گفت‌وگو

  «جستارهایی در حیات سیاسی و اجتماعی آیت‌الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی»در گفت وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی موسوی اردبیلی

  پدر هیچ‌گاه در یک جناح منحصر نمی شد

  یک سال از رحلت یکی از رهبران نامدار مبارزات دردوران انقلاب ونیز یکی از مسئولان شاخص نظام اسلامی پس از پیروزی انقلاب،یعنی حضرت آیت‌الله حاج سید عبدالکریم موسوی اردبیلی سپری گشت. در بازشناسی سیره و منش آن بزرگ، با فرزند ارجمندش جناب حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی موسوی اردبیلی گفت وشنودی انجام شده است که متن آن در پی می آید. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/9/28 13:48

  «ناگفته‌هایی تکان دهنده از یک ترور مکتوم باند مهدی هاشمی» در گفت وشنود با آیت‌الله حاج شیخ مهدی فقیه ایمانی

  تیر از یک طرف سرم وارد و از طرف دیگر خارج شد!

  آنچه پیش روی دارید، روایتی ناگفته و شگفت از یکی از ترورهای باند مهدی هاشمی معدوم در اصفهان است. روحانی مخلص و خدمتگذار آیت‌الله حاج شیخ مهدی فقیه ایمانی به دلیل انتقال نارضایتی علمای اصفهان از عملکرد فاجعه آمیز باند مهدی هاشمی به ویژه فتح الله امید نجف آبادی به امام خمینی، مورد ترور این گروه قرار گرفت، اما به گونه ای معجزه آسا از این سوء قصد فجیع نجات یافت. بعید می دانم درآثاری که کارکرد باند مهدی هاشمی را روایت کرده اند، روایت جامعی از این ترور آمده باشد. امید است که انتشار این گفت وشنود تاریخی بتواند گامی در روشن شدن ماهیت این نحله برای همگان به‌ویژه نسل جوان باشد.
  1396/9/26 14:54

  «ایران وافقهای جدید نقش آفرینی در خاورمیانه و جهان اسلام» در گفت وشنود با دکتر احسان‌الله نراقی

  ایران موفق شد اسرائیل را عقب بزند

  این گفت‌وگو را حدود 10 سال قبل با دکتر احسان نراقی انجام دادم. درآن روزها،اسرائیل در جنگ 33 روزه، شکست سختی خورد و این برای بسیاری از تحلیل گران از جمله نراقی،اسباب تحیر و تغییر فکر شده بود. احسان نراقی 5 سال قبل در چنین روزهایی درگذشت و عمرش کفاف نداد که توفیقات ایران در دفع داعش از عراق و سوریه و نیز عمق استراتژیک کشورمان در بحرین، یمن و بسیاری دیگر از کشورها را ببیند و درباره این وقایع نیز دیدگاه خود را بیان کند...
  1396/9/25 09:48

  «آل احمدها و نسبت آنان با صف‌بندیهای عصر مشروطیت» در گفت وشنود منتشرنشده با زنده‌یاد شمس آل ‌احمد

  اطلاعات خانواده ما از وقایع مشروطه، دست اول بود

  هفت‌سال از درگذشت دوست ارجمندم زنده‌یاد شمس آل احمد سپری گشت. با این همه گستره ارتباطم با او، که بخشی از گذشته صاحب این قلم را ساخته است، موجب شده که در کمتر زمانی از یادش غافل شده باشم، هرچند که آن دوست در زمان حیات و مماتش، از خاطر بسیاری از دوستان قدیم و جدید خود رفته بود! برای بزرگداشت یاد و خاطره شمس، یکی از گفت وشنودهای خواندنی‌ام با او، درباره ماهیت سیاست‌ورزی در خاندان آل احمد را برگزیده‌ام و به شما خوانندگان ارجمند تقدیم می‌کنم. باشد که موجب شادی روانش درآن جهان گردد.
  1396/9/20 14:26

  «جلوه‌ها و ناگفته‌هایی از منش سیاسی آیت‌الله العظمی سید محمدرضا گلپایگانی»درگفت وشنود با محمد‌تقی فرجی

  بهتر از آقای خامنه ای سراغ ندارم!

