گفت‌وگو

  «جستارها و خاطره‌هایی از نهضت امام خمینی» درگفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی امام جمارانی

  هیچ‌کس احتمال پیروزی تا یک قرن آینده را هم نمی‌داد!

  حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی امام جمارانی از یاران دیرین رهبرکبیر انقلاب و فعالان نهضت اسلامی است. او به دلیل ارتباط نزدیک با کانون رهبری انقلاب اسلامی، از فرآیند نهضت خاطراتی شنیدنی دارد که شمه‌ای از آن را در گفت‌وشنود پیش روی بازگفته است. امید آنکه تاریخ پژوهان انقلاب را مفید افتد.
  1396/11/28 15:00

  «روایتی موجز از رویداد تاریخی بازگشت رهبر کبیر انقلاب به ایران» درگفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدتقی درچه‌ای

  شب 12 بهمن، طولانی‌ترین شب زندگی مردم انقلابی بود

  فقید سعید مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیدتقی درچه ای از فعالان نهضت اسلامی و یاران دیرین رهبر کبیر انقلاب بود. او تا پایان حیات خویش نیز پیوند خویش را با نظام اسلامی و رهبرمعظم انقلاب حفظ کرد و از همین روی مورد تجلیل ایشان قرار گرفت. روایتی که پیش روی شماست، خاطره ایشان از روز ورود امام خمینی رهبرکبیر انقلاب اسلامی است که به گونه‌ای موجز و در قالبی شاعرانه بیان شده است. امید آنکه مورد استفاده پژوهشگران تاریخ انقلاب اسلامی قرار گیرد.
  1396/11/26 06:00

  «یادها و یادمانهایی از روزهای اوج‌گیری انقلاب اسلامی» در گفت‌وشنود با دکتر علیرضا اسلامی

  موج اصلی انقلاب، در غیاب سازمان مجاهدین شکل گرفت

  راوی خاطراتی که پیش روی شماست، به جریان انقلاب از دریچه مبازات پدر نگریسته است، با این همه روایت او بدان سان جامع وخواندنی هست که از بیان حالات یک فرد فراتر و نمودار جریان کلی مبارزات ملت ایران در دوران نهضت اسلامی باشد. با سپاس از جناب دکتر علیرضا اسلامی فرزند شهید حاج صادق اسلامی که ساعتی با ما به گفت‌وگو نشستند.
  1396/11/23 13:56

  «یادها و یادمانهایی از انقلاب در شهر اصفهان و رهبران آن» درگفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سید مصطفی میرلوحی

  عده‌ای دین را اصل می دانستند و عده‌ای مبارزه را!

  حجت‌الاسلام والمسلمین سید مصطفی میرلوحی به رغم آنکه در دوران انقلاب، در سنین نوجوانی به سر می برده، اما از روند نهضت در اصفهان و نیز رهبران آن خاطرات و حاشیه‌های فراوانی را به ذهن سپرده است. گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، شمه ای از خاطرات وی از آن دوره را در خود دارد. امید آنکه تاریخ پژوهان انقلاب را مفید ومقبول افتد.
  1396/11/21 11:33

  «تاریخچه حوزه علمیه قم و خاطراتی از سیر انقلاب اسلامی در اصفهان» در گفت‌وشنود با آیت‌الله سید اسماعیل هاشمی

  حرفهای سیاسی خود را در منبر روز عاشورا گفتم

  عالم ربانی، زنده‌یاد آیت‌الله سید اسماعیل هاشمی از جمله شخصیتهای مبارز روحانی و فعالان نهضت اسلامی در اصفهان بود. او که از زمره شاگردان موسس حوزه علمیه قم به‌شمار می‌آید، با امام خمینی ارتباطی دیرینه داشت و همین امر زمینه‌ساز هماهنگی وی با رهبر نهضت اسلامی بود. گفت‌وشنودی که پیش روی شماست شمه‌ای از خاطرات آن بزرگوار از تاریخچه حوزه علمیه قم و خاطراتی از سیر انقلاب اسلامی در اصفهان را در خود دارد.
  1396/11/18 11:00

