گفت‌وگو

  «امیر کبیر و مواجهه با بلوای باب» در گفت‌وشنود با دکتر سیدعبدالله انوار

  باب پدیده‌ای انگلیسی بود، اعدام او چه اشکالی داشت؟

  ستیز با سیره و کارنامه زنده‌یاد میرزا‌تقی‌خان امیر‌کبیر در سالیان اخیر، محملی جدید یافته است: مواجهه او با فتنه سیدعلی‌محمد باب و جلوگیری از آثار زیانبار فرقه‌تراشی استعماری. این رویکرد تاریخی از جنبه‌های گوناگون د‌خور نقد و بررسی است که امید می بریم تاریخ‌پژوهان دوره قاجار آن را مطمح نظر خویش قرار دهند. استاد و تاریخ‌پژوه ارجمند جناب دکتر سیدعبدالله انوار، در گفت‌وگوی کوتاهی که پیش روی دارید، در این‌باره سخن گفته است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/12/17 06:00

  «جستارهایی در منش اجتماعی و سیاسی آیت‌الله حاج شیخ محمد غروی کاشانی» درگفت‌وشنود با دکتر سید محمود کاشانی

  تلاش پیگیر او به آزادی آیت‌الله کاشانی منتهی شد

  آیت‌الله حاج شیخ محمدغروی کاشانی از عالمان پرآوازه و اندیشمند تهران در دهه‌های 40،30و50 به شمار می رود. ایشان گذشته از مکانت وتاثیرات علمی، دربسیاری از وقایع دوران نهضت ملی، دوشادوش مرحوم آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی حرکت می کرد و از ملازمان ایشان به شمار می‌رفت. سوگمندانه باید اذعان کرد که مکانت علمی، اجتماعی و سیاسی آن بزرگ، در هاله ای از غفلت قرار گرفته که رفع این نقیصه تلاش بیشتر پژوهشگران دینی وتاریخی را می‌طلبد. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، دکتر سید محمود کاشانی از شاگردان آیت‌الله غروی کاشانی به بیان پاره ای از خصال اجتماعی و سیاسی استاد پرداخته است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/12/13 13:13

  «باند مهدی هاشمی و اخلال در روند پیگیری سرنوشت امام موسی صدر» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد دکتر سید صادق طباطبائی

  امام گفت: نگران جان شما هستم!

  روزهایی که بر ما می‌گذرد تداعی‌گر سالروز درگذشت زنده‌یاد دکتر سیدصادق طباطبایی است. در میان عرصه‌های گوناگون فعالیتهای سیاسی و فرهنگی او، پیگیری سرنوشت امام موسی صدر جایگاهی ویژه دارد. این گفت‌وشنود منتشرنشده اندکی پس از سقوط قذافی، درباره همین موضوع با وی انجام شده است.
  1396/12/9 15:40

  «آیت‌الله شیخ حسین لنکرانی، استاد علی ابوالحسنی (منذر) و پایه‌گذاری بازخوانی تاریخ مشروطیت» درگفت‌وشنود با حجت‌الاسلام محمدصادق ابوالحسنی

  آن دو را «بصیرت تاریخی» به هم پیوند داد

  روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز رحلت تاریخ‌پژوه نامدار معاصر، مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ‌علی ابوالحسنی(منذر) است و به همین مناسبت و در نکوداشت یاد و خاطره وی و استاد ارجمندش، مرحوم آیت‌الله حاج‌شیخ حسین لنکرانی، مراسمی در حوزه علمیه حضرت عبدالعظیم برگزار شد. به مناسبت پیش گفته و در بازپژوهی نسبت آیت‌الله لنکرانی و استاد ابوالحسنی در تحقق بازخوانی و بازنگاری تاریخ مشروطیت ایران، با حجت‌الاسلام شیخ محمدصادق ابوالحسنی (فرزند استاد)گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن را پیش رو دارید.
  1396/8/8 14:34

