گفت‌وگو

  کاپیتولاسیون در ایران؛ از قاجار تا پهلوی در گفت‌وگو با مظفر شاهدی

  اجازه بدهید ابتدا عرض کنم اصلاً کاپیتولاسیون چه معنایی دارد، پیشینه تاریخی آن در جهان و ایران چیست و اساساً این مفهوم چه رابطه‌ای با آنچه در سال 1343 در حق ‌مستشاران نظامی آمریکایی در ایران تصویب شد، دارد. کاپیتولاسیون (capitulation) واژه‌ای فرانسوی است و معنای فارسی آن قضاوت‌‌سپاری یا سپردن حق رسیدگی قضایی به‌ اتهامات و جرایم اتباع و شهروندان بیگانه به‌ نماینده حقوقی آنها در کشور میزبان است...
  1397/8/5 09:43

  «جلوه‌هایی از تعامل منبر با سیاست در تاریخ معاصر ایران» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابوالقاسم شجاعی

  انقلاب اسلامی مدیون اهل بیت(ع) است

  در روزهایی که بر ما گذشت، واعظ مبارز و خدمت‌گزار بااخلاص مکتب اهل بیت(ع) حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابوالقاسم شجاعی روی در نقاب خاک کشید و به موالیان خویش پیوست. در تکریم مکانت تبلیغی و کارنامه فرهنگی آن بزرگوار، گفت‌وشنودی از وی را که شامل پاره‌ای از خاطرات سیاسی و دیدگاههای تبلیغی اوست، به شما تقدیم و علو درجات را برای وی مسئلت می‌کنیم.
  1397/7/29 13:25

  «جلوه‌هایی از منش فردی و اجتماعی شهید آیت‌الله عطاء‌الله اشرفی اصفهانی در گفت‌وشنود با فهیمه اشرفی اصفهانی

  حفظ حجاب، برای ایشان بسیار مهم بود

  بانو فهیمه اشرفی اصفهانی فرزند حجت‌‌الاسلام والمسلمین محمد اشرفی اصفهانی و نوه شهید آیت‌الله حاج آقا عطاء‌الله اشرفی اصفهانی است. وی در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، به بیان شمه‌ای از خاطرات خود از سیره پدربزرگ پرداخته است.
  1397/7/24 10:15

  «ناگفته‌هایی از رنجهای شهید آیت‌الله عطاء‌الله اشرفی اصفهانی در کرمانشاه» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین محمد اشرفی اصفهانی

  پدر با صبوری تهدیدات مخالفان مرجعیت امام را تحمل کرد

  حجت‌الاسلام والمسلمین محمد اشرفی اصفهانی دومین فرزند روحانی چهارمین شهید محراب، آیت‌الله عطاء‌الله اشرفی اصفهانی، است. او در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید و برای نخستین‌بار،به بازگویی پاره‌ای از خاطرات ناگفته خویش از رنجهای پدر در راه تبلیغ مرجعیت امام خمینی در کرمانشاه پرداخته است.
  1397/7/23 14:21

  «جستارها و خاطره‌هایی از تاریخچه نهضت اسلامی» در گفت‌وشنود با سیدمحمدصادق قاضی طباطبایی

  امام فرمود: اگر دو رکعت نماز مقبول داشته باشم، همان نمازی است که در ماشین ساواک خواندم!

  سیدمحمدصادق قاضی طباطبایی فرزند عالم و عارف نامدار مرحوم آیت‌الله سیدحسین قاضی طباطبایی است. او از فعالان نهضت اسلامی و یاران دیرین رهبر کبیر انقلاب به‌شمار می‌آید که از ادوار گوناگون نهضت اسلامی، خاطراتی شنیدنی دارد. آنچه پیش روی دارید، شمه‌ای از این خاطرات است که با ما و در آستانه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی باز گفته است.
  1397/7/22 10:04

  «مروری بر رنجها و چالشهای یک خانواده مبارز» در گفت‌وشنود با زهره سادات لاجوردی

  به دلیل زندانی بودن پدر، چهره ایشان را نمی‌شناختم و «عمو» صدایشان می‌زدم!

