گفت‌وگو

  در گفت‌وگو با محمدمهدی عبدخدایی درباره «آسیب‌شناسی سیاست‌های مصدق» مطرح شد:

  مصدق جایگاه سیاست منفی را نمی‌دانست

  نام محمدمهدی عبدخدایی با گروه فدائیان اسلام گره خورده است؛ در زمانه‌ای که نهضت ملی شدن صنعت نفت شکل گرفت، اما کودتای 28 مرداد آب سردی بر همه تلاش‌های مردمی بود. آنچه در ادامه می‌آید گفت‌وگوی ما با وی درباره اشتباهات سیاسی محمد مصدق است.
  1398/4/10 14:00

  «شهید محمد منتظری و حاشیه‌های سفر به لیبی» در گفت‌وشنود با اصغر جمالی‌فر

  دولت موقت به پیوند ایران با دولت‌های انقلابی اعتقاد نداشت

  سفر تاریخی و پرحاشیه شهید حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ محمد منتظری و همراهانش به لیبی، در عداد سرفصل‌های مهم حیات سیاسی وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید اصغر جمالی‌فر، از همراهان شهید در آن سفر، به بیان خاطرات خویش از این رویداد تاریخی پرداخته است.
  1398/4/9 14:00

  نکات و خاطراتی از دسیسه‌چینی‌ها در انتخاب وکلای گناباد در مجلس شورای ملی در عهد پهلوی‌ها

  باید خواهر دکتر اقبال را از صندوق درآورید!

  در تاریخ معاصر ایران، شهر گناباد به لحاظ مرکزیت برای دراویش گنابادی، تاریخچه و جایگاهی خاص دارد؛ ازاین‌رو مطالعه درباره جریان‌های سیاسی ـ مذهبی آن اهمیتی ویژه می‌یابد. از جمله مدعیات فرقه یادشده عدم دخالت در سیاست است. در مقالی که پیش روی شماست، عالم مجاهد آیت‌الله محمد مدنی معروف به «ناشرالاسلام گنابادی» با اتکای به خاطرات خویش، به نکاتی خواندنی دراین‌باره اشاره کرده است. ذکر این نکته لازم است که وی این مقال را در پاسخ به ادعای سلطان حسین تابنده گنابادی و در زمان حیات وی نگاشته است.
  1398/4/5 22:12

  نکته‌ها و خاطره‌هایی از تأسیس و فعالیت مؤسسه حسینیه ارشاد ـ بخش2

  صوت قرآن صالحی تمام کارکنان بیمارستان را دچار حیرت کرد

  عبدالرضا مانیان، فرزند مرحوم محمود مانیان، از بنیان‌گذاران حسینیه ارشاد است. او به واسطه ارتباط با پدر و نیز فعالیت در حسینیه ارشاد درباره چگونگی تأسیس این حسینیه و سخنرانان بنام آن، گفته‌ها دارد.
  1398/4/4 18:10

  «پهلوی دوم، طعمه پرستوها» در گفت‌وشنود با خسرو معتضد

  شاه بارها در دام پرستوهای سرویس‌های اطلاعاتی خارجی افتاد!

  وقایع یک ماه اخیر، بار دیگر موضوع جاسوسه‌ها را در کانون بحث و فحص قرار داده است. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، جناب خسرو معتضد، تاریخ‌پژوه معاصر، نقش پرستوهای سرویس‌های اطلاعاتی خارجی را در زندگی پهلوی دوم بازخوانی و تحلیل کرده است.
  1398/4/3 12:04

  نکته‌ها و خاطره‌هایی از تأسیس و فعالیت مؤسسه حسینیه ارشاد ـ بخش1

  آرم حسینیه ارشاد از کتاب «خطوط‌العربیه» تهیه شد

  آنچه پیش روی دارید بخش نخست از خاطرات و مشاهدات جناب عبدالرضا مانیان، فرزند مرحوم محمود مانیان، از تأسیس و فعالیت حسینیه ارشاد است که می‌تواند مورد توجه و استناد تاریخ‌پژوهان این مؤسسه باشد. با سپاس از جناب عماد رضیعی که این متن را در اختیار ما قرار دادند.
  1398/4/2 17:10

  «شهید دکتر مصطفی چمران و حدود تعامل وی با نهضت آزادی» در گفت‌وشنود با مهندس مهدی چمران

  بعد از شهادت دکتر، اعضای نهضت آزادی به من گفتند: «قرار نبود ایشان برود و شهید شود!»

  در سالروز شهادت عارف مجاهد، دکتر مصطفی چمران، به بازخوانی یکی از فرازهای شاخص زندگی او پرداخته‌ایم که از قضا محل چالش و سوء برداشت نیز بوده است. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، مهندس مهدی چمران درباره حدود تعامل شهید دکتر چمران با گروه نهضت آزادی توضیح داده است.
  1398/4/1 16:28

  «حاشیه هایی از رویداد اعدام انقلابی حسنعلی منصور» در گفت‌وشنود با تقی امانی

  ساواک نتوانست به نقش من در واقعه پی ببرد!

  حاج تقی امانی برادرزاده شهید حاج صادق امانی است که در ماجرای اعدام انقلابی حسنعلی منصور، در تهیه اسلحه فعال بوده است. ساواک پس از دستگیری وی درپی این رویداد، به واقعیت نقش او پی نبرد و پس از چندی آزادش کرد. تقی امانی هم‌اینک در سن کهولت و در شرایط بیماری است و به پرسش‌های ما درباره این رویداد تاریخی، پاسخ‌هایی کوتاه داده است.
  1398/3/29 15:05

  «پیامدهای یک اقدام انقلابی بر زندگی یک خانواده» در گفت‌وشنود با علیرضا عسگراولادی

  پدر اعدام منصور را زمینه‌ساز بیداری جامعه می‌دانست

  زنده‌یاد استاد حبیب‌الله عسگراولادی از طراحان و بانیان اعدام انقلابی حسنعلی منصور بود. وی در پی این رویداد دستگیر شد و سیزده سال زندان و مهم‌تر از آن زندان در تبعید را تجربه کرد. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، جناب علیرضا عسگراولادی، فرزند آن مرحوم، از پیامدهای این واقعه بر خانواده خویش گفته است.
  1398/3/28 15:58

  «جلوه‌هایی از خصال فردی و اجتماعی شهید صادق امانی» در گفت‌وشنود با بانو سیده‌زینب لاجوردی (همسر شهید)

  دعا برای شهادت خود را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کرد

  آنچه پیش روی شماست، واگویه‌های زنی صبور و مقاوم است که سال‌ها در دوران حاکمیت طاغوت، بار فراقت همسر و اداره خانواده و تربیت فرزندان را به دوش گرفته و هرگز در این طریق کوچک‌ترین فتوری نشان نداده است. بانو سیده‌زینب لاجوردی (همسر شهیدصادق امانی) اینک پس از ده‌ها سال، جلوه‌هایی از خصال فردی و اجتماعی شوی خویش را برای ما بازگفته است.
  1398/3/27 16:26
617

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.