگسی واکاوی شباهتها و تفاوتهای این دو انقلاب است. از وی آثار و کتبی چند به رشته تحریر درآمده است که از جمله آنها می‌توان به «تبیین جامعه شناختی انقلاب مشروطه» اشاره کرد. آنچه در ادامه می‌آید ماحصل گفتگوی ما با ایشان است.
  1396/8/30 13:26

  گفت‌وگو با دکتر محمد امین ناصح

  تورق بخشی از تاریخ معاصر خطه خراسان در کتاب دولت یاد

  تاریخ شفاهی شیوه تازه ای در تاریخ نویسی است که به شرح و شناسایی وقایع، رویدادها و حوادث تاریخی بر اساس دیدگاهها، شنیده‌ها و عملکرد شاهدان، ناظران و فعالان آن وقایع می‌پردازد. در این شیوه ارجاعات معمول...
  1396/8/30 15:09

  «ناگفته‌ها وخاطره‌هایی از ادوارگوناگون نهضت اسلامی ایران» درگفت وشنود با حسین مهدیان

  امام در روزهای سخت، آرامش خود را به دیگران منتقل می کرد

  حاج حسین مهدیان، از فعالان فرهنگی وسیاسیِ دیرپای نهضت اسلامی است. او با پیشگامان سیاسی و فکری انقلاب، ارتباطی نزدیک داشته و هم از این روی، از تمامی آنان، خاطراتی شنیدنی دارد. مهدیان درگفت وشنودی که پیش روی شماست، به بیان پاره ای از خاطرات خویش از ادوارگوناگون نهضت اسلامی پرداخته است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/8/29 12:00

  «نظری بر بازی تاریخی اخیر دونالد ترامپ با سرنوشت آدولف هیتلر» در گفت‌وشنود با خسرو معتضد

  ترامپ به زنده کردن خاطره هیتلر علاقه‌مند است

  هر از گاه، سازمان اطلاعات آمریکا، با انتشار شایعاتی سعی می‌کند موجی از تفرقه در جامعه جهانی ایجاد کند. این سازمان در روزهای اخیر نیز به انتشار خبری مبنی بر زنده ماندن هیتلر، دیکتاتور آلمان، پس از پایان جنگ جهانی دوم و فرار وی به آرژانتین پرداخته است. هرچند لمپنیسم موجود در نظر و عملِ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا، سخنان وی را در منظر افکار عمومی فرو می‌کاهد، اما بهانه‌ای برای بازخوانی ماجرا توسط محققان ایجاد می‌کند. در گفت‌وشنودی با خسرو معتضد، کارشناس تاریخ، این شایعه را واکاوی کرده‌ایم.
  1396/8/24 14:51

  «گذری بر نسبت فکری و عملی فرقانیان با شهید آیت‌الله سید محمدعلی قاضی طباطبایی» در گفت‌وشنود با دکتر صمد اسماعیل‌زاده

  ضاربین درعمرشان آقای قاضی را ندیده بودند!

  دکتر صمد اسماعیل‌زاده، نویسنده اثر «زندگی و مبارزات شهید آیت‌الله قاضی طباطبایی» از پژوهشگران تاریخ انقلاب در خطه آذربایجان به‌شمار می‌آید. گفت‌وشنودی که در پی می‌آید، به مناسبت سالروز شهادت آیت‌الله قاضی و در بازشناسی ریشه‌های شهادت آن عالم مجاهد، با ایشان انجام شده است.
  1396/8/20 15:30

  جایگاه «واقعه عاشورا» در پیروزی انقلاب اسلامی در گفتگو با قاسم تبریزی؛

  امام خمینی با تاسی به امام حسین انقلاب کردند

  ماه محرم و واقعه عاشورا بیانگر حضور سیاست در دین اسلام است. عاشورا، به نوعی چهره انقلابی اسلام را به منصه ظهور گذاشت. با توجه به اینکه در ایام محرم هستیم بر آن شدیم تا گفتگویی در رابطه با تاثیرپذیری انقلاب اسلامی از قیام امام حسین منتشر کنیم. از این رو به سراغ قاسم تبریزی، محقق و پژوهشگر تاریخ معاصر ایران رفتیم. آنچه در ادامه می آید ماحصل این گفتگوست.
  1396/8/20 09:28

  خاطرات و ناگفته‌هایی از ورود تاریخی امام خمینی به عراق، درگفت وشنود با مرحوم آیت‌الله دکتر محمد صادقی تهرانی

  بحث امام باآیت‌الله حکیم، درنجف بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد

  عالم مجاهد مرحوم آیت‌الله دکتر محمد صادقی تهرانی از پیشکسوتان مبارزه در نهضت امام خمینی بود و در این راه دشواریهای فراوانی را متحمل گشت.54 سال قبل در چنین روزهایی که رهبر نهضت اسلامی از ترکیه به نجف منتقل گشت، دکترصادقی هماره با او همگام بود و از این مصاحبت خاطراتی شنیدنی در ذهن وضمیر خویش داشت. در‌گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، شمه ای از این خاطرات نقل شده‌اند. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/7/19 13:47

  «تحلیلی از ریشه‌های شهادت آیت‌الله سید محمدعلی قاضی طباطبایی» در گفت‌وشنود با سید محمدحسین قاضی‌طباطبایی

  اختلاف پدر با آقای شریعتمداری، بر سر «ولایت فقیه» اوج گرفت

  زنده‌یاد سید محمدحسین قاضی طباطبایی، فرزند شهید آیت‌الله سید محمدعلی قاضی طباطبایی، یکی از نزدیک‌ترین مصاحبان پدر بود و از فرازونشیبهای زندگی آن بزرگوار، اطلاعاتی ارجمند داشت. گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، چندی پیش از درگذشت و در موضوع ریشه‌های شهادت آیت‌الله قاضی طباطبایی با ایشان انجام شده است.
  1396/8/17 12:00
612

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.