  ماههای منتهی به چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی فرصتی است برای واگویه کردن رنجهایی که بر منادیان جهاد و خانواده‌های آنان رفته است؛ همین‌طور شناخت بیشتر از سرشت و سرنوشت ایشان. این گفت‌وگو در همین راستا با فرزند شهید سیداسدالله لاجوری انجام شده است.
  1397/7/21 15:42

  «ناگفته‌هایی از سختیها و چالشهای یک خانواده مبارز» در گفت‌وشنود با محمدجواد امانی همدانی

  با اجازه علما، پیکر شهدا را از مسگرآباد انتقال دادیم

  محمدجواد امانی فرزند زنده‌یاد حاج سعید امانی و از خاندان مبارز و زندان‌کشیده امانی است. او در این گفت‌وشنود، به بازگویی خاطراتی پرداخته که تاکنون درباره تاریخچه مبارزاتی این خاندان مغفول مانده و بدین ترتیب روایت نشده‌اند.
  1397/7/17 11:35

  «روایتی از حیات و شهادت آیت‌الله سیدابوالحسن شمس‌آبادی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین حاج آقا مهدی مظاهری

  شهادت مظلومانه این سید در میان مردم التهاب زیادی ایجاد کرد

  روزهایی که بر ما می‌گذرد تداعی‌گر سالروز اعدام مهدی هاشمی معدوم است. به درازا کشیده شدن سخن درباره هویت و کارنامه این فرد و همگنان او تا هم‌اینک نمایانگر اهمیت کارکرد این جریان است. بی‌تردید ترور مرحوم آیت‌الله حاج سیدابوالحسن شمس‌آبادی از شاخص‌ترین فرازها در کارنامه مهدی هاشمی است؛ به همین مناسبت گفت‌وشنودی از زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین حاج آقا مهدی مظاهری، که طی آن خاطرات خویش از این ترور را بیان کرده، به شما تقدیم می‌کنیم.
  1397/7/15 14:22

  «جستارهایی در تعلق تاریخی خوزستان به ایران بزرگ» در گفت‌وشنود با علی‌اکبر رنجبر کرمانی

  مردم خوزستان هیچ‌گاه به گریز از مرکز گرایش نداشته‌اند

  در روزهای اخیر، اقدام ایذایی برخی تروریستهای اجاره‌ای در اهواز، پیشینه تاریخی جدایی‌طلبی در خوزستان را در کانون بررسی و گفت‌وگو قرار داده است. هرچند که ادعاهای اولیه و تکذیب بعدی گروه موسوم به الاحواز، هویت آمران این حادثه را در پرده ابهام قرار داده و این برعهده دستگاه‌های امنیتی نظام اسلامی است که ردپای این جنایتکاران را کشف و اعلام کنند، این از ضرورت بررسی پیشینه تاریخی جدایی‌طلبی در خوزستان چیزی نمی‌کاهد. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، محقق ارجمند جناب علی‌اکبر رنجبر کرمانی به مرور این تاریخچه پرداخته است.
  1397/7/14 11:37

  «خوانشی از فراز و فرودهای تاریخ انقلاب و نظام اسلامی» در گفت‌وشنود با آیت‌الله محمد یزدی

  امام فرمود: اگر امروز زمان اجرای حدود نباشد، پس کی زمان آن است؟

  مناسبتهای مربوط به رهبر کبیر انقلاب فرصتی مغتنم برای خوانش سیره آن بزرگوار است. مهرماه موسم دو هجرت یا دو فصل از تبعید تاریخی امام خمینی است: هجرت به عراق و هجرت از عراق؛ به همین مناسبت و به منظور بازخوانی فصولی از تاریخچه حیات نظری و عملی امام، با عالم مجاهد حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمد یزدی گفت‎‌وگو کرده‌ایم.
  1397/7/11 16:42
657

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.