گفت‌وگو

  «جستارهایی در سیره مدیریتی امام موسی صدر» در گفت‌وشنود با مهندس مهدی فیروزان

  دولت‌های غربی، قطعا از مقصران پروژه ربودن امام موسی صدر هستند

  روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز ربایش امام موسی صدر، رهبر فقید شیعیان لبنان است. هم از این روی و در بازخوانی مجاهدات طولانی آن بزرگ در بازگرداندن عظمت شیعیان لبنان به ایشان و ایجاد تعامل میان آنان با دیگر اقوام و طوایف این کشور، گفت‌وشنود ذیل با مهندس مهدی فیروزان، برادرزاده و داماد ایشان، را به شما تقدیم می‌نماییم.
  1399/6/18 12:00

  «هجده سال اسارت، روایت محنت، حدیث سرفرازی» در گفت‌وشنود با سرلشکر خلبان شهید حسین لشکری

  عراقی‌ها تصمیم گرفتند نام مرا به عنوان کشته اعلام کنند!

  روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز اسارت یکی از مدافعان نستوه ایران و اسلام، سرلشکر خلبان شهید حسین لشکری است. در تکریم خاطره مقاومت و پایمردی هجده‌ساله آن بزرگ، گفت‌وشنودی منتشرنشده با وی را ــ که طی آن، به بیان شمه‌ای از خاطرات اسارت خویش پرداخته ــ به شما تقدیم می‌نماریم.
  1399/6/17 12:00

  «آیت‌الله محمدعلی تسخیری و صدور انقلاب اسلامی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی تسخیری

  موضع او در برابر فتنه 88، صریح بود

  در روزهایی که از آن عبور کردیم، عالم تقریب‌اندیش و پرتلاش، زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ محمدعلی تسخیری دار فانی را وداع گفت. کارنامه پربار این اندیشمند پرآوازه، ما را بر آن داشت که در بازخوانی بخش‌هایی از آن، با برادر ارجمندش حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی تسخیری به گفت‌وگو بنشینیم. با سپاس از ایشان که در این شرایط، پذیرای این گفت‌وشنود شدند.
  1399/6/15 13:32

  «بررسی نقش انگلستان در کودتای 28 مرداد 1332» در گفت‌وگو با مجید تفرشی؛

  چرا انگلیس اسناد دخالت در کودتای مرداد 1332 را افشا نمی‌کند؟

  چندین دهه از کودتای 28 مرداد می‌گذرد، اما انگلیسی‌ها برخلاف آمریکایی‌ها هنوز اسنادی از دخالت این کشور در کودتا منتشر نکرده‌اند. در گفت‌وگوی زیر، دکتر مجید تفرشی، پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، به چرایی این موضوع پاسخ داده است.
  1399/6/12 12:00

  «جلوه‌هایی از سیره فرهنگی و اجتماعی شهید دکتر محمدجواد باهنر» در گفت‌وشنود با دکتر ناصر باهنر

  هرگز عصبانیت پدرم را ندیدم

  روزهایی که بر ما می‌گذرد نشان از یاد و خاطره نخست‌وزیر دانشمند، شهید حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد باهنر دارد. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، دکتر ناصر باهنر، فرزند آن بزرگ، جلوه‌هایی از سیره فرهنگی و اجتماعی ایشان را باز گفته است.
  1399/6/10 12:00

  «گذری بر زمینه‌ها و پیامدهای هجرت آیت‌الله العظمی سیدعبدالله شیرازی از عراق به ایران» در گفت‌وشنود با آیت‌الله سیدمحمدعلی شیرازی

  حضور او در مشهد، به مبارزات انقلاب جان تازه‌ای بخشید

  آغازین روزهای ماه محرم در هرسال، یادآور خاطره مرجع والامقام، زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدعبدالله شیرازی است. هم از این روی و در بزرگداشت مجاهدات آن بزرگ با عوامل استعمار در ایران و عراق، گفت‌وشنود پی‌آمده را به شما تقدیم می‌کنیم.
  1399/6/5 12:00

  «جستارهایی در سیره مبارزاتی شهید مهدی عراقی» در گفت‌وشنود با امیر عراقی

  امام فرمود: عراقی را در تمام مستحباتم شریک کرده‌ام!

  روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز شهادت یکی از سرداران نام‌آور نهضت امام خمینی، یعنی شهید حاج مهدی عراقی است؛ هم از این روی و در بزرگداشت آن پیشکسوت مبارزه، با فرزندش امیر عراقی گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن در پی می‌آید.
  1399/6/4 13:34

  «بازخوانی برگی از دفتر مبارزات شهید سیداسدالله لاجوردی» در گفت‌وشنود با اسدالله بادامچیان

  شهید لاجوردی در بازجویی، پیام خود را به شهید مطهری انتقال داد!

  گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، درصدد بازخوانی برگی نسبتا مغفول از دفتر مبارزات شهید سیداسدالله لاجوردی است. اسدالله بادامچیان در این مصاحبه، به ماجرای دستگیری آن شهید در پی اعتراضات مردم پس از بازی فوتبال ایران و اسرائیل در سال 1349 پرداخته و پیامدهای آن را تشریح کرده است.
  1399/6/3 12:00

  «نظری بر پژواک انقلاب اسلامی ایران در جهان امروز» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله محمدعلی تسخیری

  استکبار جهانی به این نتیجه رسیده که انقلاب اسلامی شکست‌ناپذیر است

  در روزهایی که بر ما گذشت، عالم مجاهد و پرتکاپو، زنده‌یاد آیت‌الله محمدعلی تسخیری، روی از جهان برگرفت و رهسپار ابدیت گشت. هم از این روی و در تکریم تلاش‌های ارجمند آن بزرگ، گفت‎وشنودی منتشرنشده از آن مرحوم را به شما تقدیم می‌کنیم. روحشان شاد.
  1399/6/2 19:34

  «گفتنی‌هایی از یک عمر مدیحه‌سرایی برای خاندان رسالت» در گفت‌و‌شنود با حبیب‌الله چایچیان (حسان)

  نام سیدالشهدا(ع) تاریخ را متحول کرده است

  گفت‌وشنود پی‌آمده، شامل بخشی از خاطرات زنده‌یاد حبیب چایچیان متخلص به «حسان»، از دوره طولانی سرایش شعر برای اهل بیت(ع) است. در آستانه فرا رسیدن ماه محرم، انتشار این مصاحبه را به هنگام یافتیم و برای آن ادیب اریب، علو درجات مسئلت می‌کنیم.
  1399/5/30 12:00
820

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.