گفت‌وگو

  «محمدعلی فروغی، رضاخانِ سوادکوهی و روایت یک شاه‌تراشی برای ایران» در گفت‌وشنود با قاسم تبریزی

  اگر رضاخان مستقل و ملی بود، چرا تن به ذلت و حقارتِ تبعید داد؟

  در اسفندماه پیش روی، برکشیدن رضاخان صدساله می‌شود! هم از این روی مناسب است که در باب این مقوله، بیشتر سخن گفته شود! گفت‌وشنود پی‌آمده، زمینه‌های این گزینش و نقش محمدعلی فروغی در آن را کاویده است؛ امری که در زمره یکی از ابتدایی‌ترین مدخل‌ها، در این فقره به‌شمار می‌رود.
  1399/10/21 13:02

  «روایتی از سیر فعالیت دفتر امام خمینی در ادوار گوناگون» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله سیدهاشم رسولی محلاتی

  از اولین کسانی بودم که در درس خارجِ عمومی امام، شرکت کردم

  روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز رحلت عالم محقق و خدمت‌گذار، زنده‌یاد آیت‌الله سیدهاشم رسولی محلاتی است. هم از این روی و در گرامیداشت خاطره آن فقید سعید، گفت‌وشنودی از ایشان درباره «سیر فعالیت دفتر امام خمینی در ادوار گوناگون» را به شما تقدیم می‌نماییم. این سومین گفت‌وشنودی است که از آن مرحوم، بر این تارنما قرار می‌گیرد و برون‌داد آن، تواترها و بازگویی‌هایی است که تاریخ‌پژوهان زندگی رهبر کبیر انقلاب اسلامی را به‌کار خواهد آمد.
  1399/10/20 12:00

  «روایاتی از سیره تربیتی، احتماعی و سیاسی آیت‌الله حاج شیخ جواد فومنی حائری» در گفت‌وشنود با ابراهیم انصاریان

  زندان‌ها و شکنجه‌های مکرر، او را پیر کرد!

  در گفت‌وشنود پی‌آمده، سخن از عالمی مجاهد است که به‌رغم تکاپوی فراوان، کمتر از او سخن رفته است! آیت‌الله حاج شیخ جواد فومنی حائری، نامی آشنا برای تمامی آنان است که در آغاز نهضت اسلامی، دل در گرو مبارزه داشتند. آنچه می‌خوانید، شمه‌ای از خاطرات ابراهیم انصاریان، از شاگردان آن بزرگوار است.
  1399/10/17 12:00

  «نظری بر زمینه‌های فردی و اجتماعی یک گرایش به مبارزه» در گفت‌وشنود با عزت‌الله مطهری (شاهی)

  برای جوانان، حتی تصور فضای سنگین حاکمیت شاه، ممکن نیست!

  راوی خاطراتی که پیش روی شماست، از مجاهدان پرتکاپو و رنج‌دیده دوران انقلاب اسلامی است. عزت‌الله مطهری (شاهی) در این گفت‌وشنود، علل و زمینه گرایش خویش به مبارزه، از دوران ورود به تهران تا پیوستن به مجاهدین را شرح داده است
  1399/10/16 12:00

  «تأملاتی تاریخی در باب نسبت امام خمینی با انقلاب اسلامی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله محمد یزدی

  مبارزان انقلاب، فکر می کردند کارشان نیم قرن بعد ثمر خواهد داد!