  «جریانهای سیاسی و روند انقلاب اسلامی ایران» در گفت‌وشنود با دکتر جواد منصوری

  هردو ابرقدرت، ماهیت انقلاب ایران را درک نمی‌کردند

  دکتر جواد منصوری از مبارزان پرسابقه انقلاب و دارای پیشینه آشنایی با بسیاری از گروه‌ها و جریانهای سیاسیِ داعیه‌دار مبارزه است. این آشنایی موجب گشته است که او امکان سنجش نسبت هریک از آنان با انقلاب اسلامی را دارا باشد. او در گفت‌وشنود پیش روی، درپی چنین سنجشی است. امید است که مقبول افتد.
  1396/11/17 15:00

  «یادها و یادمانهایی از فرآیند انقلاب اسلامی در شهر گرگان» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد رئیسی گرگانی

  مجاهدین با فریبکاری نیرو جذب می‌کردند

  زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد رئیسی گرگانی از روحانیان مبارز و نامدار شهرگرگان بود که از فرآیند انقلاب اسلامی در شهر گرگان، خاطراتی شنیدنی داشت. آنچه در این گفت‌وشنود پیش روی شماست شمه‌ای از خاطرات ایشان از روند نهضت در این شهر در بازه زمانی نیمه دوم سال 1357 است. امید است که تاریخ‌پژوهان انقلاب و عموم علاقه‌مندان را مفید آید.
  1396/11/16 09:51

  «بازخوانی خاطرات انقلاب بر اساس خاطراتی از یک پدر انقلابی»در گفت‌وشنود با دکتر مریم مهدوی کنی

  امام به پدر پیغام دادند:مانع از رفتن مردم به سوی فرودگاه شوید!

  دکتر مریم مهدوی کنی اولین فرزند مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی و شاهد بسیاری از فعالیت‌های سیاسی پدر بوده است. او به دلیل این انتساب، از فرازوفرودهای رویدادهای انقلاب خاطراتی فراوان دارد که شمه‌ای از آن در گفت‌وشنود پیش روی آمده است. امید آنکه علاقه‌مندان را مقبول افتد.
  1396/11/15 11:50

  «گذری و نظری بر حاشیه و متن اعدام انقلابی حسنعلی منصور» در گفت‌وشنود با هاشم امانی

  می‌دانستیم که باید یک کار جدی انجام داد

  مبارز نامدار حاج هاشم امانی، از چهر‌ه‌ های فعال جمعیتهای فداییان اسلام و موتلفه اسلامی است و در فرآیندهای مبارزاتی هر دو جمعیت، نقشی مهم و درخور ایفا کرده است. او تنها بازمانده تیم اعدام انقلابی منصور است و از آغاز و انجام این رویداد خاطراتی شنیدنی دارد. گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، به مناسبت سالگرد این واقعه تاریخی انجام شده است.
  1396/11/9 13:48

  «فداییان اسلام در حوزه علمیه قم» در گفت‌وشنود با آیت‌الله حاج شیخ صادق خلخالی

  جلوگیری از تشییع پیکر رضاخان، بزرگترین خدمت آنها در دوره اقامت در قم بود

  مرحوم آیت‌الله حاج شیخ صادق خلخالی، از جمله علاقه‌مندان به فعالیتهای سیاسی ـ مبارزاتی فداییان اسلام، دردوران حضور آنان در حوزه علمیه قم بود و با شهید سید عبدالحسین واحدی نیز دوستی داشت. وی درگفت‌وشنودی که در پی می آید، به شمه ای از خاطرات خود از فعالیتهای سیاسی این گروه اشاره کرده است.امید آنکه مقبول افتد.
  1396/11/2 14:05
612

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.