  راوی خاطرات وتحلیلهایی که در پی می آید، از نزدیکان مرجع فقید جهان تشیع حضرت آیت‌الله العظمی سید محمدرضا گلپایگانی و رئیس موسسه بزرگ دارالقرآن ایشان بوده است. وی در این گفت وشنود، به مبانی و نیز رویکردهایی سیاسی آن بزرگ دردوران پیش و پس از تاسیس نظام اسلامی اشاراتی خواندنی دارد. امید آنکه تاریخ‌پژوهان و علاقه‌مندان را مقبول آید.
  1396/9/19 09:56

  16 آذر 1332؛ در گفتگو با مظفر شاهدی

  به‌دلیل نقش قاطعی که آمریکاییها در کودتا ایفا کرده بودند و دانشجویان به‌درستی آن کشور را به‌اصطلاح شریک جرم اصلی انگلیسیها در مقابله با نهضت ملی نفت ایران و برانداختن دولت مصدق ارزیابی می‌کردند، به‌رغم سرکوب شدید روز 16 آذر، در روز 18 آذر 1332 هم در اعتراض به‌ورود ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور آمریکا به‌تهران بار دیگر تظاهرات انتقادآمیز گسترده‌ای ترتیب دادند.
  1396/9/15 08:00

  «روایت یک افشاگری و دستگیری در ماههای اوجگیری انقلاب اسلامی» درگفت وشنود باآیت‌الله سید محمدنقی شاهرخی خرم‌آبادی

  «حسینی» با شلاقش، روی بدن زندانی خطوط موازی ایجاد می کرد!

  روزهایی که بر ما می گذرد، تداعی‌گر سالروز ارتحال عالم مجاهد مرحوم آیت الله حاج سید محمدنقی شاهرخی خرم آبادی است.از این روی ودرتکریم مجاهدات آن روحانی انقلابی، گفت وشنودی را با آن بزرگوار که شامل خاطرات وی از دستگیری در ماههای اوجگیری انقلاب است، به شما تقدیم می‌داریم. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/9/12 10:00

  «جلوه‌هایی از منش نظری و عملی آیت‌الله العظمی حاج شیخ محمد علی اراکی» در گفت وشنود با آیت‌الله شیخ ابوالحسن مصلحی اراکی

  بارها می‌فرمودند: من کار آقای خمینی را تأیید می‌کنم

  گفت وشنود حاضر با فاصله‌ای اندک پس از ارتحال شیخ‌الفقهاء والمجتهدین مرحوم آیت‌الله العظمی حاج شیخ محمدعلی اراکی(قده)، با فرزند فاضل و ارجمندش مرحوم آیت‌الله حاج شیخ ابوالحسن مصلحی اراکی انجام گرفته است. این مصاحبه به رغم ایجاز خویش،گویای بسیاری از نکاتی است که درباره زندگی آن بزرگوار مطرح گشته و پاره‌ای از آنها، دستاویز مغرضان شده است. امید آنکه پژوهندگان و علاقه‌مندان را مقبول آید.
  1396/9/8 14:05

  «روشنفکران وانقلاب، روایت نقش آفرینی» درگفت وشنود با غلامرضا امامی

  شریعتی به من گفت:کاش صراحت آل احمد را داشتم!

  گفت وشنودی که پیش روی دارید، نقش پاره‌ای از اندیشمندان نوگرای دینی را باز می‌کاود که در ایجاد و توسعه انقلاب اسلامی نقشی بزرگ داشتند. بررسی زندگی و زمانه آنان،درواقع گامی در بازشناسی نهضتی است که به چهلمین سالروز پیروزی آن نزدیک می‌شویم. با سپاس از جناب غلامرضا امامی که ساعتی با ما به گفت وگو نشستند.
  1396/9/7 13:10

  «باند مهدی هاشمی، علمای اصفهان وروایت یک تقابل» درگفت وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سید مصطفی میرلوحی

  ابعاد گوناگون جنایات این گروه، هنوز در پس پرده است

  31 سال پیش در چنین روزهایی، وزرارت اطلاعات جمهوری اسلامی درپی دستور قاطع امام خمینی در رسیدگی امنیتی به جرایم باند مهدی هاشمی ، با تمامی توان می کوشید وپس از چندی با دستگیری برخی سران این جریان، تاحدی از دامنه فعالیتهای آنان کاست. ابعاد کارکرد این جریان بس متنوع و گسترده بود و بازخوانی جامع آن مجالی موسع می‌طلبد. در گفت وشنودی که پیش روی شماست، حجت الاسلام والمسلمین سید مصطفی میرلوحی به بیان برخی اطلاعات وتحلیلهای خویش از کارکرد این باند در اصفهان، درادوار قبل و بعد از پیروزی انقلاب پرداخته وجنبه هایی از خصال فکری وعملی آنان را بازنمایانده است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/9/4 14:19
610

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.