  نزدیک به یک ماه از رحلت یار دیرین انقلاب و نظام اسلامی، زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ محمد یزدی می‌گذرد. هم از این روی و در نکوداشت مکانت دینی و انقلابی آن عالم مجاهد، گفت‌وشنودی با وی را به شما تقدیم می‌کنیم که طی آن، به بررسی «نسبت امام خمینی با انقلاب اسلامی» پرداخته‌اند. روحشان شاد و بر خوان رحمت الهی میهمان باد.
  1399/10/15 12:00

  «سیره علمی و عملی زنده‌یاد آیت‌الله محمد واعظ خراسانی در آیینه روایت‌ها و تحلیل‌ها» در گفت‌وشنود با دکتر محمدعلی آذرشب

  با اندیشه تقریبی، در پی آن بودند که گرهی از کار مسلمانان باز کنند

  دکتر محمدعلی آذرشب از همکاران دیرین زنده‌یاد آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی در مجمع تقریب مذاهب اسلامی است. وی در گفت‌وشنود پی‌آمده، به بازگویی بخشی از خاطرات خویش از دوران این تعامل و نیز سیره علمی و عملی آن فرزانه فقید پرداخته است.
  1399/10/14 12:00

  «گذری بر میراث علمی و عملی زنده‌یاد آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدالکریم بی‌آزار شیرازی

  شخصیت علمی او، برای حوزویان و دانشگاهیان ما، ناشناخته مانده است

  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدالکریم بی‌آزار شیرازی از بدو تأسیس مجمع تقریب مذاهب اسلامی، از یاران و همکاران زنده‌یاد آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی بوده است؛ هم از این روی خاطرات وی از آن دانشمند پرکار، مهم و خواندنی است. وی در گفت‌وشنود پی‌آمده، به بازگویی بخش‌هایی از این یادمان‌ها پرداخته است.
  1399/10/13 12:00

  مروری بر ناخوانده‌هایی که در پی شهادت سپهبد قاسم سلیمانی به قلم آمد

  شهادت‌نگاشت‌هایی که به تیغ سانسور رفت!

  این قلم گاهی و البته از سر احساس ضرورت و نه تفنن، در فضای مجازی نکاتی را به اشتراک می‌گذارد؛ هم از این روی از آغازین ساعات شهادت سپهبد قاسم سلیمانی نیز چنین کرد، اما تمامی آنها پس از لَختی و به تیغ داعیه‌دارانِ گردش آزاد اطلاعات، حذف می‌شدند! اکنون که سالی از آن رستاخیز عظیم فاصله گرفته‌ایم، خوانش تحلیلی آن تک‌نگاری‌ها، به نظرم جالب آمد. آنچه در پی می‌آید، درنگ‌هایی در حاشیه و متن شهادت سردار است که در آن روزها، نویسنده اشارت بدان را به‌هنگام دانسته است. این اندک را به روح بلند سردار ملی ایران و مردمی که او را در بزرگ‌ترین مشایعت تاریخ بدرقه کردند، تقدیم می‌کنم. آوازه‌اش هماره بلند.
  1399/10/13 13:48

  «زنده یاد آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی در قامت یک پدر» در گفت‌و‌شنود با دکتر حسام‌الدین واعظ‌زاده

  از اینکه دیده و درگیر حواشی شوند، می‌گریختند!

  دکتر حسام‌الدین واعظ‌زاده، فرزند زنده‌یاد آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی، در سال‌های طولانی، شاهد تلاش و تکاپوی علمی و تقریبی پدر بوده و دراین‌باره، خاطرات و تحلیل‌هایی شنیدنی دارد. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، شمه‌ای از مشاهدات و ارزیابی‌های خود دراین‌باره را مطرح ساخته است.
  1399/10/11 12:00

  «خوانشی از منظر تقریبی زنده‌یاد آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی» در گفت‌وشنود با مولوی محمد اسحاق مدنی

  آرزوی او، همزیستی صلح‌آمیز همه مسلمانان جهان بود

  مولوی اسحاق مدنی از عالمان اهل سنّت و نیز همکاران و مراودان دیرین زنده‌یاد آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی، در فرآیند تلاش‌های تقریبی آن بزرگ است. وی در گفت‌وشنود پی‌آمده، شمه‌ای از خاطرات و تحلیل‌های خویش را در باب منظر وحدت‌گرانه آن فقید سعید بیان داشته است.
  1399/10/10 12:00
898

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.