گفت‌وگو

  «ناگفته‎‌ها و خاطره‌هایی از منش شهید سیدعبدالحسین واحدی» در گفت‌وشنود با اسدالله صفا

  واحدی در جذب فضلای حوزه قم به فدائیان اسلام، توفیقات زیادی به‌دست آورد

  روزهایی که بر ما گذشت، تداعی‌گر سالروز شهادت سیدعبدالحسین واحدی مرد شماره 2 جمعیت فدائیان اسلام بود. هم از این روی و در بازخوانی فرازهایی از کارنامه سیاسی وی، با اسدالله صفا، از اعضای پرسابقه این جمعیت، گفت‎وشنودی انجام داده‌‎ایم که ماحصل آن را پیش روی دارید.
  1398/9/19 14:00

  «تأملی درباب یک نقل قول خطا از حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد خمینی درباره آیت‌الله سیدمحمود طالقانی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدصادق موسوی

  آنچه از من درباره اظهار نظر سیداحمد خمینی درباره طالقانی نقل شده، نادرست است

  چندی پیش در فضای مجازی و به نقل از حجت‌الاسلام والمسلمین سیدصادق موسوی شیرازی، نکته‌ای از زبان حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیداحمد خمینی درباره آیت‌الله سیدمحمود طالقانی نقل شد که با شواهد روشن ارتباط آن دو سازگاری نداشت؛ هم از این روی و در گفت‌وشنودی، واقعیت ماجرا را از آقای موسوی جویا شدیم که نتیجه آن را پیش روی دارید.
  1398/9/18 16:00

  «مروری بر خصال فردی، اجتماعی و سیاسی زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین نواب احتشام‌رضوی» در گفت‌وشنود با نیره‌السادات احتشام رضوی

  رضاخان در پی واقعه گوهرشاد، پدرم را به اعدام محکوم کرد

  بانو نیره‌السادات احتشام رضوی فرزند زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین نواب احتشام رضوی و همسر شهید سیدمجتبی نواب صفوی است. وی در گفت‌وشنودی که در پی می‌آید، به شمه‌ای از خاطرات خویش از پیشینه و سلوک مبارزاتی پدر اشاره کرده است. امید آنکه در بازشناسی این چهره نامدار اما مغفول تاریخی، مفید و مؤثر افتد.
  1398/9/17 14:00

  «نقدی بر انگاره تلاش میرزا کوچک‌خان جنگلی برای جداسازی گیلان از ایران» در گفت‌وشنود با دکتر یعقوب توکلی

  خوب است مدعیان، دستاوردهای دولت جنگل را با دولت مرکزی مقایسه کنند!

  روزهایی که بر ما گذشت تداعی‌گر سالروز شهادت زنده‌یاد میرزا کوچک‌خان جنگلی و موسمی بود برای طرح مهم‌ترین نکات درباره او. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، محقق ارجمند جناب دکتر یعقوب توکلی به بررسی برخی از این مقولات پرداخته است.
  1398/9/16 15:27

  دو خاطره از دو دیدار با زنده‌یاد علامه محمدتقی جعفری

  هدف از پوشیدن لباس روحانیت

  آنچه پیش روی دارید دو خاطره امیر محبیان، روزنامه‌نگار و کارشناس مسائل سیاسی، از زنده‌یاد علامه محمدتقی جعفری است که نمایانگر منظر آن فرزانه فقید درباره برخی مقولات علمی و فرهنگی جامعه امروز است.
  1398/9/10 14:07

  همراه با پدرم زنده‌یاد علامه محمدتقی جعفری در واپسین سفر حیات

  آغوشی گشوده بر مرگ!

  آنچه پیش روی دارید شمه‌ای از خاطرات آقای دکتر غلامرضا جعفری، فرزند زنده‌یاد علامه محمدتقی جعفری، از سیره پدر در واپسین سفر استعلاجی اوست که طی آن دعوت حق را لبیک گفت. این یادمان نشان می‌دهد که آن فرزانه فقید در آخرین روزهای حیات چگونه زیست و در چه عوالمی سیر می‌کرد. یادش گرامی باد.
  1398/9/9 14:08

  روایتی از یک دیدار پرنکته با زنده‌یاد علامه محمدتقی جعفری

  روایتی از چالش‌های یک حیات علمی!

  آنچه پیش روی دارید روایت حجت‌الاسلام محسن غرویان از یک دیدار با زنده‌یاد علامه محمدتقی جعفری است که در تابستان سال 1364 انجام شده است. راوی در این دیدار، پرسش‌هایی از محضر استاد مطرح ساخته و پاسخ‌هایی را دریافت داشته که در شناخت هندسه علمی و عملی ایشان مؤثر به نظر می‌رسد.
  1398/9/6 14:52

  زنده‌یاد علامه محمدتقی جعفری در آیینه روایت فرزند

  کربلا را ‌چنان توصیف می‌کردند که گویی خود در آن حضور داشتند!

  آنچه در پی می‌آید روایتی از بانو عذرا جعفری، فرزند زنده‌یاد علامه محمدتقی جعفری، از خصال علمی و عملی پدر ارجمند خویش است. او در این مقال شخصیتی را توصیف می‌کند که از فرهنگبانان دوران معاصر و به تبع آن بسترسازان تحولات شاخص در عرصه اجتماع و سیاست است.
  1398/9/5 15:11

  یادها و یادمان‌هایی از حیات علمی و عملی علامه محمدتقی جعفری

  از دانشمندان بنام و پرکار و از منادیان فرهنگ اسلامی

  آیت‌الله حاج شیخ محمد واعظ‌زاده خراسانی در عداد شاگردان مبرز آیت‌الله العظمی حاج آقا حسین بروجردی و نیز مراودان و مرتبطان با زنده‌یاد علامه محمدتقی جعفری در نشست‌های علمی و پژوهشی بود. وی پس از رحلت علامه فقید، پاره‌ای از خاطرات خود از حیات علمی و عملی ایشان را به رشته تحریر درآورد که متن کامل آن درپی می‌آید.
  1398/9/4 10:00

  «علامه محمدتقی جعفری و پروفسور محمود حسابی؛ روایت یک تبادل علمی» در گفت‌وشنود با مهندس ایرج حسابی

  رابطه پدرم با علامه جعفری، نماد تعامل حوزه و دانشگاه است

  زنده‌یاد علامه محمدتقی جعفری از پیشگامان وحدت حوزه و دانشگاه بود که زمینه‌ساز یکی از مهم‌ترین رویدادهای قرن ما، یعنی انقلاب اسلامی ایران، گشت. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، مهندس ایرج حسابی، فرزند پروفسور محمود حسابی، به روایت خاطرات خویش از تعامل پدر با علامه فقید پرداخته است.
  1398/9/3 13:44
776

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.