گفت‌وگو

  «حاشیه و متن رویداد شهادت آیت‌الله سیدمصطفی خمینی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا برقعی مدرس

  علائم زیادی از غیر عادی بودن درگذشت حاج‌آقا مصطفی وجود داشت

  مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا برقعی مدرس از یاران و همگامان امام‌خمینی و شهید آیت‌الله سیدمصطفی خمینی دردوران تبعید در نجف به‌ شمار می‌رود. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، به بیان حاشیه و متن واقعه شهادت فرزند گرامی حضرت امام پرداخته است. امید آنکه مقبول افتد.
  1397/8/9 12:45

  «شهید آیت‌الله سیدمصطفی خمینی و حساسیت بر انحرافات نظری» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد رئیسی گرگانی

  با پیگیری امام و حاج‌آقا مصطفی، علینقی منزوی از نجف اخراج شد

  راوی فقید خاطراتی که در پی می آید، به جنبه و نیز داستانی کمتر شنیده شده از سیره شهید آیت‌الله حاج سیدمصطفی خمینی اشاره کرده که همانا مواجهه با تبلیغات مخرب «علینقی منزوی» در حوزه علمیه نجف است. زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد رئیسی گرگانی در این گفت‌وشنود، تجربه منزوی را عامل به وجود آمدن یک تشکیلات فرهنگی ـ‌ سیاسی برای روحانیان فعال در حوزه علمیه نجف قلمداد کرده است. امید آنکه مقبول افتد.
  1397/8/7 08:48

  «جستارهایی در پیشینه تعامل آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی با رهبر معظم انقلاب» در گفت‌وشنود با دکتر مهدیه مهدوی کنی

  جایگاه رهبری را در حد یک دوست فداکار رعایت می‌کردند

  روزهایی که بر ما می‌گذرد تداعی‌گر سالروز ارتحال عام مجاهد و پارسا، مرحوم حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی است. به همین مناسبت و در تکریم مکانت دینی و انقلابی آن بزرگوار، با فرزند ارجمندش سرکار خانم دکتر مهدیه مهدوی کنی گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن را پیش روی دارید.
  1397/7/30 11:00

  کاپیتولاسیون در ایران؛ از قاجار تا پهلوی در گفت‌وگو با مظفر شاهدی

  اجازه بدهید ابتدا عرض کنم اصلاً کاپیتولاسیون چه معنایی دارد، پیشینه تاریخی آن در جهان و ایران چیست و اساساً این مفهوم چه رابطه‌ای با آنچه در سال 1343 در حق ‌مستشاران نظامی آمریکایی در ایران تصویب شد، دارد. کاپیتولاسیون (capitulation) واژه‌ای فرانسوی است و معنای فارسی آن قضاوت‌‌سپاری یا سپردن حق رسیدگی قضایی به‌ اتهامات و جرایم اتباع و شهروندان بیگانه به‌ نماینده حقوقی آنها در کشور میزبان است...
  1397/8/5 09:43

  «جلوه‌هایی از تعامل منبر با سیاست در تاریخ معاصر ایران» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابوالقاسم شجاعی

  انقلاب اسلامی مدیون اهل بیت(ع) است

  در روزهایی که بر ما گذشت، واعظ مبارز و خدمت‌گزار بااخلاص مکتب اهل بیت(ع) حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابوالقاسم شجاعی روی در نقاب خاک کشید و به موالیان خویش پیوست. در تکریم مکانت تبلیغی و کارنامه فرهنگی آن بزرگوار، گفت‌وشنودی از وی را که شامل پاره‌ای از خاطرات سیاسی و دیدگاههای تبلیغی اوست، به شما تقدیم و علو درجات را برای وی مسئلت می‌کنیم.
  1397/7/29 13:25

  «جلوه‌هایی از منش فردی و اجتماعی شهید آیت‌الله عطاء‌الله اشرفی اصفهانی در گفت‌وشنود با فهیمه اشرفی اصفهانی

  حفظ حجاب، برای ایشان بسیار مهم بود

  بانو فهیمه اشرفی اصفهانی فرزند حجت‌‌الاسلام والمسلمین محمد اشرفی اصفهانی و نوه شهید آیت‌الله حاج آقا عطاء‌الله اشرفی اصفهانی است. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، به بیان شمه‌ای از خاطرات خود از سیره پدربزرگ پرداخته است.
  1397/7/24 10:15

  «ناگفته‌هایی از رنجهای شهید آیت‌الله عطاء‌الله اشرفی اصفهانی در کرمانشاه» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین محمد اشرفی اصفهانی

  پدر با صبوری تهدیدات مخالفان مرجعیت امام را تحمل کرد

  حجت‌الاسلام والمسلمین محمد اشرفی اصفهانی دومین فرزند روحانی چهارمین شهید محراب، آیت‌الله عطاء‌الله اشرفی اصفهانی، است. او در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید و برای نخستین‌بار،به بازگویی پاره‌ای از خاطرات ناگفته خویش از رنجهای پدر در راه تبلیغ مرجعیت امام خمینی در کرمانشاه پرداخته است.
  1397/7/23 14:21

  «جستارها و خاطره‌هایی از تاریخچه نهضت اسلامی» در گفت‌وشنود با سیدمحمدصادق قاضی طباطبایی

  امام فرمود: اگر دو رکعت نماز مقبول داشته باشم، همان نمازی است که در ماشین ساواک خواندم!

  سیدمحمدصادق قاضی طباطبایی فرزند عالم و عارف نامدار مرحوم آیت‌الله سیدحسین قاضی طباطبایی است. او از فعالان نهضت اسلامی و یاران دیرین رهبر کبیر انقلاب به‌شمار می‌آید که از ادوار گوناگون نهضت اسلامی، خاطراتی شنیدنی دارد. آنچه پیش روی دارید، شمه‌ای از این خاطرات است که با ما و در آستانه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی باز گفته است.
  1397/7/22 10:04

  «مروری بر رنجها و چالشهای یک خانواده مبارز» در گفت‌وشنود با زهره سادات لاجوردی

  به دلیل زندانی بودن پدر، چهره ایشان را نمی‌شناختم و «عمو» صدایشان می‌زدم!

  ماههای منتهی به چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی فرصتی است برای واگویه کردن رنجهایی که بر منادیان جهاد و خانواده‌های آنان رفته است؛ همین‌طور شناخت بیشتر از سرشت و سرنوشت ایشان. این گفت‌وگو در همین راستا با فرزند شهید سیداسدالله لاجوری انجام شده است.
  1397/7/21 15:42

  «ناگفته‌هایی از سختیها و چالشهای یک خانواده مبارز» در گفت‌وشنود با محمدجواد امانی همدانی

  با اجازه علما، پیکر شهدا را از مسگرآباد انتقال دادیم

  محمدجواد امانی فرزند زنده‌یاد حاج سعید امانی و از خاندان مبارز و زندان‌کشیده امانی است. او در این گفت‌وشنود، به بازگویی خاطراتی پرداخته که تاکنون درباره تاریخچه مبارزاتی این خاندان مغفول مانده و بدین ترتیب روایت نشده‌اند.
  1397/7/17 11:35
670

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.