مطالب مرتبط با واژه 'غائله کردستان (1357-1358)'

  «جستارهایی در سیره مدیریتی شهید سپهبد محمدولی قرنی» در گفت‌وشنود با سرهنگ مجتبی نجف‌پور

  پس از پیروزی انقلاب، تنها از امام خمینی دستور می‌گرفت

  سرهنگ مجتبی نجف‌پور در عداد درجه‌دارانی است که در روزهای دشوار فتنه‌جویی حزب دموکرات در کردستان، در ذیل مدیریت شهید سپهبد محمدولی قرنی به خدمت پرداخت. او در گفت‌وشنود پی‌آمده، به بازگویی شمه‌ای از خاطرات آن مقطع پرداخته است
  1401/2/17 01:07

  «شهید دکتر مصطفی چمران و حدود تعامل وی با نهضت آزادی» در گفت‌وشنود با مهندس مهدی چمران

  بعد از شهادت دکتر، اعضای نهضت آزادی به من گفتند: «قرار نبود ایشان برود و شهید شود!»

  در سالروز شهادت عارف مجاهد، دکتر مصطفی چمران، به بازخوانی یکی از فرازهای شاخص زندگی او پرداخته‌ایم که از قضا محل چالش و سوء برداشت نیز بوده است. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، مهندس مهدی چمران درباره حدود تعامل شهید دکتر چمران با گروه نهضت آزادی توضیح داده است.
  1400/3/30 11:12

  «شهید سپهبد محمدولی قرنی در جایگاه نخستین رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران» در گفت‌وشنود با امیر سرتیپ سیاوش جوادیان

  تدبیر و قاطعیت، در منش او موج می‌‎زد!

  راوی خاطراتی که در پی می‌آید از جمله چهره‌های نظامی است که در دوره غائله کردستان، در آن منطقه حضور داشته است. امیر سرتیپ سیاوش جوادیان در این گفت‌وشنود، به ارزیابی نقش تاریخی شهید سپهبد محمدولی قرنی در آن دوره خطیر پرداخته و آثار و پیامدهای ماندگار آن را برشمرده است
  1400/2/11 13:30

  «شهید سرلشکر محمد ولی قرنی و مواجهه با تجزیه‌طلبی در کردستان » در گفت وشنود با سرلشکر حسین سعدی حسنی

  با حفظ پادگان سنندج، ضدانقلاب متوجه کارآیی ارتش شد

  نقش آفرینی تاریخی شهید سپهبد محمدولی قرنی در غائله کردستان پس از پیروزی انقلاب، از فصول شاخص در حیات سیاسی اوست و بجاست که از سوی تاریخ پژوهان انقلاب، مورد توجهی درخور قرار گیرد. در گفت وشنود پیش روی، سرلشکر حسین سعدی حسنی به توصیف فضای کردستان در دوران بالاگرفتن تب تجزیه‌طلبی پرداخته است. امید آنکه مقبول افتد.
  1397/2/10 11:07

  «شهید سپهبد محمدولی قرنی،بحران کردستان،روایت یک تدبیر»درگفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین سید موسی موسوی

  با وجود قرنی، ضد انقلاب در کردستان ناکام ماند

  حجت الاسلام والمسلمین سید موسی موسوی به لحاظ پیشینه طولانی ارتباط با ارتش در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی وحضور در خطه کردستان،ازنقش شهید سپهبد محمدولی قرنی در بازگرداندن آرامش وامنیت به این منطقه،گفتنی ها وتحلیل هایی شنیدنی دارد.وی در سالروز شهادت اولین ریاست ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی،شمه ای از این گفتنی ها را در مصاحبه با ما مطرح کرده است.امید آنکه تاریخ پژوهان انقلاب را مقبول ومفید آید.
  1396/2/12 12:22

  چمران به فلاحی می‌گفت: «استاد!»

  خلبان جانباز محمدکریم عابدی، از یاران صمیمی شهید سرلشکر ولی الله فلاحی و شهید دکتر مصطفی چمران است که در ماههای آغازین پیروزی انقلاب و در مواجهه با شورشهای جدایی طلبانه در کردستان، آنان را همراهی کرده است. او از آن روزهای دشوار و به ویژه منش مدیریتی شهید فلاحی، خاطراتی شنیدنی دارد که شمه ای از آن را در گفت وشنود پیش روی باز گفته است.
  1394/7/11 13:11

  میان بازرگان و سپهبد قرنی چه گذشت؟

  حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ غلامرضا صفایی سالها مسئولیت عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی را بر عهده داشت و در مدت کوتاه مسئولیت شهید سپهبد محمدولی قرنی، از نزدیک با وی معاشر بود. وی در این گفت وشنود به پاره ای از دغدغه‌های آن بزرگوار و نیز چالشهایی که او در دوران مسئولیت خود با آن مواجه بوده، اشاره کرده است. امید آنکه مقبول افتد.
  1394/2/6 10:54

  قاطعیت در مسئله کردستان راعامل شهادت ایشان می دانم

  دکتر جواد منصوری اولین فرمانده سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی، درباره زمینه ها و پیامدهای اولین رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی، تحلیلی صریح و روشن دارد. او جدیت و قاطعیت شهید سپهبد محمدولی قرنی در غائله کردستان را، عامل اصلی شهادت وی تلقی می‌کند و بر این باور است که اگر عمر او تداوم می یافت،..
  1394/2/5 10:29

  فصلنامه تاریخ معاصر ایران؛ شماره 56 (زمستان 1389)

  فصلنامه تخصصی تاریخ معاصر ایران؛ سال چهاردهم٬ شماره پنجاه و ششم، زمستان 1389
  1389/11/18 00:00
10

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.