  «جستارهایی در حیات سیاسی شهید دکتر سید حسن آیت» درگفت وشنود با پروفسور احمدخلیلی

  خانواده بنی صدر، متولی املاک زاهدی در همدان بود

  در روزهایی که برما گذشت، پروفسور احمد خلیلی فعال نهضت ملی ایران و استاد دانشگاه سوربن پاریس، دارفانی را وداع گفت و رخ در نقاب خاک کشید. آن مرحوم از رویدادهای سیاسی دوران نهضت و نیز فعل و انفعالات جنبش دانشجویی در خارج از کشور، خاطراتی شنیدنی داشت که شمه‌ای از آنها را در گفت‌وگوهایش با این تارنما بیان داشته است. وی در مصاحبه منتشرنشده‌ای که پیش روی شماست، از پیشینه ارتباط خود با شهید دکتر سید حسن آیت و آغاز و انجام فعالیتهای او گفته است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/12/8 15:32

  «مسجد جلیلی تهران و فرهنگ‌سازی برای انقلاب اسلامی» در گفت‌وشنود با دکترآیت گودرزی

  امام جماعتی که انسان می‌ساخت

  سردار دکتر آیت گودرزی فرزند خادم مسجد جلیلی تهران در دوران امامت مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی بوده است. از این روی اطلاعات زیادی از برنامه‌های متنوع این مسجد برای تبلیغ فرهنگ دینی و انقلابی دارد که شمه‌ای از آن را در گفت‌وشنودی که در پی می‌آید، بیان داشته است. امید آنکه تاریخ‌پژوهان انقلاب را مفید افتد.
  1396/11/29 13:35

  «جستارها و خاطره‌هایی از نهضت امام خمینی» درگفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی امام جمارانی

  هیچ‌کس احتمال پیروزی تا یک قرن آینده را هم نمی‌داد!

  حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی امام جمارانی از یاران دیرین رهبرکبیر انقلاب و فعالان نهضت اسلامی است. او به دلیل ارتباط نزدیک با کانون رهبری انقلاب اسلامی، از فرآیند نهضت خاطراتی شنیدنی دارد که شمه‌ای از آن را در گفت‌وشنود پیش روی بازگفته است. امید آنکه تاریخ پژوهان انقلاب را مفید افتد.
  1396/11/28 15:00

  «روایتی موجز از رویداد تاریخی بازگشت رهبر کبیر انقلاب به ایران» درگفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدتقی درچه‌ای

  شب 12 بهمن، طولانی‌ترین شب زندگی مردم انقلابی بود

  فقید سعید مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیدتقی درچه ای از فعالان نهضت اسلامی و یاران دیرین رهبر کبیر انقلاب بود. او تا پایان حیات خویش نیز پیوند خویش را با نظام اسلامی و رهبرمعظم انقلاب حفظ کرد و از همین روی مورد تجلیل ایشان قرار گرفت. روایتی که پیش روی شماست، خاطره ایشان از روز ورود امام خمینی رهبرکبیر انقلاب اسلامی است که به گونه‌ای موجز و در قالبی شاعرانه بیان شده است. امید آنکه مورد استفاده پژوهشگران تاریخ انقلاب اسلامی قرار گیرد.
  1396/11/26 06:00

  «یادها و یادمانهایی از روزهای اوج‌گیری انقلاب اسلامی» در گفت‌وشنود با دکتر علیرضا اسلامی

  موج اصلی انقلاب، در غیاب سازمان مجاهدین شکل گرفت

  راوی خاطراتی که پیش روی شماست، به جریان انقلاب از دریچه مبازات پدر نگریسته است، با این همه روایت او بدان سان جامع وخواندنی هست که از بیان حالات یک فرد فراتر و نمودار جریان کلی مبارزات ملت ایران در دوران نهضت اسلامی باشد. با سپاس از جناب دکتر علیرضا اسلامی فرزند شهید حاج صادق اسلامی که ساعتی با ما به گفت‌وگو نشستند.
  1396/11/23 13:56

  «یادها و یادمانهایی از انقلاب در شهر اصفهان و رهبران آن» درگفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سید مصطفی میرلوحی

  عده‌ای دین را اصل می دانستند و عده‌ای مبارزه را!

  حجت‌الاسلام والمسلمین سید مصطفی میرلوحی به رغم آنکه در دوران انقلاب، در سنین نوجوانی به سر می برده، اما از روند نهضت در اصفهان و نیز رهبران آن خاطرات و حاشیه‌های فراوانی را به ذهن سپرده است. گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، شمه ای از خاطرات وی از آن دوره را در خود دارد. امید آنکه تاریخ پژوهان انقلاب را مفید ومقبول افتد.
  1396/11/21 11:33
598

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.