گفت‌وگو

  «جلوه‌هایی از منش سیاسی واجتماعی آیت‌الله سید مهدی یثربی» درگفت‌وشنود با حجت‌الاسلام و المسلمین قربانعلی دری نجف آبادی

  «تکلیف‌گرایی» خصلت بارز او بود

  آغازین روزهای ماه مبارک رمضان در هرسال ،تداعی‌گر یاد و خاطره یار دیرین انقلاب، زنده‌یاد آیت‌الله سید مهدی یثربی کاشانی است. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، حجت‌الاسلام والمسلمین قربانعلی دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، به بیان شمه‌ای از خاطرات خویش از منش سیاسی و اجتماعی آن بزرگوار پرداخته است. امید آنکه مقبول افتد.
  1397/3/5 13:00

  «گذری بر پیشینه خاندان و کارنامه آیت‌الله سیدمهدی یثربی» در گفت‌وشنود با آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی

  باوجود اختناقِ ساواک، فضای تبلیغی مناسبی در کاشان ایجاد کردند

  روزهایی که بر ما می گذرد، تداعی‌گر سالروز ارتحال امام جمعه فقید کاشان، مرحوم آیت‌الله سیدمهدی یثربی کاشانی است. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی، به بیان شمه‌‍ای از خاطرات خویش از آن بزرگوار پرداخته است. امید آنکه مقبول افتد.
  1397/3/2 12:01

  «جلوه‌هایی از سلوک اجتماعی حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد صحفی

  او بازیگریهای ملی‌گرایان در مقاطع مختلف تاریخ را دیده بود

  روایات و تحلیلهایی که در این نوبت، زندگی زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی را تبیین می کند، از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد صحفی از دوستان ویاران آن بزرگوار بیان شده است. امید می‌بریم که انتشار این گفت‌وشنود تاریخی، برگ دیگری بر دفتر «فلسفی پژوهی» بیفزاید. امید آنکه مقبول افتد.
  1397/2/31 12:58

  «خوانشی از منش تبلیغی حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی» درگفت‌وشنود با آیت‌الله رضا استادی

  او بینش دینی وسیاسی مردم را بسیار ارتقاء داد

  در ادامه پرونده‌ای که برای خطیب نامدار معاصر مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدتقی فلسفی به شما تقدیم داشته‌ایم، این بار روایت منش تبلیغی او را از زبان آیت‌الله رضا استادی بازخوانی کرده‌ایم. امید می‌بریم که تاریخ‌پژوهان معاصر را مفید ومقبول افتد.
  1397/2/30 08:00

  «جلوه‌هایی از سیره مبارزاتی حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرحیم عقیقی بخشایشی

  فلسفی بازوی اجرایی حکم مراجع بود

  زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدتقی فلسفی، در عداد چهره‌هایی است که دامنه نقض و ابرام در باره کارنامه ایشان، تا دهها سال پس از مرگ آنان ادامه دارد. هم از این روی، کاویدن فرازهای گوناگون زندگی ایشان، از سرفصلهای پژوهشی تاریخ معاصر ایران به شمار می رود. درگفت‌وشنودی که پیش روی شماست، مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرحیم عقیقی بخشایشی، خاطرات و تحلیلهای خویش را از سیره مبارزاتی آن مرحوم بازگفته است. امید آنکه مقبول افتد.
  1397/2/29 08:13

  «جستارهایی در منش اجتماعی و تبلیغی حجت‌الاسلام والمسلمین فلسفی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین احمد رحمانی همدانی

  می‌گفت: مبلّغ دین باید از دستاوردهای علمی بشر استفاده کند

  روزهایی که برما می گذرد، تداعی‌‎گر سالروز ارتحال خطیب نامدار جهان تشیع، مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدتقی فلسفی است. هم از این روی،گفت‌وشنودی را که سالیان قبل با خطیب وپژوهشگرفقید، مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد رحمانی همدانی در باره منش اجتماعی وتبلیغی مرحوم فلسفی انجام داده‌ام، به شما گرامیان تقدیم می‌کنم. امید آنکه مقبول افتد.
  1397/2/25 12:10

  در گفت‌وشنود با مظفر شاهدی بررسی شد:

  نقش زنان در مشروطه

  اگرچه انقلاب مشروطه از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است، اما در رابطه با نقش زنان در انقلاب مشروطه تاکنون کمتر سخن به میان آمده است. گفت‌وگوی پیش رو، با مظفر شاهدی، محقق و پژوهشگر حوزه تاریخ معاصر ایران می‌تواند ابعادی از حضور زنان در این انقلاب را برای ما روشن کند. مظفر شاهدی پژوهشگر موسسه مطالعات تاریخ معاصر و صاحب آثاری چون «افول مشروطیت»، «زندگانی سیاسی خاندان اقبال» و «زندگانی سیاسی خاندان علم» است.
  1397/2/25 00:00

  «خوانشی از تاریخچه شرکت اسلامیه اصفهان و پیامدهای آن» درگفت‌وشنود با آیت‌الله حاج شیخ هادی نجفی اصفهانی

  همت علما وتجار وحمایت مردم، موفقیت «شرکت اسلامیه» را رقم زد

  در سالی که به نام «حمایت از کالای ایرانی» خوانده می شود، بازخوانی تجربیات بومی وملی خودکفایی اقتصادی، از اهمیتی دوچندان برخوردار است. همین امر مارا برآن داشته است که در گفت‌و‌شنود با عالم فرهیخته حضرت آیت‌الله حاج شیخ هادی نجفی اصفهانی، به بازخوانی زمانه و کارنامه «شرکت اسلامیه اصفهان» بپردازیم. امید آنکه تاریخ‌پژوهان و علاقه‌مندان را مفید و مقبول آید.
  1397/2/24 14:39

  «جلوه هایی از زمانه وکارنامه رضاخان» درگفت‌وشنود با علی‌اکبر رنجبر کرمانی

  این مرد وحشی‌ترین موجود عالم است!

  یافت شدن کالبدی بی نشان در حوالی مدفن رضاخان در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)، اگر به بازخوانی تاریخچه حکمرانی رضاخان و بازتحلیل آن بینجامد، می‌تواند اتفاقی نیک تلقی گردد. در گفت‌وشنود پیش روی، استاد علی اکبر رنجبر کرمانی تاریخ پژوه ایران معاصر چنین رویکردی دارد. امید آنکه مقبول افتد.
  1397/2/24 09:01

  «رضاخان، نصرت‌الدوله فیروز، آغاز و انجام یک تعامل » در گفت‌وشنود با افسانه اسفندیاری

  رضاشاه نگهبان جلوی در خانه پدربزرگ من بود

  نوه عبدالحسین میرزا فرمانفرما و حاجی محتشم السلطنه اسفندیاری، فرزند مریم فیروز و سرهنگ عباسقلی اسفندیاری؛ دخترخوانده نورالدین کیانوری و خواهر زاده مظفر فیروز بودن، همه و همه می‌تواند گنجینه بزرگی از خاطرات سیاسی برای انسان به ارمغان بیاورد، اما بانو افسانه اسفندیاری از آن روی که از آغاز، تاریخ را در زمره دغدغه های خود قرار نداده، چندان به تجمیع این خاطرات همت نگمارده است. آنچه او در این گفت‌وشنود بیان داشته، تنها شمه‌ای از خاطرات و اطلاعات خانوادگی است که البته در جای خویش، ارجمند وشنیدنی است. امید می‌برم که برای علاقه‌مندان به تاریخ معاصر ایران، مفید و مقبول آید.
  1397/2/18 14:30
617

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.